Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Правим зъби на вересия

Оказва се, че българите вече теглят кредити, за да си направят зъбите. Съюзът на стоматолозите се е договорил за нисколихвени заеми за лечение, съобщиха от съсловната организация. Пациентите обаче не знаят, че могат да изтеглят банков кредит, за да си направят зъбите. Заради това събират пари месеци наред, вместо навреме да решат проблема наведнъж, бързо и ефикасно. Не са редки случаите и когато ни лекуват на разсрочено плащане. Как се правят зъби на вересия и можем ли спокойно да си позволим да отидем на зъболекар- това е темата, по която потърсихме коментар от стоматолозите. Д-р Марио Прокопиев е лекар по дентална медицина и председател на Районната лекарска колегия на Българския зъболекарски съюз във Враца. Казва, че хората срещат големи трудности за плащането на денталните услуги.

"Чул съм, че има колеги, които работят така. Аз лично- не, защото смятам, че не е редно. Но има колеги, които работят на вересия, имат да взимат големи суми. Населението като цяло няма пари и това затруднява страшно много работата." Д-р Прокопиев не знае за нисколихвените кредити за хората, които искат да си лекуват зъбите.

"Не съм имал пациент, който да каже, че ще ходи да тегли такъв кредит. Но 80 процента от хората споделят, че искат да си направят нещо конкретно или по-скъпо, но ще изчакат или ще отидат да търсят пари." Отлагането на лечението обаче води до влошаване на зъбното здраве, допълва д-р Прокопиев.

"Понеже чувстват липсата на пари, хората са депресирани и не идват дори на прегледи. Болшинството от колегите го правят без пари. Просто да се каже къде е проблемът и да си направят някакви сметки. Но хората и това не правят. Апелирам към тях да идват на профилактични прегледи, да си ползват безплатните услуги."

© Снимка: dnevnik.bg

Проблемът идва и от ниската здравна култура, смятат денталните лекари. Чести ли са случаите, в които зъболекарите водят тефтер за длъжниците си, на които са правили зъби на вересия. Сътрудникът ни в Берковица Петя Генова разговаря с една от най-обичаните зъболекарки в града- д-р Мариана Пачева.

"Хората може да влачат с месеци, но все пак се издължават. Градът е малък, знае се как вървят услугите и когато виждат, че им се прави отстъпка и им се взима не това, което се заплаща в друг град за същата услуга, хората проявяват разбиране и може и да е на части, но се издължават."

Заради кризата клиентите на д-р Пачева са предимно такива, които идват веднъж, за да им се постави обезболяващо лекарство и после не се връщат или хора, които искат да им се извади зъб.

"Колкото и да се стремим да направим отстъпка в цената, за един безработен или пенсионер си остават скъпи нашите услуги", допълва зъболекарят.

От неправителствената организация "Сдружение на българските зъболекари" предлагат да 106-те млн. лв, които Националната здравноосигурителна каса предвижда годишно за стоматологични услуги на здравноосигурените, да се дават само за лечението на бедни хора, тъй като повечето българи и без това плащат сами за услугите на зъболекар. От сдружението искат да се сложи край на монополите в здравеопазването.

"Сдружението на българските зъболекари предвиждаше колапса на българското здравеопазване още в началото на т. нар. здравеопазна реформа. Факт е- и лечители и пациенти днес са еднакво недоволни"- се казва в обръщение на неправителствената организация. Недоволни ли са пациенти и зъболекари в Белоградчик и налага ли се понякога да работят на вересия- това попита сътрудникът ни Иванка Петрова д-р Ралица Миланова.

"Въпрос на лична преценка е дали ще се работи на вересия, не е изключение да се случва. Но е малко тънък моментът, защото има много хора, които са склонни да злоупотребяват със социалния си статус", казва д-р Миланова.
По публикацията работи: Ани Цекова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Мерки за ограничаване рисковете от наводнения обсъдиха във Видин

Във Видин се проведе работна среща за обсъждане на съвместни действия за противодействие на незаконната сеч, с приоритет в местата, създаващи опасност от свлачищни процеси и наводнения. Срещата, председателствана от областния управител Ани Арутюнян беше във връзка с проведено заседание на Министерския съвет, на което е обърнато внимание от..

публикувано на 17.02.25 в 13:49

Рупци: Китно, но обезлюдяващо село

Гостуваме на село Рупци, община Видин. Това е едно от най-близките села до областния град, само на около 5 км. Въпреки, че Рупци е много близо до Видин, местните жители са намалели значително през последните години. В селото постоянно живеят по-малко от 100 души, предимно възрастни хора. Илиян Ангелов е кмет на Рупци от 2015 година, като в..

публикувано на 14.02.25 в 11:30
Яница Петкова

Яница Петкова: Социалните мрежи са ни изнежили

Фалшивите новини и ограниченията в мрежите са новата нормалност.  Над 60% от българите твърдят, че на практика попадат всеки ден на информация, която може да се определи като лъжлива. Тенденцията от последните години сочи, че България трайно заема последно място сред държавите от Европейския съюз в Индекса за медийна грамотност.  Защо..

публикувано на 13.02.25 в 10:00
Тома Ушев

Тома Ушев: Интернет е отражение на човешката природа

Фалшивите новини и ограниченията в мрежите са новата нормалност.  Над 60% от българите твърдят, че на практика попадат всеки ден на информация, която може да се определи като като лъжлива.  Тенденцията от последните години сочи, че България трайно заема последно място място сред държавите от Европейския съюз в Индекса за медийна грамотност...

публикувано на 13.02.25 в 10:00

Ще се включи ли Северозападът в протеста срещу надценките на храните?

Бойкот на хранителните магазини е обявен за 13 февруари, четвъртък. Заради високите цени, идеята е на тази дата магазините да останат пусти и в тях да не влезе нито един купувач. Протестът е по примера на Хърватия и е организиран от Движение "Системата ни убива", Федерацията на потребителите в България и Обединени пенсионерски съюзи...

публикувано на 12.02.25 в 10:45
Румен Гълъбинов

Румен Гълъбинов: Очевидно е, че членството ни в ЕС, в Шенген, а и в еврозоната, ни дава възможности за по-добър живот

До края на тази седмица трябва да бъде внесен в парламента проектобюджетът за тази година. Това обявиха премиерът Росен Желязков и финансовият министър Теменужка Петкова. Според новите управляващи в държавният бюджет има недостиг от 18 млрд. лева. Съпредседателите на "Продължаваме промяната" Кирил Петков и Асен Василев пък заявиха, че по техни..

публикувано на 11.02.25 в 12:52

Какъв е ефектът от Шенген за бизнеса във Видин

Малко повече от месец, откакто България е част от Шенген, свободното пътуване вече оказва известно влияние в пограничен район, какъвто е Видин. В града и преди можеха да бъдат забелязани не малко граждани на Румъния. Но с падането на задължителните гранични проверки, съвсем естествено е това да се засили. А потенциалът за посещения е огромен,..

публикувано на 10.02.25 в 11:05