Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Правим зъби на вересия

Оказва се, че българите вече теглят кредити, за да си направят зъбите. Съюзът на стоматолозите се е договорил за нисколихвени заеми за лечение, съобщиха от съсловната организация. Пациентите обаче не знаят, че могат да изтеглят банков кредит, за да си направят зъбите. Заради това събират пари месеци наред, вместо навреме да решат проблема наведнъж, бързо и ефикасно. Не са редки случаите и когато ни лекуват на разсрочено плащане. Как се правят зъби на вересия и можем ли спокойно да си позволим да отидем на зъболекар- това е темата, по която потърсихме коментар от стоматолозите. Д-р Марио Прокопиев е лекар по дентална медицина и председател на Районната лекарска колегия на Българския зъболекарски съюз във Враца. Казва, че хората срещат големи трудности за плащането на денталните услуги.

"Чул съм, че има колеги, които работят така. Аз лично- не, защото смятам, че не е редно. Но има колеги, които работят на вересия, имат да взимат големи суми. Населението като цяло няма пари и това затруднява страшно много работата." Д-р Прокопиев не знае за нисколихвените кредити за хората, които искат да си лекуват зъбите.

"Не съм имал пациент, който да каже, че ще ходи да тегли такъв кредит. Но 80 процента от хората споделят, че искат да си направят нещо конкретно или по-скъпо, но ще изчакат или ще отидат да търсят пари." Отлагането на лечението обаче води до влошаване на зъбното здраве, допълва д-р Прокопиев.

"Понеже чувстват липсата на пари, хората са депресирани и не идват дори на прегледи. Болшинството от колегите го правят без пари. Просто да се каже къде е проблемът и да си направят някакви сметки. Но хората и това не правят. Апелирам към тях да идват на профилактични прегледи, да си ползват безплатните услуги."

© Снимка: dnevnik.bg

Проблемът идва и от ниската здравна култура, смятат денталните лекари. Чести ли са случаите, в които зъболекарите водят тефтер за длъжниците си, на които са правили зъби на вересия. Сътрудникът ни в Берковица Петя Генова разговаря с една от най-обичаните зъболекарки в града- д-р Мариана Пачева.

"Хората може да влачат с месеци, но все пак се издължават. Градът е малък, знае се как вървят услугите и когато виждат, че им се прави отстъпка и им се взима не това, което се заплаща в друг град за същата услуга, хората проявяват разбиране и може и да е на части, но се издължават."

Заради кризата клиентите на д-р Пачева са предимно такива, които идват веднъж, за да им се постави обезболяващо лекарство и после не се връщат или хора, които искат да им се извади зъб.

"Колкото и да се стремим да направим отстъпка в цената, за един безработен или пенсионер си остават скъпи нашите услуги", допълва зъболекарят.

От неправителствената организация "Сдружение на българските зъболекари" предлагат да 106-те млн. лв, които Националната здравноосигурителна каса предвижда годишно за стоматологични услуги на здравноосигурените, да се дават само за лечението на бедни хора, тъй като повечето българи и без това плащат сами за услугите на зъболекар. От сдружението искат да се сложи край на монополите в здравеопазването.

"Сдружението на българските зъболекари предвиждаше колапса на българското здравеопазване още в началото на т. нар. здравеопазна реформа. Факт е- и лечители и пациенти днес са еднакво недоволни"- се казва в обръщение на неправителствената организация. Недоволни ли са пациенти и зъболекари в Белоградчик и налага ли се понякога да работят на вересия- това попита сътрудникът ни Иванка Петрова д-р Ралица Миланова.

"Въпрос на лична преценка е дали ще се работи на вересия, не е изключение да се случва. Но е малко тънък моментът, защото има много хора, които са склонни да злоупотребяват със социалния си статус", казва д-р Миланова.
По публикацията работи: Ани Цекова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Хората в Челопек: Селото ни е хубаво и спокойно

Красива природа, чист въздух, богата история, спокойни и усмихнати хора. Така ни посреща Челопек - едно планинско село, сгушено в полите на Врачанския Балкан. Част е от община Враца и е разположено на по-малко от 10 км от големия град. Близостта до него е предимство, казват местните . В града намират работа, а децата им ходят там на училище...

публикувано на 19.07.24 в 14:50

Александър Михайлов: Антикорупционното говорене е просто мода

Продължава да се търси формулата за управление в българската политика.  От поредните предсрочни избори ни делят редица нестандартни и екзотични предложения, целящи да съставят кабинет.  Антикорупционните мерки ли са единствената възможност за преодоляване на превърналата се в перманентна криза?  Статуквото дискутираме с анализатора и автор в..

публикувано на 18.07.24 в 10:00

Задължително ли е висшето образование за успешна реализация на младите?

В разгара на лято 2024 поредният випуск средношколци вече пое по пътя на живота. Почти половината от младите хора не виждат възможности за реализация на трудовия пазар в страната. Някои се ориентират към висшите учебни заведения, а други предпочитат работа в чужбина, заради по-доброто заплащане. Голяма част от младите хора, завършили висшето..

публикувано на 17.07.24 в 10:45

Проф. Вили Лилков: Нужна е формула за съставяне на временно управление с конкретни задачи

Ситуацията в парламента, както и като цяло за българското общество е изключително тревожна, коментира професор Вили Лилков от "Синя България" . По думите му, последните парламентарни избори не са показали път пред българското общество, а много силно раздробяване на политическия пейзаж. На този фон  няма никаква възможност за съставяне на трайно..

публикувано на 16.07.24 в 16:06
Михаил Миков

Михаил Миков: Тежката политическа фрагментация е пречка за съставяне на редовно правителство

Тежката политическа фрагментация в страната е пречка за съставяне на редовно правителство, коментира председателят на 42-рото Народно събрание и бивш председател на БСП Михаил Миков . На последните избори той участва в политическото обединение "Левицата".      "Всичките опити да се състави правителство при такава фрагментация на Народното..

публикувано на 16.07.24 в 13:33

Обсъдиха състоянието на пътищата в област Видин

На проведено заседание на Областната комисия по безопасност на движението по пътищата (ОКБДП), ръководено от областния управител на област Видин Ани Арутюнян, бе представен анализ на пътнотранспортната обстановка на територията на област Видин за второто тримесечие на 2024 г. В заседанието участваха представители на регионални институции и общини ,..

публикувано на 15.07.24 в 14:53

Село Гомотарци - с бъдеще във винения туризъм и с грижа за опазване на миналото

Гостуваме на Гомотарци, едно село разположило се на брега на река Дунав.  Голямо  и красиво населено място, с няколко площада, с просторни и красиви къщи с големи дворове и трудолюбиви хора. Видинското село се гордее със запазената си църква, големия църковен двор, с ценните стенописи, които са реставриран и с новата трапезария към храма...

публикувано на 12.07.24 в 12:00