Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

За Крайдунавския парк- любимо място на видинчани

Независимо от сезона, Крайдунавският парк остава любимо място за разходка на видинчани и техните гости. Красиво оформените зелени и цветни площи, и невероятната гледка на величествения Дунав говорят за тишина и спокойствие и разказват историята на Видин. Видинският парк се слави като един от най-красивите по поречието на реката и е един от най-старите. 

Изграждането на Крайдунавската градина става в четири основни етапа: 1878-1899; 1911-1928; 1928-1939 и през 1960 година.

Повече за историята на парка, паметник на парковото изкуство, и грижите за него, днес разказа в "Посоките на делника" по Радио ВИДИН ландшафтният архитект Даниела Димитрова, управител на фирмата, ангажирана с озеленяването на града.

"През 20-те години на миналия век се започва създаването на парковете във Видин, като от първите създадени е Крайдунавският парк. Навремето Градината е започвала от района на Художествената галерия и е свършвала при Телеграфа. Имало е две алеи с липи, а между тях е партерната част или зелената площ. Идеята е взета от австрийските паркове Шьонбрум и Белведере

Има снимки от създаването на парка, правени от самолет, на които се вижда, че цветните фигури са били оформени с бели камъчета, а в средата е имало палми. Между чeмширите е имало мушкато, на мястото на сегашните рози. Те са били прибирани всяка есен в района на Владикина бахча, където е имало оранжерия на владиката. През 60-те години паркът се разширява до крепостта Баба Вида. През 90-те години Градината отново се разширява в посока към Колодрума и добива сегашните си размери от 88 декара площ"- разказа Даниела Димитрова. 

 

В момента нейният екип подменя част от цветните фигури до Художествената галерия, като всичко трябва да е готово до празника на града- Димитровден. Садят се теменужки, парички, силене и лалета, за да могат и напролет техните красиви цветове да радват видинчани. 

 

© Снимка: РАДИО ВИДИН архив

Последното разширяване на градската градина през 90-те години на миналия век е по времето на тогавашния кмет- Младен Каменов. Той бе избран за кмет на Видин през есента на 1991 година и кметува до местните избори през 1995 година.

Какво се промени в годините на демокрацията, освен разширяването на парка, и има ли негова сбъдната мечта- за това преди време Лора Русинова разговаря с първия демoкратично избран кмет на града.

"В онези години направих това, което трябваше. За резултатите не мога да говоря с голям възторг, но съм доволен, че участвах в този процес. Сега се радвам, че има гражданско общество. Сбъдна се мечтата ми, че във Видин има възраждащо се селско стопанство, а това е един от приоритетите за този край"- уточни Младен Каменов.

Повече подробности може да чуете в звуковия файл.
По публикацията работи: Ани Цекова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Млади хора се заселват в село Трифоново

Съвсем близо до Монтана, само на 7 км, се намира село Трифоново. То е част от Западния Предбалкан. Природата тук е красива. През селото минава и река Шугавица. Къщите са нови, а старите са ремонтирани. Преобладават млади хора. Този процес се наблюдава отскоро. Възрастните, за съжаление, си отиват от този свят. Домовете им, обаче, се заселват от..

публикувано на 21.06.24 в 11:45

Книжните инфлуенсъри - ренесанс в света на литературата

В последните години наблюдаваме един ренесанс в света на литературата , воден от книжните инфлуенсъри , които преобръщат традиционните представи за четене. Тези новатори в света на книгите вдъхновяват не само младите, но и читатели от всички възрасти, създавайки мост между поколенията чрез споделената любов към литературата. Социалните мрежи се..

публикувано на 20.06.24 в 11:20

Могат ли демографските пустини да се превърнат в оазиси

Близо 40% от страната ни е “демографска пустиня” , обяви доц. д-р Николай Цеков от Института за изследване на населението и човека при БАН. Това са територии, на които живеят по-малко от 10 души на квадратен километър. В 217 от всичките 265 общини в България има ядра на демографски пустини, но Видин е сред областите, в които тези територии се..

публикувано на 19.06.24 в 13:31

Спазват ли правилата водачите на електрическите тротинетки

Придвижването с електрическа тротинетка става все по-често срещано. Двуколесните превозни средства се използват от хора на всякаква възраст в тяхното ежедневие. Някои ходят на работа с тротинетка, други до магазина, трети карат за удоволствие. Pрактически те могат да се използват с всякаква цел за улеснено придвижване. Все пак като всяко превозно..

публикувано на 18.06.24 в 11:00

Гарантира ли Европейският съюз достатъчно икономическо благополучие за всички

Между 6-и и 9 юни 2024 г. над 370 милиона души в 27 държави членки имаха право да гласуват на европейските избори. Данните показват приблизителна избирателна активност в целия ЕС от 51,08 % при окончателни резултати от 17 държави членки и предварителни резултати от други 10 държави. Най-висока е избирателната активност в Белгия- 89,82%, а..

публикувано на 17.06.24 в 15:35

Община Кула чака финансиране на проекти за над 3 милиона лева

Казват, че България започва и свършва от град Кула и донякъде са прави. В близост е най-западната точка на страната, призната официално от Националния статистически институт, а на 13 км е границата със Сърбия и граничният контролно-пропускателен пункт "Връшка чука". В миналото оттук е минавал римският път от Бонония (днешния Видин) за Сингидунум..

публикувано на 14.06.24 в 13:46

Младежи ще научат повече за застрашените видове във "Врачански Балкан"

Младежи от три средни училища в Монтана, Вършец и Зверино ще получат нови знания и умения в областта на екологията и опазването на застрашените видове, обитаващи Природен парк "Врачански Балкан". Това ще се случи по проекта на фондация "Екообщност" "Младежка регионална инициатива за активизъм за природата". Младите хора ще подобрят уменията си за..

публикувано на 13.06.24 в 16:08