Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

За Крайдунавския парк- любимо място на видинчани

Независимо от сезона, Крайдунавският парк остава любимо място за разходка на видинчани и техните гости. Красиво оформените зелени и цветни площи, и невероятната гледка на величествения Дунав говорят за тишина и спокойствие и разказват историята на Видин. Видинският парк се слави като един от най-красивите по поречието на реката и е един от най-старите. 

Изграждането на Крайдунавската градина става в четири основни етапа: 1878-1899; 1911-1928; 1928-1939 и през 1960 година.

Повече за историята на парка, паметник на парковото изкуство, и грижите за него, днес разказа в "Посоките на делника" по Радио ВИДИН ландшафтният архитект Даниела Димитрова, управител на фирмата, ангажирана с озеленяването на града.

"През 20-те години на миналия век се започва създаването на парковете във Видин, като от първите създадени е Крайдунавският парк. Навремето Градината е започвала от района на Художествената галерия и е свършвала при Телеграфа. Имало е две алеи с липи, а между тях е партерната част или зелената площ. Идеята е взета от австрийските паркове Шьонбрум и Белведере

Има снимки от създаването на парка, правени от самолет, на които се вижда, че цветните фигури са били оформени с бели камъчета, а в средата е имало палми. Между чeмширите е имало мушкато, на мястото на сегашните рози. Те са били прибирани всяка есен в района на Владикина бахча, където е имало оранжерия на владиката. През 60-те години паркът се разширява до крепостта Баба Вида. През 90-те години Градината отново се разширява в посока към Колодрума и добива сегашните си размери от 88 декара площ"- разказа Даниела Димитрова. 

 

В момента нейният екип подменя част от цветните фигури до Художествената галерия, като всичко трябва да е готово до празника на града- Димитровден. Садят се теменужки, парички, силене и лалета, за да могат и напролет техните красиви цветове да радват видинчани. 

 

© Снимка: РАДИО ВИДИН архив

Последното разширяване на градската градина през 90-те години на миналия век е по времето на тогавашния кмет- Младен Каменов. Той бе избран за кмет на Видин през есента на 1991 година и кметува до местните избори през 1995 година.

Какво се промени в годините на демокрацията, освен разширяването на парка, и има ли негова сбъдната мечта- за това преди време Лора Русинова разговаря с първия демoкратично избран кмет на града.

"В онези години направих това, което трябваше. За резултатите не мога да говоря с голям възторг, но съм доволен, че участвах в този процес. Сега се радвам, че има гражданско общество. Сбъдна се мечтата ми, че във Видин има възраждащо се селско стопанство, а това е един от приоритетите за този край"- уточни Младен Каменов.

Повече подробности може да чуете в звуковия файл.
По публикацията работи: Ани Цекова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още
Светлин Тачев

Светлин Тачев: Политическият ни елит не може да управлява

Последната възможност за съставяне на редовен кабинет разделя страната от поредните предсрочни избори.  Къде обаче е генезисът на превърналата се в перманентна криза, започнала от партиите и обхванала целия политически живот?  Има ли път напред за демократичния процес?  Статуквото дискутираме  със Светлин Тачев , политолог от "Галъп", асистент в..

публикувано на 29.07.24 в 10:00

Златко Живков: За мен Монтана е мисия, аз вярвам в това, което правя!

Отправяме се към Монтана- дни след празника на града Свети дух и за да видим новия център на града край Огоста.  От пръв поглед прави впечатление  елегантността на фонтаните, чистотата край тях и свежите ландшафтни решения около водните пространства. Край алеите висящи петунии в различни окраски радват очите на минаващите, а..

публикувано на 26.07.24 в 12:55
Теодор Димокенчев

Теодор Димокенчев: Няма как да има стабилност, докато не премине борбата за надмощие между олигархичните кръгове

Готовност за разговори по приоритети и конкретни политики обявяват парламентарните формации.  Въпреки това, шансовете третият мандат да доведе до съставяне на редовен кабинет изглеждат все по-илюзорни с всеки изминал ден.  Защо се провали 50-тото Народно събрание?  Започна ли процес на разпад в партиите, който е предпоставка за пренареждане на..

публикувано на 25.07.24 в 10:00

КНСБ: 1/3 от българите работят за под 1000 лева месечно - достатъчни ли са?

1453 лв. е необходимият нетен месечен доход за издръжка на живота за работещ, сам живеещ към месец юни тази година. Това е почти колкото за предходното тримесечие - с един лев по-малко. Намаление не е имало от десет години, макар и минимално, което отразява овладяването на инфлацията и по-ниския ѝ темп. Това каза президентът на КНСБ Пламен..

публикувано на 24.07.24 в 10:45

Ще спре ли вносът и продажбата на по-стари автомобили в България

Забрана на вноса на стари автомобили в България е една от мерките, предложени в актуализирания Интегриран план за енергетика и климат.  Документът определя националните цели по петте измерения на плана до 2030 г. - декарбонизация, енергийна ефективност и сигурност, вътрешен енергиен пазар, както и научни изследвания, иновации и..

публикувано на 23.07.24 в 11:00

Успешно ли е лято 2024 за туристическия бранш?

Посланието, което туристическият сектор в България излъчи за лято 2024 е "В България си желан". Около това се обединиха представители на туристическия бранш, държавни институции, експерти в областта на туризма, учени и общественици по време на форума "БГ туризъм - лято 2024", организиран в курортния комплекс Албена през юни. Служебният..

публикувано на 22.07.24 в 10:45

Хората в Челопек: Селото ни е хубаво и спокойно

Красива природа, чист въздух, богата история, спокойни и усмихнати хора. Така ни посреща Челопек - едно планинско село, сгушено в полите на Врачанския Балкан. Част е от община Враца и е разположено на по-малко от 10 км от големия град. Близостта до него е предимство, казват местните . В града намират работа, а децата им ходят там на училище...

публикувано на 19.07.24 в 14:50