Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Често ли сменяме работата си и кои са причините да го правим

Всяка година в България стотици хиляди хора започват работа или напускат работното си място, сочат данните на Националния статистически институт. Най-често напускаме, когато усетим, че сме на края на силите си, заради несправедливо отношение към работата ни, неразбирателство с колеги или ръководство, ниска заплата. Въпреки условията, в които живеем, липсата на работа и кризата в икономиката, психологът Катя Райчева съветва да не се страхуваме от това решение.

© Снимка: РАДИО ВИДИН Архив

"Работата е част от живота на хората и не може, когато говорим за даден човек да не споменем неговата работа и евентуалните проблеми, които възникват на работното му място. Всеки човек има своя лична причина да напусне дадена работа и собствен уникален нюанс на живота си и мотива, за да напусне работа. Този процес е двустранен. Подобно важно решение не бива да ни плаши- въпреки влошената икономическа ситуация на пазара, винаги ще се намери работа, която да ни удовлетворява. Преди всичко обаче е от ключово значение да сме способни да осъзнаем кога става въпрос за лош период в службата и кога е дошъл наистина моментът да сменим работодателя. Работата не се идентифицира с нас. Ние не сме работата, която работим- ние сме по-големи от нея. Това, че в момента си попаднал на работа, която не ти харесва, не означава, че ти си лош човек и не можеш да правиш нищо друго",
каза в "Посоките на делника" по РАДИО ВИДИН психологът Катя Райчева.

Видинчани са на мнение, че всеки работещ трябва да търси правата си и не на всяка цена да работи определена работа, ако ходи без желание:

"Ниското заплащане и отношението между хората биха ме накарали да си сменя работата. В момента съм безработна, към "Бюро по труда". Преди работех в болницата. Човек не трябва да търпи манипулациите... Хората не трябва да търпят, ще си търсят правата, ако не им плащат- ще си търяст други... Това, което може да накара човек да напусне са условията на труд, компенсации, стимулиране, да им дават кураж, мотивация да работят и да се развиват. Да не им ограбват труда..."

Още по темата можете да чуете в аудио файла.
По публикацията работи: Пламен Коцев

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Жителите на Паволче мечтаят училищният двор отново да се напълни с деца

Паволче е едно от онези красиви български села, които така омагьосват гостите си, че след това не им се тръгва. Врачанският Балкан, в чието подножие е разположено, богатото минало, свързано с Ботевата чета, и гостоприемството на местните допринасят за това. Хората от Паволче посрещат всеки с радост. Разказват, че живеят в хубаво село, споделят и..

публикувано на 02.08.24 в 14:37
Ивайло Илиев

Ивайло Илиев: Третият мандат се използва маркетингово

Минималните шансове за съставяне на редовен кабинет в 50тото Народно събрание намаляха още в първия ден от преговорите.  Разговорите за приоритети и конкретни политики между формациите обаче продължават.  Ще успее ли "Има такъв народ" да сглоби експертен кабинет?  Съдбата на третия мандат и приближаващите поредни предсрочни избори дискутираме с..

публикувано на 01.08.24 в 10:00
Пламен Димитров

КНСБ с искане в подкрепа на бизнеса - ще се запазят ли работни места?

От КНСБ настояват служебното правителство да въведе мерки за подкрепа на фирмите, които имат спадове на производството и продажбите заради рецесията в Западна Европа. Синдикалистите се аргументират с устойчива тенденция за спад на промишленото производство, който в някои сфери е двуцифрен. Предложението на КНСБ е да бъде въведена постоянно..

публикувано на 31.07.24 в 10:45

Румен Гълъбинов: Ползите от еврото са дългосрочни

С гласовете на 114 депутати от ГЕРБ-СДС, ПП-ДБ, ДПС и 10 независими на първо четене в парламента беше подкрепен внесеният от Министерския съвет законопроект за въвеждане на еврото в България . Преди това мнозинството в Народното събрание подкрепи и проект на решение, внесено от ГЕРБ, с което се изисква от Министерството на финансите, в координация с..

публикувано на 30.07.24 в 12:50
Светлин Тачев

Светлин Тачев: Политическият ни елит не може да управлява

Последната възможност за съставяне на редовен кабинет разделя страната от поредните предсрочни избори.  Къде обаче е генезисът на превърналата се в перманентна криза, започнала от партиите и обхванала целия политически живот?  Има ли път напред за демократичния процес?  Статуквото дискутираме  със Светлин Тачев , политолог от "Галъп", асистент в..

публикувано на 29.07.24 в 10:00

Златко Живков: За мен Монтана е мисия, аз вярвам в това, което правя!

Отправяме се към Монтана- дни след празника на града Свети дух и за да видим новия център на града край Огоста.  От пръв поглед прави впечатление  елегантността на фонтаните, чистотата край тях и свежите ландшафтни решения около водните пространства. Край алеите висящи петунии в различни окраски радват очите на минаващите, а..

публикувано на 26.07.24 в 12:55
Теодор Димокенчев

Теодор Димокенчев: Няма как да има стабилност, докато не премине борбата за надмощие между олигархичните кръгове

Готовност за разговори по приоритети и конкретни политики обявяват парламентарните формации.  Въпреки това, шансовете третият мандат да доведе до съставяне на редовен кабинет изглеждат все по-илюзорни с всеки изминал ден.  Защо се провали 50-тото Народно събрание?  Започна ли процес на разпад в партиите, който е предпоставка за пренареждане на..

публикувано на 25.07.24 в 10:00