Отговаря ли обслужването на гражданите в Общините на съвременните изисквания за качество и прозрачност е темата днес в "Посоките на делника" по РАДИО ВИДИН. Три от десетте Общини във Врачанска област- Козлодуй, Мездра и Враца, имат международен сертификат ИСО 9001 за управление на качеството на административните услуги. Това разказа в "Посоките на делника" Ива Антонова, кореспондент на БНР в града под Околчица. Администрациите в Козлодуй и Криводол пък са в топ 20 в Рейтинга на активната прозрачност на българските общини за тази година.
Преди два месеца Община Козлодуй получи отличие в категорията "Институция, най-добре организирала предоставянето на информация за граждани" от Програма "Достъп до информация". Наградата й бе дадена, защото не само покрива критериите, но през последните четири години показва систематично, ефективно и отговорно отношение към достъпа до информация и развитието на добри практики в тази област. Тези оценки се потвърждават от интернет страницата на Общината и от престижното шесто място от общо двеста шейсет и четири позиции в Рейтинг на активната прозрачност на общините в България за 2013 г. В Козлодуй е създаден и един от първите в страната центрове за обслужване и информация на гражданите, каза пред Лора Инджова секретарят на Община Козлодуй- Ивалина Банова.
"Ние сме една от първите Общини в България, създали обслужване на едно гише, така наречените центрове за информация и обслужване на гражданите през далечната 2001 година... Гражданите имат възможност да заявяват услуги не само на място в центъра за информация и обслужване, но да се възползват и от електронните услуги, които предлагаме, включително и на ниво транзакция, за която обаче трябва да имат електронен подпис."
Община Мездра има приет план за ефективно и прозрачно управление за 2013 година. Той е разработен като продължение на плана за 2009 година, реализиран по проект на Националното сдружение на общините в Република България. Планът за настоящата 2013 година е приет на основание европейската стратегия за иновации и е съобразен с принципите за добро и демократично управление. Общината получи и грамота-приз за прозрачно управление, предаде оттам сътрудникът ни Петко Котларски.
Община Лом е добър пример по отношение на адиминстративните услуги в Северозападна България- подаването на всички видове документи и заплащането на данъци и такси може да се извърши изцяло по електронен път. Освен това всички гишета за обслужване на граждани са снабдени с електронна система за анонимно оценяване на качеството на обслужване. Сътрудникът ни Владимир Недев разговаря с Елизабет Петрова- старши експерт "Информационно обслужване" в Община Лом:
"Чрез въведената система се обслужват граждани за административни такси и услуги, а от 1 март 2013 година вече се събират и местните данъци и такси. Внедрена е и система за издаване на документи за брак, смърт и раждане по същия начин."
Повече по темата можете да чуете в звуковия файл.
За традициите и подготовката за празниците разказаха Биляна Иванова от Видин и Цеца Христова от видинското село Антимово. Дамите споделиха какви обичаи спазват на Бъдни вечер и Рождество Христово, какви ястия приготвят за празничната трапеза и защо е важно да предават традициите на своите деца. Няма други празници, които са така очаквани от..
Днес ще посетим село Толовица в община Макреш. Намира се в изключително красива местност по течението на две малки реки, а районът наоколо е зает от гъсти гори. Според местна легенда, първият жител на Толовица се е заселил тук при малко изворче, а селото е кръстено на жена му. В близост до Толовица започва природният резерват "Магурата", защитен..
Първият мандат за съставяне на правителство ще бъде връчен след Нова година. Междувременно ГЕРБ и останалите формации продължават да търсят формула за парламентарно мнозинство. Ще завършат ли преговорите с успех? Ще посрещнем ли 2025 година с редовен кабинет? Динамиката на политическата ни сцена дискутираме с изборния експерт Стоил..
Над 100 000 българи ще посрещнат празниците зад граница в края на тази година. От тях около 60% ще посетят близки и приятели, докато останалите ще предпочетат разнообразни туристически дестинации. Тази година празничният период е повече от 10 дни - от 20 декември до 2 януари, което насърчава както семейните, така и корпоративните пътувания...
Ставаме ли бавно, но сигурно, пълноправни, равнопоставени и интегрирани европейци? След приемането ни и в сухопътния Шенген, трябва ли следващата ни цел да бъде еврозоната? По темата в "Посоките на делника" разговаряме с икономиста Румен Гълъбинов. "България и Румъния дълго време понасяха негативи, преки и косвени загуби, както и пропуснати..
България и Румъния стават пълноправни членове на Шенгенското пространство на свободно движение на хора и стоки, след от 1 януари 2025 г. От този момент българите ще могат да пътуват напълно свободно през българо-гръцката граница. В рамките на 6 месеца ще се запази граничният контрол между България и Румъния, но той ще бъде много по-облекчен...
На кръгла маса за образованието и пазара на труда бяха идентифицирани основни проблеми в сферата на образованието. Сред тях са: нисък дял на учениците, завършващи средно образование - около 50%; несъответствие между образованието и нуждите на пазара на труда; нужда от популяризиране на професионалното образование; остарели методи на..