Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Бомбоубежищата - отживелица или потребност

Снимка: РАДИО ВИДИН

Точно преди 70 години Враца е сполетяна от едно от най-тежките бедствия в историята си. През януари 1944 година, в резултат на бомбардировките над града, за няколко минути е разрушена голяма част от градския център и най-големия квартал- "Предградие". Тежко засегнати сгради има във всичките четири градски района. Близо 120 са официалните жертви, които дава градът, а хиляди остават без подслон. Центърът на Враца става почти неузнаваем след разрушенията, причинени на обществени, държавни, културни и жилищни постройки. Разчистването и спасителните акции продължават с месеци и поглъщат огромни средства. Организирането на нормалния административен и стопански ритъм на живот, електрозахранването, телефонните връзки и водоснабдяването става едновременно с изграждане на нови бомбоубежища в Балкана.

За щастие днес над България не дебне заплаха от война. В тази безконфликтна ситуация бомбоубежищата изглеждат като отживелица, но все пак така наречените колективни средства за защита са част от системата за национална сигурност и никак не са за подценяване. Какво е тяхното състояние, кой ги стопанисва и знаят ли хората къде и как да търсят убежища в случай на нужда? Това попита Петър Антонов жители на Видин.

"Бомбоубежищата служат за укрития при някаква заплаха... В нашия блок има такова помещение, до него има една стаичка със сирена, но сега всеки от нас използва част от нея за въглища... Ние използваме стаичката за стари колелета, въглища, дърва... Днес бомбоубежищата се използват за лични услуги..."- смятат видинчани.

"13 са големите т.нар. "обществени" бомбоубежища във Видин и те се проверяват периодично. Според нормативната база нямаме право да контролираме скривалищата в частните сгради. Можем да направим проверка и да дадем предписание, само ако сме сезирани за нарушение на изискванията", обясни гл. инспектор Стилиян Пешев, началник сектор "Планиране, превантивна дейност и контрол" в Областната служба "Пожарна безопасност и защита на населението" Видин.

След 1989 година повечето бомбоубежища бяха разрушени и изоставени. Собствеността им днес е децентрализирана. В подземната част на повечето панелни блокове навремето са строени противоракетни укрития. Те задължително е трябвало да имат метални капаци за херметическо затваряне. Недобросъвестни граждани обаче вече са прибрали всички метали за скрап, а онези капаци, които са останали, са повредени. Помещенията в жилищните блокове често се ползват и за складове за стари вещи. Укритията, до които достъпът е по-лесен, се използват за "обществени тоалетни" или място за подслон на бездомни. Бункери има под почти всяко училище, театър, предприятие, строени преди 1989 година. Само 291 от подземните съоръжения в България са държавни. Останалите са общински, областни, частни, ведомствени.

"Около 28 000 колективни средства за защита има в момента в страната и те могат да приютят към 2 милиона души. Според разчетите, ако всички скривалища във Видин са в добро състояние, те биха могли да поберат цялото население в случай на заплаха, най-вече при евентуална авария в АЕЦ "Козлодуй", допълни гл. инсп. Стилиян Пешев. Въпреки всичко е най-добре да не ни се налага да ползваме скривалищата, но от друга страна е редно и да сме подготвени, защото народът е казал: "Очаквай най-доброто, готви се за най-лошото".

Още по темата можете да чуете в аудио файла към материала.

По публикацията работи: Екип "Посоките на делника"


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Европа ни отряза за еврото - какви са реакциите у нас?

Преди дни стана ясно, че приемането на еврото в България със сигурност се отлага. Страната ни ще поиска извънреден конвергентен доклад догодина, като очакванията на Министерството на финансите са да покрием критериите за членство в еврозоната в края на 2024 г. Най-ранната дата за присъединяване на България към еврозоната се очертава 1 януари..

публикувано на 03.07.24 в 10:45

Проф. Маруся Любчева: Преодоляването на кризите започва от знанието

В нестабилен, несигурен и страдащ от редица кризи свят живеят съвременните общества. Подготвени ли сме да се справим и как да овладеем заплахите, които ни притискат? В "Посоките на делника" потърсихме мнението на проф. Маруся Любчева, университетски преподавател, бивш народен представител и евродепутат : "Обществото ни наистина се намира в една..

публикувано на 02.07.24 в 13:35

Климатичните промени ще доведат до нарастване на бедността

В България всеки пети човек е беден - страната ни е на дъното на класацията за издръжка на живот в Европейския съюз. У нас се очаква увеличение на реалните цени в цялата икономика, което вероятно ще доведе до значително намаляване на реалните доходи и до увеличаване на бедността за домакинствата. Доходите също ще се променят - приходите от..

публикувано на 01.07.24 в 14:45

Делейна - селото с бистри извори и сърцати хора

Днес ще посетим село Делейна в община Брегово. Намира се на 25 км от Видин и само на километър и половина от границата със Сърбия.  Селото води началото си още от римско време. Споменава се за първи път под името Даляйна в турски данъчен регистър от 1560 г. По време на турското робство селото се е намирало на 2 км на изток от сегашното си..

публикувано на 28.06.24 в 16:52

Тома Ушев: Скептиците първи ще кажат, че България без евроатлантизъм огън ще я гори

Обречена ли е възможността за съставяне на редовен кабинет?  Ще продължи ли да се задълбочава политическата криза в страната?  Какви трябва да бъдат приоритетите пред 50-тото Народно събрание?  Политическата ситуация дискутираме с  Тома Ушев , автор в дясната платформа Консерваторъ. Радио ВИДИН : Как стигнахме дотук, това се чудя? Според..

публикувано на 27.06.24 в 10:00

Можем ли да си позволим пълноценна лятна почивка?

Повечето работещи българи имат възможността да почиват само веднъж годишно, а както добре знаем нищо не може да бъде по-приятно от една спокойна лятна почивка. След дълга година на работа, ограничения и стрес е хубаво ваканцията ни да бъде пълноценна, с необходимите удобства и дори малки глезотии. Разбира се, след това идва основният въпрос -..

публикувано на 26.06.24 в 10:45

Димитър Петров: Политическата криза ще свърши, когато се успокои международната обстановка и се появи достатъчно добра алтернатива у нас

Започнаха консултациите при президента Радев преди връчването на първия проучвателен мандат за съставяне на редовно правителство.  Първата среща на държавния глава бе с представители на политическата сила, спечелила най-голяма подкрепа на изборите, а именно - ГЕРБ-СДС . "Ще предложим правителство на малцинството с първия мандат", обяви лидерът..

публикувано на 25.06.24 в 13:15