Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Бомбоубежищата - отживелица или потребност

Снимка: РАДИО ВИДИН

Точно преди 70 години Враца е сполетяна от едно от най-тежките бедствия в историята си. През януари 1944 година, в резултат на бомбардировките над града, за няколко минути е разрушена голяма част от градския център и най-големия квартал- "Предградие". Тежко засегнати сгради има във всичките четири градски района. Близо 120 са официалните жертви, които дава градът, а хиляди остават без подслон. Центърът на Враца става почти неузнаваем след разрушенията, причинени на обществени, държавни, културни и жилищни постройки. Разчистването и спасителните акции продължават с месеци и поглъщат огромни средства. Организирането на нормалния административен и стопански ритъм на живот, електрозахранването, телефонните връзки и водоснабдяването става едновременно с изграждане на нови бомбоубежища в Балкана.

За щастие днес над България не дебне заплаха от война. В тази безконфликтна ситуация бомбоубежищата изглеждат като отживелица, но все пак така наречените колективни средства за защита са част от системата за национална сигурност и никак не са за подценяване. Какво е тяхното състояние, кой ги стопанисва и знаят ли хората къде и как да търсят убежища в случай на нужда? Това попита Петър Антонов жители на Видин.

"Бомбоубежищата служат за укрития при някаква заплаха... В нашия блок има такова помещение, до него има една стаичка със сирена, но сега всеки от нас използва част от нея за въглища... Ние използваме стаичката за стари колелета, въглища, дърва... Днес бомбоубежищата се използват за лични услуги..."- смятат видинчани.

"13 са големите т.нар. "обществени" бомбоубежища във Видин и те се проверяват периодично. Според нормативната база нямаме право да контролираме скривалищата в частните сгради. Можем да направим проверка и да дадем предписание, само ако сме сезирани за нарушение на изискванията", обясни гл. инспектор Стилиян Пешев, началник сектор "Планиране, превантивна дейност и контрол" в Областната служба "Пожарна безопасност и защита на населението" Видин.

След 1989 година повечето бомбоубежища бяха разрушени и изоставени. Собствеността им днес е децентрализирана. В подземната част на повечето панелни блокове навремето са строени противоракетни укрития. Те задължително е трябвало да имат метални капаци за херметическо затваряне. Недобросъвестни граждани обаче вече са прибрали всички метали за скрап, а онези капаци, които са останали, са повредени. Помещенията в жилищните блокове често се ползват и за складове за стари вещи. Укритията, до които достъпът е по-лесен, се използват за "обществени тоалетни" или място за подслон на бездомни. Бункери има под почти всяко училище, театър, предприятие, строени преди 1989 година. Само 291 от подземните съоръжения в България са държавни. Останалите са общински, областни, частни, ведомствени.

"Около 28 000 колективни средства за защита има в момента в страната и те могат да приютят към 2 милиона души. Според разчетите, ако всички скривалища във Видин са в добро състояние, те биха могли да поберат цялото население в случай на заплаха, най-вече при евентуална авария в АЕЦ "Козлодуй", допълни гл. инсп. Стилиян Пешев. Въпреки всичко е най-добре да не ни се налага да ползваме скривалищата, но от друга страна е редно и да сме подготвени, защото народът е казал: "Очаквай най-доброто, готви се за най-лошото".

Още по темата можете да чуете в аудио файла към материала.

По публикацията работи: Екип "Посоките на делника"


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още
Яница Петкова

Яница Петкова: Социалните мрежи са ни изнежили

Фалшивите новини и ограниченията в мрежите са новата нормалност.  Над 60% от българите твърдят, че на практика попадат всеки ден на информация, която може да се определи като лъжлива. Тенденцията от последните години сочи, че България трайно заема последно място сред държавите от Европейския съюз в Индекса за медийна грамотност.  Защо..

публикувано на 13.02.25 в 10:00
Тома Ушев

Тома Ушев: Интернет е отражение на човешката природа

Фалшивите новини и ограниченията в мрежите са новата нормалност.  Над 60% от българите твърдят, че на практика попадат всеки ден на информация, която може да се определи като като лъжлива.  Тенденцията от последните години сочи, че България трайно заема последно място място сред държавите от Европейския съюз в Индекса за медийна грамотност...

публикувано на 13.02.25 в 10:00

Ще се включи ли Северозападът в протеста срещу надценките на храните?

Бойкот на хранителните магазини е обявен за 13 февруари, четвъртък. Заради високите цени, идеята е на тази дата магазините да останат пусти и в тях да не влезе нито един купувач. Протестът е по примера на Хърватия и е организиран от Движение "Системата ни убива", Федерацията на потребителите в България и Обединени пенсионерски съюзи...

публикувано на 12.02.25 в 10:45
Румен Гълъбинов

Румен Гълъбинов: Очевидно е, че членството ни в ЕС, в Шенген, а и в еврозоната, ни дава възможности за по-добър живот

До края на тази седмица трябва да бъде внесен в парламента проектобюджетът за тази година. Това обявиха премиерът Росен Желязков и финансовият министър Теменужка Петкова. Според новите управляващи в държавният бюджет има недостиг от 18 млрд. лева. Съпредседателите на "Продължаваме промяната" Кирил Петков и Асен Василев пък заявиха, че по техни..

публикувано на 11.02.25 в 12:52

Какъв е ефектът от Шенген за бизнеса във Видин

Малко повече от месец, откакто България е част от Шенген, свободното пътуване вече оказва известно влияние в пограничен район, какъвто е Видин. В града и преди можеха да бъдат забелязани не малко граждани на Румъния. Но с падането на задължителните гранични проверки, съвсем естествено е това да се засили. А потенциалът за посещения е огромен,..

публикувано на 10.02.25 в 11:05

Село Септемврийци очаква своя църковен храм

 Екипът на радио Видин гостува в село Септемврийци, община Димово. В България има още едно село с това име и то се намира в община Вълчедръм. В миналото селото е носило името Толовица и е било част от община Лом, но по време на социализма се преименува в Септемврийци, поради факта, че от селото има участници в Септемврийското въстание през 1923 и..

публикувано на 07.02.25 в 12:05

Граждански организации с призив към политиците за подкрепа на равенството между половете

Българска платформа към Европейско женско лоби отправи призив към политиците за подкрепа на равенството между половете. В отворено писмо до настоящото редовно правителство обръщат внимание на факта, че в състава на 105-ия кабинет има само една жена. Правят аналогия с периода 1947-1949 година, когато в управлението на страната има 23-ма..

публикувано на 06.02.25 в 12:57