Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Във Видинско се пие най-много

Снимка: РАДИО ВИДИН

Февруари е обявен за месец на трезвеността, въпреки че в него отбелязваме Трифон Зарезан и празника на влюбените Свети Валентин. Точно през февруари от Регионална здравна инспекция (РЗИ) във Видин ни напомнят за радостта от бистрия ум и доброто здраве, на които алкохолът е враг.

"Редица световни проучвания посочват, че в глобален мащаб злоупотребата с алкохол е втората по честота предотвратима причина за преждевременна смърт след тютюнопушенето. Всеизвестен факт е, че употребата на алкохол, особено в големи количества, влияе разрушаващо върху психиката и организма на човека. Алкохолизмът скъсява с почти 10 години живота на човека"- обясни д-р Марияна Чавдарова, Началник на Отдел "Държавен здравен контрол" в РЗИ-Видин.

Петър Антонов потърси мнението на видинчани по темата за употребата на алкохол. Колко и какво пият, и дали употребяват повече алкохол през февруари: 

Снимка"Пийвам си, но само домашно вино... Не пия често... Пийвам си по една чашка дневно винце. Полезно е за сърцето зимно време- да зачервиш бузките в големия студ. Концентрати не пия, защото не правят качествен алкохол... По принцип много малко пия. В по-топлото време пия по една бира най-много. Просто алкохолът не е важен за мен... Пия, когато има повод. Най-често ракийка със салата..."- споделиха в анкетата жителите на крайдунавския град.

За вредата от алкохола и особено сред тийнеджърите, Петър Антонов разговаря с Красимира Елисеева, председател на Областния съвет по наркотични вещества.

"Община Видин работи по програма за превенция на тютюнопушенето, алкохола и наркотичните вещества, която засяга учениците в пети клас. Специално за алкохола, нашата целева група са всички ученици от 5 клас от всички видински училища. Чрез мултимедийни презентации, интерактивни игри, викторини, информационни материали, екипът на нашия съвет прави превенция точно за вредите при употребата на алкохол. Ние сме единствените експерти, които работим сред учениците в тази област"- каза за радио Видин Красимира Елисеева.

"От медицинска гледна точка фазите на алкохолното опиянение са три. Хубаво е човек да се върти около първата фаза, за която са нужни две чашки вино, което е еквивалент на 50 милилитра твърд алкохол или една бира, но не повече"- ни посъветва в "Актуално" кардиологът от Белоградчик д-р Жоро Николов.

Цветомир Цветанов потърси мнение по темата и от д-р Богдан Богданов, началник на отдел "Статистика на доходите и разходите на домакинствата и качеството на живот" в Националния статистически институт.

"Около 26 литра алкохол е средното количество изпит алкохол годишно от всеки българин, сочат данните на националната статистика. В сравнение с останалата част на страната, в област Видин се консумира най-голямо количество алкохол и за разлика от останалите региони, в които се пие предимно бира, тук най-предпочитано е виното"- каза за РАДИО ВИДИН д-р Богдан Богданов.

Още по темата можете да чуете в звуковия файл.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Село Гомотарци - с бъдеще във винения туризъм и с грижа за опазване на миналото

Гостуваме на Гомотарци, едно село разположило се на брега на река Дунав.  Голямо  и красиво населено място, с няколко площада, с просторни и красиви къщи с големи дворове и трудолюбиви хора. Видинското село се гордее със запазената си църква, големия църковен двор, с ценните стенописи, които са реставриран и с новата трапезария към храма...

публикувано на 12.07.24 в 12:00

Калин Виденов: Геноцидът над Северозапада от страна на ГЕРБ продължава

Все по-илюзорни изглеждат шансовете за съставяне на редовен кабинет в рамките на настоящото Народно събрание.  Политическата криза в страната продължава да се задълбочава.  Предсрочните избори наближават с все по-голяма скорост, а единственият шанс да не се стигне до тях е експертен и технически кабинет с третия мандат.  Как се отразява дългогодишният..

публикувано на 11.07.24 в 10:00

Нуждае ли се от рестарт икономиката ни?

България трябва да извърши смели реформи на пазара на труда и в образованието, защото рискува икономиката ѝ да стане много неконкурентоспособна. Разходите за труд растат ударно и въпреки това не успяват да наваксат изоставането спрямо ЕС, а производителността остава ниска. Трябва да се подобри рязко и средата за инвестиции, които изостават..

публикувано на 10.07.24 в 10:45
Боян Минков, кмет на община Белоградчик

Боян Минков: Липсата на редовно правителство затруднява работата на общините

Общините са сред потърпевшите от политическата криза в страната ни, коментира кметът на Белоградчик Боян Минков . По думите му политиците трябва разберат, че хората все повече ще ги наказват по време на избори, като все по-малко гласуват. "Има огромни затруднения в работата на общините и ние, кметовете, го усещаме най-силно, защото сме..

публикувано на 09.07.24 в 14:26
Румен Гълъбинов

Румен Гълъбинов: Политическата нестабилност усложнява постигането на стратегическите ни цели- Еврозоната и Шенген

Ако политиците в България не успеят да се разберат и се стигне до нови избори, се усложняват задачите, свързани със стратегическите цели на страната ни- Еврозоната и Шенген, коментира икономистът и финансист Румен Гълъбинов. По думите му, има риск и да не получим в пълен размер средствата по Плана за възстановяване и устойчивост. "Планът за..

публикувано на 09.07.24 в 13:31

Засилен контрол на Инспекциите по труда за недеклариран труд в рискови сектори

Работата без трудов договор е нарушение, за което в Кодекса на труда изрично е регламентирано, че не може да е маловажно . Затова винаги, при установяване на такова нарушение, се налага санкция, която не може да бъде по-малка от 1500 лева и може да достигне до 15 000 лв.   Много е важно всеки работник да разбере, че когато се съгласява да работи без..

публикувано на 08.07.24 в 15:03

Изсветлява ли сивата икономика

Публичните финанси на България губят близо 3 млрд. лева на година, заради невнесени данъци и осигуровки, вследствие на недекларирана заетост. Изводът е на Асоциация на индустриалния капитал в България. Типичните проявления на недекларирана заетост са няколко и те се променят през годините в зависимост от степента на контрол и в зависимост от..

публикувано на 08.07.24 в 14:59