"Пийвам си, но само домашно вино... Не пия често... Пийвам си по една чашка дневно винце. Полезно е за сърцето зимно време- да зачервиш бузките в големия студ. Концентрати не пия, защото не правят качествен алкохол... По принцип много малко пия. В по-топлото време пия по една бира най-много. Просто алкохолът не е важен за мен... Пия, когато има повод. Най-често ракийка със салата..."- споделиха в анкетата жителите на крайдунавския град.
За вредата от алкохола и особено сред тийнеджърите, Петър Антонов разговаря с Красимира Елисеева, председател на Областния съвет по наркотични вещества.
"Община Видин работи по програма за превенция на тютюнопушенето, алкохола и наркотичните вещества, която засяга учениците в пети клас. Специално за алкохола, нашата целева група са всички ученици от 5 клас от всички видински училища. Чрез мултимедийни презентации, интерактивни игри, викторини, информационни материали, екипът на нашия съвет прави превенция точно за вредите при употребата на алкохол. Ние сме единствените експерти, които работим сред учениците в тази област"- каза за радио Видин Красимира Елисеева.
"От медицинска гледна точка фазите на алкохолното опиянение са три. Хубаво е човек да се върти около първата фаза, за която са нужни две чашки вино, което е еквивалент на 50 милилитра твърд алкохол или една бира, но не повече"- ни посъветва в "Актуално" кардиологът от Белоградчик д-р Жоро Николов.
Цветомир Цветанов потърси мнение по темата и от д-р Богдан Богданов, началник на отдел "Статистика на доходите и разходите на домакинствата и качеството на живот" в Националния статистически институт.
"Около 26 литра алкохол е средното количество изпит алкохол годишно от всеки българин, сочат данните на националната статистика. В сравнение с останалата част на страната, в област Видин се консумира най-голямо количество алкохол и за разлика от останалите региони, в които се пие предимно бира, тук най-предпочитано е виното"- каза за РАДИО ВИДИН д-р Богдан Богданов.
Още по темата можете да чуете в звуковия файл.
Работодателите завяват нужда от 261 926 работници и специалисти през следващите 12 месеца с умения и знания в различни професионални направления, които ще са необходими за ефективната работа на предприятията. Най- търсените специалности на пазара на труда можем да видим най-ясно от проучването, проведено сред работодатели от Агенцията по заетостта..
Регистрираните безработни лица средномесечно в област Видин за периода януари – ноември 2024 година са 4 053. Равнището на безработица в областта е 14.8%, а от януари до ноември 2024 година на работа са п остъпили общо 2 888 души. Област Видин е с дял 2.6% от общо регистрираните средномесечно безработни лица в страната (155 181) за..
На 1 януари отново сме изправени пред поредното ново начало, изпълнени с надежди и очаквания. Каквито и да са икономическите прогнози, колкото и несигурно да изглежда бъдещето за много българи, всеки от нас отправя пожелания за себе си и най-близките си хора. Първият ден на годината народът ни нарича Сурваки. Наименованието идва от обичая..
Отброяваме последните часове на годината - време за анализи и равносметка, но и за планове, стремежи и амбиции за следващите 12 месеца. Казват, че ако си пожелаеш нещо в новогодишната нощ, то ще се случи. За какво бъдеще на България мечтаят политиците? Проверихме в "Посоките на делника". "Тревожно е забавянето на строителството на новия..
От Общината за пореден път организират посрещане на Новата година в град Мездра на площад „България” с музика, танци и много весело настроение. В 23.30 часа танцорите от Фолклорен танцов ансамбъл "Мездра" - носител на истинския дух на българските традиции, ще започнат своя новогодишен концерт...
Бедността, последиците от горските пожари, климатичните промени, колко сериозен е проблемът с безводието, проблемите пред Общините, Европейският съюз гарантира ли благополучие на всички - това са само част от темите , по които говорихме през отиващата си 2024 година . Какви са най- често фалшифицираните стоки , които могат да се намерят на..
Гостуваме на село Георги Дамяново , част от най-малката община в oбласт Монтана , която има 13 населени места, като общинският център е село Георги Дамяново. Селото се намира в живописен регион. Нина Петкова е кмет на община Георги Дамяново и е млад човек, който има желание и мотивация да развива района. Тя ни разказа повече за селото, за..