"Лицата, на които им предстои пенсиониране могат да подават документите си от чужбина, ако са в страните, с които България има спогодба. От 1 януари 2007 година, датата от която България е страна членка на Европейския съюз, всички български граждани, работещи в страни от съюза, могат да се пенсионират в съответна страна"- уточни Пламен Георгиев. Много от жителите на Видин преди много години са напуснали родния си град и живеят и работят зад граница. Един от слушателите на Радио ВИДИН се съгласи да коментира днешната ни тема в "Актуално". Илиян Луцин живее и работи от близо 30 години в Австрия.
"Дали ще са чужденци или австрийски граждани, законите в Австрия са еднакви са всички. Процедурата по самото пенсиониране е много лесна и проста. Тук в пенсионните институции следят абсолютно точно за всеки ден положен труд на лицето и всичко това се описва в трудовия му стаж"- разказа Илиян Луцин за "Посоките на делника".
Запитвания как се определят пенсиите за работещите в чужбина сме получавали и преди да поставим темата. Българка, която получава у нас пенсия, работи в Италия. Дали обаче има право на пенсия и от страната, в която работи и се осигурява. Въпросът е частен, но касае много хора, които получават доходи от пенсия, но все още продължават да работят.
"Работещите, които са в подобна ситуация, трябва да се обърнат към компетентната институция в съответната страна, за да разберат какви са техните права за придобиване на пенсия, в зависимост от трудовия им стаж"- така отговори на този въпрос Пламен Георгиев от Териториалното поделение на Националния осигурителен институт във Видин.
Темата коментира сътрудникът ни във Враца Жоро Александров:
"Знаете ли какво правят италианските пенсионери, ако решат, че парите за старост не им стигат? Преместват се да живеят в България, където със същите пенсии си живеят царски. Това не е виц, а извод на италианското електронно издание "Мелти". В подкрепа на това твърдение италианците проследяват живота на четирима пенсионери, които с около 1 200 евро месечно живеят като богаташи в България. И как няма да е така, като милата ни Родина може да е раят за чуждите пенсионери, но е адът за собствените, за онези, които са отдали 35-40 години от живота си, за да получават подаяние вместо заслужени пари за старост. На фона на онези 1 200 евро (което е 2 400 лева) ми е неудобно да кажа какъв е размерът на пенсията на един български пенсионер. Защото е 10 пъти по-ниска.
Унизително за нашите майки и бащи звучи и сравнението, че и на Балканския полуостров сме на едно от последните места в тази класация. В Хърватия и Черна гора възрастните хора взимат средно съответно по 310 и 280 евро месечно. В Босна и Херцеговина парите за старост са малко над 170 евро, а в Сърбия– 220 евро. На дъното все пак не сме ние, а македонците със средна пенсия от 144 евро. Но какво от това, когато в Швеция средната ставка на парите за старост е 1 350 евро? В Германия средната пенсия е 1 200 евро, почти толкова плащат и на възрастните хора във Франция– 1 120 евро. По правило в повечето европейски държави средните заплати и пенсии са до 10 пъти по-големи в сравнение с тези в балканските страни. Което прави мечтата на всеки българин горе-долу следната– да получава европейска пенсия, когато се оттегли в заслужен отдих и се порадва на старините си. Повечето възрастни хора обаче нямат това щастие, а са принудени, за да оцеляват, да работят и след пенсионирането си– къде законно, къде– не, но това е един от начините да съществуват. Звучи унизително, нали?
Защото е истинска прокоба да си пенсионер в България, където понятието "достойни старини" се среща само в предизборните обещания на политиците, а възрастните хора едва свързват двата края, благодарение на трохите от т. нар. "пенсия". Световната банка нарежда българските пенсионери сред най-бедните и маргинализирани групи от населението- наред с многодетните семейства и жителите на селските райони и ромските гета. Именно пенсионерите съставляват основната група на бедстващите хора в България, които според изчисленията на Евростат възлизат на близо 45% от населението. По този показател България очаквано заема незавидното първо място в Европейския съюз."
Още за това как можем да се пенсионираме, ако работим в чужбина- можете да чуете в звуковия файл.
Работодателите завяват нужда от 261 926 работници и специалисти през следващите 12 месеца с умения и знания в различни професионални направления, които ще са необходими за ефективната работа на предприятията. Най- търсените специалности на пазара на труда можем да видим най-ясно от проучването, проведено сред работодатели от Агенцията по заетостта..
Регистрираните безработни лица средномесечно в област Видин за периода януари – ноември 2024 година са 4 053. Равнището на безработица в областта е 14.8%, а от януари до ноември 2024 година на работа са п остъпили общо 2 888 души. Област Видин е с дял 2.6% от общо регистрираните средномесечно безработни лица в страната (155 181) за..
На 1 януари отново сме изправени пред поредното ново начало, изпълнени с надежди и очаквания. Каквито и да са икономическите прогнози, колкото и несигурно да изглежда бъдещето за много българи, всеки от нас отправя пожелания за себе си и най-близките си хора. Първият ден на годината народът ни нарича Сурваки. Наименованието идва от обичая..
Отброяваме последните часове на годината - време за анализи и равносметка, но и за планове, стремежи и амбиции за следващите 12 месеца. Казват, че ако си пожелаеш нещо в новогодишната нощ, то ще се случи. За какво бъдеще на България мечтаят политиците? Проверихме в "Посоките на делника". "Тревожно е забавянето на строителството на новия..
От Общината за пореден път организират посрещане на Новата година в град Мездра на площад „България” с музика, танци и много весело настроение. В 23.30 часа танцорите от Фолклорен танцов ансамбъл "Мездра" - носител на истинския дух на българските традиции, ще започнат своя новогодишен концерт...
Бедността, последиците от горските пожари, климатичните промени, колко сериозен е проблемът с безводието, проблемите пред Общините, Европейският съюз гарантира ли благополучие на всички - това са само част от темите , по които говорихме през отиващата си 2024 година . Какви са най- често фалшифицираните стоки , които могат да се намерят на..
Гостуваме на село Георги Дамяново , част от най-малката община в oбласт Монтана , която има 13 населени места, като общинският център е село Георги Дамяново. Селото се намира в живописен регион. Нина Петкова е кмет на община Георги Дамяново и е млад човек, който има желание и мотивация да развива района. Тя ни разказа повече за селото, за..