"Лицата, на които им предстои пенсиониране могат да подават документите си от чужбина, ако са в страните, с които България има спогодба. От 1 януари 2007 година, датата от която България е страна членка на Европейския съюз, всички български граждани, работещи в страни от съюза, могат да се пенсионират в съответна страна"- уточни Пламен Георгиев. Много от жителите на Видин преди много години са напуснали родния си град и живеят и работят зад граница. Един от слушателите на Радио ВИДИН се съгласи да коментира днешната ни тема в "Актуално". Илиян Луцин живее и работи от близо 30 години в Австрия.
"Дали ще са чужденци или австрийски граждани, законите в Австрия са еднакви са всички. Процедурата по самото пенсиониране е много лесна и проста. Тук в пенсионните институции следят абсолютно точно за всеки ден положен труд на лицето и всичко това се описва в трудовия му стаж"- разказа Илиян Луцин за "Посоките на делника".
Запитвания как се определят пенсиите за работещите в чужбина сме получавали и преди да поставим темата. Българка, която получава у нас пенсия, работи в Италия. Дали обаче има право на пенсия и от страната, в която работи и се осигурява. Въпросът е частен, но касае много хора, които получават доходи от пенсия, но все още продължават да работят.
"Работещите, които са в подобна ситуация, трябва да се обърнат към компетентната институция в съответната страна, за да разберат какви са техните права за придобиване на пенсия, в зависимост от трудовия им стаж"- така отговори на този въпрос Пламен Георгиев от Териториалното поделение на Националния осигурителен институт във Видин.
Темата коментира сътрудникът ни във Враца Жоро Александров:
"Знаете ли какво правят италианските пенсионери, ако решат, че парите за старост не им стигат? Преместват се да живеят в България, където със същите пенсии си живеят царски. Това не е виц, а извод на италианското електронно издание "Мелти". В подкрепа на това твърдение италианците проследяват живота на четирима пенсионери, които с около 1 200 евро месечно живеят като богаташи в България. И как няма да е така, като милата ни Родина може да е раят за чуждите пенсионери, но е адът за собствените, за онези, които са отдали 35-40 години от живота си, за да получават подаяние вместо заслужени пари за старост. На фона на онези 1 200 евро (което е 2 400 лева) ми е неудобно да кажа какъв е размерът на пенсията на един български пенсионер. Защото е 10 пъти по-ниска.
Унизително за нашите майки и бащи звучи и сравнението, че и на Балканския полуостров сме на едно от последните места в тази класация. В Хърватия и Черна гора възрастните хора взимат средно съответно по 310 и 280 евро месечно. В Босна и Херцеговина парите за старост са малко над 170 евро, а в Сърбия– 220 евро. На дъното все пак не сме ние, а македонците със средна пенсия от 144 евро. Но какво от това, когато в Швеция средната ставка на парите за старост е 1 350 евро? В Германия средната пенсия е 1 200 евро, почти толкова плащат и на възрастните хора във Франция– 1 120 евро. По правило в повечето европейски държави средните заплати и пенсии са до 10 пъти по-големи в сравнение с тези в балканските страни. Което прави мечтата на всеки българин горе-долу следната– да получава европейска пенсия, когато се оттегли в заслужен отдих и се порадва на старините си. Повечето възрастни хора обаче нямат това щастие, а са принудени, за да оцеляват, да работят и след пенсионирането си– къде законно, къде– не, но това е един от начините да съществуват. Звучи унизително, нали?
Защото е истинска прокоба да си пенсионер в България, където понятието "достойни старини" се среща само в предизборните обещания на политиците, а възрастните хора едва свързват двата края, благодарение на трохите от т. нар. "пенсия". Световната банка нарежда българските пенсионери сред най-бедните и маргинализирани групи от населението- наред с многодетните семейства и жителите на селските райони и ромските гета. Именно пенсионерите съставляват основната група на бедстващите хора в България, които според изчисленията на Евростат възлизат на близо 45% от населението. По този показател България очаквано заема незавидното първо място в Европейския съюз."
Още за това как можем да се пенсионираме, ако работим в чужбина- можете да чуете в звуковия файл.
Гостуваме на село Рупци, община Видин. Това е едно от най-близките села до областния град, само на около 5 км. Въпреки, че Рупци е много близо до Видин, местните жители са намалели значително през последните години. В селото постоянно живеят по-малко от 100 души, предимно възрастни хора. Илиян Ангелов е кмет на Рупци от 2015 година, като в..
Фалшивите новини и ограниченията в мрежите са новата нормалност. Над 60% от българите твърдят, че на практика попадат всеки ден на информация, която може да се определи като лъжлива. Тенденцията от последните години сочи, че България трайно заема последно място сред държавите от Европейския съюз в Индекса за медийна грамотност. Защо..
Фалшивите новини и ограниченията в мрежите са новата нормалност. Над 60% от българите твърдят, че на практика попадат всеки ден на информация, която може да се определи като като лъжлива. Тенденцията от последните години сочи, че България трайно заема последно място място сред държавите от Европейския съюз в Индекса за медийна грамотност...
Бойкот на хранителните магазини е обявен за 13 февруари, четвъртък. Заради високите цени, идеята е на тази дата магазините да останат пусти и в тях да не влезе нито един купувач. Протестът е по примера на Хърватия и е организиран от Движение "Системата ни убива", Федерацията на потребителите в България и Обединени пенсионерски съюзи...
До края на тази седмица трябва да бъде внесен в парламента проектобюджетът за тази година. Това обявиха премиерът Росен Желязков и финансовият министър Теменужка Петкова. Според новите управляващи в държавният бюджет има недостиг от 18 млрд. лева. Съпредседателите на "Продължаваме промяната" Кирил Петков и Асен Василев пък заявиха, че по техни..
Малко повече от месец, откакто България е част от Шенген, свободното пътуване вече оказва известно влияние в пограничен район, какъвто е Видин. В града и преди можеха да бъдат забелязани не малко граждани на Румъния. Но с падането на задължителните гранични проверки, съвсем естествено е това да се засили. А потенциалът за посещения е огромен,..
Екипът на радио Видин гостува в село Септемврийци, община Димово. В България има още едно село с това име и то се намира в община Вълчедръм. В миналото селото е носило името Толовица и е било част от община Лом, но по време на социализма се преименува в Септемврийци, поради факта, че от селото има участници в Септемврийското въстание през 1923 и..