Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

За хората и щъркелите в село Шипот

Снимка: Пламен Генчев
Шипот е малко селце от Община Димово. Някога тук правели събор, имали си читалище, хоремаг, селото било пълно с живот, около 280 били местните жители... С годините обаче младите заминали да търсят препитание, а старите- и те полека си отиват.

За разлика от двойката щъркели, които всяка години се връщат в родното си гнездо в селото, при хората е различно. На цяла улица по една къща с живот има, другото пустее. Трудно е оцеляването на трийсетината жители. За тези в трудоспособна възраст работата е дефицитна, предимно по програми за заетост към Общината, и то за по половин ден. Най-голямата им болка е това, че нямат магазин и за лекарства трябва чак в Димово да се ходи, а автобус идва по веднъж в седмицата.

И пътят до общинския център е в окаяно състояние, не е виждал ремонт от десетилетия. Това разказаха малцината, които се определиха като "млади", и които намерихме в центъра на селото по обяд:

"Няма хора, трийсетина сме останали. Във всяка улица има по две къщи, в цяла махала една къща с хора. Трудно е- няма пари. Взимам пенсия, ама за нищо не стига. За тези в трудоспособна възраст- само по програми има работа, и тя е малко. До сега за 40 лева на месец работех, два пъти ми рязаха тока, водата пак не плащах, а деца имам. Празници идват- как да ги посрещнеш с тези пари?! Магазин нямаме, ходим в Извор за продукти. Автобусът идва тук само във вторник"
- разказаха хората от Шипот.

СнимкаСрещнах се с кметския наместник Лидка Кирилова в кметството, някога било читалище. Разказа ми, че е тежко да се направи кой знае какво за селото с малкото средства, които им отпускат. Кметицата обаче е амбициозна, заела се да разчиства храсталаците около пътя с помощта на хората от програмите за заетост, разчистили и около паметниците на двамата партизани от Шипот. Имат и обещанието, че тази година ще асфалтират пътя.

"Имаме пет деца от малцинствата, три от които ходят на училище в Димово, две са на детска градина. Имаме и бременна, ще си имаме бебе през лятото, прираст ще имаме. Иначе останалите са възрастни хора, сами се оправят както могат. По-млади от 65 години нямаме, с изключение на трите ромски семейства, които се заселиха тук. Нямаме си магазин, но поне хляба ни карат всяка сутрин от Димово, после го раздаваме в кметството. Хубавата новина е, че пътят, по който ни идва хлябът всеки ден ще го ремонтират"- разказа кметският наместник. И допълни, че и провизии им карат от време на време с кола, като разносна търговия.

Трудно може човек да се бори с демографския срив, особено в малките села, които бавно опустяват. Кметският наместник на Шипот Лидка Кирилова прави всичко възможно да подобри облика на селото и живота на хората. 


Почистената от храсталаци площадка с паметниците на партизаните от село Шипот"По програма имам жена, на шест часа, другата ми е на четири часа към социалните- с тях работя. Викаме човек с резачка, купим му бензин, режем храсталаците, да се поизчисти малко. Всичко беше обрасло, поне главната улица разчистихме. Около паметниците на шипотските партизани също орязахме храстите. И гробището сега е почистено, няма трева"- похвали се Лидка Кирилова.  
В бившeто читалище, в което сега е кметството, някога имали библиотека и салон с голяма сцена, прожектирали филми, кипяло живот.... Макар навсякъде да се виждат следите на разрухата, кметската наместничка се старае да осигури и място, където хората да се събират по празници, макар и рядко. Направили си салон с маси и столове, дори и телевизия си имат, нищо че декодер нямат. Но когато се наложи, от вкъщи носят.

Така тече животът в малките селца от Северозапада, докато ги има... А единственото, което си пожелават, е никой повече да не умира, колкото и тъжно да звучи това....



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Ще се включи ли Северозападът в протеста срещу надценките на храните?

Бойкот на хранителните магазини е обявен за 13 февруари, четвъртък. Заради високите цени, идеята е на тази дата магазините да останат пусти и в тях да не влезе нито един купувач. Протестът е по примера на Хърватия и е организиран от Движение "Системата ни убива", Федерацията на потребителите в България и Обединени пенсионерски съюзи...

публикувано на 12.02.25 в 10:45
Румен Гълъбинов

Румен Гълъбинов: Очевидно е, че членството ни в ЕС, в Шенген, а и в еврозоната, ни дава възможности за по-добър живот

До края на тази седмица трябва да бъде внесен в парламента проектобюджетът за тази година. Това обявиха премиерът Росен Желязков и финансовият министър Теменужка Петкова. Според новите управляващи в държавният бюджет има недостиг от 18 млрд. лева. Съпредседателите на "Продължаваме промяната" Кирил Петков и Асен Василев пък заявиха, че по техни..

публикувано на 11.02.25 в 12:52

Какъв е ефектът от Шенген за бизнеса във Видин

Малко повече от месец, откакто България е част от Шенген, свободното пътуване вече оказва известно влияние в пограничен район, какъвто е Видин. В града и преди можеха да бъдат забелязани не малко граждани на Румъния. Но с падането на задължителните гранични проверки, съвсем естествено е това да се засили. А потенциалът за посещения е огромен,..

публикувано на 10.02.25 в 11:05

Село Септемврийци очаква своя църковен храм

 Екипът на радио Видин гостува в село Септемврийци, община Димово. В България има още едно село с това име и то се намира в община Вълчедръм. В миналото селото е носило името Толовица и е било част от община Лом, но по време на социализма се преименува в Септемврийци, поради факта, че от селото има участници в Септемврийското въстание през 1923 и..

публикувано на 07.02.25 в 12:05

Граждански организации с призив към политиците за подкрепа на равенството между половете

Българска платформа към Европейско женско лоби отправи призив към политиците за подкрепа на равенството между половете. В отворено писмо до настоящото редовно правителство обръщат внимание на факта, че в състава на 105-ия кабинет има само една жена. Правят аналогия с периода 1947-1949 година, когато в управлението на страната има 23-ма..

публикувано на 06.02.25 в 12:57

Превръщат ли се в лукс "белите пари за черни дни"?

Според изследване на "Тренд" 73% от българите не спестяват, 90% не инвестират, а 84% разчитат единствено на доходите си от заплата и пенсия. Сънародниците ни не са големи оптимисти за тази година, като повечето от тях очакват стандартът им на живот да остане същия като миналата година. Това означава, че българите до голяма степен не..

публикувано на 05.02.25 в 10:45

Подходящ модел за България ли е президентската република?

Промяна на управленския модел в България - трайно решение на политическата криза или популизъм с користни цели ? На фона на поредицата от предсрочни избори и крехко управленско мнозинство, отново официално е лансирана идеята за смяна на парламентарната република с президентска.  На страната е нужен нов модел на управление и обществото ни трябва..

публикувано на 04.02.25 в 13:32