Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Боледуват ли малките болници в Северозапада?

Снимка: Община Белоградчик


Проблемите в здравеопазването у нас не са от вчера. Коментарите и анализите на експертите за това как да се подобри системата и каква е "болестта" на родното ни здравеопазване са многобройни. За жалост всичко, което се случва в родното здравеопазване, касае всеки един от нас- потенциалните пациенти. За трудностите в дейността на малките болници говорим в "Посоките на делника" днес. Обръщаме поглед към МБАЛ Белоградчик. Първите сведения за болнично заведение в Белоградчик са преди Освобождението през 1876г. Лечебното заведение обслужва четири общини: Белоградчик, Димово, Ружинци и Чупрене. Болницата е със 100% общинско участие. Финансовото й състояние в момента е тежко, като това е от години. Нужни са спешни мерки, които да подобрят микроклимата в болницата, за да може тя да дава адекватно лечение на все по-застаряващото население на Белоградчишкия край. Това каза кметът на града Борис Николов пред Иванка Петрова.

Болницата в Белоградчик"Състоянието на общинската болница в Белоградчик е като състоянието на държавата. Тежко е финансовото й положение. Този въпрос- дълбоко социален, човешки, е нерешен до този момент от държавата. Не трябва само да цитираме различни текстове от Конституцията, според които ние трябва задължително да лекуваме нашето население. В България приказки и стратегии, 25 години раждаме бумащина, а резултати за съжаление- никакви! Общината ни е на едно от първите в страната места по дефицит и не може да се справи с този проблем в здравеопазването сама. Крайно време е държавата да реши дали ще лекуваме, или ще избиваме нашите болни"- подчерта Борис Николов.
 
МБАЛ "Св. Николай чудотворец" в Лом стои най-добре на здравния пазар, в сравнение с болниците във Видин, Монтана, Козлодуй и Берковица. Основните им проблеми са кадрови. За добрия пример разказа д-р Георги Савков, управител на болницата. Разговор на Владимир Недев.


Болницата в Лом"Проблемите на общинските болници са финансови и кадрови. Приходната част на общинските болници е главно от Националната здравно-осигурителна каса- пътеките, които здравните заведения са успели да сключат в рамковия договор, и евентуално дофинансиране от общините. При наличието на кризата, коя община е толкова добре финансово, че да помогне и на общинските болници? Ломската болница стои добре на здравния пазар- имаме една немалка печалба от 200 000 лв. Редовно се изплащат задълженията към персонала, доставчици на лекарства и медицински изделия, за поддръжката на медицинската апаратура. За 3 млн. лв. закупихме нова медицинска апаратура- скенер, ехограф ново поколение, лапароскопска техника и др. От 2 месеца водим преговори с ръководството на болница "Св. Екатерина" за изграждане на кардиологично отделение трето ниво с инвазивен сектор. Ежедневно от нашата болница се транспортират болни хора към Враца и София за диагностика и лечение на сърдечно- съдови заболявания. Изграждането на отделението по кардиология ще започне в най-близко време"
- похвали се д-р Георги Савков.
За добрата работа на медицинския перонал в Ломската болница потвърди и слушателка на Радио ВИДИН от Берковица. Тя разказа за добрите условия за болнично лечение и всеотдайните грижи на лекарите, и по-специално на екипа на отделението по гастроентерология.
Повече за проблемите и дейността на болниците в Белоградчик и Лом може да чуете в звуковия файл.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Село Гомотарци - с бъдеще във винения туризъм и с грижа за опазване на миналото

Гостуваме на Гомотарци, едно село разположило се на брега на река Дунав.  Голямо  и красиво населено място, с няколко площада, с просторни и красиви къщи с големи дворове и трудолюбиви хора. Видинското село се гордее със запазената си църква, големия църковен двор, с ценните стенописи, които са реставриран и с новата трапезария към храма...

публикувано на 12.07.24 в 12:00

Калин Виденов: Геноцидът над Северозапада от страна на ГЕРБ продължава

Все по-илюзорни изглеждат шансовете за съставяне на редовен кабинет в рамките на настоящото Народно събрание.  Политическата криза в страната продължава да се задълбочава.  Предсрочните избори наближават с все по-голяма скорост, а единственият шанс да не се стигне до тях е експертен и технически кабинет с третия мандат.  Как се отразява дългогодишният..

публикувано на 11.07.24 в 10:00

Нуждае ли се от рестарт икономиката ни?

България трябва да извърши смели реформи на пазара на труда и в образованието, защото рискува икономиката ѝ да стане много неконкурентоспособна. Разходите за труд растат ударно и въпреки това не успяват да наваксат изоставането спрямо ЕС, а производителността остава ниска. Трябва да се подобри рязко и средата за инвестиции, които изостават..

публикувано на 10.07.24 в 10:45
Боян Минков, кмет на община Белоградчик

Боян Минков: Липсата на редовно правителство затруднява работата на общините

Общините са сред потърпевшите от политическата криза в страната ни, коментира кметът на Белоградчик Боян Минков . По думите му политиците трябва разберат, че хората все повече ще ги наказват по време на избори, като все по-малко гласуват. "Има огромни затруднения в работата на общините и ние, кметовете, го усещаме най-силно, защото сме..

публикувано на 09.07.24 в 14:26
Румен Гълъбинов

Румен Гълъбинов: Политическата нестабилност усложнява постигането на стратегическите ни цели- Еврозоната и Шенген

Ако политиците в България не успеят да се разберат и се стигне до нови избори, се усложняват задачите, свързани със стратегическите цели на страната ни- Еврозоната и Шенген, коментира икономистът и финансист Румен Гълъбинов. По думите му, има риск и да не получим в пълен размер средствата по Плана за възстановяване и устойчивост. "Планът за..

публикувано на 09.07.24 в 13:31

Засилен контрол на Инспекциите по труда за недеклариран труд в рискови сектори

Работата без трудов договор е нарушение, за което в Кодекса на труда изрично е регламентирано, че не може да е маловажно . Затова винаги, при установяване на такова нарушение, се налага санкция, която не може да бъде по-малка от 1500 лева и може да достигне до 15 000 лв.   Много е важно всеки работник да разбере, че когато се съгласява да работи без..

публикувано на 08.07.24 в 15:03

Изсветлява ли сивата икономика

Публичните финанси на България губят близо 3 млрд. лева на година, заради невнесени данъци и осигуровки, вследствие на недекларирана заетост. Изводът е на Асоциация на индустриалния капитал в България. Типичните проявления на недекларирана заетост са няколко и те се променят през годините в зависимост от степента на контрол и в зависимост от..

публикувано на 08.07.24 в 14:59