Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

"За" и "против" част от данък общ доход да остава в общините

Снимка: Радио ВИДИН
Актуална тема днес в "Посоките на делника" е предложението част от данък общ доход да остава в местната власт и с какво това ще бъде полезно за общините.
Още по-голямо разслоение между малките и големи общини- това ни очаква, ако се приеме предложението част от данък общ доход да остава в местната власт. Това ще направи големите общини още по-богати, а малките с по-бедно население и скромни доходи- с още по-малко приходи в местната хазна. Решението би трябвало да бъде: по-справедливо разпределение на изравнителната държавна субсидия за общините. Така смята кметът на Белоградчик Борис Николов, с когото разговаря Иванка Петрова.
"С това предложение 2% от данък общ доход да остава в общините ще се получи още по-голямо разслоение във финансово отношение между малките и големите общини. Колкото е по-бедна една община, толкова доходът на населението е по-нисък. Това ще доведе до още по-голямо обедняване на общините в тежко финансово състояние за сметка на богатите общини"- аргументира се Борис Николов. 


За да се осъществи предложението на Сдружението на общините в България част от данък общ доход да остава в местната власт, е нужен диалог с централната власт. Отдавна е назряла и нуждата от нов закон за местните данъци и такси и нов закон за местното самоуправление. Закон, който да е съобразен с проблемите на общините в XXI век, е мнението на кмета на Враца Николай Иванов.

"Преотстъпване или споделяне на част от данък общ доход до 2% за общините би могло да се осъществи. Нужен е диалог със законодателя за кои публични услуги той да се ползва. Нужен ни е и нов закон за местни данъци и такси, съобразен с времето, в което живеем и общинските проблеми. Нормално е да се търси преотстъпване на данък общ доход, но не и увеличаване на данъчната тежест. Трябва да се търси разширяване на спектъра от услугите, които да бъдат финансирани с участието на гражданите- но само, когато общността го желае" - каза пред Жоро Александров кметът на Враца Николай Иванов.  

Абсолютно "за" идеята част от данък общ доход да остава в местната власт се обяви и кметът на Монтана Златко Живков.

"Крайно време е да бъде прието подобно нещо. Така ще се спре порочната практика едни пари да ходят горе и после да ги преразпределят на 264 общини. Надявам се в процедурата за бюджета на 2015 година това да намери място"- допълни кметът на Монтана.

Още коментари за предложението част от данък общ доход да остава в общините може да чуете в звуковия файл.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Видин-Ботевград: Новият път, чийто край непрекъснато се отлага

Строителството на най-големия инфраструктурен обект в Северозападна България започна след протестите в началото на 2018 година, когато стотици жители на региона няколко поредни седмици блокираха важни пътни отсечки с искане за магистрала до Видин и тунел под Петрохан. Тогава правителството обеща, че този проект ще е приоритетен за държавата, ще се..

публикувано на 07.01.25 в 13:24

Пазарът на труда все повече ще изпитва недостиг на работна сила

Работодателите завяват нужда от 261 926 работници и специалисти през следващите 12 месеца с умения и знания в различни професионални направления, които ще са необходими за ефективната работа на предприятията. Най- търсените специалности на пазара на труда можем да видим най-ясно от проучването, проведено сред работодатели от Агенцията по заетостта..

публикувано на 06.01.25 в 14:48

Шивач, водач на МПС и спедитор-логистик са най-търсените професии в област Видин

Регистрираните безработни лица средномесечно в област Видин за периода януари – ноември 2024 година са 4 053. Равнището на безработица в областта е 14.8%, а   от януари до ноември 2024 година  на работа са  п остъпили общо 2 888 души.   Област Видин е с дял 2.6% от общо регистрираните средномесечно безработни лица в страната (155 181) за..

публикувано на 06.01.25 в 14:26

Очаквания и надежди за 2025-та - какво си пожелахме на Васильовден?

На 1 януари отново сме изправени пред поредното ново начало, изпълнени с надежди и очаквания. Каквито и да са икономическите прогнози, колкото и несигурно да изглежда бъдещето за много българи, всеки от нас отправя пожелания за себе си и най-близките си хора. Първият ден на годината народът ни нарича Сурваки. Наименованието идва от обичая..

публикувано на 01.01.25 в 10:45

Изпращаме трудна година и мечтаем за по-добри дни

Отброяваме последните часове на годината - време за анализи и равносметка, но и за планове, стремежи и амбиции за следващите 12 месеца. Казват, че ако си пожелаеш нещо в новогодишната нощ, то ще се случи. За какво бъдеще на България мечтаят политиците? Проверихме в "Посоките на делника".  "Тревожно е забавянето на строителството на новия..

публикувано на 31.12.24 в 11:27

В Мездра тържествено ще посрещнат 2025 година

От Общината за пореден път организират посрещане на Новата година в град Мездра на площад „България” с музика, танци и много весело настроение.                                                        В 23.30 часа танцорите от Фолклорен танцов ансамбъл "Мездра" - носител на истинския дух на българските традиции, ще започнат своя новогодишен концерт...

публикувано на 31.12.24 в 08:29

Събитията и темите на фокус през 2024 година

Бедността, последиците от горските пожари, климатичните промени, колко сериозен е проблемът с безводието, проблемите пред Общините, Европейският съюз гарантира ли благополучие на всички - това са само част от темите , по които говорихме през отиващата си 2024 година . Какви са най- често фалшифицираните стоки , които могат да се намерят на..

публикувано на 30.12.24 в 11:03