Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Бъдещето на Северозапада след старта на новия парламент

Снимка: Светослав Цветанов
В часа за политика в "Посоките на делника" този вторник говорим за бъдещето на Северозапада след старта на новия парламент. Всички ние със сигурност очакваме новото 43-то Народно събрание да сформира кабинет, който да ни преведе през следващите тежки месеци. Известно е, че много общини в страната са в изключително тежко положение заради спрени средства по еврофондовете.

Има ли бъдеще за Северозапада, потърсихме мнението на кметовете Иван Аспарухов - на Мездра, Борис Николов - на Белоградчик и Златко Живков - на Монтана. С кмета на Мездра се срещна и разговаря Петко Котларски.

"Новините за Северозапада продължават да валят в изключително негативна посока. Стратегията за развитие на Северозапада, която трябва да се реализира до 2020 година, е умножена по нула, просто няма такава. Северозападът продължава да бъде малтретиран. В близките 2 години, освен Програма "Човешки ресурси" няма да има нормална програма, по която може да работи Северозапада. В крайна сметка обаче, няма нещо, което да ти подарят даром - то трябва да се извоюва"
, заяви Иван Аспарухов.   

"Както вече десетилетия нищо не се случва, така нищо ново не можем да очакваме и от новия парламент", е реалистичното обяснение на кмета на видинската община Белоградчик Борис Николов. По думите му всичко около Стратегията за развитие на Северозапада е останало глас в пустиня.

"Но кой те чува в тази държава?"
, риторично пита кметът.

"Проблемите са си при нас. И никой не го интересува как се оправя, примерно Община Белоградчик. Ако я имаше тази пуста политическа воля, нещата много лесно, без допълнителни разходи и пари, могат да бъдат решени. Но няма я политическата воля. Така че, дали с правителство, или без правителство, картината си е една и съща", коментира Борис Николов.

По темата за бъдещето на Северозапада след старта на новия парламент, разговаряхме и с кмета, който 15 години е неотлъчно на този пост в община Монтана - Златко Живков.

"Интегрираните териториални инвестиции за които много се говореше, май не се случват. Специалното внимание към Северозапада е специално заобикаляне на Северозапада. Ако отпадне тази Стратегия ще излезе, че ние се развиваме въпреки всички стратегии с помощта на българските правителства. И другото е мъката на всяка една местна власт в борбата с проектите, които има. Помолих депутатите от монтанския регион, ако не ни помагат, поне да не ни пречат. Не се съмнявам, че ще има правителство, даже и за формата на правителството, за да може по-бързо да работим нататък", каза Златко Живков.

Още по темата за бъдещето на Северозапада чуйте в звуковия файл.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Рупци: Китно, но обезлюдяващо село

Гостуваме на село Рупци, община Видин. Това е едно от най-близките села до областния град, само на около 5 км. Въпреки, че Рупци е много близо до Видин, местните жители са намалели значително през последните години. В селото постоянно живеят по-малко от 100 души, предимно възрастни хора. Илиян Ангелов е кмет на Рупци от 2015 година, като в..

публикувано на 14.02.25 в 11:30
Яница Петкова

Яница Петкова: Социалните мрежи са ни изнежили

Фалшивите новини и ограниченията в мрежите са новата нормалност.  Над 60% от българите твърдят, че на практика попадат всеки ден на информация, която може да се определи като лъжлива. Тенденцията от последните години сочи, че България трайно заема последно място сред държавите от Европейския съюз в Индекса за медийна грамотност.  Защо..

публикувано на 13.02.25 в 10:00
Тома Ушев

Тома Ушев: Интернет е отражение на човешката природа

Фалшивите новини и ограниченията в мрежите са новата нормалност.  Над 60% от българите твърдят, че на практика попадат всеки ден на информация, която може да се определи като като лъжлива.  Тенденцията от последните години сочи, че България трайно заема последно място място сред държавите от Европейския съюз в Индекса за медийна грамотност...

публикувано на 13.02.25 в 10:00

Ще се включи ли Северозападът в протеста срещу надценките на храните?

Бойкот на хранителните магазини е обявен за 13 февруари, четвъртък. Заради високите цени, идеята е на тази дата магазините да останат пусти и в тях да не влезе нито един купувач. Протестът е по примера на Хърватия и е организиран от Движение "Системата ни убива", Федерацията на потребителите в България и Обединени пенсионерски съюзи...

публикувано на 12.02.25 в 10:45
Румен Гълъбинов

Румен Гълъбинов: Очевидно е, че членството ни в ЕС, в Шенген, а и в еврозоната, ни дава възможности за по-добър живот

До края на тази седмица трябва да бъде внесен в парламента проектобюджетът за тази година. Това обявиха премиерът Росен Желязков и финансовият министър Теменужка Петкова. Според новите управляващи в държавният бюджет има недостиг от 18 млрд. лева. Съпредседателите на "Продължаваме промяната" Кирил Петков и Асен Василев пък заявиха, че по техни..

публикувано на 11.02.25 в 12:52

Какъв е ефектът от Шенген за бизнеса във Видин

Малко повече от месец, откакто България е част от Шенген, свободното пътуване вече оказва известно влияние в пограничен район, какъвто е Видин. В града и преди можеха да бъдат забелязани не малко граждани на Румъния. Но с падането на задължителните гранични проверки, съвсем естествено е това да се засили. А потенциалът за посещения е огромен,..

публикувано на 10.02.25 в 11:05

Село Септемврийци очаква своя църковен храм

 Екипът на радио Видин гостува в село Септемврийци, община Димово. В България има още едно село с това име и то се намира в община Вълчедръм. В миналото селото е носило името Толовица и е било част от община Лом, но по време на социализма се преименува в Септемврийци, поради факта, че от селото има участници в Септемврийското въстание през 1923 и..

публикувано на 07.02.25 в 12:05