Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Кой се грижи за децата на гурбетчиите

Снимка: Радио ВИДИН

Общо децата у нас са 1 191 221. Тези, които са оставени от работещи зад граница майки и бащи, са 267 753, сочи изследване на фондация "Партньори - България". Най-много, оказва се, са в Източните Родопи и Северозападна България. Често отпадат от училище, защото никой не ги контролира дали си учат уроците. Кой се грижи за такива деца и каква е тенденцията в училищата от Северозапада- такава проверка правим в "Посоките на делника".  

Родителите на около 40% от учениците от Професионална гимназия по туризъм "Михалаки Георгиев"- Видин работят в  чужбина. В половината от случаите на гурбет са и двамата родители. Директорът на учебното заведение и областен координатор на Синдиката на българските учители във Видин Евлогия Манджукова коментира, че Видинска област като цяло е изключително засегната от това. По-големите деца обикновено са оставяни без всякакъв надзор, а когато са по-малки- на грижите на баби и дядовци. В тези случаи санкциите не трябва да са за детето, но трябва да се намери формулата те да се поемат или от институциите, от които това зависи, или от родителите.

"Едно дете, оставено без надзор, няма как да контролира себе си и да се самовъзпитава. Нерядко такива деца са склонни да проявяват и агресия, защото никой не иска да се чувства изоставен. Знаете ли какво е един 16-годишен младеж да казва, че парите не го интересуват, иска единствено майка си и баща си. Детето е като цвете, което не може да расте, обкръжено от бурени. Цялата отговорност за такива деца трябва да бъде вменена на родителите"- каза пред Стефка Павлова Евлогия Манджукова.  

Потърсихме мнението на още един учител за това сблъсква ли се с проблема в работата си:
 
Снимка"Често срещано явление във Видин е единият родител да го няма, защото работи зад граница. Чувам от децата, че ги отглеждат баби и дядовци. Искаме в нашето общество да имаме възпитани и ограмотени деца, но това не е възможно, когато ги гледат възрастните и не защото нямат нужната култура, а защото разликата в поколенията и разбиранията е фрапираща"- казва Кирил Василев, преподавател по музика в СОУ "СВ. Св. Кирил и Методий" във Видин.

Гурбетчийството не е белег само на новите времена. Все повече двойки предприемат тази крачка, за да осигурят препитанието на децата си. Или се разделят, в името на парите, които биха спечелили зад граница. Да, но с цената на какво- живот, далече от най-любимите си същества, и празници, прекарани пред екранния образ на детското личице от компютъра. А децата стоически понасят раздялата с мисълта, че просто няма начин.

Инес е в шести клас. Нейната майка е в Германия. Деси е втори клас, баща й пък е в Германия. И двете деца по своему се справят- с мъдрост и примирение са приели, че ще растат с един родител. Ученички са в ОУ "Н. Й. Вапцаров" в Берковица. Петя Генова се срещна с тях.   

"Чуваме се с татко по телефона и скайп. Липсва ми много, радва се, когато имам отлични оценки. Пожелавам му да е здрав и да си идва по-скоро... Макар че мама е в чужбина, татко полага усилия да се грижи за нас със сестра ми и се справя. Мама ни казва, че много ни обича, а като получаваме хубави оценки ни купуват разни неща..."- казват децата.

"Има и деца, които живеят само с възрастните си баби и дядовци. Често идват с мръсни дрехи, неподготвени, без тетрадки и химикалки, в моя клас има няколко такива ученици, отразява се на емоционалния им статус. Възрастните баби и дядовци не мислят за всичко и не знаят от какво имат нужда децата"
- казва и учителка от началния курс в училището.

Още по темата можете да чуете в звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Рупци: Китно, но обезлюдяващо село

Гостуваме на село Рупци, община Видин. Това е едно от най-близките села до областния град, само на около 5 км. Въпреки, че Рупци е много близо до Видин, местните жители са намалели значително през последните години. В селото постоянно живеят по-малко от 100 души, предимно възрастни хора. Илиян Ангелов е кмет на Рупци от 2015 година, като в..

публикувано на 14.02.25 в 11:30
Яница Петкова

Яница Петкова: Социалните мрежи са ни изнежили

Фалшивите новини и ограниченията в мрежите са новата нормалност.  Над 60% от българите твърдят, че на практика попадат всеки ден на информация, която може да се определи като лъжлива. Тенденцията от последните години сочи, че България трайно заема последно място сред държавите от Европейския съюз в Индекса за медийна грамотност.  Защо..

публикувано на 13.02.25 в 10:00
Тома Ушев

Тома Ушев: Интернет е отражение на човешката природа

Фалшивите новини и ограниченията в мрежите са новата нормалност.  Над 60% от българите твърдят, че на практика попадат всеки ден на информация, която може да се определи като като лъжлива.  Тенденцията от последните години сочи, че България трайно заема последно място място сред държавите от Европейския съюз в Индекса за медийна грамотност...

публикувано на 13.02.25 в 10:00

Ще се включи ли Северозападът в протеста срещу надценките на храните?

Бойкот на хранителните магазини е обявен за 13 февруари, четвъртък. Заради високите цени, идеята е на тази дата магазините да останат пусти и в тях да не влезе нито един купувач. Протестът е по примера на Хърватия и е организиран от Движение "Системата ни убива", Федерацията на потребителите в България и Обединени пенсионерски съюзи...

публикувано на 12.02.25 в 10:45
Румен Гълъбинов

Румен Гълъбинов: Очевидно е, че членството ни в ЕС, в Шенген, а и в еврозоната, ни дава възможности за по-добър живот

До края на тази седмица трябва да бъде внесен в парламента проектобюджетът за тази година. Това обявиха премиерът Росен Желязков и финансовият министър Теменужка Петкова. Според новите управляващи в държавният бюджет има недостиг от 18 млрд. лева. Съпредседателите на "Продължаваме промяната" Кирил Петков и Асен Василев пък заявиха, че по техни..

публикувано на 11.02.25 в 12:52

Какъв е ефектът от Шенген за бизнеса във Видин

Малко повече от месец, откакто България е част от Шенген, свободното пътуване вече оказва известно влияние в пограничен район, какъвто е Видин. В града и преди можеха да бъдат забелязани не малко граждани на Румъния. Но с падането на задължителните гранични проверки, съвсем естествено е това да се засили. А потенциалът за посещения е огромен,..

публикувано на 10.02.25 в 11:05

Село Септемврийци очаква своя църковен храм

 Екипът на радио Видин гостува в село Септемврийци, община Димово. В България има още едно село с това име и то се намира в община Вълчедръм. В миналото селото е носило името Толовица и е било част от община Лом, но по време на социализма се преименува в Септемврийци, поради факта, че от селото има участници в Септемврийското въстание през 1923 и..

публикувано на 07.02.25 в 12:05