Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Кой се грижи за децата на гурбетчиите

Снимка: Радио ВИДИН

Общо децата у нас са 1 191 221. Тези, които са оставени от работещи зад граница майки и бащи, са 267 753, сочи изследване на фондация "Партньори - България". Най-много, оказва се, са в Източните Родопи и Северозападна България. Често отпадат от училище, защото никой не ги контролира дали си учат уроците. Кой се грижи за такива деца и каква е тенденцията в училищата от Северозапада- такава проверка правим в "Посоките на делника".  

Родителите на около 40% от учениците от Професионална гимназия по туризъм "Михалаки Георгиев"- Видин работят в  чужбина. В половината от случаите на гурбет са и двамата родители. Директорът на учебното заведение и областен координатор на Синдиката на българските учители във Видин Евлогия Манджукова коментира, че Видинска област като цяло е изключително засегната от това. По-големите деца обикновено са оставяни без всякакъв надзор, а когато са по-малки- на грижите на баби и дядовци. В тези случаи санкциите не трябва да са за детето, но трябва да се намери формулата те да се поемат или от институциите, от които това зависи, или от родителите.

"Едно дете, оставено без надзор, няма как да контролира себе си и да се самовъзпитава. Нерядко такива деца са склонни да проявяват и агресия, защото никой не иска да се чувства изоставен. Знаете ли какво е един 16-годишен младеж да казва, че парите не го интересуват, иска единствено майка си и баща си. Детето е като цвете, което не може да расте, обкръжено от бурени. Цялата отговорност за такива деца трябва да бъде вменена на родителите"- каза пред Стефка Павлова Евлогия Манджукова.  

Потърсихме мнението на още един учител за това сблъсква ли се с проблема в работата си:
 
Снимка"Често срещано явление във Видин е единият родител да го няма, защото работи зад граница. Чувам от децата, че ги отглеждат баби и дядовци. Искаме в нашето общество да имаме възпитани и ограмотени деца, но това не е възможно, когато ги гледат възрастните и не защото нямат нужната култура, а защото разликата в поколенията и разбиранията е фрапираща"- казва Кирил Василев, преподавател по музика в СОУ "СВ. Св. Кирил и Методий" във Видин.

Гурбетчийството не е белег само на новите времена. Все повече двойки предприемат тази крачка, за да осигурят препитанието на децата си. Или се разделят, в името на парите, които биха спечелили зад граница. Да, но с цената на какво- живот, далече от най-любимите си същества, и празници, прекарани пред екранния образ на детското личице от компютъра. А децата стоически понасят раздялата с мисълта, че просто няма начин.

Инес е в шести клас. Нейната майка е в Германия. Деси е втори клас, баща й пък е в Германия. И двете деца по своему се справят- с мъдрост и примирение са приели, че ще растат с един родител. Ученички са в ОУ "Н. Й. Вапцаров" в Берковица. Петя Генова се срещна с тях.   

"Чуваме се с татко по телефона и скайп. Липсва ми много, радва се, когато имам отлични оценки. Пожелавам му да е здрав и да си идва по-скоро... Макар че мама е в чужбина, татко полага усилия да се грижи за нас със сестра ми и се справя. Мама ни казва, че много ни обича, а като получаваме хубави оценки ни купуват разни неща..."- казват децата.

"Има и деца, които живеят само с възрастните си баби и дядовци. Често идват с мръсни дрехи, неподготвени, без тетрадки и химикалки, в моя клас има няколко такива ученици, отразява се на емоционалния им статус. Възрастните баби и дядовци не мислят за всичко и не знаят от какво имат нужда децата"
- казва и учителка от началния курс в училището.

Още по темата можете да чуете в звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

На Коледа - за духовния смисъл на Рождество

Няма единна формула, която да ни прави по-щастливи на Рождество. Въпреки, че всички се опитваме да бъдем позитивни, изпълнението на тази задача, се оказва доста трудно. Когато сами преценим нивото си на щастие, ще открием, че не сме съвсем доволни от резултата. Как обаче да сме по- щастливи на празника? Има ли нещо, което очакваме с..

публикувано на 25.12.24 в 10:45

Ани Арутюнян: Желая на всички видинчани повече мъдрост, обич и добрина

Като трудна и интересна определи 2024 година областният управител на Видин Ани Арутюнян: "Имахме наистина много трудна година и в международен, и в национален план. Все още нямаме редовно правителство, което да поеме отговорност за всичко, което се случва и в държавата, и в областите, и в общините. Гледам с надежда към новата година за това,..

публикувано на 24.12.24 в 11:34

Андрей Вълчев: Надежда е думата, с която можем да изпратим 2024 година

Динамична и напрегната бе 2024 година. Такава е равносметката на народния представител от Враца от БСП-Обединена левица Андрей Вълчев: "Динамична, напрегната, с предизвикателства. Надявам се и с нова надежда за нас като общество, за държавата, за всеки един български гражданин. Надежда е думата, с която можем да изпратим 2024 година. Надежда да..

публикувано на 24.12.24 в 11:22

Петър Петров: Изпращаме година на политическо пренареждане

2024-та бе година на пренареждане на политическите реалности. Това коментира за "Посоките на делника" народният представител от Монтана от Политическа партия "Възраждане" Петър Петров : "Най-важното е, че изпращаме година, в която се пренареди политическият спектър. Поредната година от т.нар. очистителен период в българската политика, в който..

публикувано на 24.12.24 в 11:09

Любен Иванов: Ще успеем да постигнем необходимия за България компромис

Дано 2025 година ни донесе стабилно и редовно правителство, за да преодолеем политическата криза. Това каза за "Посоките на делника" народният представител от Видин от Продължаваме промяната - Демократична България Любен Иванов : "Изпращаме поредната година на политическа криза, която се изразяваше в два поредни парламентарни избора и липса на..

публикувано на 24.12.24 в 11:05

Росица Кирова: Надявам се Новата година да ни донесе стабилност

Политическото безвремие силно ограничава развитието на страната през последните години. Това заяви народният представител от ГЕРБ от Видин Росица Кирова . Тя направи равносметка за свършеното и за изпуснатите възможности през изтичащата година: "Ще си плащаме цената на това, което преживяхме през последните три години с липсата на някакъв..

публикувано на 24.12.24 в 11:01

Какви традиции и обичаи спазваме на Бъдни вечер и Рождество Христово

За традициите и подготовката за празниците разказаха Биляна Иванова от Видин и Цеца Христова от видинското село Антимово. Дамите споделиха какви обичаи спазват на Бъдни вечер и Рождество Христово, какви ястия приготвят за празничната трапеза и защо е важно да предават традициите на своите деца. Няма други празници, които са така очаквани от..

публикувано на 23.12.24 в 14:23