Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Ще спре ли изборният туризъм след поправките в закона

Снимка: БГНЕС
В обществено-политическия час в "Посоките на делника" този вторник говорим за това дали ще спре изборният туризъм след поправките в закона. През изминалата седмица парламентът окончателно даде възможност за спирането му. Кметовете ще трябва да заличат всички адресни регистрации, за които се докаже, че са направени с цел регистрираният да гласува в съответната община на местния вот. Това предвиждат поправки в Закона за гражданската регистрация, които бяха приети окончателно миналата седмица.

Преди повече от месец от Министерството на регионалното развитие разпространиха данни за бум на новорегистрирали се в малки населени места. Сред тях е видинското село Киреево, където жителите "са се увеличили" два пъти, научихме от репортажа на Анжела Каменова. Според експерти, ако всички новодомци гласуват по настоящ адрес на местния вот, това ще повлияе сериозно на резултатите.

Разговаряхме и с един от кметовете- Венцислав Евгениев, на монтанската община Медковец, защото в тридневен срок от влизането в сила на закона кметовете на общини издават заповед за определяне на комисия, която да извърши проверка за спазване на изискванията на извършените адресни регистрации за периода 01.07.2014 - 30.04.2015 година.

"При нас в общината има вътрешно движение, но нямаме регистрации отвън, от други общини, през този период. Всичко това се случи, защото законът го позволяваше. Същият този български парламент е приел този "цирк" да се случва на територията на държавата и сега кметовете да заличават. Тази форма на движение на избирателите е повече от уродлива, нечестна, но законът го допускаше. Според мен обаче поправките в Закона за гражданската регистрация ще останат пожелателни. Докато политиците продължават да се месят в местните избори, ще има единствено само изкривени резултати", заяви кметът на община Медковец.  

Успяхме да разговаряме и с двама от народните ни представители от Северозапада- Явор Хайтов, от Български демократичен център и Филип Попов от БСП.

"По този начин, с т.нар. изборни туристи, се рушат устоите на демокрацията, защото, особено в едно малко населено място, където кметовете се избират с няколкостотин гласа, няколко десетки гласа могат да преобърнат вота. Това, което направи Народното събрание- промяна в Закона за гражданската регистрация, ми се струва абсолютно навременна и резонна. Нека хората, които наистина живеят в своите собствени населени места, сами да определят кой ще бъде техният кмет", каза Явор Хайтов.

"Промените, които се гласуваха в Народното събрание, според мен, са един нелош опит да се спре изборният туризъм. Въпросът е на практика дали това ще се случи. Сегашните промени имат за цел да дисциплинират и кметовете на съответните общини, и кметства. Трябва да се започне от някъде, за да се спре този изборен туризъм. Друга стъпка, това е промяна в изборния кодекс, но дали ще се стигне дотам, не се наемам да прогнозирам", подчерта Филип Попов.

Още по темата за евентуалното спиране на изборния туризъм след поправките в закона чуйте в звуковия файл.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Село Гомотарци - с бъдеще във винения туризъм и с грижа за опазване на миналото

Гостуваме на Гомотарци, едно село разположило се на брега на река Дунав.  Голямо  и красиво населено място, с няколко площада, с просторни и красиви къщи с големи дворове и трудолюбиви хора. Видинското село се гордее със запазената си църква, големия църковен двор, с ценните стенописи, които са реставриран и с новата трапезария към храма...

публикувано на 12.07.24 в 12:00

Калин Виденов: Геноцидът над Северозапада от страна на ГЕРБ продължава

Все по-илюзорни изглеждат шансовете за съставяне на редовен кабинет в рамките на настоящото Народно събрание.  Политическата криза в страната продължава да се задълбочава.  Предсрочните избори наближават с все по-голяма скорост, а единственият шанс да не се стигне до тях е експертен и технически кабинет с третия мандат.  Как се отразява дългогодишният..

публикувано на 11.07.24 в 10:00

Нуждае ли се от рестарт икономиката ни?

България трябва да извърши смели реформи на пазара на труда и в образованието, защото рискува икономиката ѝ да стане много неконкурентоспособна. Разходите за труд растат ударно и въпреки това не успяват да наваксат изоставането спрямо ЕС, а производителността остава ниска. Трябва да се подобри рязко и средата за инвестиции, които изостават..

публикувано на 10.07.24 в 10:45
Боян Минков, кмет на община Белоградчик

Боян Минков: Липсата на редовно правителство затруднява работата на общините

Общините са сред потърпевшите от политическата криза в страната ни, коментира кметът на Белоградчик Боян Минков . По думите му политиците трябва разберат, че хората все повече ще ги наказват по време на избори, като все по-малко гласуват. "Има огромни затруднения в работата на общините и ние, кметовете, го усещаме най-силно, защото сме..

публикувано на 09.07.24 в 14:26
Румен Гълъбинов

Румен Гълъбинов: Политическата нестабилност усложнява постигането на стратегическите ни цели- Еврозоната и Шенген

Ако политиците в България не успеят да се разберат и се стигне до нови избори, се усложняват задачите, свързани със стратегическите цели на страната ни- Еврозоната и Шенген, коментира икономистът и финансист Румен Гълъбинов. По думите му, има риск и да не получим в пълен размер средствата по Плана за възстановяване и устойчивост. "Планът за..

публикувано на 09.07.24 в 13:31

Засилен контрол на Инспекциите по труда за недеклариран труд в рискови сектори

Работата без трудов договор е нарушение, за което в Кодекса на труда изрично е регламентирано, че не може да е маловажно . Затова винаги, при установяване на такова нарушение, се налага санкция, която не може да бъде по-малка от 1500 лева и може да достигне до 15 000 лв.   Много е важно всеки работник да разбере, че когато се съгласява да работи без..

публикувано на 08.07.24 в 15:03

Изсветлява ли сивата икономика

Публичните финанси на България губят близо 3 млрд. лева на година, заради невнесени данъци и осигуровки, вследствие на недекларирана заетост. Изводът е на Асоциация на индустриалния капитал в България. Типичните проявления на недекларирана заетост са няколко и те се променят през годините в зависимост от степента на контрол и в зависимост от..

публикувано на 08.07.24 в 14:59