Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Ще спре ли изборният туризъм след поправките в закона

Снимка: БГНЕС
В обществено-политическия час в "Посоките на делника" този вторник говорим за това дали ще спре изборният туризъм след поправките в закона. През изминалата седмица парламентът окончателно даде възможност за спирането му. Кметовете ще трябва да заличат всички адресни регистрации, за които се докаже, че са направени с цел регистрираният да гласува в съответната община на местния вот. Това предвиждат поправки в Закона за гражданската регистрация, които бяха приети окончателно миналата седмица.

Преди повече от месец от Министерството на регионалното развитие разпространиха данни за бум на новорегистрирали се в малки населени места. Сред тях е видинското село Киреево, където жителите "са се увеличили" два пъти, научихме от репортажа на Анжела Каменова. Според експерти, ако всички новодомци гласуват по настоящ адрес на местния вот, това ще повлияе сериозно на резултатите.

Разговаряхме и с един от кметовете- Венцислав Евгениев, на монтанската община Медковец, защото в тридневен срок от влизането в сила на закона кметовете на общини издават заповед за определяне на комисия, която да извърши проверка за спазване на изискванията на извършените адресни регистрации за периода 01.07.2014 - 30.04.2015 година.

"При нас в общината има вътрешно движение, но нямаме регистрации отвън, от други общини, през този период. Всичко това се случи, защото законът го позволяваше. Същият този български парламент е приел този "цирк" да се случва на територията на държавата и сега кметовете да заличават. Тази форма на движение на избирателите е повече от уродлива, нечестна, но законът го допускаше. Според мен обаче поправките в Закона за гражданската регистрация ще останат пожелателни. Докато политиците продължават да се месят в местните избори, ще има единствено само изкривени резултати", заяви кметът на община Медковец.  

Успяхме да разговаряме и с двама от народните ни представители от Северозапада- Явор Хайтов, от Български демократичен център и Филип Попов от БСП.

"По този начин, с т.нар. изборни туристи, се рушат устоите на демокрацията, защото, особено в едно малко населено място, където кметовете се избират с няколкостотин гласа, няколко десетки гласа могат да преобърнат вота. Това, което направи Народното събрание- промяна в Закона за гражданската регистрация, ми се струва абсолютно навременна и резонна. Нека хората, които наистина живеят в своите собствени населени места, сами да определят кой ще бъде техният кмет", каза Явор Хайтов.

"Промените, които се гласуваха в Народното събрание, според мен, са един нелош опит да се спре изборният туризъм. Въпросът е на практика дали това ще се случи. Сегашните промени имат за цел да дисциплинират и кметовете на съответните общини, и кметства. Трябва да се започне от някъде, за да се спре този изборен туризъм. Друга стъпка, това е промяна в изборния кодекс, но дали ще се стигне дотам, не се наемам да прогнозирам", подчерта Филип Попов.

Още по темата за евентуалното спиране на изборния туризъм след поправките в закона чуйте в звуковия файл.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Рупци: Китно, но обезлюдяващо село

Гостуваме на село Рупци, община Видин. Това е едно от най-близките села до областния град, само на около 5 км. Въпреки, че Рупци е много близо до Видин, местните жители са намалели значително през последните години. В селото постоянно живеят по-малко от 100 души, предимно възрастни хора. Илиян Ангелов е кмет на Рупци от 2015 година, като в..

публикувано на 14.02.25 в 11:30
Яница Петкова

Яница Петкова: Социалните мрежи са ни изнежили

Фалшивите новини и ограниченията в мрежите са новата нормалност.  Над 60% от българите твърдят, че на практика попадат всеки ден на информация, която може да се определи като лъжлива. Тенденцията от последните години сочи, че България трайно заема последно място сред държавите от Европейския съюз в Индекса за медийна грамотност.  Защо..

публикувано на 13.02.25 в 10:00
Тома Ушев

Тома Ушев: Интернет е отражение на човешката природа

Фалшивите новини и ограниченията в мрежите са новата нормалност.  Над 60% от българите твърдят, че на практика попадат всеки ден на информация, която може да се определи като като лъжлива.  Тенденцията от последните години сочи, че България трайно заема последно място място сред държавите от Европейския съюз в Индекса за медийна грамотност...

публикувано на 13.02.25 в 10:00

Ще се включи ли Северозападът в протеста срещу надценките на храните?

Бойкот на хранителните магазини е обявен за 13 февруари, четвъртък. Заради високите цени, идеята е на тази дата магазините да останат пусти и в тях да не влезе нито един купувач. Протестът е по примера на Хърватия и е организиран от Движение "Системата ни убива", Федерацията на потребителите в България и Обединени пенсионерски съюзи...

публикувано на 12.02.25 в 10:45
Румен Гълъбинов

Румен Гълъбинов: Очевидно е, че членството ни в ЕС, в Шенген, а и в еврозоната, ни дава възможности за по-добър живот

До края на тази седмица трябва да бъде внесен в парламента проектобюджетът за тази година. Това обявиха премиерът Росен Желязков и финансовият министър Теменужка Петкова. Според новите управляващи в държавният бюджет има недостиг от 18 млрд. лева. Съпредседателите на "Продължаваме промяната" Кирил Петков и Асен Василев пък заявиха, че по техни..

публикувано на 11.02.25 в 12:52

Какъв е ефектът от Шенген за бизнеса във Видин

Малко повече от месец, откакто България е част от Шенген, свободното пътуване вече оказва известно влияние в пограничен район, какъвто е Видин. В града и преди можеха да бъдат забелязани не малко граждани на Румъния. Но с падането на задължителните гранични проверки, съвсем естествено е това да се засили. А потенциалът за посещения е огромен,..

публикувано на 10.02.25 в 11:05

Село Септемврийци очаква своя църковен храм

 Екипът на радио Видин гостува в село Септемврийци, община Димово. В България има още едно село с това име и то се намира в община Вълчедръм. В миналото селото е носило името Толовица и е било част от община Лом, но по време на социализма се преименува в Септемврийци, поради факта, че от селото има участници в Септемврийското въстание през 1923 и..

публикувано на 07.02.25 в 12:05