Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Църква и синдикати в защита на правото ни на почивка

Снимка: БГНЕС

Българският патриарх Неофит и президентът на КНСБ Пламен Димитров се обявиха против практиката да се работи в събота и неделя, както и през празничните дни. Според тях в тези дни може да се работи само в сферите с непрекъснат цикъл на производство. От Синода смятат, че работещите в събота и неделя се лишават от правото на почивка и от времето, отредено да посветят на Бога и на своите близки.


Невена Пекова потърси позицията на Белоградчишкия епископ Поликарп.

"Поддържам изцяло тази теза, тъй като ние, като християни знаем какво е съботата и неделята при духовното изграждане на човека. Цяла седмица човек работи и трябва да има поне един ден да поработи и за Бога, да се помоли. Опираме и до такъв момент, че при духовниците това не може да се осъществи, тъй като те са основно ангажирани в събота и неделя"- каза епископ Поликарп.

От Синода и от синдиката смятат, че на основание сумирано отчитане на работното време, се е зародила тревожна практика да се работи в събота и неделя, както и в празничните дни, като по този начин работещите се лишавали от правото на почивка. Галя Велчева е управител на заведение във Враца. Жоро Александров разговаря по темата с нея.

"Ако не се работи в събота и неделя, не знам как ще оцелеем. При нас това е пълен абсурд. Немислимо е в нашата сфера да се почива в събота и неделя"- каза Галя Велчева.

Попитахме жителите на Видин как оценяват идеята на синдикатите и църквата да се почива задължително в края на работната седмица.

"Частният бизнес едва ли ще позволи да се реализира тази идея. Ако се определи почасова работа, може и да се осъществи. Младите хора трябва да имат повече свободно време... Приветствам тази идея. Знам, че в Гърция, ако някой отвори магазина си в събота, е глобяван. Хората отдавна са въвели тази практика и си знаят работното време на магазините и си пазаруват... Частните предприемачи няма да спазят тази промяна, но аз съм "за" тази идея"
- казаха видинчани по темата.

Практиката е работодателят да засича работното време на работника в края на отчетния период и когато нормата е превишена, се счита за извънреден труд. Максималната продължителност на работната смяна при сумирано изчисляване на работното време може да бъде до 12 часа, а продължителността на работната седмица не може да надвишава 56 часа. Според Църквата и синдикатите трябва да се предприемат действия по ограничаване на работата в събота и неделя само за сферите с непрекъснато производство.

Повече по темата можете да чуете в звуковия файл.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

България остава сред държавите с високи нива на корупция, в Северозапада показалите за почтеност са различни

България остава сред държавите с високи нива на корупция в публичния сектор, сочат данните за 2024 г. , публикувани от Transparency International . С 43 точки индекс България е на 76-о място сред 180 страни и територии за възприятие на корупцията за 2024 г. Спрямо предишната класация това е влошаване с две позиции. От държавите в ЕС усещането за..

публикувано на 18.02.25 в 11:59

Мерки за ограничаване рисковете от наводнения обсъдиха във Видин

Във Видин се проведе работна среща за обсъждане на съвместни действия за противодействие на незаконната сеч, с приоритет в местата, създаващи опасност от свлачищни процеси и наводнения. Срещата, председателствана от областния управител Ани Арутюнян беше във връзка с проведено заседание на Министерския съвет, на което е обърнато внимание от..

публикувано на 17.02.25 в 13:49

Рупци: Китно, но обезлюдяващо село

Гостуваме на село Рупци, община Видин. Това е едно от най-близките села до областния град, само на около 5 км. Въпреки, че Рупци е много близо до Видин, местните жители са намалели значително през последните години. В селото постоянно живеят по-малко от 100 души, предимно възрастни хора. Илиян Ангелов е кмет на Рупци от 2015 година, като в..

публикувано на 14.02.25 в 11:30
Яница Петкова

Яница Петкова: Социалните мрежи са ни изнежили

Фалшивите новини и ограниченията в мрежите са новата нормалност.  Над 60% от българите твърдят, че на практика попадат всеки ден на информация, която може да се определи като лъжлива. Тенденцията от последните години сочи, че България трайно заема последно място сред държавите от Европейския съюз в Индекса за медийна грамотност.  Защо..

публикувано на 13.02.25 в 10:00
Тома Ушев

Тома Ушев: Интернет е отражение на човешката природа

Фалшивите новини и ограниченията в мрежите са новата нормалност.  Над 60% от българите твърдят, че на практика попадат всеки ден на информация, която може да се определи като като лъжлива.  Тенденцията от последните години сочи, че България трайно заема последно място място сред държавите от Европейския съюз в Индекса за медийна грамотност...

публикувано на 13.02.25 в 10:00

Ще се включи ли Северозападът в протеста срещу надценките на храните?

Бойкот на хранителните магазини е обявен за 13 февруари, четвъртък. Заради високите цени, идеята е на тази дата магазините да останат пусти и в тях да не влезе нито един купувач. Протестът е по примера на Хърватия и е организиран от Движение "Системата ни убива", Федерацията на потребителите в България и Обединени пенсионерски съюзи...

публикувано на 12.02.25 в 10:45
Румен Гълъбинов

Румен Гълъбинов: Очевидно е, че членството ни в ЕС, в Шенген, а и в еврозоната, ни дава възможности за по-добър живот

До края на тази седмица трябва да бъде внесен в парламента проектобюджетът за тази година. Това обявиха премиерът Росен Желязков и финансовият министър Теменужка Петкова. Според новите управляващи в държавният бюджет има недостиг от 18 млрд. лева. Съпредседателите на "Продължаваме промяната" Кирил Петков и Асен Василев пък заявиха, че по техни..

публикувано на 11.02.25 в 12:52