Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Областната здравна карта- бетонира статуквото или основа за по-добро здравеопазване

Как бе приета новата областна здравна карта в българския Северозапад? Какви са дейностите и как ще бъде разпределена легловата база според новия документ? Ще има ли ощетени лекари и пациенти? Отговорите на тези въпроси търсим днес в "Актуално" в "Посоките на делника".

"Областната здравна карта, по заповед на министъра на здравеопазването, се изготвя от Областна комисия, с председател Областният управител"- това каза пред Йорданка Петрова д-р Анета Ставрова, директор на Регионалната здравна инспекция (РЗИ) във Враца.

В Монтана потърсихме за коментар д-р Людмила Кънева, директор на Дирекция "Медицински дейности" към РЗИ.

"Съобразихме се с условията и направихме няколко предложения. От първичната извънболнична помощ за регион Монтана по методика са определени 93 общопрактикуващи лекари. Комисията предлага техният брой да е 96. За стоматолозите предложеният брой е 100, като това е съобразено с наличните специалисти. Относно болничната помощ се наложи намаление на леглата с 66 по методиката в различните отделения. В Берковица и Лом също е намален броят на болничните легла"
- каза пред Пламен Коцев д-р Кънева .

Областната здравна карта на област Видин също бе приета. Тя включва основни елементи на структурата и политиката за развитие на здравеопазването в региона за период от 3 години. В приетия окончателен вариант, тя ще бъде включена в изработването на националната здравна карта. Д-р Гергана Джамбова, директор на РЗИ Видин коментира пред Йорданка Петрова новата областна здравна карта.

"Предвижда се да бъде увеличен с петима броят на лекарите в първичната извънболнична помощ. Към момента общопрактикуващите лекари в областта са 65. По този начин се дава възможност в общините Грамада и Макреш да се разкрият лекарски практики, каквито досега не е имало, а в Кула, Ново село и Ружинци да се добавят по една към сега съществуващите. Предвижда се с трима повече да бъдат и практикуващите зъболекари в региона. Към момента общият брой на лекарите по дентална медицина в първичната извънболнична помощ е 93, разпределени в 91 индивидуални практики и 1 групова. Заложени са по-високи нива на необходимия брой специалисти в извънболничната медицинска помощ - 120 - по клинични специалности и 22-ма - по медико-диагностични специалности. Целта е да се преодолее неравнопоставеността по отношение на достъпа до специализирана извънболнична помощ между областния град и останалите общински центрове. Съществува неблагоприятна тенденция във възрастовата структура на лекарите специалисти с оглед дългосрочно кадрово обезпечаване на специализираната извънболнична помощ - 76% от лекарите, упражняващи придобитата специалност са във възрастова група от 35 г. до 60 г., останалите 24 % от лекарите с призната специалност са във възрастовата група над 60 г. Няма лекари с призната специалност на възраст до 35 г. и като цяло се очертава дефицит на специалисти по основни специалности. В областната здравна карта са заложени 228 повече легла в болничната помощ. Към момента броят им е 360. Областната здравна карта, заедно с всички карти на другите области в страната, служат като основа за създаване на Национална здравна карта. Когато тя се утвърди, ръководителите на лечебни заведения и лекарите трябва да се съобразят с тези вече окончателни решения" - обясни д-р Джамбова.

Методиката за изработване на областната здравна карта, обаче, бе оспорена преди дни пред Върховния административен съд от Националното сдружение на частните болници, Българската болнична асоциация, Сдружение на общинските болници в България, Федерация Български пациентски форум и Центъра за защита на правата в здравеопазването. Според тях Националната здравна карта бетонира статуквото и се явява непреодолимо препятствие пред развитието на българското здравеопазване, защото забранява разкриването на нови лечебни заведения, разширяване на съществуващите и модернизацията им. С внесената в съда жалба се иска спиране на действието на методиката до окончателното произнасяне на съда.

Развоят на събитията по казуса предстои. Повече по темата можете да чуете в звуковия файл.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Село Гомотарци - с бъдеще във винения туризъм и с грижа за опазване на миналото

Гостуваме на Гомотарци, едно село разположило се на брега на река Дунав.  Голямо  и красиво населено място, с няколко площада, с просторни и красиви къщи с големи дворове и трудолюбиви хора. Видинското село се гордее със запазената си църква, големия църковен двор, с ценните стенописи, които са реставриран и с новата трапезария към храма...

публикувано на 12.07.24 в 12:00

Калин Виденов: Геноцидът над Северозапада от страна на ГЕРБ продължава

Все по-илюзорни изглеждат шансовете за съставяне на редовен кабинет в рамките на настоящото Народно събрание.  Политическата криза в страната продължава да се задълбочава.  Предсрочните избори наближават с все по-голяма скорост, а единственият шанс да не се стигне до тях е експертен и технически кабинет с третия мандат.  Как се отразява дългогодишният..

публикувано на 11.07.24 в 10:00

Нуждае ли се от рестарт икономиката ни?

България трябва да извърши смели реформи на пазара на труда и в образованието, защото рискува икономиката ѝ да стане много неконкурентоспособна. Разходите за труд растат ударно и въпреки това не успяват да наваксат изоставането спрямо ЕС, а производителността остава ниска. Трябва да се подобри рязко и средата за инвестиции, които изостават..

публикувано на 10.07.24 в 10:45
Боян Минков, кмет на община Белоградчик

Боян Минков: Липсата на редовно правителство затруднява работата на общините

Общините са сред потърпевшите от политическата криза в страната ни, коментира кметът на Белоградчик Боян Минков . По думите му политиците трябва разберат, че хората все повече ще ги наказват по време на избори, като все по-малко гласуват. "Има огромни затруднения в работата на общините и ние, кметовете, го усещаме най-силно, защото сме..

публикувано на 09.07.24 в 14:26
Румен Гълъбинов

Румен Гълъбинов: Политическата нестабилност усложнява постигането на стратегическите ни цели- Еврозоната и Шенген

Ако политиците в България не успеят да се разберат и се стигне до нови избори, се усложняват задачите, свързани със стратегическите цели на страната ни- Еврозоната и Шенген, коментира икономистът и финансист Румен Гълъбинов. По думите му, има риск и да не получим в пълен размер средствата по Плана за възстановяване и устойчивост. "Планът за..

публикувано на 09.07.24 в 13:31

Засилен контрол на Инспекциите по труда за недеклариран труд в рискови сектори

Работата без трудов договор е нарушение, за което в Кодекса на труда изрично е регламентирано, че не може да е маловажно . Затова винаги, при установяване на такова нарушение, се налага санкция, която не може да бъде по-малка от 1500 лева и може да достигне до 15 000 лв.   Много е важно всеки работник да разбере, че когато се съгласява да работи без..

публикувано на 08.07.24 в 15:03

Изсветлява ли сивата икономика

Публичните финанси на България губят близо 3 млрд. лева на година, заради невнесени данъци и осигуровки, вследствие на недекларирана заетост. Изводът е на Асоциация на индустриалния капитал в България. Типичните проявления на недекларирана заетост са няколко и те се променят през годините в зависимост от степента на контрол и в зависимост от..

публикувано на 08.07.24 в 14:59