Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Областната здравна карта- бетонира статуквото или основа за по-добро здравеопазване

Как бе приета новата областна здравна карта в българския Северозапад? Какви са дейностите и как ще бъде разпределена легловата база според новия документ? Ще има ли ощетени лекари и пациенти? Отговорите на тези въпроси търсим днес в "Актуално" в "Посоките на делника".

"Областната здравна карта, по заповед на министъра на здравеопазването, се изготвя от Областна комисия, с председател Областният управител"- това каза пред Йорданка Петрова д-р Анета Ставрова, директор на Регионалната здравна инспекция (РЗИ) във Враца.

В Монтана потърсихме за коментар д-р Людмила Кънева, директор на Дирекция "Медицински дейности" към РЗИ.

"Съобразихме се с условията и направихме няколко предложения. От първичната извънболнична помощ за регион Монтана по методика са определени 93 общопрактикуващи лекари. Комисията предлага техният брой да е 96. За стоматолозите предложеният брой е 100, като това е съобразено с наличните специалисти. Относно болничната помощ се наложи намаление на леглата с 66 по методиката в различните отделения. В Берковица и Лом също е намален броят на болничните легла"
- каза пред Пламен Коцев д-р Кънева .

Областната здравна карта на област Видин също бе приета. Тя включва основни елементи на структурата и политиката за развитие на здравеопазването в региона за период от 3 години. В приетия окончателен вариант, тя ще бъде включена в изработването на националната здравна карта. Д-р Гергана Джамбова, директор на РЗИ Видин коментира пред Йорданка Петрова новата областна здравна карта.

"Предвижда се да бъде увеличен с петима броят на лекарите в първичната извънболнична помощ. Към момента общопрактикуващите лекари в областта са 65. По този начин се дава възможност в общините Грамада и Макреш да се разкрият лекарски практики, каквито досега не е имало, а в Кула, Ново село и Ружинци да се добавят по една към сега съществуващите. Предвижда се с трима повече да бъдат и практикуващите зъболекари в региона. Към момента общият брой на лекарите по дентална медицина в първичната извънболнична помощ е 93, разпределени в 91 индивидуални практики и 1 групова. Заложени са по-високи нива на необходимия брой специалисти в извънболничната медицинска помощ - 120 - по клинични специалности и 22-ма - по медико-диагностични специалности. Целта е да се преодолее неравнопоставеността по отношение на достъпа до специализирана извънболнична помощ между областния град и останалите общински центрове. Съществува неблагоприятна тенденция във възрастовата структура на лекарите специалисти с оглед дългосрочно кадрово обезпечаване на специализираната извънболнична помощ - 76% от лекарите, упражняващи придобитата специалност са във възрастова група от 35 г. до 60 г., останалите 24 % от лекарите с призната специалност са във възрастовата група над 60 г. Няма лекари с призната специалност на възраст до 35 г. и като цяло се очертава дефицит на специалисти по основни специалности. В областната здравна карта са заложени 228 повече легла в болничната помощ. Към момента броят им е 360. Областната здравна карта, заедно с всички карти на другите области в страната, служат като основа за създаване на Национална здравна карта. Когато тя се утвърди, ръководителите на лечебни заведения и лекарите трябва да се съобразят с тези вече окончателни решения" - обясни д-р Джамбова.

Методиката за изработване на областната здравна карта, обаче, бе оспорена преди дни пред Върховния административен съд от Националното сдружение на частните болници, Българската болнична асоциация, Сдружение на общинските болници в България, Федерация Български пациентски форум и Центъра за защита на правата в здравеопазването. Според тях Националната здравна карта бетонира статуквото и се явява непреодолимо препятствие пред развитието на българското здравеопазване, защото забранява разкриването на нови лечебни заведения, разширяване на съществуващите и модернизацията им. С внесената в съда жалба се иска спиране на действието на методиката до окончателното произнасяне на съда.

Развоят на събитията по казуса предстои. Повече по темата можете да чуете в звуковия файл.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Очаквания и надежди за 2025-та - какво си пожелахме на Васильовден?

На 1 януари отново сме изправени пред поредното ново начало, изпълнени с надежди и очаквания. Каквито и да са икономическите прогнози, колкото и несигурно да изглежда бъдещето за много българи, всеки от нас отправя пожелания за себе си и най-близките си хора. Първият ден на годината народът ни нарича Сурваки. Наименованието идва от обичая..

публикувано на 01.01.25 в 10:45

Изпращаме трудна година и мечтаем за по-добри дни

Отброяваме последните часове на годината - време за анализи и равносметка, но и за планове, стремежи и амбиции за следващите 12 месеца. Казват, че ако си пожелаеш нещо в новогодишната нощ, то ще се случи. За какво бъдеще на България мечтаят политиците? Проверихме в "Посоките на делника".  "Тревожно е забавянето на строителството на новия..

публикувано на 31.12.24 в 11:27

В Мездра тържествено ще посрещнат 2025 година

От Общината за пореден път организират посрещане на Новата година в град Мездра на площад „България” с музика, танци и много весело настроение.                                                        В 23.30 часа танцорите от Фолклорен танцов ансамбъл "Мездра" - носител на истинския дух на българските традиции, ще започнат своя новогодишен концерт...

публикувано на 31.12.24 в 08:29

Събитията и темите на фокус през 2024 година

Бедността, последиците от горските пожари, климатичните промени, колко сериозен е проблемът с безводието, проблемите пред Общините, Европейският съюз гарантира ли благополучие на всички - това са само част от темите , по които говорихме през отиващата си 2024 година . Какви са най- често фалшифицираните стоки , които могат да се намерят на..

публикувано на 30.12.24 в 11:03

Георги Дамяново: Мечтата на кмета Нина Петкова за туризъм и развитие на селото

Гостуваме на село Георги Дамяново , част от най-малката община в oбласт Монтана , която има 13 населени места, като общинският център е село Георги Дамяново. Селото се намира в живописен регион. Нина Петкова е кмет на община Георги Дамяново и е млад човек, който има желание и мотивация да развива района. Тя ни разказа повече за селото,  за..

публикувано на 27.12.24 в 13:12

Радио ВИДИН отвътре

Основният закон в журналистиката е, че тя е свързана с резултат. Нейната цел е да влияе на общността и общество по най-прогресивния начин . Преди 40 години, а може би и повече, Радой Ралин в типичния си откровен и неудобен стил ни каза, че " когато журналистиката стане ялова, ражда сензации ". Вече 15 години обаче Радио ВИДИН е непоклатим..

публикувано на 26.12.24 в 10:05

На Коледа - за духовния смисъл на Рождество

Няма единна формула, която да ни прави по-щастливи на Рождество. Въпреки, че всички се опитваме да бъдем позитивни, изпълнението на тази задача, се оказва доста трудно. Когато сами преценим нивото си на щастие, ще открием, че не сме съвсем доволни от резултата. Как обаче да сме по- щастливи на празника? Има ли нещо, което очакваме с..

публикувано на 25.12.24 в 10:45