Основните проблеми пред болниците очерта заместник директорът на МБАЛ "Св. Петка" във Видин д-р Любомир Нацин. "Проблемите пред болниците са едни и същи, в две направления основно. Едното направление е кадрово. За съжаление младите специалисти избягаха. Останаха само пенсионна и предпенсионна възраст колеги. Другото направление е недофинансирането на клиничните пътеки, намаляване парите за спешна помощ, психиатрия, намаляване броя на населението. Населението става все по-болно, с много заболявания пациенти, хронични, което коства много средства по отношение на тяхното лекуване, диагностика. От тук и дисбаланс между средствата, които се получават от Касата и които се изразходват от здравните заведения", коментира заместник директорът на МБАЛ "Св. Петка" Видин д-р Любомир Нацин.
В болницата няма яснота относно предложенията на здравния министър как ще се работи от следващата година.
"Общинското здравеопазване е болно отдавна и рецепта за лечението му все още не е намерена, тъй като лечебните заведения са недофинансирани. Общината ни дофинансира в малък процент. Дофинансирането през 2015 е по-малко от 2014 година около 4 пъти. За лечебното заведение, което е с доста неразплатени сметки дофинансирането може би трябва да е около 60-70 000 лева годишно. Дружеството е 100% общинско, но не знам дали като община има такъв финансов ресурс. От РЗОК всичко, което е изработено е заплатено. Парите ни стигат за заплати и остават съвсем незначителни суми за разплащане по различни сметки", каза директорът на белоградчишката болница д-р Соня Иванова пред сътрудника ни Иванка Петрова.Дълговете на болницата в Белоградчик са около 500 000 лева. Населението в региона е бедно. Общината дори е поела разходите за храна на болните, коментира състоянието на здравното заведение кметът на Белоградчик Борис Николов.
"Боледува общинското здравеопазване много тежко и "рецептата" е помощ от държавата. Ние решаваме в нашите общински болници по-скоро социални проблеми, а не на високо ниво здравеопазване да правим. Защото ясно е, нашата болница е в беден район, планински район, с бедно население. В нашата болница преди всичко идват хората, които не могат да си позволят лекуване в големите, реномирани болници на България. Голяма част от населението е неосигурено. Проблемите са огромни, но за съжаление аз не виждам воля в правителството. То и в Конституцията е регламентиран този въпрос - че всеки един жител на нашата държава има право на здравеопазване. След като политиката на правителството е за ликвидиране на тези болници, да ги ликвидират и да решават проблема. Те са хвърлени в общините и общините да се грижат за тези болници, а това е национална задача."Ломската болница "Свети Николай Чудотворец" е едно от малкото здравни заведения в страната, което няма дългове, а миналата година дори е платило на Общината дивиденти.
"Здравеопазването в страната куца. Последната една година министърът провежда редица реформи, за които все още не можем да бъде конкретни какво би се случило с това, което се смята да бъде реформирано. Безспорно здравеопазването в България трябва да претърпи коренни промени относно начина на лечение, на финансиране на лечебните заведения, профилактиката на хората. Ние, общинските болници, се финансираме в най-голямата си част от Здравната каса, докато държавните болници- окръжните и университетските имат 51% държавно участие, т.е. държавата гарантира тяхното съществуване", каза д-р Георги Савков, директор на МБАЛ "Св. Николай Чудотворец"- Лом.
Още по темата може да чуете в звуковия файл.
Фалшивите новини и ограниченията в мрежите са новата нормалност. Над 60% от българите твърдят, че на практика попадат всеки ден на информация, която може да се определи като лъжлива. Тенденцията от последните години сочи, че България трайно заема последно място сред държавите от Европейския съюз в Индекса за медийна грамотност. Защо..
Фалшивите новини и ограниченията в мрежите са новата нормалност. Над 60% от българите твърдят, че на практика попадат всеки ден на информация, която може да се определи като като лъжлива. Тенденцията от последните години сочи, че България трайно заема последно място място сред държавите от Европейския съюз в Индекса за медийна грамотност...
Бойкот на хранителните магазини е обявен за 13 февруари, четвъртък. Заради високите цени, идеята е на тази дата магазините да останат пусти и в тях да не влезе нито един купувач. Протестът е по примера на Хърватия и е организиран от Движение "Системата ни убива", Федерацията на потребителите в България и Обединени пенсионерски съюзи...
До края на тази седмица трябва да бъде внесен в парламента проектобюджетът за тази година. Това обявиха премиерът Росен Желязков и финансовият министър Теменужка Петкова. Според новите управляващи в държавният бюджет има недостиг от 18 млрд. лева. Съпредседателите на "Продължаваме промяната" Кирил Петков и Асен Василев пък заявиха, че по техни..
Малко повече от месец, откакто България е част от Шенген, свободното пътуване вече оказва известно влияние в пограничен район, какъвто е Видин. В града и преди можеха да бъдат забелязани не малко граждани на Румъния. Но с падането на задължителните гранични проверки, съвсем естествено е това да се засили. А потенциалът за посещения е огромен,..
Екипът на радио Видин гостува в село Септемврийци, община Димово. В България има още едно село с това име и то се намира в община Вълчедръм. В миналото селото е носило името Толовица и е било част от община Лом, но по време на социализма се преименува в Септемврийци, поради факта, че от селото има участници в Септемврийското въстание през 1923 и..
Българска платформа към Европейско женско лоби отправи призив към политиците за подкрепа на равенството между половете. В отворено писмо до настоящото редовно правителство обръщат внимание на факта, че в състава на 105-ия кабинет има само една жена. Правят аналогия с периода 1947-1949 година, когато в управлението на страната има 23-ма..