Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Благодаря на...

Снимка: Колаж на Радио ВИДИН

11 януари е Световен ден на думата "благодаря". Замисляме ли се за какво благодарим или често пъти казваме механично, просто така, от учтивост, едно "Благодаря!"?

"В повечето случаи благодаря... Винаги, когато има нужда... Примерно при подаръци, на рождени дни, когато някой ми услужи в училище. "Мерси" казвам, когато бързам... Когато сме благодарни за нещо... Последно казах "Благодаря!" преди един час в магазина... Когато е по- официално, казвам "Благодаря!". Когато е направено нещо добро, тогава казвам "Благодаря!". Винаги и за най- малкото нещо, което някой е направил за мен...", казаха видинчани.

Лекарите от акушеро- гинекологичното отделение са едни от хората, които най- често чуват думата "благодаря", защото раждането на новия живот винаги е повод за мили думи и остава незабравим спомен. Раждането е най- свещеният миг в живота. На въпроса: "Какво е чувството след като чуеш думите: "Докторе, благодаря!" д-р Майа Костадинова, завеждащ акушеро- гинекологичното отделение на видинската болница "Света Петка" отговори:

"То това дава стимул за работа. Една такава мила дума ти дава смисъл на работата... Един случай, който ми е останал в съзнанието, било е много отдавна, още в началото на трудовия ми стаж- след едно раждане ме викат, че възрастен човек чака на вратата да провери за внучката си. Като му казах, че има правнуче, този човек се наведе и ми целуна ръка. Е това няма да го забравя никога..."

Какво мотивира един кмет да заделя от заплатата си пари, с които да помага на майките в първите дни от раждането на децата? Това попитахме управника на видинското село Градец- Илия Томов, който от 2012 година отпуска по 100 лева за дете.

"На 17 деца съм дал по 100 лева. Целта е да ги подпомогна и да ги насърчавам да има раждаемост. Преди началото на втория ми мандат дадох обещание, че ако стана отново кмет, ще давам по 150 лева на дете. Аз също имам две деца и знам как се гледат трудно. Семействата благодарят и винаги ме поздравяват. Защото това "Благодаря!" значи много- да предадеш малко топлина от себе си на другите", каза Илия Томов и допълни, че хората не забравят доброто.

Кметът на Градец казва още, че най- често му благодарят старите хора, особено тези, които живеят сами и нямат близки, които да се грижат за тях всекидневно.

Сигурно се сещате кой е Марсело Илиев от Монтана. За неговата мечта да учи в чужбина сме ви разказвали през миналата година. Благодарение на подкрепата на десетки хора, той успя да се запише да учи в Кетс колидж.

"Често чувам думичката "благодаря" и много се радвам. Мисля, че е много добре всеки човек да благодари за много неща. Дори затова, че сме живи, трябва да благодарим. Още в началото на това приключение, искам да благодаря на своята майка, която беше до мен. Искам да благодаря на цялото си семейство, на моята прекрасна баба, на моите приятели, на всички учители, които са ми помогнали, на Камарата на строителите, на правителството, на хората, чрез които успях да сбъдна една мечта", благодари от ефира на Радио ВИДИН Марсело Илиев.

Той казва още, че постоянно дава съвети на връстниците си от България- това да можеш да живееш по- прекрасен живот е нещо невероятно и пожелава на всички един ден да го осъзнаят.

Едно писмо във фейсбук, в което думичката "благодаря" се споменава няколко пъти, публикува организацията за защита на животните във Враца- Animal Help. То започва така:

"С нас се свърза Директорката на дома за сираци "Асен Златаров" в гр. Враца. Те ни изненадаха толкова приятно, че останахме без думи..." Потърсихме Деница Гройчева от организацията, за да разкаже за жеста:

"Много сме им благодарни. Директорът ни потърси, за да дарят одеяла за нашите кучета. Не очаквахме, че ще получим помощ от такива деца, защото обикновено те имат нужда от помощ. Не очаквахме, че така ще ни посрещнат и ще бъдат заинтересовани. Имат очи и сърце и за бездомните животни."

От организацията казаха, че ще популяризират от какво имат нужда децата от Дома, чисто материални неща, освен от любов и внимание.

Още по темата може да чуете в звуковия файл.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Очаквания и надежди за 2025-та - какво си пожелахме на Васильовден?

На 1 януари отново сме изправени пред поредното ново начало, изпълнени с надежди и очаквания. Каквито и да са икономическите прогнози, колкото и несигурно да изглежда бъдещето за много българи, всеки от нас отправя пожелания за себе си и най-близките си хора. Първият ден на годината народът ни нарича Сурваки. Наименованието идва от обичая..

публикувано на 01.01.25 в 10:45

Изпращаме трудна година и мечтаем за по-добри дни

Отброяваме последните часове на годината - време за анализи и равносметка, но и за планове, стремежи и амбиции за следващите 12 месеца. Казват, че ако си пожелаеш нещо в новогодишната нощ, то ще се случи. За какво бъдеще на България мечтаят политиците? Проверихме в "Посоките на делника".  "Тревожно е забавянето на строителството на новия..

публикувано на 31.12.24 в 11:27

В Мездра тържествено ще посрещнат 2025 година

От Общината за пореден път организират посрещане на Новата година в град Мездра на площад „България” с музика, танци и много весело настроение.                                                        В 23.30 часа танцорите от Фолклорен танцов ансамбъл "Мездра" - носител на истинския дух на българските традиции, ще започнат своя новогодишен концерт...

публикувано на 31.12.24 в 08:29

Събитията и темите на фокус през 2024 година

Бедността, последиците от горските пожари, климатичните промени, колко сериозен е проблемът с безводието, проблемите пред Общините, Европейският съюз гарантира ли благополучие на всички - това са само част от темите , по които говорихме през отиващата си 2024 година . Какви са най- често фалшифицираните стоки , които могат да се намерят на..

публикувано на 30.12.24 в 11:03

Георги Дамяново: Мечтата на кмета Нина Петкова за туризъм и развитие на селото

Гостуваме на село Георги Дамяново , част от най-малката община в oбласт Монтана , която има 13 населени места, като общинският център е село Георги Дамяново. Селото се намира в живописен регион. Нина Петкова е кмет на община Георги Дамяново и е млад човек, който има желание и мотивация да развива района. Тя ни разказа повече за селото,  за..

публикувано на 27.12.24 в 13:12

Радио ВИДИН отвътре

Основният закон в журналистиката е, че тя е свързана с резултат. Нейната цел е да влияе на общността и общество по най-прогресивния начин . Преди 40 години, а може би и повече, Радой Ралин в типичния си откровен и неудобен стил ни каза, че " когато журналистиката стане ялова, ражда сензации ". Вече 15 години обаче Радио ВИДИН е непоклатим..

публикувано на 26.12.24 в 10:05

На Коледа - за духовния смисъл на Рождество

Няма единна формула, която да ни прави по-щастливи на Рождество. Въпреки, че всички се опитваме да бъдем позитивни, изпълнението на тази задача, се оказва доста трудно. Когато сами преценим нивото си на щастие, ще открием, че не сме съвсем доволни от резултата. Как обаче да сме по- щастливи на празника? Има ли нещо, което очакваме с..

публикувано на 25.12.24 в 10:45