Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

На Атанасовден- за традициите и творчеството

5
Снимка: Павлин Георгиев

Днес е Атанасовден! Почитаме Атанасий Велики, участвал в прочутия вселенски събор в Никея, който му донесъл световна слава на богослов. В народните вярвания Атанас е представен като властелин на снеговете. Празникът е известен като "Среди зима".

"На Атанасовден се заколва пиле или кокошка и се раздава на съседи и близки против болести. Спазват се строго забраните да не се вари боб или леща, за да не боледуват децата от шарка. Не се шие и плете, защото раната няма да зарасне леко. Народното поверие гласи, че след празника зимата си отива", разказва за традициите на днешния ден Бояна Ангелова, самодеец от читалището във видинското село Дреновец.

Атанас Балъкчиев е ръководител на клуб по спортни танци "Елит - Тим" във Видин с 27 години опит и трудов стаж. Кръстен е на дядо си Атанас по бащина линия. Носи и неговата фамилия - Балъкчиеви. Казва, че традицията с кръщаването на децата на баби и дядовци стига до него. Други във фамилията с името Атанас няма.

Снимка: КСТ Елит-Тим"Празниците бяха големи, ставаха като официалните празници - с големите софри и забавление. Идваха хора да се забавляват, да помогнат на именника да празнува. Сега покрай социалните мрежи става бързо, хората ги уведомяват, че някой има рожден ден, имен ден. Получавам поздравления. Самият аз също си празнувам деня, защото смятам, че е редно. Семейно се събираме, но и с приятели, даже май напоследък повече с приятели", разказва как празнува именния си ден Атанас Балъкчиев и допълни че би съжалявал, ако не му се обади да му честити сина му, защото е "Единственото важно нещо, което остава след мен."

Атанас Балъкчиев работи сега предимно с деца. Започва с тренировки още от детските градини. Казва, че децата го обичат, а и той тях.

Атанасовден, както и Антоновден, се почита като патронен празник на ковачи, железари, ножари и налбанти- това са  занаятчии, които са се занимавали с това да подковават работни животни и които сега са почти изчезнали като майстори.

Снимка: Павлин ГеоргиевПавлин Георгиев е от Видин и в свободното си време прави дървени пластики и изработва ножове за удоволствие. С дърво работи от дете, започнал е с малки дървени пластики, сега прави пана, миниатюри. Ножове изработва от 5-6 години.

"В София работих известно време като бижутер и с колеги се запалихме да изработваме ножове за удоволствие, според материалите и възможностите, които имахме и идеите бяха да са малко по- сложни за изработка и с повече орнаменти", сподели за това как се е запалил по ножарството Павлин Георгиев.

Има миниработилница в гаража си с инструменти, някои от които сам си е правил и с необходимите машини, малка пещ за закаляване на остриетата, универсални шлайфове, които се използват за дообработка на дръжките, длета за инкрустации.

"Има ножове, които са предпочитани от ловджиите, които се използват за дране - т.нар къси и по- извити, универсален тип, които са си прави ножове за обща употреба, по- строго сдпецифични за рибарите. Има и модели, които сам съм изработил. Идва ми идея, начертавам го и го изработвам. Имам няколко, които съм запазил, просто повече труд съм хвърлил в тях, повече време ми е отнело", каза още Павлин Георгиев.

На пазара се предлагат и доста некачествени ножове, които са на по- ниска цена. Като гарант за качество може да бъде само майсторът или фирмата производител.

В Регионалната занаятчийска камара във Видин ковачи и налбанти няма. Причината е, че вече не навсякъде има нужда от каруци и подковани животни за впрягане. За занаятчиите, които празнуват днес си говорим с председателя на Регионалната занаятчийска камара във Видин Кольо Николов:

"Ковачи, членове на видинската камара нямаме. В смисъл на онези ковачи, които ги знаем от времето, защото този занаят е отмрял. Но имаме хора, които се занимават с ковано желязо. Ножари също нямаме членове. Аз се опитвам да ги привлека, засега ние ги приемаме като асоциирани членове на видинската камара. А те трябва да се явят на изпит. Искам да ги привлека като членове, защото техният занаят е много интересен, има много творчество."

Дръжките на ножовете също е важно как ще бъдат изработени, защото те създават общата визия на ножа - да е удобен, но и красив.

Още по темата може да чуете в звуковия файл.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Вижте още

Очаквания и надежди за 2025-та - какво си пожелахме на Васильовден?

На 1 януари отново сме изправени пред поредното ново начало, изпълнени с надежди и очаквания. Каквито и да са икономическите прогнози, колкото и несигурно да изглежда бъдещето за много българи, всеки от нас отправя пожелания за себе си и най-близките си хора. Първият ден на годината народът ни нарича Сурваки. Наименованието идва от обичая..

публикувано на 01.01.25 в 10:45

Изпращаме трудна година и мечтаем за по-добри дни

Отброяваме последните часове на годината - време за анализи и равносметка, но и за планове, стремежи и амбиции за следващите 12 месеца. Казват, че ако си пожелаеш нещо в новогодишната нощ, то ще се случи. За какво бъдеще на България мечтаят политиците? Проверихме в "Посоките на делника".  "Тревожно е забавянето на строителството на новия..

публикувано на 31.12.24 в 11:27

В Мездра тържествено ще посрещнат 2025 година

От Общината за пореден път организират посрещане на Новата година в град Мездра на площад „България” с музика, танци и много весело настроение.                                                        В 23.30 часа танцорите от Фолклорен танцов ансамбъл "Мездра" - носител на истинския дух на българските традиции, ще започнат своя новогодишен концерт...

публикувано на 31.12.24 в 08:29

Събитията и темите на фокус през 2024 година

Бедността, последиците от горските пожари, климатичните промени, колко сериозен е проблемът с безводието, проблемите пред Общините, Европейският съюз гарантира ли благополучие на всички - това са само част от темите , по които говорихме през отиващата си 2024 година . Какви са най- често фалшифицираните стоки , които могат да се намерят на..

публикувано на 30.12.24 в 11:03

Георги Дамяново: Мечтата на кмета Нина Петкова за туризъм и развитие на селото

Гостуваме на село Георги Дамяново , част от най-малката община в oбласт Монтана , която има 13 населени места, като общинският център е село Георги Дамяново. Селото се намира в живописен регион. Нина Петкова е кмет на община Георги Дамяново и е млад човек, който има желание и мотивация да развива района. Тя ни разказа повече за селото,  за..

публикувано на 27.12.24 в 13:12

Радио ВИДИН отвътре

Основният закон в журналистиката е, че тя е свързана с резултат. Нейната цел е да влияе на общността и общество по най-прогресивния начин . Преди 40 години, а може би и повече, Радой Ралин в типичния си откровен и неудобен стил ни каза, че " когато журналистиката стане ялова, ражда сензации ". Вече 15 години обаче Радио ВИДИН е непоклатим..

публикувано на 26.12.24 в 10:05

На Коледа - за духовния смисъл на Рождество

Няма единна формула, която да ни прави по-щастливи на Рождество. Въпреки, че всички се опитваме да бъдем позитивни, изпълнението на тази задача, се оказва доста трудно. Когато сами преценим нивото си на щастие, ще открием, че не сме съвсем доволни от резултата. Как обаче да сме по- щастливи на празника? Има ли нещо, което очакваме с..

публикувано на 25.12.24 в 10:45