Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

На Атанасовден- за традициите и творчеството

5
Снимка: Павлин Георгиев

Днес е Атанасовден! Почитаме Атанасий Велики, участвал в прочутия вселенски събор в Никея, който му донесъл световна слава на богослов. В народните вярвания Атанас е представен като властелин на снеговете. Празникът е известен като "Среди зима".

"На Атанасовден се заколва пиле или кокошка и се раздава на съседи и близки против болести. Спазват се строго забраните да не се вари боб или леща, за да не боледуват децата от шарка. Не се шие и плете, защото раната няма да зарасне леко. Народното поверие гласи, че след празника зимата си отива", разказва за традициите на днешния ден Бояна Ангелова, самодеец от читалището във видинското село Дреновец.

Атанас Балъкчиев е ръководител на клуб по спортни танци "Елит - Тим" във Видин с 27 години опит и трудов стаж. Кръстен е на дядо си Атанас по бащина линия. Носи и неговата фамилия - Балъкчиеви. Казва, че традицията с кръщаването на децата на баби и дядовци стига до него. Други във фамилията с името Атанас няма.

Снимка: КСТ Елит-Тим"Празниците бяха големи, ставаха като официалните празници - с големите софри и забавление. Идваха хора да се забавляват, да помогнат на именника да празнува. Сега покрай социалните мрежи става бързо, хората ги уведомяват, че някой има рожден ден, имен ден. Получавам поздравления. Самият аз също си празнувам деня, защото смятам, че е редно. Семейно се събираме, но и с приятели, даже май напоследък повече с приятели", разказва как празнува именния си ден Атанас Балъкчиев и допълни че би съжалявал, ако не му се обади да му честити сина му, защото е "Единственото важно нещо, което остава след мен."

Атанас Балъкчиев работи сега предимно с деца. Започва с тренировки още от детските градини. Казва, че децата го обичат, а и той тях.

Атанасовден, както и Антоновден, се почита като патронен празник на ковачи, железари, ножари и налбанти- това са  занаятчии, които са се занимавали с това да подковават работни животни и които сега са почти изчезнали като майстори.

Снимка: Павлин ГеоргиевПавлин Георгиев е от Видин и в свободното си време прави дървени пластики и изработва ножове за удоволствие. С дърво работи от дете, започнал е с малки дървени пластики, сега прави пана, миниатюри. Ножове изработва от 5-6 години.

"В София работих известно време като бижутер и с колеги се запалихме да изработваме ножове за удоволствие, според материалите и възможностите, които имахме и идеите бяха да са малко по- сложни за изработка и с повече орнаменти", сподели за това как се е запалил по ножарството Павлин Георгиев.

Има миниработилница в гаража си с инструменти, някои от които сам си е правил и с необходимите машини, малка пещ за закаляване на остриетата, универсални шлайфове, които се използват за дообработка на дръжките, длета за инкрустации.

"Има ножове, които са предпочитани от ловджиите, които се използват за дране - т.нар къси и по- извити, универсален тип, които са си прави ножове за обща употреба, по- строго сдпецифични за рибарите. Има и модели, които сам съм изработил. Идва ми идея, начертавам го и го изработвам. Имам няколко, които съм запазил, просто повече труд съм хвърлил в тях, повече време ми е отнело", каза още Павлин Георгиев.

На пазара се предлагат и доста некачествени ножове, които са на по- ниска цена. Като гарант за качество може да бъде само майсторът или фирмата производител.

В Регионалната занаятчийска камара във Видин ковачи и налбанти няма. Причината е, че вече не навсякъде има нужда от каруци и подковани животни за впрягане. За занаятчиите, които празнуват днес си говорим с председателя на Регионалната занаятчийска камара във Видин Кольо Николов:

"Ковачи, членове на видинската камара нямаме. В смисъл на онези ковачи, които ги знаем от времето, защото този занаят е отмрял. Но имаме хора, които се занимават с ковано желязо. Ножари също нямаме членове. Аз се опитвам да ги привлека, засега ние ги приемаме като асоциирани членове на видинската камара. А те трябва да се явят на изпит. Искам да ги привлека като членове, защото техният занаят е много интересен, има много творчество."

Дръжките на ножовете също е важно как ще бъдат изработени, защото те създават общата визия на ножа - да е удобен, но и красив.

Още по темата може да чуете в звуковия файл.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Вижте още
Яница Петкова

Яница Петкова: Социалните мрежи са ни изнежили

Фалшивите новини и ограниченията в мрежите са новата нормалност.  Над 60% от българите твърдят, че на практика попадат всеки ден на информация, която може да се определи като лъжлива. Тенденцията от последните години сочи, че България трайно заема последно място сред държавите от Европейския съюз в Индекса за медийна грамотност.  Защо..

публикувано на 13.02.25 в 10:00
Тома Ушев

Тома Ушев: Интернет е отражение на човешката природа

Фалшивите новини и ограниченията в мрежите са новата нормалност.  Над 60% от българите твърдят, че на практика попадат всеки ден на информация, която може да се определи като като лъжлива.  Тенденцията от последните години сочи, че България трайно заема последно място място сред държавите от Европейския съюз в Индекса за медийна грамотност...

публикувано на 13.02.25 в 10:00

Ще се включи ли Северозападът в протеста срещу надценките на храните?

Бойкот на хранителните магазини е обявен за 13 февруари, четвъртък. Заради високите цени, идеята е на тази дата магазините да останат пусти и в тях да не влезе нито един купувач. Протестът е по примера на Хърватия и е организиран от Движение "Системата ни убива", Федерацията на потребителите в България и Обединени пенсионерски съюзи...

публикувано на 12.02.25 в 10:45
Румен Гълъбинов

Румен Гълъбинов: Очевидно е, че членството ни в ЕС, в Шенген, а и в еврозоната, ни дава възможности за по-добър живот

До края на тази седмица трябва да бъде внесен в парламента проектобюджетът за тази година. Това обявиха премиерът Росен Желязков и финансовият министър Теменужка Петкова. Според новите управляващи в държавният бюджет има недостиг от 18 млрд. лева. Съпредседателите на "Продължаваме промяната" Кирил Петков и Асен Василев пък заявиха, че по техни..

публикувано на 11.02.25 в 12:52

Какъв е ефектът от Шенген за бизнеса във Видин

Малко повече от месец, откакто България е част от Шенген, свободното пътуване вече оказва известно влияние в пограничен район, какъвто е Видин. В града и преди можеха да бъдат забелязани не малко граждани на Румъния. Но с падането на задължителните гранични проверки, съвсем естествено е това да се засили. А потенциалът за посещения е огромен,..

публикувано на 10.02.25 в 11:05

Село Септемврийци очаква своя църковен храм

 Екипът на радио Видин гостува в село Септемврийци, община Димово. В България има още едно село с това име и то се намира в община Вълчедръм. В миналото селото е носило името Толовица и е било част от община Лом, но по време на социализма се преименува в Септемврийци, поради факта, че от селото има участници в Септемврийското въстание през 1923 и..

публикувано на 07.02.25 в 12:05

Граждански организации с призив към политиците за подкрепа на равенството между половете

Българска платформа към Европейско женско лоби отправи призив към политиците за подкрепа на равенството между половете. В отворено писмо до настоящото редовно правителство обръщат внимание на факта, че в състава на 105-ия кабинет има само една жена. Правят аналогия с периода 1947-1949 година, когато в управлението на страната има 23-ма..

публикувано на 06.02.25 в 12:57