Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

За ползата и вредата от "екскурзиите" на общинарите

В "Посоките на делника" говорим за ползата и вредата от "екскурзиите" на общинарите, след т.нар. изнесено заседание в Тетевен на Общинския съвет във Вършец.

Преди дни общинският съветник от АБВ Георги Найденов излезе с отворено писмо до колегите си и до кмета на общината, с което изразява несъгласието си с изнесеното заседание на съветниците. В ефира на Радио Видин Георги Найденов заяви, че "на фона на лошото финансово положение на хората във Вършец, увеличаващата се безработица, както и демографския срив в града, общинарите като че ли не живеят в града или пък са "слепи" за всички тези сериозни проблеми." Общинският съветник изрази възмущението си от това, че първата работа на неговите колеги е била да си вдигнат заплатите максимално, както и да изберат двама зам.председатели на Общинския съвет. Георги Найденов призова да се спре с екскурзиите и банкетите за чужда сметка. По думите му някои от общинските съветници във Вършец са отказали да участват в изнесеното обсъждане на бюджета в Тетевен, а един от колегите му е участвал, но си е платил разноските.

Според кмета на община Вършец Иван Лазаров, който е организирал т.нар. изнесено заседание, отвореното писмо на Георги Найденов е "много евтина пиар акция. Изборите свършиха, приключиха отдавна, само че някои не го разбират. Това изнесено заседание е направено в извънработно време, идеята беше в неформална среда, спокойно, в рамките на един ден да седнат да се изкоментират всички параграфи, да се сложат на масата аргументите, мотивите, да се прецезират, да се вземат най-важните решения и най-точните цифри. Това да се обсъжда бюджета извън общинската администрация е нормален процес и е практика на много общини с успешни модели."

Успяхме да се свържем и с Ивайло Йорданов, кмет на Вършец за периода 2003-2007 година и го питахме, организирал ли е той навремето такива изнесени заседания и каква е разликата между тогавашните и сегашните общинари.
"Обсъждането на бюджета може да си го правят и в Тетевен, и в Каспичан и където си поискат. Има обаче по-дълбок проблем- Вършец с 13 общински съветника има двама зам.председатели на Общинския съвет, чиито заплати аз не ги знам колко са, обаче са съизмерими със заплатата на кмета. Всички общински съветници участват и в комисии. По мое време заплатите на общинските съветници бяха 120 лева, нямаше и зам.председатели, те не са нужни. Нещата идват от горе надолу- Общинските съвети са точно огледало на т.нар. наш парламент- по начина на харчене, по начина на безотговорност.", подчерта Ивайло Йорданов.

Още по темата чуйте в звуковия файл.  



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Превръщат ли се в лукс "белите пари за черни дни"?

Според изследване на "Тренд" 73% от българите не спестяват, 90% не инвестират, а 84% разчитат единствено на доходите си от заплата и пенсия. Сънародниците ни не са големи оптимисти за тази година, като повечето от тях очакват стандартът им на живот да остане същия като миналата година. Това означава, че българите до голяма степен не..

публикувано на 05.02.25 в 10:45

Подходящ модел за България ли е президентската република?

Промяна на управленския модел в България - трайно решение на политическата криза или популизъм с користни цели ? На фона на поредицата от предсрочни избори и крехко управленско мнозинство, отново официално е лансирана идеята за смяна на парламентарната република с президентска.  На страната е нужен нов модел на управление и обществото ни трябва..

публикувано на 04.02.25 в 13:32

Кои са основните причини за катастрофите у нас

Алкохолът и наркотиците са главната причина за възникване на катастрофите в страната, показва анкета на Съюза на българските автомобилисти, проведена с шофьори през 2024 г. Анализът на данните от проучването е направен от доц. д-р Зорница Тоткова от Института за изследване на населението и човека към Българска академия на науките.  След..

публикувано на 03.02.25 в 11:05

Кметът на Флорентин: Искам да променя облика на селото към по-добро

  Село Флорентин е едно от петте населени места в община Ново село. Разположено е на брега на река Дунав. Хората тук се занимават с риболов, селско стопанство, лозарство и винопроизводство. Местните говорят на влашки език. Съхраняват влашки обичаи и традиции в песенния и танцов фолклор. Материалното културно наследство е най-вече в красивите и..

публикувано на 31.01.25 в 11:20

Ще се присъединим ли (и кога) към Еврозоната?

Присъединяването на България към Еврозоната е ключов приоритет на новото редовно правителство, по който се работи усилено и в тясна координация с партньорите от Европейската комисия. Това е потвърдил министър-председателят Росен Желязков на среща с българския еврокомисар Екатерина Захариева.  От думите на премиера, става ясно, че България ще..

публикувано на 30.01.25 в 10:00

Крие ли рискове икономическото райониране на страната?

Промяна в икономическото райониране на страната поиска бизнесът преди дни и очерта приоритетите си, за които очаква съдействие от редовното правителство. Работодателите настояват и за реформа в образованието, и въвеждане на матура по математика, като част от политиките за решаването на проблема с недостига на работна сила. Според тях е..

публикувано на 29.01.25 в 10:45

Пътят Видин-Ботевград: Обещания и (без)действия

Седем години изминаха от протестите, които принудиха властта да започне да строи съвременна и сигурна инфраструктура до Северозапада. Завършването на скоростния път Видин-Ботевград обаче все още е някъде в неопределеното бъдеще, а според първоначалните ангажименти трябваше да е готов до края на 2021 година. Общо три редовни и шест служебни..

публикувано на 28.01.25 в 12:56