Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Мартин Дончев: "Ако управлението не е отворено към хората, се изражда във феодализъм"

Снимка: Радио Видин
За развитието на Видинска област и за политическата обстановка на национално и местно ниво говорим в "Посоките на делника" с Мартин Дончев, добре познато име за видинската общественост. Предприемач, областен управител на Видин в периода 2001-2005 година и заместник областен управител през 2005-2009 година. Всичко това и каузите, в които участва, му откриват възможност за по-широк поглед върху нещата.

"Ако погледнем статистиката в Евростат накъде вървим, наскоро излезе една такава статистика за класирането на регионите по брутен продукт, ние, за щастие,  сме вторият по бедност регион. Най-бедният се намира до остров Мадагаскар. За Северозапада има какво да се желае. Мога да кажа, че в момента, в който някое българско правителство изработи програма за нашия регион, в която да е ясно по месеци и по години какви мерки и колко средства ще бъдат вложени от републиканския бюджет, тогава можем да сме спокойни, че се тръгва в правилната посока.

СнимкаЗа съжаление, общините са най-големият работодател и това крие много опасности, най-малкото, ако управлението не е отворено и обърнато към хората, много бързо се изражда в това, което се нарича феодализъм и феодално управление, каквото и да значи този термин. Що се отнася до работата на Общинския съвет във Видин, този работи твърде кратко, за да можем да го сравняваме с предишния. Като цяло обаче той е доста по-фрагментиран, т.е. има повече групи съветници и най-вероятно по-трудно се управлява, и трябва да се търси по-голям консенсус. Донякъде това е и добре, защото когато повече хора си говорят, идеята че може да се стигне до някакво решение, е преобладаваща.

По отношение на Общината, моето мнение винаги е било, че тя трябва да извършва поне част от общинските услуги- това са охраната в голямата си част, озеленяването, почистването и поддръжката на уличното осветление. Предложили сме на кмета на Видин една програма, в която до края на неговия мандат биха могли да се спестят около 4-5 млн. лв., които да се насочат в приоритетите- към младите хора, те да останат тук.

За мен демокрацията в България е в доста извратен вид. Нашата страна е на първо място по дребна корупция в Европейския съюз- това е едно от моите разочарования. Второто е доста по-голямо- не можахме да прихванем най-важното от Запада- да можем да планираме по-дългосрочно и да използваме българските и европейските пари да постигаме целите. В България все още всичко се прави на парче! И в България горе-долу управлението се свежда до това, кой ще спечели една обществена поръчка."

Цялото интервю с Мартин Дончев, коментарите и мненията на слушатели на Радио ВИДИН чуйте в звуковия файл.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Нуждае ли се от рестарт икономиката ни?

България трябва да извърши смели реформи на пазара на труда и в образованието, защото рискува икономиката ѝ да стане много неконкурентоспособна. Разходите за труд растат ударно и въпреки това не успяват да наваксат изоставането спрямо ЕС, а производителността остава ниска. Трябва да се подобри рязко и средата за инвестиции, които изостават..

публикувано на 10.07.24 в 10:45
Боян Минков, кмет на община Белоградчик

Боян Минков: Липсата на редовно правителство затруднява работата на общините

Общините са сред потърпевшите от политическата криза в страната ни, коментира кметът на Белоградчик Боян Минков . По думите му политиците трябва разберат, че хората все повече ще ги наказват по време на избори, като все по-малко гласуват. "Има огромни затруднения в работата на общините и ние, кметовете, го усещаме най-силно, защото сме..

публикувано на 09.07.24 в 14:26
Румен Гълъбинов

Румен Гълъбинов: Политическата нестабилност усложнява постигането на стратегическите ни цели- Еврозоната и Шенген

Ако политиците в България не успеят да се разберат и се стигне до нови избори, се усложняват задачите, свързани със стратегическите цели на страната ни- Еврозоната и Шенген, коментира икономистът и финансист Румен Гълъбинов. По думите му, има риск и да не получим в пълен размер средствата по Плана за възстановяване и устойчивост. "Планът за..

публикувано на 09.07.24 в 13:31

Засилен контрол на Инспекциите по труда за недеклариран труд в рискови сектори

Работата без трудов договор е нарушение, за което в Кодекса на труда изрично е регламентирано, че не може да е маловажно . Затова винаги, при установяване на такова нарушение, се налага санкция, която не може да бъде по-малка от 1500 лева и може да достигне до 15 000 лв.   Много е важно всеки работник да разбере, че когато се съгласява да работи без..

публикувано на 08.07.24 в 15:03

Изсветлява ли сивата икономика

Публичните финанси на България губят близо 3 млрд. лева на година, заради невнесени данъци и осигуровки, вследствие на недекларирана заетост. Изводът е на Асоциация на индустриалния капитал в България. Типичните проявления на недекларирана заетост са няколко и те се променят през годините в зависимост от степента на контрол и в зависимост от..

публикувано на 08.07.24 в 14:59

Повече от година Старопатица чака помощ за ремонт на разрушени улици

Проблеми с покритието на мобилните оператори, безработица и бедност притесняват жителите на кулското село Старопатица . Възрастните се оплакват, че поради липсата на постоянна телефонна връзка са затрудени да търсят лекарска помощ, когато им се наложи. По-младите негодуват, че нямат работа и не могат да се грижат по най-добрия начин за децата си...

публикувано на 05.07.24 в 12:47
Стоил Цицелков

Стоил Цицелков: Сценарият на дълбоката държава излезе извън коловозите на кукловодите

Кабинетът "Желязков" не получи одобрение.  Обречена ли е възможността за съставяне на редовен кабинет с втория и третия мандат?  Ще продължи ли да се задълбочава политическата криза в страната?  Какви трябва да бъдат приоритетите пред 50-тото Народно събрание?  Политическото статукво дискутираме с изборния експерт Стоил Цицелков. Радио ВИДИН :..

публикувано на 04.07.24 в 10:00