Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Намаление на потока мигранти отчитат от Гранично полицейско управление Брегово

Снимка: Колаж Ваня Минева


"Непоканеният гост е по-лош от татарски нашественик", казва стара славянска поговорка. Мигрантите- кои от тях могат да останат в България, кои трябва да се върнат по родните си места и има ли сред тях такива, които са нарушили повече от веднъж българските закони? Къде отиват преминаващите, ако не бъдат заловени и какво се случва с тези, които гранична полиция задържа при опитите им да напуснат страната ни нелегално? За това си говорим в "Посоките на делника" по Радио ВИДИН с началника на Гранично полицейско управление Брегово комисар Валентин Ванков.

По данни на Главна дирекция "Гранична полиция" от края на юни 2016 година, засечените преминавания през турско-българската граница са намалели с 47%. През първите 5 месеца на 2016 година граничните полицаи са задържали 1858 незаконни имигранти, преминали турско-българската граница. През първите 5 месеца на 2015 година те са били 3535. За значителното намаляване на нелегалните преминавания от Турция към България допринасят постоянните специализирани акции, в които участват гранични полицаи и служители от вътрешността на страната, изграждането на възпрепятстващото съоръжение и подкрепата на европейски гранични служители под егидата на Агенция Фронтекс. А каква е картината на изхода от страната, по дестинация България-Сърбия?

комисар Валентин Ванков, началник на Гранично полицейско управление Брегово"Първото полугодие на 2015 година имаме задържани на изход за Република Сърбия общо 1834 чужди граждани, като преобладаващата част от тях са граждани на Афганистан- 910. Граждани на Ирак са 539, граждани на Сирия- 269, а има и единични бройки граждани и на други националности. През първите 6 месеца на 2016 година имаме задържани 877 чужди граждани, като 539 са граждани на Афганистан, 167 на Ирак, 78 на Пакистан и 69 на Сирия", казва комисар Валентин Ванков.

Има ли случаи, в които, сред заловените при опит за нелегално преминаване на границата между България и Сърбия чужди граждани, да има и такива, които вече веднъж са били "гости" на българските гранични власти?

"Да. Спрямо тези хора се прилагат наказателно-правни мерки, като им се повдига обвинение по чл.279 от НК- опит за незаконно преминаване на границата, и тези хора получават присъди. В повечето случаи условни, но понякога и ефективни. Това зависи от решението на Съда", обяснява комисар Валентин Ванков. По какви обвинения и какви наказания получават т.н. "каналджии", също е въпрос, който е в компетенциите на Съдебната система, категоричен е комисар Ванков, който не отрече, че и в този сектор, както често става с криминогенния контингент, в оборот е понятието "стари познайници" на органите... Питам трябва ли да се въведат допълнителни мерки срещу този "бизнес", или това, което сега се прави, е в достатъчност.

"Мерки се взимат и на вход- на влизане в страната откъм Турция. Както видяхте от статистиката- при сравнение между настоящата и същия период на миналата година, в нашия район се отчита намаление на потока. Целта на нелегалните мигранти е Рупублика Сърбия. Не може да се каже, че има предпочитани от нелегалните групи места за преминаване. Опити за пресичане на границата има по цялото протежение на територията, охранявана от Регионална дирекция "Гранична полиция" Драгоман", обяснява комисар Ванков.

Регионална дирекция "Гранична полиция" Драгоман отговаря за осъществяване на граничния контрол на българо-сръбската граница- външна граница на Европейския съюз, която е с обща дължина 364 км. От тях 337 км сухоземен участък и 27 км речен участък. Териториални звена на Дирекцията са ГПУ Брегово- със структурни звена ГКПП Брегово и ГКПП Връшка Чука; ГПУ Белоградчик; ГПУ Чипровци; ГПУ Калотина- със структурно звено ГКПП Калотина; ГПУ Трън- със структурно звено ГКПП Стрезимировци; ГПУ Олтоманци- със структурно звено ГКПП Олтоманци.

"Последната акция е буквално от вчера- 6 юли. В района на ГКПП Връшка чука е задържана група от около 30 чужди граждани, сред които има семейства- жени, деца. Самоопределили са се като граждани от Афганистан, Иран, Ирак и Пакистан. Задържаните остават за 24 часа при нас и след изясняване на статута им възможностите са няколко- съпровождаме ги до границата, през която са влезли в България; ако са заявили желание да останат в България, ги предаваме на Агенцията за чужденците, от където ги насочват към лагерите за бежанци; а има и случаи, в които, както казахте, задържаните са ни "стари познайници". Спрямо тях се прилагат наказателно-правни мерки. Работим в много добро сътрудничество с ДАНС Видин и с колеги от Агенция Фронтекс. Разчитаме и на съдействие от местното население", казва комисар Ванков.

Биха ли подали сигнал, ако имат съмнения, че са попаднали на нелегално пребиваващи в страната хора- попитах видинчани.

"Да, бих се обадила. Това е въпрос за нашата сигурност. Ние сме малка общност, познаваме се. Ако хората не говорят нашия език и не сме ги виждали, може да имаме съмнения... Бих се обадила, да. Ако хората са с редовни документи, една проверка няма да ги обезпокои. Но ако не са редовни... Бих помогнал, защото тези хора бягат не от добро. Но като се замисля, може сред тях да има и такива, които да не са безобидни. Затова е по-добре да бъдат проверени. Да, бих уведомила полицията. Бих се обадила на 112. Да, бих се обадил. Законите трябва да се спазват. Ако ще пребивават тук, нека да е легално. Не съм се замислял. Предполагам, че трябва. Но знаете ли, не искам да живея в параноя, с мисълта, че всеки чужденец е потенциална заплаха. Не бих искал да живея в постоянно недоверие", коментираха моите случайно срещнати събеседници.

"Повечето задържани чужди граждани заявяват пред нас, че искат да отидат в страните от западна Европа- предимно Германия, защото търсят по-добър живот. Но има и такива, които бягат от военни действия- за тях това е начин да се спасят. Те са предимно от Афганистан, Сирия, Ирак", затваря темата комисар Ванков.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Общини от селски райони са с гарантирани европейски средства за инфраструктура

Общините от селските райони в страната са с гарантирани средства по Стратегическия план за развитие на земеделието и селските райони, които да са за изграждане и развитие на инфраструктура. В област Видин право на тях имат десетте по - малки общини- Белоградчик, Бойница, Брегово, Грамада, Димово, Кула, Макреш, Ново село, Ружинци и Чупрене. Общата..

публикувано на 27.01.25 в 12:25

Жителите на село Копиловци: Няма работа, няма млади хора

Гостуваме на село Копиловци , община Георги Дамяново. Китно и красиво планинско селце. Освен прекрасната природа, която е и най-голямото богатство на Копиловци, центърът на селото също е много чист, облагороден и поддържан. Въпреки това, обаче основният проблем е, че работни места няма. Съвсем наскоро е закрит шивашкият цех, който осигурявал..

публикувано на 24.01.25 в 11:29
Александър Михайлов

Александър Михайлов: Опасявам се, че най-нечистата от всички нечисти унии ще изкара пълен мандат

105-тото правителство в историята на България обещава върховенството на правото и равенството пред закона, укрепването на социалната държава, защита на гражданското общество, свободата и плурализма в медиите, членство в Еврозоната и изпълняване на Плана за възстановяване и устойчивост.  Приоритети пред новата власт ще са и качеството на живот, с..

публикувано на 23.01.25 в 10:00

Какви проблеми създаде абсурдът с двойната минимална заплата?

Заради липсата на бюджет от началото на годината реално у нас има две различни минимални заплати - в частния и обществения сектор. Парите са по-малко за чиновниците и повече за всички останали. В бюджета за 2025-та година. трябва да бъде разписан новият размер на минималното възнаграждение за работещите в обществения сектор. Докато това..

публикувано на 22.01.25 в 10:45
Яница Петкова

Яница Петкова, "Мяра": Няма ентусиазъм, но все пак управлението е приемливо за българите

37,4% от пълнолетните българи приемат формулата на правителството "Желязков". Това сочи експресен сондаж на социологическа агенция „Мяра“. Формулата на правителството по-скоро приемат 21,4%, 16,5 на сто по-скоро не я приемат, а 20,8% съвсем не я приемат. Останалите близо 4 на сто от запитаните се затрудняват да отговорят.  "Повече от..

публикувано на 21.01.25 в 12:24
Д-р Георги Савков, управител на ломската болница

Д-р Георги Савков: Болницата продължава да работи със същия обем, както преди десетилетия

Проблемът с кадрите стои и пред ломската болница "Свети Николай Чудотворец". Това е проблем за цялата държава, казва управителят на лечебното заведение д-р Георги Савков.  "С течение на години, десетилетия да не кажа, тя концентрираше кадрите си само в големите градове. За периферията нямаше решение. И това, което в момента работи в..

публикувано на 20.01.25 в 13:23

Буковец: Голямо село с млади хора

Гостуваме виртуално на село Буковец , община Видин. Село Буковец е едно от големите села в общината. Разположено е на 12 км югозападно от град Видин. То е и едно от малкото останали села на територията на общината, в които все още има функционираща детска градина. Венцислав Кирилов е трети мандат кмет на село Буковец и усилено работи за селото,..

публикувано на 17.01.25 в 11:41