Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

На Илинден празнуват българските пивовари

Днешният ден не е избран случайно. Кръстникът на съюза - агатоникийският епископ Наум, избира светия пророк Илия за покровител на пивоварите. Пивото е било известно у нас още преди Освобождението, чрез продажбата му от чуждестранните пътнически кораби, спиращи на нашите дунавски и черноморски пристанища. Първите опити за пивопроизводство у нас са направени през втората половина на XIX век, като първите сведения за пивоварството в България го характеризират като частно и много примитивно. В някои наши селища като София, Шумен, Пловдив, Търново, Русе и други, преди Освобождението има малки и примитивни домашни работилници, в които частните занаятчии приготвят пиво. Според Иржи Прошек, българското пивопроизводство датира отпреди Освобождението от турско робство. Създател е французинът Дюкорп, който е инженер по строежа на железниците в Софийско между 1873 - 1876 г. Той основава първата в страната пивоварна фабрика.

Българският Северозапад, макар и да не е от първите производители на бира, през годините е имал с какво да се гордее по отношение на пивоварната индустрия. Сътрудникът ни Петко Котларски разговаря с Любомир Методиев за историята на местната пивоварна, условията за работа, технологията и видовете бира.

"През 30- те години на миналия век местни хора от Мездра, по- отворени към промишлеността, решават да създадат фабрика, поради факта, че разполагат със собствен водоизточник с естествен водонапорен стълб около 5 атмосфери. Показателите при ферментацията на материала били доста добри и хората преценили, че могат да започнат производство на бира, с която да прославят града ни. Тогава бирата се правела от листов хмел и е била наистина бирен еликсир. В най- силните си години в завода са работели около 400 души. През годините  се правят редица рационализации"
- каза Любомир Методиев.

СнимкаПо стара българска традиция, на Илинден се приготвя пиво, от което човек не се напива. Бира се пие в България от хилядолетия, а днес консумацията на пиво на глава от населението е 72 литра или 218 чаши на човек. Най-предпочитана е светлата бира.

Сътрудникът ни в Лом Владимир Недев разговаря с Цветелин Цонев, който по професия е икономист и бивш служител на бирената фабрика.

"Предпочитам светлото пиво в стъклена опаковка. Като регионално производство, нашата бира е хубава, но имам някои забележки към качеството, по- скоро към добавената захар. Предпочитам да се върви към усъвършенстването на т.нар. "живо пиво", а не към модерните фреш напитки. Мисля, че пивоварството в Северозападна България има бъдеще. Скоро ходих във фабриката и ми направи приятно впечатление чистотата и подредените цехове"
- каза Цветелин Цонев.

Много медицински изследвания сочат, че бирата в умерени количества е полезна. И какво по-приятно в летните жеги от една ледена халба. Въпреки огромното разнообразие от вносни продукти, българите продължават да предпочитат произведеното у нас пиво. Някои от тях дори са абсолютни фенове на произведената в Българския Северозапад бира.

"Харесвам българската бира от родния Северозапад. Не знам защо, но бирата от южния край на страната ми е малко блудкава ... Стъклената бутилка е класика в жанра, но най- много харесвам наливната бира ... Мисля, че новите разфасовки, в които се предлага бирата, са много по- удобни. Преди време се редяхме на опашки за бира, а сега я има навсякъде"
- е мнението на видинчани.

Повече по темата можете да чуете в звуковия файл към материала.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Вижте още

България остава сред държавите с високи нива на корупция, в Северозапада показалите за почтеност са различни

България остава сред държавите с високи нива на корупция в публичния сектор, сочат данните за 2024 г. , публикувани от Transparency International . С 43 точки индекс България е на 76-о място сред 180 страни и територии за възприятие на корупцията за 2024 г. Спрямо предишната класация това е влошаване с две позиции. От държавите в ЕС усещането за..

публикувано на 18.02.25 в 11:59

Мерки за ограничаване рисковете от наводнения обсъдиха във Видин

Във Видин се проведе работна среща за обсъждане на съвместни действия за противодействие на незаконната сеч, с приоритет в местата, създаващи опасност от свлачищни процеси и наводнения. Срещата, председателствана от областния управител Ани Арутюнян беше във връзка с проведено заседание на Министерския съвет, на което е обърнато внимание от..

публикувано на 17.02.25 в 13:49

Рупци: Китно, но обезлюдяващо село

Гостуваме на село Рупци, община Видин. Това е едно от най-близките села до областния град, само на около 5 км. Въпреки, че Рупци е много близо до Видин, местните жители са намалели значително през последните години. В селото постоянно живеят по-малко от 100 души, предимно възрастни хора. Илиян Ангелов е кмет на Рупци от 2015 година, като в..

публикувано на 14.02.25 в 11:30
Яница Петкова

Яница Петкова: Социалните мрежи са ни изнежили

Фалшивите новини и ограниченията в мрежите са новата нормалност.  Над 60% от българите твърдят, че на практика попадат всеки ден на информация, която може да се определи като лъжлива. Тенденцията от последните години сочи, че България трайно заема последно място сред държавите от Европейския съюз в Индекса за медийна грамотност.  Защо..

публикувано на 13.02.25 в 10:00
Тома Ушев

Тома Ушев: Интернет е отражение на човешката природа

Фалшивите новини и ограниченията в мрежите са новата нормалност.  Над 60% от българите твърдят, че на практика попадат всеки ден на информация, която може да се определи като като лъжлива.  Тенденцията от последните години сочи, че България трайно заема последно място място сред държавите от Европейския съюз в Индекса за медийна грамотност...

публикувано на 13.02.25 в 10:00

Ще се включи ли Северозападът в протеста срещу надценките на храните?

Бойкот на хранителните магазини е обявен за 13 февруари, четвъртък. Заради високите цени, идеята е на тази дата магазините да останат пусти и в тях да не влезе нито един купувач. Протестът е по примера на Хърватия и е организиран от Движение "Системата ни убива", Федерацията на потребителите в България и Обединени пенсионерски съюзи...

публикувано на 12.02.25 в 10:45
Румен Гълъбинов

Румен Гълъбинов: Очевидно е, че членството ни в ЕС, в Шенген, а и в еврозоната, ни дава възможности за по-добър живот

До края на тази седмица трябва да бъде внесен в парламента проектобюджетът за тази година. Това обявиха премиерът Росен Желязков и финансовият министър Теменужка Петкова. Според новите управляващи в държавният бюджет има недостиг от 18 млрд. лева. Съпредседателите на "Продължаваме промяната" Кирил Петков и Асен Василев пък заявиха, че по техни..

публикувано на 11.02.25 в 12:52