Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Новият президент- обединител, надпартиен или подкрепен от широка коалиция

Снимка: БГНЕС

Все по-малко време остава до предстоящите президентски избори, а кандидадите за държавен глава още не са обявени. Големите партии ще огласят номинациите си, както се казва, "в последния момент", личи от изказванията на партийните лидери. Според анализаторите, всички формации ще се ориентират към познати лица, а не към личности, които тепърва трябва да се налагат в публичното пространство. Очаква се кампанията да бъде вяла, а вотът- предрешен.

ГЕРБ ще издигне обединител на нацията.
Това заяви премиерът Бойко Борисов. Той съобщи, че коренно преразглежда фигурата на кандидата за президент на ГЕРБ, по думите му той трябва да е обединител. "Нацията, в следващите месеци и години, ще има нужда от един човек, който да балансира между партиите, между изпълнителната власт и да опита да консолидира нацията, не да я раздели. В случая вече не касае човек, дали е с много образование или с много титли, а да бъде приет от всички, когато бъде избран.", заяви Бойко Борисов, той е категоричен, че ще изтегли ГЕРБ от управлението, ако партията не спечели президентските избори.

СнимкаНа свое редовно заседание областната структура на ПП ГЕРБ във Видин обсъди подготовката за предстоящите президентски избори.

"Аз се надявам, че за пореден път ГЕРБ ще постигне убедителна победа. На съвещание с областните координатори заместник-председателят на партията Цветан Цветанов каза, че нашият кандидат ще бъде видна политическа кандидатура от ПП ГЕРБ. Ние имаме готовност за изборите и се надявам да постигнем убедителна победа и на територията на всички видински общини.", обясни областният координатор на ГЕРБ за област Видин Владимир Тошев.

СнимкаСъпредседателят на Парламентарната група на Реформаторския блок Найден Зеленогорски смята за най-логично партиите от управляващото мнозинство да издигнат общ кандидат за президент, но той да не е партиен член. Зеленогорски коментира изявлението на премиера Бойко Борисов, който допусна в коалицията да се водят разговори за обща номинация: "Най-логично и нормално е да има единна кандидатура на управляващото мнозинство, за да спечелим убедително и да не дадем шанс на левицата. Това обаче може да се случи с непартийна кандидатура, защото ако ГЕРБ издигне партийна кандидатура, ние също ще си издигнем. Ако се промени стратегията на колегите от ГЕРБ, в Реформаторския блок бихме обсъдили отново тази тема."

Според лидера на ДСБ Радан Кънев обаче е прекалено късно за подобен разговор в управляващото мнозинство.

СнимкаПриключват номинациите на структурите на БСП по места за президент. Очаква се след това да започнат разговорите с АБВ и "Движение 21" за обща лява кандидатура. Лидерът на БСП Корнелия Нинова посочи, че няма тя да е кандидатът на социалистите за държавен глава въпреки предложенията от местни структури. Три номинации за кандидат-президент гласува общинската конференция на БСП във Видин - Михаил Миков, Мая Манолова и проф. Андрей Пантев. Социалистите от Враца номинираха шестима души: Корнелия Нинова, Мая Манолова, Илияна Йотова, Янаки Стоилов, Михаил Миков и Румен Гечев.

Омбудсманът Мая Манолова също отрече, че ще се кандидатира за президент на този етап. "Факт е, че постъпват предложения от граждански организации, от граждани, от младежки клубове, от пенсионерски, от партии, но в момента, както виждате, имам съвсем други ангажименти", заяви тя.

Името на кандидата за президент на левицата ще бъде обявено най-вероятно към средата на август. "Търсим кандидат за президент общо в ляво, с другите партии вляво, с граждански сдружения, с патриотични съюзи. Търсим широка коалиция, както хората отговориха във вътрешнопартийното допитване.", каза във Видин председателят на БСП Корнелия Нинова.

Междувременно АБВ отправи ултиматум за избор на общ ляв кандидат за президентските избори. Заместник - председателят на партията Ивайло Калфин посочи, че АБВ ще мисли свои варианти, ако до края на месеца не се договорят с БСП. Според Калфин партиите вече са тотално закъснели с обявяването на своите кандидати за държавен главен, той добави, че ГЕРБ ще спечели изборите, ако левицата има отделни кандидатури. До края на седмицата БСП ще даде отговор на АБВ дали ще имат обща кандидатура за президентските избори, обяви лидерът на социалистите Корнелия Нинова.

СнимкаЗасега единствената ясна кандидат-президентска двойка е Жорж Ганчев и Кольо Парамов.

"Президентската институция трябва да бъде поета от свободни хора, които знаят, могат и са от дълго време в политиката." Това каза във Видин Жорж Ганчев и добави: "В един бъдещ президентски кабинет всичко, което не е забранено, е разрешено за президента Жорж Ганчев. Няма да има никаква милост към никакви партийни типове, които изградиха задкулисието".

Кандидат-президентската двойка Ганчев-Парамов обяви програма от 10 точки, сред които са независимост на властите, намаляване на партийните субсидии, довършване на модерните съоръжения по границата, въвеждане на 4 месечно военно обучение за младежите, държавно участие във важните сектори на българското производство и др.

Премиерът Борисов е на нов етап, смята политологът Първан Симеонов. "Ако Борисов изнамери кандидат за президент, който да бъде достатъчно ярък и в същото време да има дясна биография, може да си реши проблема на изборите. Но пък трябва да е и кандидат, който после да не се еманципира. Борисов знае, че ако Трифонов реши да разбърка картите, би могъл да го направи", каза Симеонов. Според него е вероятно ГЕРБ да победи на президентските избори, но колко лесна ще е тази победа зависи от персоналния избор на Борисов и вотът не може да се смята за предрешен.

"Изборът на кандидат за президент е важен за всяка партия, защото той може да привлече гласоподаватели или да ги отблъсне. Напълно партиен кандидат в сегашните условия е невъзможен, защото той трябва да бъде приемлив, симпатичен и подкрепен и от други политически сили. Въпросът е кой ще е и откъде ще се появи този независим, позитивен и общоприемлив кандидат", пък попита социоложката Марчела Абрашева. "Партиите безнадеждно закъсняха с издигането на кандидатури. За ГЕРБ протакането е изгодно, тъй като имат по-широка банка кадри, но за другите- не", смята социологът Юлий Павлов. "Нито една партия не може да спечели сама, включително ГЕРБ", пък заяви политическият анализатор Александър Маринов.

Повече по темата- в прикачения звуков файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Северозападът за 10 години - от "Червена крепост" до "Бастион на ДПС"

За редовно купуване на гласове, контролиран вот и изборни манипулации в България се твърди не от вчера. След последните предсрочни парламентарни избори обаче проблемът изглежда се задълбочи. Редица политически формации поискаха касиране на изборите, президентът Румен Радев също критикува начина, по който бяха проведени. Северозападът често е сочен от..

публикувано на 05.11.24 в 12:47

Лесовъдите като съвременни будители

Държавните горски стопанства от Северозападно държавно предприятие- Враца отбелязаха "Седмица на будителите" с горските педагози с различни прояви, организирани във връзка с покровителя на българската гора- светецът Иван Рилски, чиято памет се почита на 1 ноември.  Държавно горско стопанство Видин  (ДГС-Видин)се включи в "Седмица на..

публикувано на 04.11.24 в 14:18

Охрид - едно от най-старите села в Северозапада

Гостуваме в село Охрид , община Бойчиновци. Къщите в селото са разположени по двата бряга на река Ботуня, а над него се извисява планина Пъстрина. Смята се, че Охрид е едно от най-старите населени места в Северозападна България. Според някои историци на мястото на селото е имало живот още по време на траките. По римско време пък, през него минавал..

публикувано на 01.11.24 в 15:14
Теодор Димокенчев

Теодор Димокенчев: Политиката ни е гражданска война без оръжия

Ще бъде ли направена първата крачка към решението или политическата криза ще продължи да се задълбочава?  Това ще зависи от осемте формации 51-вото Народно събрание.  Предстои ли исторически компромис или начертаните червени линии предопределят нов вот през пролетта?  Бъдещето на политическия живот в страната дни след като България се произнесе за..

публикувано на 31.10.24 в 10:00

Защо повечето работещи у нас не достигат нетната заплата за издръжка?

България продължава да е с най-ниското ниво на заплащане сред останалите държави членки на ЕС, като минималната заплата е 49,8% от заплатата за издръжка, т.е. половината от това, което трябва да е. Това сочат данните от проведеното от Института за социални и синдикални изследвания и обучение към КНСБ за потребителските цени и заплатата за..

публикувано на 30.10.24 в 10:45
Светлин Тачев

Светлин Тачев: Сега възможностите за правителство са малко по-големи, защото се намираме на кръстопът

Осем партии влизат в 51-ото Народно събрание при 100% обработени протоколи, обявиха от Централната избирателна комисия. Големият въпрос е дали този фрагментиран парламент ще успее да излъчи редовно правителство и има ли как някоя от водещите партии да събере мнозинство от поне 121 народни представители. За резултатите и последствията от поредните..

публикувано на 29.10.24 в 12:50
Любен Добрев

Любен Добрев: Без изненади на изборите, въпросът беше колко формации ще влязат в парламента

Няма кой знае какви изненади на тези избори. Въпросът беше колко формации ще влязат и от друга страна - избирателната активност. Повишената избирателна активност не е точно така, защото предишните избори бяха през лятото, е сега хората са си вкъщи. Това коментира в сутрешния блок политическият анализатор Любен Добрев: "Последната кампания беше..

публикувано на 28.10.24 в 14:19