Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Каквото посееш, това ще пожънеш...

Снимка: Радио ВИДИН

Официалните празници на България- възможност за кратка ваканция или повод за почит към миналото и историята? Отговорите потърсихме в "Посоките на делника". През този месец има два официални български празника- отминалият вчера Ден на Съединението и 22 септември- Денят на българската независимост. И при двата има по четири поредни почивни дни, което за доста българи се превърна в повод за ваканция- стотици хиляди заминаха на почивка в страната и чужбина, а празнуващите бяха малцина. На въпроса "ще отбележите ли септемврийските празници" видинчани отговориха:

"Няма да ги отбележа. Имаме други ангажименти... Не... Не ми се говори- пропаднал град, загубени хора... Да, разбира се, защото съм българин... Би трябвало да се отбележат от цялата общественост, за да се почувстваме българи, да добием самочувствие..."


Защо все повече се увеличава броят на българите, които не са съпричастни към историята на България, към официално организираните тържества и въобще- към държавата, попитахме видинския историк и социолог Любен Добрев.

Снимка"Ще започна със стария анекдот "Като сме безделници, да не сме без празници". Действително имаме изключително много празници- на месец- месец и половина нещо отбелязваме. От една страна това показва доста богата история на държавата, но от друга страна в последните години се забелязва едно обезценяване на тези дати и събития. Това можем да свържем и изобщо с обезценяването на културните ценности на хората. В последните години тотално ни се срина ценностната система и се наблюдава нихилизъм по отношение на празниците. Наблюдава се и едно драстично намаляване на населението, като в голямата си част емигриралите са точно представители на българската интелигенция- млади, образовани хора, които просто търсят своето препитание. Има и много българи, които просто не знаят какво отбелязваме и какво празнуваме. Ако се върнем назад във времето, ще видим, че тогава празниците са били изключително малко и са били свързани със семейството, имали са чисто емоционален заряд и икономическа обосновка. Сега тези, които правят масовостта на честванията във Видин са предимно учениците- ако не са те, площадът ще е празен. Освен това тежкото икономическо състояние на хората ги е довело до отчаяние."

А какво е отношението на младите хора към празниците и историята на България?

"Тук важи народната мъдрост "Каквото посееш, това ще пожънеш." Децата ни са такива, каквито ние ги направим. Не трябва да забравяме, че тези, които сега са ученици, са т. нар. "деца на прехода", т.е. техните родители израстнаха в един период, в който се срина ценностната система, получи се вакуум на ценностна система. След 10 ноември се отрече всичко старо, без да се предложи нищо ново. И едно цяло поколение израстна без ясен ориентир като ценностна система. Сега имаме едно младо поколение, което е възпитавано от семейство и общество без ценностна система, поради което не можем да се сърдим и да обвиняваме децата. Така че нещата са много комплексни."

СнимкаИма ли рецепта за преодоляването на негативните тенденции в самочувствието и съпричанстта на българина към родината?

"За всяко нещо има лекарство, но въпросът е първо да се постави правилната диагноза. Проблемът е, че продължаваме да се движим на принципа на махалото- от едната крайност в другата крайност. Караме до някъде, после отричаме всичко дотук и тръгваме да се връщаме обратно. Не зная някой, който да тръгне да си прави нова къща, но първо да си счупи старата. Лошо е и че последните години се изгради една огромна пропаст между отделния индивид и обществото, т.е. отделният индивид не разглежда себе си като държавата, като член на обществото и заради това всеки във Видин казва "държавата ми е длъжна". Но държавата си и ти! Хората, губейки ценностна ориентация, губят и чувството, че за да получиш нещо, трябва и да дадеш. Няма само права, а има и отговорности. Ако успеем да възпитаме младия човек, че обществото е и той, може би и отношението към националните празници ще стане по-друго."

Какво би накарало тези обезверени и отдалечени хора да излязат на площада по време на празник?

"Ако кметът каже, че раздава безплатни кебапчета и вино, ще се напълни площадът с хора, но не това е идеята. Човек трябва да има потребността да покаже съпричасност. В тази връзка, ако общинската администрация направи нещо, което да накара хората да почувстват потребност да бъдат съпричастни, площадът ще се напълни."

Повече по темата- в прикачения звуков файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Рупци: Китно, но обезлюдяващо село

Гостуваме на село Рупци, община Видин. Това е едно от най-близките села до областния град, само на около 5 км. Въпреки, че Рупци е много близо до Видин, местните жители са намалели значително през последните години. В селото постоянно живеят по-малко от 100 души, предимно възрастни хора. Илиян Ангелов е кмет на Рупци от 2015 година, като в..

публикувано на 14.02.25 в 11:30
Яница Петкова

Яница Петкова: Социалните мрежи са ни изнежили

Фалшивите новини и ограниченията в мрежите са новата нормалност.  Над 60% от българите твърдят, че на практика попадат всеки ден на информация, която може да се определи като лъжлива. Тенденцията от последните години сочи, че България трайно заема последно място сред държавите от Европейския съюз в Индекса за медийна грамотност.  Защо..

публикувано на 13.02.25 в 10:00
Тома Ушев

Тома Ушев: Интернет е отражение на човешката природа

Фалшивите новини и ограниченията в мрежите са новата нормалност.  Над 60% от българите твърдят, че на практика попадат всеки ден на информация, която може да се определи като като лъжлива.  Тенденцията от последните години сочи, че България трайно заема последно място място сред държавите от Европейския съюз в Индекса за медийна грамотност...

публикувано на 13.02.25 в 10:00

Ще се включи ли Северозападът в протеста срещу надценките на храните?

Бойкот на хранителните магазини е обявен за 13 февруари, четвъртък. Заради високите цени, идеята е на тази дата магазините да останат пусти и в тях да не влезе нито един купувач. Протестът е по примера на Хърватия и е организиран от Движение "Системата ни убива", Федерацията на потребителите в България и Обединени пенсионерски съюзи...

публикувано на 12.02.25 в 10:45
Румен Гълъбинов

Румен Гълъбинов: Очевидно е, че членството ни в ЕС, в Шенген, а и в еврозоната, ни дава възможности за по-добър живот

До края на тази седмица трябва да бъде внесен в парламента проектобюджетът за тази година. Това обявиха премиерът Росен Желязков и финансовият министър Теменужка Петкова. Според новите управляващи в държавният бюджет има недостиг от 18 млрд. лева. Съпредседателите на "Продължаваме промяната" Кирил Петков и Асен Василев пък заявиха, че по техни..

публикувано на 11.02.25 в 12:52

Какъв е ефектът от Шенген за бизнеса във Видин

Малко повече от месец, откакто България е част от Шенген, свободното пътуване вече оказва известно влияние в пограничен район, какъвто е Видин. В града и преди можеха да бъдат забелязани не малко граждани на Румъния. Но с падането на задължителните гранични проверки, съвсем естествено е това да се засили. А потенциалът за посещения е огромен,..

публикувано на 10.02.25 в 11:05

Село Септемврийци очаква своя църковен храм

 Екипът на радио Видин гостува в село Септемврийци, община Димово. В България има още едно село с това име и то се намира в община Вълчедръм. В миналото селото е носило името Толовица и е било част от община Лом, но по време на социализма се преименува в Септемврийци, поради факта, че от селото има участници в Септемврийското въстание през 1923 и..

публикувано на 07.02.25 в 12:05