Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Честит празник, докторе!

2
Снимка: БГНЕС

На 19 октомври почитаме паметта на всебългарския небесен покровител - преподобни Йоан Рилски Чудотворец и отбелязваме Деня на българския лекар. Той се чества от 1996 г., когато Българският лекарски съюз избира за покровител на медиците Св. Иван Рилски.  

На фона на празника ви срещаме с една млада лекарка от видинската болница "Света Петка" -  педиатъра д-р Петя Георгиева. Тя е завършила университета в Крайова и работи в лечебното заведение от 2014 година. Между две натоварени дежурства разговаряме с нея за избора и предизвикателството да бъдеш лекар.

Д-р Петя Георгиева, педиатър в МБАЛ"Харесва ми още от дете да помагам на хората. Беше ми мечта. Трудно беше, но стъпка по стъпка успях. Предпочетох да се върна във Видин заради семейството ми. Професията не ми е трудна, защото ми харесва. Е, има и трудности, но се преодоляват. Колегите много ми помагат и ме приеха добре в колектива. Лекарската професия е предизвикателство. Хората ни гледат с надежда и очакват да им помогнем. Сега има много болни дечица и ни е много натоварено. Избрах педиатрията, защото искам да лекувам деца. Преминах много модули, но се спрях на нея. Натоварена е лекарската професия, но намирам и време за забавления. Специализант съм в момента. Почти всички мои колеги заминаха в чужбина. Още не съм решила, като завърша специализацията дали ще замина. Заминават заради по-високото заплащане. В нашата работа "жертвите" са хората от семейството, защото остават на заден план. Пожелавам на моите колеги да бъдем добри и да помагаме на хората."

През 2014 година, освен д-р Георгиева, във видинската болница са постъпили още само 4 млади лекари - 1 в ортопедията, 1  пулмологично отделение и двама в реанимация. Средната възраст на лекарите е 55 години.

Всички знаем, че да си лекар е много отговорно и хуманно занимание, а лекарите най-добре знаят колко тежка е професията.
 
"Надяваме се нещата при нас, лекарите да се подобрят. Има надежда. Искаме по-високи заплати и по-нормални условия за работа. Трябва да има цели. Ако няма цели,  то няма да има прогрес. На колегите пожелавам да бъдат здрави, семейно щастие и да не забравяме в тези тежки години, че трябва преди всичко да бъдем хора", споделя за Радио ВИДИН опитния педиатър д-р Олга Буданова.

По повод празника на лекарите потърсихме мнението на видинчани "Какъв трябва да е лекарят?":

"Лекарите трябва да са добри. Да посрещат учтиво хората и учтиво да ги изпращат. Пожелавам им здраве и успех в работата...Лекарите трябва да бъдат търпеливи най-вече. С тая здравна реформа освен търпение друго не им пожелавам. Здраве, успехи и търпение им пожелавам...Лекарите нека бъдат лекари. Дали са Хипократова клетва и нека я спазват... Добрият лекар трябва да е добър професионалист, да е съпричастен към своите пациенти и отговорен. Пожелавам им да останат в България. Ние всички знаем, че имат трудности, но нека проявят търпение... Добри лекари? Останаха ли такива тук... Добрият лекар трябва да е преди всичко човек. Пожелавам им успехи и по-високи заплати, отговарящи на това, което правят..."

Екипът на Радио Видин честити празника на всички български лекари! Пожелаваме Ви здраве, щастие и много професионални успехи! Надяваме се, че съвсем скоро и в България вашето съсловие ще получи нужния респект и уважение от страна на обществото и на управляващите. Надяваме се, че съвсем скоро ще е престижно да се работи като лекар в България и младите медици няма да мечтаят за кариера отвъд граница. Още веднъж, честит празник и бъдете горди, че сте избрали най-хуманната професия!

Повече може да чуете в звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Вижте още

Незаконна сеч в защитени гори до видинското село Синаговци

Анелис Бюгенхаут живее във видинското село Синаговци повече от 10 години. В събота, 17 август, подава сигнал за незаконна сеч в местността "Божурица" до селото. Изпраща по електронната поща до различни институции и медии писмо, в което пише: "Пиша ви, за да обърна внимание на систематичните злоупотреби със защитените гори в Божурица и..

публикувано на 26.08.24 в 15:19

Село Замфирово - със спомен за миналото и поглед в бъдещето

Екипът на Радио ВИДИН гостува на село Замфирово. Едно прекрасно село, с големи къщи и просторни дворове, с плодородна земя, с прекрасни природни дадености, с трудолюбиви хора.  Замфирово е в община Берковица. Намира се на 340 м надморска височина, на 18 км от Берковица и на 18 км от Монтана.  Старото име на селото е Гушанци. На 24 септември..

публикувано на 23.08.24 в 12:00

22 август - Световен ден на фолклора

22 август е Световен ден на фолклора. Отбелязва се денят, когато британският учен Уилям Г. Томс създава думата „фолклор“ в писмо до списание "Athenaeum"през 1846 год. Фолклорът или нематериалното културно наследство се отнася до многообразните начини за изразяване на културата, включително музика, танци, изкуство, дизайни, имена, символи и знаци,..

публикувано на 22.08.24 в 11:50

Минималната работна заплата се повишава - ще има ли пари за работещите българи

От 1 януари 2025 г. минималната работна заплата у нас трябва да се повиши с 15% и вече да е 1078 лв. Според действащите в момента текстове от Кодекса за социално осигуряване минималното възнаграждение трябва да бъде в размер на 50 на сто от средната брутна работна заплата за период от 12 месеца, който включва последните две тримесечия на..

публикувано на 21.08.24 в 10:45

Има ли край политическата криза?

Все по-сложна става политическата ситуация у нас, криза се задълбочава, а изход засега не се вижда. Освен че парламентът не успя да излъчи редовно правителство, се оказва, че дори и служебно не може да бъде назначено безпрепятствено. Датата на новите предсрочни парламентарни избори не е ясна, след като вчера президентът Радев отказа да приеме..

публикувано на 20.08.24 в 13:32

Какви са последствията от горските пожари

България е най-силно засегнатата от горски пожари страна-членка на Европейския съюз от началото на 2024 година. Това сочат данни на Европейската система за горски пожари, базирани на спътникови изображения. Близо 400 хиляди декара българска гора вече са изпепелени от огъня през тази година при средни за страната в периода 2006-2023 около 10 хиляди..

публикувано на 19.08.24 в 14:55

Промени в Закона за горите предлагат от "Възраждане"

"Възраждане" предлагат промени в Закона за горите. С промените ще бъде затворена "вратичка", с която общините могат да продадат изгорели гори за изграждане на фотоволтаични системи.  " Тази година, 2024-а, е рекордна и по отношение брой възникнали горски пожари и по отношение на площ изгорели гори. Предполагам, както и Вие така и ние срещаме..

публикувано на 19.08.24 в 14:52