Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Честит празник, докторе!

2
Снимка: БГНЕС

На 19 октомври почитаме паметта на всебългарския небесен покровител - преподобни Йоан Рилски Чудотворец и отбелязваме Деня на българския лекар. Той се чества от 1996 г., когато Българският лекарски съюз избира за покровител на медиците Св. Иван Рилски.  

На фона на празника ви срещаме с една млада лекарка от видинската болница "Света Петка" -  педиатъра д-р Петя Георгиева. Тя е завършила университета в Крайова и работи в лечебното заведение от 2014 година. Между две натоварени дежурства разговаряме с нея за избора и предизвикателството да бъдеш лекар.

Д-р Петя Георгиева, педиатър в МБАЛ"Харесва ми още от дете да помагам на хората. Беше ми мечта. Трудно беше, но стъпка по стъпка успях. Предпочетох да се върна във Видин заради семейството ми. Професията не ми е трудна, защото ми харесва. Е, има и трудности, но се преодоляват. Колегите много ми помагат и ме приеха добре в колектива. Лекарската професия е предизвикателство. Хората ни гледат с надежда и очакват да им помогнем. Сега има много болни дечица и ни е много натоварено. Избрах педиатрията, защото искам да лекувам деца. Преминах много модули, но се спрях на нея. Натоварена е лекарската професия, но намирам и време за забавления. Специализант съм в момента. Почти всички мои колеги заминаха в чужбина. Още не съм решила, като завърша специализацията дали ще замина. Заминават заради по-високото заплащане. В нашата работа "жертвите" са хората от семейството, защото остават на заден план. Пожелавам на моите колеги да бъдем добри и да помагаме на хората."

През 2014 година, освен д-р Георгиева, във видинската болница са постъпили още само 4 млади лекари - 1 в ортопедията, 1  пулмологично отделение и двама в реанимация. Средната възраст на лекарите е 55 години.

Всички знаем, че да си лекар е много отговорно и хуманно занимание, а лекарите най-добре знаят колко тежка е професията.
 
"Надяваме се нещата при нас, лекарите да се подобрят. Има надежда. Искаме по-високи заплати и по-нормални условия за работа. Трябва да има цели. Ако няма цели,  то няма да има прогрес. На колегите пожелавам да бъдат здрави, семейно щастие и да не забравяме в тези тежки години, че трябва преди всичко да бъдем хора", споделя за Радио ВИДИН опитния педиатър д-р Олга Буданова.

По повод празника на лекарите потърсихме мнението на видинчани "Какъв трябва да е лекарят?":

"Лекарите трябва да са добри. Да посрещат учтиво хората и учтиво да ги изпращат. Пожелавам им здраве и успех в работата...Лекарите трябва да бъдат търпеливи най-вече. С тая здравна реформа освен търпение друго не им пожелавам. Здраве, успехи и търпение им пожелавам...Лекарите нека бъдат лекари. Дали са Хипократова клетва и нека я спазват... Добрият лекар трябва да е добър професионалист, да е съпричастен към своите пациенти и отговорен. Пожелавам им да останат в България. Ние всички знаем, че имат трудности, но нека проявят търпение... Добри лекари? Останаха ли такива тук... Добрият лекар трябва да е преди всичко човек. Пожелавам им успехи и по-високи заплати, отговарящи на това, което правят..."

Екипът на Радио Видин честити празника на всички български лекари! Пожелаваме Ви здраве, щастие и много професионални успехи! Надяваме се, че съвсем скоро и в България вашето съсловие ще получи нужния респект и уважение от страна на обществото и на управляващите. Надяваме се, че съвсем скоро ще е престижно да се работи като лекар в България и младите медици няма да мечтаят за кариера отвъд граница. Още веднъж, честит празник и бъдете горди, че сте избрали най-хуманната професия!

Повече може да чуете в звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Вижте още

Рупци: Китно, но обезлюдяващо село

Гостуваме на село Рупци, община Видин. Това е едно от най-близките села до областния град, само на около 5 км. Въпреки, че Рупци е много близо до Видин, местните жители са намалели значително през последните години. В селото постоянно живеят по-малко от 100 души, предимно възрастни хора. Илиян Ангелов е кмет на Рупци от 2015 година, като в..

публикувано на 14.02.25 в 11:30
Яница Петкова

Яница Петкова: Социалните мрежи са ни изнежили

Фалшивите новини и ограниченията в мрежите са новата нормалност.  Над 60% от българите твърдят, че на практика попадат всеки ден на информация, която може да се определи като лъжлива. Тенденцията от последните години сочи, че България трайно заема последно място сред държавите от Европейския съюз в Индекса за медийна грамотност.  Защо..

публикувано на 13.02.25 в 10:00
Тома Ушев

Тома Ушев: Интернет е отражение на човешката природа

Фалшивите новини и ограниченията в мрежите са новата нормалност.  Над 60% от българите твърдят, че на практика попадат всеки ден на информация, която може да се определи като като лъжлива.  Тенденцията от последните години сочи, че България трайно заема последно място място сред държавите от Европейския съюз в Индекса за медийна грамотност...

публикувано на 13.02.25 в 10:00

Ще се включи ли Северозападът в протеста срещу надценките на храните?

Бойкот на хранителните магазини е обявен за 13 февруари, четвъртък. Заради високите цени, идеята е на тази дата магазините да останат пусти и в тях да не влезе нито един купувач. Протестът е по примера на Хърватия и е организиран от Движение "Системата ни убива", Федерацията на потребителите в България и Обединени пенсионерски съюзи...

публикувано на 12.02.25 в 10:45
Румен Гълъбинов

Румен Гълъбинов: Очевидно е, че членството ни в ЕС, в Шенген, а и в еврозоната, ни дава възможности за по-добър живот

До края на тази седмица трябва да бъде внесен в парламента проектобюджетът за тази година. Това обявиха премиерът Росен Желязков и финансовият министър Теменужка Петкова. Според новите управляващи в държавният бюджет има недостиг от 18 млрд. лева. Съпредседателите на "Продължаваме промяната" Кирил Петков и Асен Василев пък заявиха, че по техни..

публикувано на 11.02.25 в 12:52

Какъв е ефектът от Шенген за бизнеса във Видин

Малко повече от месец, откакто България е част от Шенген, свободното пътуване вече оказва известно влияние в пограничен район, какъвто е Видин. В града и преди можеха да бъдат забелязани не малко граждани на Румъния. Но с падането на задължителните гранични проверки, съвсем естествено е това да се засили. А потенциалът за посещения е огромен,..

публикувано на 10.02.25 в 11:05

Село Септемврийци очаква своя църковен храм

 Екипът на радио Видин гостува в село Септемврийци, община Димово. В България има още едно село с това име и то се намира в община Вълчедръм. В миналото селото е носило името Толовица и е било част от община Лом, но по време на социализма се преименува в Септемврийци, поради факта, че от селото има участници в Септемврийското въстание през 1923 и..

публикувано на 07.02.25 в 12:05