Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Колко безопасни са антените на мобилните оператори

Снимка: Радио ВИДИН

Навлизането на новите и модерни технологии, които ползват интернет, налага поставянето на базови станции или антени на мобилните оператори. Антени са поставени на всякакви сгради, включително и на жилищни блокове. Една такава антена има на блок "Златен лев" във Видин. Преди десетина години, когато е поставена, домоуправител е бил Гено Първанов. Той обясни, че дошли представители на мобилен оператор и поискали съгласие да поставят антената. Събирали парите от наема и успели да санират входа.

"Попълнихме всички декларации. Жалби имаше много и продължава да има жалби, защото всичко опира до парите- че ние взимаме, а те не взимат. Наема сме си събирали, не сме го харчили, имахме си и наши пари и от това сме направили ремонт. Не виждам какви притеснения. Къде да бъдат тези клетки- горе в Космоса? Ако са другите ние ще почнем да се оплакваме и обратното", каза Гено Първанов.

Живеещите във входа нямат здравословни проблеми и оплаквания от антената. Казват, че се извършват замервания от здравните инспектори.

Антените на мобилните оператори са източник на електромагнитно лъчение и най- често са монтирани по високите етажи, покриви и калкани на сгради. По- рядко се изграждат като индивидуални строежи в поземлени имоти. Това са антени, които излъчват радио вълни, това не е йонизиращо лъчение, но то е от т.нар нейонизиращи лъчения, които са нормирани като мощности и които режими на работа трябва да бъдат следени. От 1991 година действа Наредба №9, в която е упоменато как се изгражда базова станция.

Снимка"Когато се изгражда една такава базова станция на мобилни оператори и преди нейното въвеждане, инвеститорът заедно с контролните органи трябва да извърши измерване в определени контролни точки около антената и това измерване се извършва по утвърдена методика при уточняване режимите на работа на тази антена. За да се постави тази базова станция, трябва да се иска разрешение за строеж от Общината", коментира политикът и професор по физика Вили Лилков.

В България нормите по отношение на мощността на излъчване на тези антени са щадящи здравето на населението- 10 µw на квадратен метър е допустимата мощност на една такава антена:

"В сравнение с изискванията в някои други държави, е доста по- ниско като праг и е щадящо здравето на населението. Има и изключения в Европа- Кипър, Залцбург, където допустимите мощности са по- ниски. Но трябва да бъде ясно още, че всяка една от тези антени, които са поставени, не излъчват в цялото пространство, тяхното най- силно излъчване е обикновено до 40-60 метра от антената и то под определен ъгъл. Обикновено 65 градуса хоризонтално и около 7 градуса вертикално. Те излъчват в конус, така че много е важна, когато се слага една такава антена, нейната насоченост. Недопустимо е те да бъдат насочени към прозорците на жилищни кооперации, които са на 10-15 метра, защото много често хората изпитват големи страхове."

В Регионалната здравна инспекция /РЗИ/- Видин има публичен регистър на поставените антени. Всеки, който желае да се информира къде на територията на област Видин има поставени антени, може да го направи в интернет, на сайта на РЗИ.

Снимка"На територията на област Видин има 98 обекта на нейонизиращи лъчения. Тези данни са до края на 2016 година. В цялата област, във всички 11 общини, има такива източници на нейонизиращи лъчения. Най- много са на територията на община Видин- 46 базови станции, 7 базови станции има на територията на община Белоградчик, 10 са на територията на община Брегово, 2 на територията на община Бойница, 3 базови станции в община Грамада, 7 са на територията на община Димово, също 7 са в община Кула, 6 базови станции има на територията на община Макреш, също 6 на територията на община Ново село и по две базови станции разпределени в община Ружинци и община Чупрене", каза д-р Марияна Чавдарова, началник на отдел "Държавен здравен контрол" в РЗИ- Видин.

Самите оператори са задължени да уведомят РЗИ-Видин, че съответната базова станция ще функционира. След това се прави и проверка, да се установи дали е там, да се прегледат документите от операторите и самата базова станция се вписва в регистъра. В област Видин няма базова станция на територията на детска градина, училище или болнично заведение. Тези базови станции се контролират от отдел "Държавен здравен контрол" в РЗИ- Видин. 10% от самите обекти подлежат на мониторинг всяка година. През 2016 година са проверени 9 обекта. Заключенията от тези измервания са, че стойностите съответстват на изискванията за допустимите нива на електромагнитни полета в населените територии.

Още по темата може да чуете в звуковия файл.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Северозападът - слаба икономика, застаряващо население, лоши пътища

Остават ли Видин и Северозападният регион на последно място по икономическо, демографско и социално развитие? Институтът за пазарна икономика представи традиционния си доклад "Регионални профили: показатели за развитие 2024".  Тазгодишното проучване показва, че изпреварващият икономически растеж в няколко от по-малките области в България..

публикувано на 19.11.24 в 13:49

Как помага кариерното ориентиране на учениците и кога да започне

Изборът за бъдещото професионално развитие е още в училище. Как правилно да се насочат учениците, обяснява Силвия Ставрева от Центъра за подкрепа на личностното развитие  с предмет на дейност кариерно ориентиране и консултиране във Видин. "Центърът работи с ученици от I-ви до XII-ти клас и в тази връзка нашата програма за работа с тези..

публикувано на 18.11.24 в 12:31

Село Неговановци - съвременно, обновено и съхраняващо традициите

Екипът на Радио ВИДИН гостува в близкото до Видин село Неговановци. То се намира н а 12 км от областния град.  Красиво и благоустроено е Неговановци.  Впечатлява с големия и обновен площад с красиви декоративни дървета и добре поддържани зелени площи.  Смята се, че Неговановци е лицето на община Ново село, защото е първото село, което..

публикувано на 15.11.24 в 12:00

Тома Ушев: Предстои преустройство на политическия модел

Преговорите за редовен кабинет продължават на фона на начертани червени линии и намерения за санитарен кордон.  Ще намерят ли партиите формула за управлението?  Кои са възможните партньори и невъзможните компромиси?  Политическото бъдеще на страната дискутираме с политическия анализатор Тома Ушев , автор в дясната платформа "Консерваторъ". Радио..

публикувано на 14.11.24 в 10:00

Ще бъде ли спряно решението за повишение на минималната работна заплата?

От Асоциацията на индустриалния капитал в България (АИКБ) внесоха жалба във Върховния административен съд с искане за отмяна на постановлението на Министерския съвет за повишение на минималната работна заплата на 1077 лева от 1 януари. В жалбата работодателите настояват за отмяна на постановлението, с което бе прието повишаването, като..

публикувано на 13.11.24 в 10:45
Яница Петкова

Яница Петкова: Отново надделяват партийните, а не обществените, интереси

Депутатите от новоизбрания 51-ви парламент положиха клетва. По-трудната задача обаче е да сформират управляващо мнозинство. Ще се намери ли консенсус в парламента или резултатите от изборите вече предопределиха краткия му живот? Непреодолими ли са разделителните линии и докога политиците ще ни предлагат още от същото? Какви са изводите от първия..

публикувано на 12.11.24 в 13:59

Подходящо ли е по-късно начало на учебния ден за по-малките ученици?

Учениците от първи до четвърти клас да започват по-късно училище, предлагат родители. Със започването на учебните часове в 9:00 часа, а не в 7:30 или 8:00 ч.,  учениците ще могат да са по-ефективни в усвояването на знанията и да се представят по най-добрия начин, посочват от Асоциация "Родители". Като пречка за по-късното започване на учебния..

публикувано на 11.11.24 в 11:00