Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Колко безопасни са антените на мобилните оператори

Снимка: Радио ВИДИН

Навлизането на новите и модерни технологии, които ползват интернет, налага поставянето на базови станции или антени на мобилните оператори. Антени са поставени на всякакви сгради, включително и на жилищни блокове. Една такава антена има на блок "Златен лев" във Видин. Преди десетина години, когато е поставена, домоуправител е бил Гено Първанов. Той обясни, че дошли представители на мобилен оператор и поискали съгласие да поставят антената. Събирали парите от наема и успели да санират входа.

"Попълнихме всички декларации. Жалби имаше много и продължава да има жалби, защото всичко опира до парите- че ние взимаме, а те не взимат. Наема сме си събирали, не сме го харчили, имахме си и наши пари и от това сме направили ремонт. Не виждам какви притеснения. Къде да бъдат тези клетки- горе в Космоса? Ако са другите ние ще почнем да се оплакваме и обратното", каза Гено Първанов.

Живеещите във входа нямат здравословни проблеми и оплаквания от антената. Казват, че се извършват замервания от здравните инспектори.

Антените на мобилните оператори са източник на електромагнитно лъчение и най- често са монтирани по високите етажи, покриви и калкани на сгради. По- рядко се изграждат като индивидуални строежи в поземлени имоти. Това са антени, които излъчват радио вълни, това не е йонизиращо лъчение, но то е от т.нар нейонизиращи лъчения, които са нормирани като мощности и които режими на работа трябва да бъдат следени. От 1991 година действа Наредба №9, в която е упоменато как се изгражда базова станция.

Снимка"Когато се изгражда една такава базова станция на мобилни оператори и преди нейното въвеждане, инвеститорът заедно с контролните органи трябва да извърши измерване в определени контролни точки около антената и това измерване се извършва по утвърдена методика при уточняване режимите на работа на тази антена. За да се постави тази базова станция, трябва да се иска разрешение за строеж от Общината", коментира политикът и професор по физика Вили Лилков.

В България нормите по отношение на мощността на излъчване на тези антени са щадящи здравето на населението- 10 µw на квадратен метър е допустимата мощност на една такава антена:

"В сравнение с изискванията в някои други държави, е доста по- ниско като праг и е щадящо здравето на населението. Има и изключения в Европа- Кипър, Залцбург, където допустимите мощности са по- ниски. Но трябва да бъде ясно още, че всяка една от тези антени, които са поставени, не излъчват в цялото пространство, тяхното най- силно излъчване е обикновено до 40-60 метра от антената и то под определен ъгъл. Обикновено 65 градуса хоризонтално и около 7 градуса вертикално. Те излъчват в конус, така че много е важна, когато се слага една такава антена, нейната насоченост. Недопустимо е те да бъдат насочени към прозорците на жилищни кооперации, които са на 10-15 метра, защото много често хората изпитват големи страхове."

В Регионалната здравна инспекция /РЗИ/- Видин има публичен регистър на поставените антени. Всеки, който желае да се информира къде на територията на област Видин има поставени антени, може да го направи в интернет, на сайта на РЗИ.

Снимка"На територията на област Видин има 98 обекта на нейонизиращи лъчения. Тези данни са до края на 2016 година. В цялата област, във всички 11 общини, има такива източници на нейонизиращи лъчения. Най- много са на територията на община Видин- 46 базови станции, 7 базови станции има на територията на община Белоградчик, 10 са на територията на община Брегово, 2 на територията на община Бойница, 3 базови станции в община Грамада, 7 са на територията на община Димово, също 7 са в община Кула, 6 базови станции има на територията на община Макреш, също 6 на територията на община Ново село и по две базови станции разпределени в община Ружинци и община Чупрене", каза д-р Марияна Чавдарова, началник на отдел "Държавен здравен контрол" в РЗИ- Видин.

Самите оператори са задължени да уведомят РЗИ-Видин, че съответната базова станция ще функционира. След това се прави и проверка, да се установи дали е там, да се прегледат документите от операторите и самата базова станция се вписва в регистъра. В област Видин няма базова станция на територията на детска градина, училище или болнично заведение. Тези базови станции се контролират от отдел "Държавен здравен контрол" в РЗИ- Видин. 10% от самите обекти подлежат на мониторинг всяка година. През 2016 година са проверени 9 обекта. Заключенията от тези измервания са, че стойностите съответстват на изискванията за допустимите нива на електромагнитни полета в населените територии.

Още по темата може да чуете в звуковия файл.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още
НВП Видински митрополит Пахомий

Митрополит Пахомий: Изключителният пример на видинските архипастири задължава към добри дела

С тържественото въдворяване на епархийската си катедра митрополит Пахомий официално стана седмият в историята на Българската ехзархия и Българската патриаршия видински владика. Новият духовен водач обещава младите да намират разбиране и насърчение, възрастите - утеха и подкрепа, немощните - помощ, самотните - защита, а разколебаните -  насока...

публикувано на 20.02.25 в 10:00

Готвят нов бойкот на хранителните вериги - ще има ли резултат?

За втори бойкот на големите търговски вериги призоваха обществени организации и отчетоха успех от първата инициатива. Тази обща идея заявиха представители на обществените организации, които организираха първия бойкот на търговските вериги заради високите цени на хранителните стоки, провел се на 13 февруари. Организаторите подчертаха, че..

публикувано на 19.02.25 в 10:45

България остава сред държавите с високи нива на корупция, в Северозапада показалите за почтеност са различни

България остава сред държавите с високи нива на корупция в публичния сектор, сочат данните за 2024 г. , публикувани от Transparency International . С 43 точки индекс България е на 76-о място сред 180 страни и територии за възприятие на корупцията за 2024 г. Спрямо предишната класация това е влошаване с две позиции. От държавите в ЕС усещането за..

публикувано на 18.02.25 в 11:59

Мерки за ограничаване рисковете от наводнения обсъдиха във Видин

Във Видин се проведе работна среща за обсъждане на съвместни действия за противодействие на незаконната сеч, с приоритет в местата, създаващи опасност от свлачищни процеси и наводнения. Срещата, председателствана от областния управител Ани Арутюнян беше във връзка с проведено заседание на Министерския съвет, на което е обърнато внимание от..

публикувано на 17.02.25 в 13:49

Рупци: Китно, но обезлюдяващо село

Гостуваме на село Рупци, община Видин. Това е едно от най-близките села до областния град, само на около 5 км. Въпреки, че Рупци е много близо до Видин, местните жители са намалели значително през последните години. В селото постоянно живеят по-малко от 100 души, предимно възрастни хора. Илиян Ангелов е кмет на Рупци от 2015 година, като в..

публикувано на 14.02.25 в 11:30
Яница Петкова

Яница Петкова: Социалните мрежи са ни изнежили

Фалшивите новини и ограниченията в мрежите са новата нормалност.  Над 60% от българите твърдят, че на практика попадат всеки ден на информация, която може да се определи като лъжлива. Тенденцията от последните години сочи, че България трайно заема последно място сред държавите от Европейския съюз в Индекса за медийна грамотност.  Защо..

публикувано на 13.02.25 в 10:00
Тома Ушев

Тома Ушев: Интернет е отражение на човешката природа

Фалшивите новини и ограниченията в мрежите са новата нормалност.  Над 60% от българите твърдят, че на практика попадат всеки ден на информация, която може да се определи като като лъжлива.  Тенденцията от последните години сочи, че България трайно заема последно място място сред държавите от Европейския съюз в Индекса за медийна грамотност...

публикувано на 13.02.25 в 10:00