Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Колко безопасни са антените на мобилните оператори

Снимка: Радио ВИДИН

Навлизането на новите и модерни технологии, които ползват интернет, налага поставянето на базови станции или антени на мобилните оператори. Антени са поставени на всякакви сгради, включително и на жилищни блокове. Една такава антена има на блок "Златен лев" във Видин. Преди десетина години, когато е поставена, домоуправител е бил Гено Първанов. Той обясни, че дошли представители на мобилен оператор и поискали съгласие да поставят антената. Събирали парите от наема и успели да санират входа.

"Попълнихме всички декларации. Жалби имаше много и продължава да има жалби, защото всичко опира до парите- че ние взимаме, а те не взимат. Наема сме си събирали, не сме го харчили, имахме си и наши пари и от това сме направили ремонт. Не виждам какви притеснения. Къде да бъдат тези клетки- горе в Космоса? Ако са другите ние ще почнем да се оплакваме и обратното", каза Гено Първанов.

Живеещите във входа нямат здравословни проблеми и оплаквания от антената. Казват, че се извършват замервания от здравните инспектори.

Антените на мобилните оператори са източник на електромагнитно лъчение и най- често са монтирани по високите етажи, покриви и калкани на сгради. По- рядко се изграждат като индивидуални строежи в поземлени имоти. Това са антени, които излъчват радио вълни, това не е йонизиращо лъчение, но то е от т.нар нейонизиращи лъчения, които са нормирани като мощности и които режими на работа трябва да бъдат следени. От 1991 година действа Наредба №9, в която е упоменато как се изгражда базова станция.

Снимка"Когато се изгражда една такава базова станция на мобилни оператори и преди нейното въвеждане, инвеститорът заедно с контролните органи трябва да извърши измерване в определени контролни точки около антената и това измерване се извършва по утвърдена методика при уточняване режимите на работа на тази антена. За да се постави тази базова станция, трябва да се иска разрешение за строеж от Общината", коментира политикът и професор по физика Вили Лилков.

В България нормите по отношение на мощността на излъчване на тези антени са щадящи здравето на населението- 10 µw на квадратен метър е допустимата мощност на една такава антена:

"В сравнение с изискванията в някои други държави, е доста по- ниско като праг и е щадящо здравето на населението. Има и изключения в Европа- Кипър, Залцбург, където допустимите мощности са по- ниски. Но трябва да бъде ясно още, че всяка една от тези антени, които са поставени, не излъчват в цялото пространство, тяхното най- силно излъчване е обикновено до 40-60 метра от антената и то под определен ъгъл. Обикновено 65 градуса хоризонтално и около 7 градуса вертикално. Те излъчват в конус, така че много е важна, когато се слага една такава антена, нейната насоченост. Недопустимо е те да бъдат насочени към прозорците на жилищни кооперации, които са на 10-15 метра, защото много често хората изпитват големи страхове."

В Регионалната здравна инспекция /РЗИ/- Видин има публичен регистър на поставените антени. Всеки, който желае да се информира къде на територията на област Видин има поставени антени, може да го направи в интернет, на сайта на РЗИ.

Снимка"На територията на област Видин има 98 обекта на нейонизиращи лъчения. Тези данни са до края на 2016 година. В цялата област, във всички 11 общини, има такива източници на нейонизиращи лъчения. Най- много са на територията на община Видин- 46 базови станции, 7 базови станции има на територията на община Белоградчик, 10 са на територията на община Брегово, 2 на територията на община Бойница, 3 базови станции в община Грамада, 7 са на територията на община Димово, също 7 са в община Кула, 6 базови станции има на територията на община Макреш, също 6 на територията на община Ново село и по две базови станции разпределени в община Ружинци и община Чупрене", каза д-р Марияна Чавдарова, началник на отдел "Държавен здравен контрол" в РЗИ- Видин.

Самите оператори са задължени да уведомят РЗИ-Видин, че съответната базова станция ще функционира. След това се прави и проверка, да се установи дали е там, да се прегледат документите от операторите и самата базова станция се вписва в регистъра. В област Видин няма базова станция на територията на детска градина, училище или болнично заведение. Тези базови станции се контролират от отдел "Държавен здравен контрол" в РЗИ- Видин. 10% от самите обекти подлежат на мониторинг всяка година. През 2016 година са проверени 9 обекта. Заключенията от тези измервания са, че стойностите съответстват на изискванията за допустимите нива на електромагнитни полета в населените територии.

Още по темата може да чуете в звуковия файл.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Село Гомотарци - с бъдеще във винения туризъм и с грижа за опазване на миналото

Гостуваме на Гомотарци, едно село разположило се на брега на река Дунав.  Голямо  и красиво населено място, с няколко площада, с просторни и красиви къщи с големи дворове и трудолюбиви хора. Видинското село се гордее със запазената си църква, големия църковен двор, с ценните стенописи, които са реставриран и с новата трапезария към храма...

публикувано на 12.07.24 в 12:00

Калин Виденов: Геноцидът над Северозапада от страна на ГЕРБ продължава

Все по-илюзорни изглеждат шансовете за съставяне на редовен кабинет в рамките на настоящото Народно събрание.  Политическата криза в страната продължава да се задълбочава.  Предсрочните избори наближават с все по-голяма скорост, а единственият шанс да не се стигне до тях е експертен и технически кабинет с третия мандат.  Как се отразява дългогодишният..

публикувано на 11.07.24 в 10:00

Нуждае ли се от рестарт икономиката ни?

България трябва да извърши смели реформи на пазара на труда и в образованието, защото рискува икономиката ѝ да стане много неконкурентоспособна. Разходите за труд растат ударно и въпреки това не успяват да наваксат изоставането спрямо ЕС, а производителността остава ниска. Трябва да се подобри рязко и средата за инвестиции, които изостават..

публикувано на 10.07.24 в 10:45
Боян Минков, кмет на община Белоградчик

Боян Минков: Липсата на редовно правителство затруднява работата на общините

Общините са сред потърпевшите от политическата криза в страната ни, коментира кметът на Белоградчик Боян Минков . По думите му политиците трябва разберат, че хората все повече ще ги наказват по време на избори, като все по-малко гласуват. "Има огромни затруднения в работата на общините и ние, кметовете, го усещаме най-силно, защото сме..

публикувано на 09.07.24 в 14:26
Румен Гълъбинов

Румен Гълъбинов: Политическата нестабилност усложнява постигането на стратегическите ни цели- Еврозоната и Шенген

Ако политиците в България не успеят да се разберат и се стигне до нови избори, се усложняват задачите, свързани със стратегическите цели на страната ни- Еврозоната и Шенген, коментира икономистът и финансист Румен Гълъбинов. По думите му, има риск и да не получим в пълен размер средствата по Плана за възстановяване и устойчивост. "Планът за..

публикувано на 09.07.24 в 13:31

Засилен контрол на Инспекциите по труда за недеклариран труд в рискови сектори

Работата без трудов договор е нарушение, за което в Кодекса на труда изрично е регламентирано, че не може да е маловажно . Затова винаги, при установяване на такова нарушение, се налага санкция, която не може да бъде по-малка от 1500 лева и може да достигне до 15 000 лв.   Много е важно всеки работник да разбере, че когато се съгласява да работи без..

публикувано на 08.07.24 в 15:03

Изсветлява ли сивата икономика

Публичните финанси на България губят близо 3 млрд. лева на година, заради невнесени данъци и осигуровки, вследствие на недекларирана заетост. Изводът е на Асоциация на индустриалния капитал в България. Типичните проявления на недекларирана заетост са няколко и те се променят през годините в зависимост от степента на контрол и в зависимост от..

публикувано на 08.07.24 в 14:59