Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Второкачествена храна ли ядем?

Снимка: Радио ВИДИН

Словашко изследване показа значителни разлики в съдържанието на 22 продукта на водещи мултинационални компании, продавани в Източна и Западна Европа. Резултатите сочат, че колбасите съдържат по-малко месо и повече мазнина, млечните храни са с по-малко протеини, а в шоколада има по-малко какао. За сметка на това тези храни съдържат повече изкуствени оцветители, подсладители и консерванти.

Второ качество храни ли се продават на потребителите в Източна Европа, в това число и в България? Отговорът потърсихме в "Посоките на делника.

"Разликата е огромна. Дъщеря ми живее в Германия и дори хляб ми носи. Колбасите, зеленчуци, плодове са много по-качествени... И в големите магазини има разлика. Пазарувала съм в Испания, където е хем по-евтино, хем е по-качествена храната. Има разлика, въпреки че е от един и същ производител... Там храните са много по-качествени. Тук всичко е по-зле...", казаха видинчани в анкета на Радио ВИДИН.

Качествена храна с по- висока цена ще е непосилна за пенсионерите, особено за тези с по-ниски пенсии. Това заяви Малина Башлийска, председател на Областния съвет на Съюз на пенсионерите -2004:

"Интересувам се от темата и вярвам, че това е така, защото ние сме със слугинско поведение- не умеем да си поставяме проблемите, където трябва. Трябва да се направи анализ. Определено смятам, че има дискриминация. Била съм в Италия, видяла съм качеството на храните. Българският пенсионер обаче няма възможност да купува скъпи храни- взима хляб, безалкохолно от време на време, 150-200 грама сирене. Аз не мога да си позволя каквото искам, нося дрехите от едно време, пътуване и ресторант въобще не мога да си позволя."

Словашкият министър на земеделието призова производителите на храни "да престанат да делят потребителите на две класи и да започнат да продават храни с едно и също качество в целия европейски пазар".

"При някои продукти сме се превърнали в европейско кошче за боклук", коментира чешкият министър на земеделието Мариан Юречка. Страните от Вишеградската четворка настояват пред Европейската комисия да няма разлика в качеството на хранителните продукти в Западна и Източна Европа. Полша, Словакия, Чехия и Унгария протестират срещу установената практика на "двоен стандарт" в храните, предназначени за източноевропейския пазар.

България също заяви, че се присъединява към този призив, като от земеделското министерство определиха практиката като "недопустима дискриминация", тъй като храните са с по-лошо качество и с повече сол, мазнини и изкуствени подсладители.

Миналата седмица към призива за еднакво качество се присъедини и Румъния.

"Това нещо не е ново, отдавна го има като информация, а това, че сега се заговори за него е, защото стана политически проблем. Грижа на всяка държава е да контролира качеството на храните на нейната територия. Ако в България има по-некачествени стоки, отколкото на Запад, това е наша грижа, а не на Европейския съюз. Това, че нашите контролни органи спят, е български проблем, а не общоевропейски проблем", заяви Сергей Иванов от "Активни потребители".

Българската агенция по безопасност на храните (БАБХ) обяви, че ще направи изследване на чужди продукти, които се продават в търговските вериги у нас.

"Не следва да се допуска реализацията на храни от една и съща марка, произведение от един и същ производител да са различни на различните пазари. Но това в никакъв случай не означава, че тези храни са опасни. В последните години в Българската агенция по безопасност на храните няма регистрирани случаи на потребителско недоволство по отношение качеството на продуктите от една и съща търговска марка. Ние контролираме безопасността на предлаганите храни и качеството за тези, за които има определени стандарти. Предстои да направим проучване на българския пазар", каза д-р Александрина Борисова, началник-отдел в Дирекция "Контрол на храните" към БАБХ.

Според Българската агенция по безопасност на храните мултинационалните компании произвеждат по-евтини стоки за източния пазар заради по-ниската ни платежоспособност. Противодействието на това явление е информиран избор и въвеждане на стандарти за всички основни храни у нас, както и действия на ниво Европейски съюз.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още
Теодор Димокенчев

Теодор Димокенчев: Няма как да има стабилност, докато не премине борбата за надмощие между олигархичните кръгове

Готовност за разговори по приоритети и конкретни политики обявяват парламентарните формации.  Въпреки това, шансовете третият мандат да доведе до съставяне на редовен кабинет изглеждат все по-илюзорни с всеки изминал ден.  Защо се провали 50-тото Народно събрание?  Започна ли процес на разпад в партиите, който е предпоставка за пренареждане на..

публикувано на 25.07.24 в 10:00

КНСБ: 1/3 от българите работят за под 1000 лева месечно - достатъчни ли са?

1453 лв. е необходимият нетен месечен доход за издръжка на живота за работещ, сам живеещ към месец юни тази година. Това е почти колкото за предходното тримесечие - с един лев по-малко. Намаление не е имало от десет години, макар и минимално, което отразява овладяването на инфлацията и по-ниския ѝ темп. Това каза президентът на КНСБ Пламен..

публикувано на 24.07.24 в 10:45

Ще спре ли вносът и продажбата на по-стари автомобили в България

Забрана на вноса на стари автомобили в България е една от мерките, предложени в актуализирания Интегриран план за енергетика и климат.  Документът определя националните цели по петте измерения на плана до 2030 г. - декарбонизация, енергийна ефективност и сигурност, вътрешен енергиен пазар, както и научни изследвания, иновации и..

публикувано на 23.07.24 в 11:00

Успешно ли е лято 2024 за туристическия бранш?

Посланието, което туристическият сектор в България излъчи за лято 2024 е "В България си желан". Около това се обединиха представители на туристическия бранш, държавни институции, експерти в областта на туризма, учени и общественици по време на форума "БГ туризъм - лято 2024", организиран в курортния комплекс Албена през юни. Служебният..

публикувано на 22.07.24 в 10:45

Хората в Челопек: Селото ни е хубаво и спокойно

Красива природа, чист въздух, богата история, спокойни и усмихнати хора. Така ни посреща Челопек - едно планинско село, сгушено в полите на Врачанския Балкан. Част е от община Враца и е разположено на по-малко от 10 км от големия град. Близостта до него е предимство, казват местните . В града намират работа, а децата им ходят там на училище...

публикувано на 19.07.24 в 14:50

Александър Михайлов: Антикорупционното говорене е просто мода

Продължава да се търси формулата за управление в българската политика.  От поредните предсрочни избори ни делят редица нестандартни и екзотични предложения, целящи да съставят кабинет.  Антикорупционните мерки ли са единствената възможност за преодоляване на превърналата се в перманентна криза?  Статуквото дискутираме с анализатора и автор в..

публикувано на 18.07.24 в 10:00

Задължително ли е висшето образование за успешна реализация на младите?

В разгара на лято 2024 поредният випуск средношколци вече пое по пътя на живота. Почти половината от младите хора не виждат възможности за реализация на трудовия пазар в страната. Някои се ориентират към висшите учебни заведения, а други предпочитат работа в чужбина, заради по-доброто заплащане. Голяма част от младите хора, завършили висшето..

публикувано на 17.07.24 в 10:45