Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

За монументите и тяхната съдба

Историк: Рушенето на паметниците руши историята ни

Снимка: Колаж на Радио ВИДИН
Едни от най-разпространените паметници са надгробните плочи в гробищата, както и военните монументи в чест на загиналите през войните. Мемориали могат да бъдат и храмове, скулптури, статуи, бюстове, релефи, колони и обелиски. Понякога паметниците имат и политическа функция. Такъв е монументът на Бузлуджа. В момента се коментира и съдбата на паметника "1300 години България" в София, който се демонтира и късче от историята няма да съществува под формата, под която е била. Монументът в столицата е открит грандиозно на 10 август 1981 година лично от Тодор Живков, който обаче не го харесва. В България строежът на паметници започва веднага след Освобождението, разказа историкът от Регионалния исторически музей във Видин Христина Кирилова:


"Специално във Видин първите паметници започват да се изграждат след Сръбско- българската война... Няколко са тези паметници. Такъв е паметникът на "Скърбящия войн". Той е един емблематичен паметник за града. Открит е 1911 година... В двора на Катедралния храм "Свети Димитър" е и паметникът на подпоручик Ангел Тодоров. Един от най- смелите защитници на града... Паметникът на площад "Бдинци" също е емблематичен за  града... Паметникът на свободата е построен в дунавския парк на мястото на затвора... Може би не се грижим достатъчно за паметниците, като цяло в държавата... За съжаление, стига се до там, че като не се поддържа и става опасен, то той се разрушава, както е в случая с паметника "1300 години България". Разрушава се част от нашата история... Изграждането на паметник е поклон към историята и опазването им е наша грижа."

 
Паметници са били издигани в продължение на хилядолетия и често те се оказват най-устойчивите на времето обекти, като по този начин стават символи на древни цивилизации и народи. 


БСП се съгласи държавата да ѝ предостави монумента на връх "Бузлуджа" за срок от десет години. Националният съвет на партията прие този вариант, след като стана ясно, че е изпуснат срокът БСП да прехвърли собствеността безсрочно. Още преди шест години държавата изрази готовност да даде възможност на социалистите да станат собственици на монумента, но партийната организация не предприе необходимите действия за това. По тази причина беше предложен вариантът за безвъзмездно ползване за срок не по-дълъг от десет години, който дава право на ремонтни дейности. По инициатива на областния управител на област Стара Загора Гергана Микова и кмета на Казанлък Галина Стоянова на 26 юни в Града на розите се проведе дискусия на тема „Бузлуджа -бъдеще и перспективи”. Младата архитектка Дора Иванова, която стана известна с проекта си за Бузлуджа, заяви по време на дискусията, че паметникът е на световно архитектурно ниво, но вече трябва да се действа много бързо, защото той продължава да се руши.


"На събитието, за съжаление, представители на БСП не присъстваха. Съжалявам, че не участваха, защото именно чрез дискусии и излагане на мнения, може да се намери правилната формула за опазване на монумента... Като архитект смятам, че най- важното е да се намери правилният стопанин и да се работи за спасяването на сградата..."


Паметникът може да се самоиздържа от приходи от туристи, ако бъде укрепен, е мнението на архитект Дора Иванова. 


Пример за това е "Палата на парламента" /до 2004 година "Дом на народа"/ в Букурещ. Строежът на уникалната сграда с 1 100 помещения е започнал преди демократичните промени в северната ни съседка. След падането на режима на Николае Чаушеску в края на 1989 година в страната се появяват напълно сериозни предложения сградата да бъде срината със земята. Надделява практицизмът и тъй като изпълнението на проекта е в твърде напреднала фаза, държавното ръководство на Румъния решава да запази и довърши построеното. Тъй като зданието има огромен брой зали, заседателни салони, кабинети често се използва за провеждането на международни мероприятия. Част от сградата е отворена за туристи, като има гидове, изнасящи беседи на по-разпространените езици, включително и на български. 


Всичко по темата в звуковия файл.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Обсъдиха състоянието на пътищата в област Видин

На проведено заседание на Областната комисия по безопасност на движението по пътищата (ОКБДП), ръководено от областния управител на област Видин Ани Арутюнян, бе представен анализ на пътнотранспортната обстановка на територията на област Видин за второто тримесечие на 2024 г. В заседанието участваха представители на регионални институции и общини ,..

публикувано на 15.07.24 в 14:53

Село Гомотарци - с бъдеще във винения туризъм и с грижа за опазване на миналото

Гостуваме на Гомотарци, едно село разположило се на брега на река Дунав.  Голямо  и красиво населено място, с няколко площада, с просторни и красиви къщи с големи дворове и трудолюбиви хора. Видинското село се гордее със запазената си църква, големия църковен двор, с ценните стенописи, които са реставриран и с новата трапезария към храма...

публикувано на 12.07.24 в 12:00

Калин Виденов: Геноцидът над Северозапада от страна на ГЕРБ продължава

Все по-илюзорни изглеждат шансовете за съставяне на редовен кабинет в рамките на настоящото Народно събрание.  Политическата криза в страната продължава да се задълбочава.  Предсрочните избори наближават с все по-голяма скорост, а единственият шанс да не се стигне до тях е експертен и технически кабинет с третия мандат.  Как се отразява дългогодишният..

публикувано на 11.07.24 в 10:00

Нуждае ли се от рестарт икономиката ни?

България трябва да извърши смели реформи на пазара на труда и в образованието, защото рискува икономиката ѝ да стане много неконкурентоспособна. Разходите за труд растат ударно и въпреки това не успяват да наваксат изоставането спрямо ЕС, а производителността остава ниска. Трябва да се подобри рязко и средата за инвестиции, които изостават..

публикувано на 10.07.24 в 10:45
Боян Минков, кмет на община Белоградчик

Боян Минков: Липсата на редовно правителство затруднява работата на общините

Общините са сред потърпевшите от политическата криза в страната ни, коментира кметът на Белоградчик Боян Минков . По думите му политиците трябва разберат, че хората все повече ще ги наказват по време на избори, като все по-малко гласуват. "Има огромни затруднения в работата на общините и ние, кметовете, го усещаме най-силно, защото сме..

публикувано на 09.07.24 в 14:26
Румен Гълъбинов

Румен Гълъбинов: Политическата нестабилност усложнява постигането на стратегическите ни цели- Еврозоната и Шенген

Ако политиците в България не успеят да се разберат и се стигне до нови избори, се усложняват задачите, свързани със стратегическите цели на страната ни- Еврозоната и Шенген, коментира икономистът и финансист Румен Гълъбинов. По думите му, има риск и да не получим в пълен размер средствата по Плана за възстановяване и устойчивост. "Планът за..

публикувано на 09.07.24 в 13:31

Засилен контрол на Инспекциите по труда за недеклариран труд в рискови сектори

Работата без трудов договор е нарушение, за което в Кодекса на труда изрично е регламентирано, че не може да е маловажно . Затова винаги, при установяване на такова нарушение, се налага санкция, която не може да бъде по-малка от 1500 лева и може да достигне до 15 000 лв.   Много е важно всеки работник да разбере, че когато се съгласява да работи без..

публикувано на 08.07.24 в 15:03