Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Георги Иванчев: "Видин е бил привлекателен град. Боли ме от настоящето му"

Георги Иванчев след удостояването му със званието Почетен гражданин на Видин на тържественото заседание на Общинския съвет по случай празника на града- Димитровден.
Снимка: Стефка Павлова

Днес е Димитровден, духовният празник на Видин. На тържествено заседание Общинският съвет обяви новите почетни граждани.

С почетното звание бе удостоен посмъртно Видинският митрополит Неофит. Той е начело на Видинската епархия 57 години, до смъртта си на 26 февруари 1971 година. Негова е заслугата за създаване на епархийски фондове за подпомагане на бедни, построяване на сиропиталище и професионално училище, както и за изграждането на мавзолея на първия български екзарх Антим. Отделял е и много лични средства за дарителство и е помагал за обучението на духовниците.

Видинският митрополит Неофит бе награден посмъртно и от Организацията на евреите в България "Шалом", защото участва активно в защитата на българските евреи през Втората световна война.

Със званието Почетен гражданин на Видин бе удостоен и Георги Иванчев- учител по математика, дългогодишен директор на Математическата гимназия, активен общественик и родолюбец.

"Не вярвам някой човек да не се поласкае от това нещо, но ме удовлетвори повече, че може би съм първият учител. Това ме изпълва с гордост. За себе си мога да кажа, че съм пето поколение видинлия. Радва ме и това внимание, което ми оказа Училищното настоятелство на гимназията, което събра много съществени мнения на известни хора и авторитети, даже последният подпис, който постави дядо Дометиан в болницата в София, беше с препоръката към мен. Помага и това, че от тези 70 години, на които съм, всичките съм ги прекарал във Видин, освен петте години, през които съм учил в Санкт Петербург и година и половина- казарма. Може би обществената ми работа, може би многото ми ученици допринесе да ме предложат и после всички единодушно да го одобрят. За мен това е чест, едно уважение."

СнимкаЕдва ли някой във Видин не познава Георги Иванчев. 70-годишният учител бе 28 години директор на елитната Математическа гимназия. Известен със своята откровеност и прямота. Най-новият почетен гражданин на Видин говори с искрена любов за родния си град, но и с болка за неговото нелеко настояще. Огорчен е от пренебрежителното отношение към старопрестолния Видин, реагирал остро, след като разбрал, че градът на "Баба Вида" не е включен в Законопроекта за старите столици на България.

"Мечтата ми е най-после Математическата гимназия да има свой физкултурен салон. В цял свят няма училище, което да няма физкултурен салон и актова зала, където да се изявяват децата. Ако това стане, ще съм много удовлетворен. Боли ме за Видин. Видин е бил привлекателен град. Моят баща е от Варна. В Морската градина във Варна има един огромен войнишки паметник, на който най-отгоре пише: "Майор Христо Иванчев", това е моят дядо. Неговият прякор е бил "Спасителят на Варна". През 1916 година 5-а погранична дружина, на която той е командир, идва и изгонва руските и румънски войски, които се опитали да превземат града. Но баща ми идва във Видин. Моят дядо Георги Данчев по майчина линия идва от Свищов. Той пък е братовчед на Иваница Данчев- един от най-големите спомоществователи на Априлското въстание. Моята съпруга, Бог да я прости, идва от Санкт Петербург тук. Но сега? Моите дъщери вече не са тук- едната е в Лондон, другата- в София. Цял живот като директор и учител казвах на учениците "Тук трябва да останете", но нали трябва не само да оцеляват физически, а и да се развиват, трябват средства, за да има удовлетворение. Така че много млади хора просто напускат. Сега, като тръгнем из града- само пенсионери. Искам да има деца, деца, деца, много деца! Това ми е болката. Никога не съм съжалявал, че съм роден тук, Видин е един достолепен град, но нещо е станало... По принцип всички гранични градове в цял свят са развити, но при нас не е така. Това ме боли и винаги ще го казвам. Зададох въпроса пред всички на вицепрезидента Илияна Йотова, която бе във Видин по моя покана, за Закона за старите столици. Що за отношение?! Що за отношение е решението линията от Солун да мине през Варна? Този прекрасен мост сега какво да го правим тук? Миналата година чествахме 200 години на Антим I, но Видин не получи това, което заслужаваше. Патриархът дойде, но председателят на Народното събрание не дойде, а тя беше патрон на честванията. Антим I е първият държавник в България. И за това за Видин ми се иска да се чува повече. Където и да отида, аз говоря за Видин!"

СнимкаВрачанският митрополит Григорий, който е наместник на видинската епархия, оглави тържествената света литургия в катедралния храм “Св. Димитър Солунски”.

"Скъпи жители на старопрестолния град Видин, в днешния ден църковният календар отбелязва празника на един от най-дивните светци на църквата ни- Светия мъченик Димитрий Солунски Чудотворец. Радвай се, мъченико Христов, и чрез пламенната си молитва измоли от нашия Господ благоденствието на този град, изпепели страданията, лошотата и завистта, дай на жителите на град Видин успехи във всички техни начинания, радостно бъдеще и силна вяра, изпроси небесна обич за тях и благополучие в бъднините им, покрий с мъдрост и сила управляващите, дай търпение на учителите и наставниците, умения на лекарите и учените! Дай на този град със славна история и героично минало светло мирно бъдеще, увенчано с любовта на Господа Исуса Христа! На многая и благая лета!", благослови митрополит Григорий.

СнимкаДимитровден се чества като духовен празник на Видин от 1993 година по предложение на починалия преди 40 дни Видински митрополит Дометиан. Новост тази година е тържествената заря-проверка, с която ще приключи днешният ден.

"За да бъдем успешни и изпълнени с оптимизъм днес, са ни нужни силата и могъществото на хилядолетната ни история и непреклонният дух на хората, съграждали Видин столетия след столетия. Имаме с какво да се гордеем и нека самочувствието, че живеем в един от най-хубавите кътове на България, ни зарежда с прекрасната си енергия. Отправям своите най-сърдечни пожелания към всички видинчани, където и да се намират по света, нека заедно да изпратим молитвите си към закрилника на старопрестолния Видин Свети Димитър Солунски Чудотворец за здраве, разбирателство, благоденствие и дълголетие на родния ни дом. Да посрещнем с усмивка и надежда идните дни, да се грижим, да се грижим и милеем за града си, като за истински дом. Честит Димитровден", пожела на видинчани кметът на Община Видин Огнян Ценков.

Отдел "Краезнание" на видинската библиотека "Михалаки Георгиев" е мястото, където можем да потърсим информация за родния Видин. Какво се съхранява там, можете да чуете в прикачения звуков файл от уредника Галина Стоянова.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Грамотността днес - знания, умения и способности

На първия учебен ден отделяме внимание на грамотността, за да разберем какво означава да си грамотен днес и защо е важно да сме грамотни.  Според Димитър Тодоров - учител по български език и литература, сега пенсионер, г рамотността основно се разделя на две части- едната е базовата, която се определя като умения, способност за четене, писане и..

публикувано на 16.09.24 в 15:24

Полетковци- поредното изчезващо село в Северозапада

Село Полетковци е разположено в хълмиста местност, близо до едноименния язовир. То е най-малкото село в община Кула.  Природата тук е дала много, но дори това не е спомогнало за задържане на хората. Както и в други села от Кулския край, така и тук, жителите му са преселници от Централния Балкан. Знае се, че в края на XVIII и началото на XIX век в..

публикувано на 13.09.24 в 17:05
Александър Михайлов

Александър Михайлов: Партиите да мислят за победа, а не за по-следващия мач

За втори път през тази година и за седми от 2021-ва досега ще избираме парламент.  Кои са реалните фактори, задълбочаващи партийната и политическата криза в страната?  Ще продължи ли тенденцията активността на гражданите да бъде все по-ниска?  Има ли основания да се очаква, че вотът наесен ще приключи изборната спирала?  Действащото..

публикувано на 12.09.24 в 10:00

Забавят ли ръст цените на хранителните продукти?

Пазарът на хранителни продукти на едро в момента е "доста стабилен и равновесен", а пазарът на дребно е по-раздвижен и има своите регионални особености. Това каза в интервю за БНР Владимир Иванов , председател на Държавната комисия за стоковите борси и тържищата. В големите магазини може да се видят трендове, които не са обосновани..

публикувано на 11.09.24 в 10:45

Проблеми с финансирането затрудняват автобусния бранш

Пред множество затруднения е изправен автобусният бранш. Най-актуален към момента е проблемът с финансирането. Липсват компенсациите, с които трябва да бъдат подпомогнати превозвачите за безплатното пътуване на деца до 14-годишна възраст и други правоимащи граждани (ветераните от войните, военноинвалидите, военнопострадалите) в градския транспорт...

публикувано на 10.09.24 в 11:00

В какво състояние са водоемите, речните корита, дерета и канализационна инфраструктура в област Видин

В Конферентния център на Областна администрация- Видин се  проведе заседание на Областния съвет за намаляване на риска от бедствия, свикано по повод заповед на служебния министър-председател Димитър Главчев. Представителите на общините в област Видин отчетоха в какво състояние са язовирите и речните корита.  Извършват се текущи проверки на..

публикувано на 09.09.24 в 16:35

Хората от Добри дол искат да възстановят читалището си

Екипът на радио Видин  гостува на Добри дол. Село, което е на кръстопът, село, в което природата е  благосклонна към хората тук и климатът е изключително благоприятен и топъл.  Селото се споменава за първи път в турски документ от средата на 16 век под името Добрин дол. Димитър Маринов пише, че Добри дол е „старинско село“ и „преданието не..

публикувано на 06.09.24 в 12:00