Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

За соларните лампи, "Компирите" и храма в село Киселево

9
Снимка: Радио Видин
Село Киселево се намира в Община Брусарци, област Монтана. Разположено е от двете страни на Киселевската бара сред широката и гъста гора на Киселевското бранище. Край селото има язовир. Екип на Радио Видин посети селцето в късния следобед. Хора на центъра в зимния следобед естествено нямаше, дори единственото кафе и магазин беше затворено. Няколкото бездомни кучета огласяха площада, който ни изненада с модерната си визия. Нови пейки и кошчета и енергоспестяващо осветление със соларни лампи. Срещнахме се с кметицата Галя Иванова, която ни разказа за тихия живот в селото. През зимата постоянните жители са около 90.  

"Финансите и прехраната са ни най-голямата грижа тук, на село, хората няма къде да работят. 15 души са ни младите. Крадеше се преди, докъдето безстопанствена къща имаше, окрадоха ги. Проблем ни е и пътя до селото, огромни дупки. Почти всяка година ги правят ремонтите, но виждате колко траят. Иначе, площад оправен си имаме. Площадното пространство е облагородено по проект на Община Брусарци, заедно със съседните Василовци и Дондуково"

СнимкаКиселево е много старо село. В горите наоколо преди Освобождението са намирали убежище хайдути със своите дружини - хайдут Велко, Точо войвода, Сръндак войвода, Чавдар войвода, Станко войвода, Пуйо войвода, Иван Кулин. През 1890 г. е имало 35 къщи с 250 жители. А версията за името на селото, която кметицата Галя Иванова ни разказа е, че то може би произхожда от киселите ябълки, които растели в селото.

Местната забележителност тук е цяла фамилия. Наричат ги "Компирите". Началото на голямото семейство поставят Цеца Компирицата и мъжът й Илия. Решили да оправят демографския проблем в селото. Двамата са дали живот на 22 наследника, 8 от които са оставени на държавата за осиновяване. Преживяват на социални помощи и приход от почасова работа по селото.

"Те са роми, Цеца е родила 22 деца , няколко са дадени за осиновяване. Нейните деца вече си имат техни семейства и те имат по 5-6-9-10 деца, започват да раждат от ранна възраст. Всяка година по едно... Когато дойдоха в селото преди двадесетина години от Орешец живееха в една къща, после децата и като пораснаха започнаха и те да си купуват имоти. При майка си в къщата сега пак има към 7-8 души. Във всяка махала има от Компирите, да не се затрие селото...", обясни кметицата.   

Посетихме и една от къщите, където живее тарторката на фамилията- майка Цеца. При цялото ни настояване, тя не пожела да излезе и се срещне с екипа ни. Няколко думи разменихме с една от дъщерите - Людмила и внука на Цеца Компирицата. Минути след срещата ни, Людмила беше незабавно повикана да се прибере вътре в къщата и да не разговаря с нас, медиите. Причината за тяхната неприязън беше, че преди време били снимани за едно телевизионно предаване, които ги омаскарили, и казали неверни според тях неща.

"Майка ни не иска да говори... Тук сме няколко останали в къщата. На 30 години съм, не работя никъде сега, и да си търся, няма. От години съм безработна..."
, разказа Людмила.

СнимкаЦърквата "Свето Възнесение" в Киселево е възстановена от основите си. Делото да бъде издигната от останките си е на Архимандрит Нипонт, свещеномонах от Боровишкия манастир. Старият кирпичен храм, построен около 1930-та година бил с разцепени стени, готови да паднат. Било взето решение сградата да се събори и да се издигне отново с пари на дарители.


"Идваха архитект и инженер, разкопахме в основите и се оказа, че храмът ще падне и е безсмислено да се прави възстановяване. Започнахме да строим нов, малко по-малък по размер от оригиналния храм. Ще бъде хубаво, приветливо място и достатъчно голямо за религиозните нужди на селото - дали на празник свещ да се запали, за водосвет, молитва, дори литургия ще може да се отслужи. Средствата са от дарители, те желаят да останат анонимни. Тяхното благодеяние да остане в тайна, за да им се въздаде на небето. Смятам тази година да приключим с довършителните работи. Може би ще се наложи да ни се помогне за закупуването на църковна утвар, за направата на интериора, може да се помисли за беседка отвън", разказа енорийският свещеник на Киселево.
 
Разказите за село Киселево може да чуете в звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Вижте още

Село Гомотарци - с бъдеще във винения туризъм и с грижа за опазване на миналото

Гостуваме на Гомотарци, едно село разположило се на брега на река Дунав.  Голямо  и красиво населено място, с няколко площада, с просторни и красиви къщи с големи дворове и трудолюбиви хора. Видинското село се гордее със запазената си църква, големия църковен двор, с ценните стенописи, които са реставриран и с новата трапезария към храма...

публикувано на 12.07.24 в 12:00

Калин Виденов: Геноцидът над Северозапада от страна на ГЕРБ продължава

Все по-илюзорни изглеждат шансовете за съставяне на редовен кабинет в рамките на настоящото Народно събрание.  Политическата криза в страната продължава да се задълбочава.  Предсрочните избори наближават с все по-голяма скорост, а единственият шанс да не се стигне до тях е експертен и технически кабинет с третия мандат.  Как се отразява дългогодишният..

публикувано на 11.07.24 в 10:00

Нуждае ли се от рестарт икономиката ни?

България трябва да извърши смели реформи на пазара на труда и в образованието, защото рискува икономиката ѝ да стане много неконкурентоспособна. Разходите за труд растат ударно и въпреки това не успяват да наваксат изоставането спрямо ЕС, а производителността остава ниска. Трябва да се подобри рязко и средата за инвестиции, които изостават..

публикувано на 10.07.24 в 10:45
Боян Минков, кмет на община Белоградчик

Боян Минков: Липсата на редовно правителство затруднява работата на общините

Общините са сред потърпевшите от политическата криза в страната ни, коментира кметът на Белоградчик Боян Минков . По думите му политиците трябва разберат, че хората все повече ще ги наказват по време на избори, като все по-малко гласуват. "Има огромни затруднения в работата на общините и ние, кметовете, го усещаме най-силно, защото сме..

публикувано на 09.07.24 в 14:26
Румен Гълъбинов

Румен Гълъбинов: Политическата нестабилност усложнява постигането на стратегическите ни цели- Еврозоната и Шенген

Ако политиците в България не успеят да се разберат и се стигне до нови избори, се усложняват задачите, свързани със стратегическите цели на страната ни- Еврозоната и Шенген, коментира икономистът и финансист Румен Гълъбинов. По думите му, има риск и да не получим в пълен размер средствата по Плана за възстановяване и устойчивост. "Планът за..

публикувано на 09.07.24 в 13:31

Засилен контрол на Инспекциите по труда за недеклариран труд в рискови сектори

Работата без трудов договор е нарушение, за което в Кодекса на труда изрично е регламентирано, че не може да е маловажно . Затова винаги, при установяване на такова нарушение, се налага санкция, която не може да бъде по-малка от 1500 лева и може да достигне до 15 000 лв.   Много е важно всеки работник да разбере, че когато се съгласява да работи без..

публикувано на 08.07.24 в 15:03

Изсветлява ли сивата икономика

Публичните финанси на България губят близо 3 млрд. лева на година, заради невнесени данъци и осигуровки, вследствие на недекларирана заетост. Изводът е на Асоциация на индустриалния капитал в България. Типичните проявления на недекларирана заетост са няколко и те се променят през годините в зависимост от степента на контрол и в зависимост от..

публикувано на 08.07.24 в 14:59