Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

В "ромския Кеймбридж" имат 32-ма студенти

Повече от 10 процента от населението на Долни Цибър са висшисти

4
Снимка: Радио Видин
Село Долни Цибър е разположено на брега на река Дунав, в Община Вълчедръм. В близост се намират непроучените основи на стара римска крепост от I век на име Цебрус, защитавала подстъпите при делтата на река Цибрица. Селото днес е пълно с живот, наричат го още "ромския Кеймбридж". Защото там всички обичат да учат - и малки, и големи, имат висшисти, които успешно са се реализирали в живота. Жителите на населеното място са около 1600. За разлика от много други села, тук не се оплакват от липсата на млади семейства. Минути преди нашето посещение беше сключен граждански брак на млада двойка от селото. За ученолюбието на съжителите си и за дългата си работа като кмет разказва Камен Димитров:

"При нас има положителен прираст, раждат се деца. Имаме млади, някои от тях са в чужбина, но идват тук, строят си хубави къщи. Ученолюбиви са, имаме 32-ма студенти, 7 завършват тази година висшето си образование. Едни от най-ученолюбивите роми са от тук. Следват тенденцията- да се образоват и да се реализират на пазара на труда. Имаме хора, които работят в големи фирми, софтуерни продукти разработват, имаме момче, което прави анимация, юристи, лекари, инженери..."


СнимкаОсвен с ученолюбието си, в Долни Цибър се славят и с продукцията от кооперацията си. На общински терен и тази година очакват да имат стопанство за зеленчукопроизводство, в което да се отглеждат различни видове култури. Според кмета Камен Димитров имат подкрепата на високопоставени лица, които да им съдействат това да се случи за поредна година.

"Работниците в местното стопанство, които вероятно ще бъдат 70, ще получават възнагражденията си чрез програма на социалното министерство. А продукцията, която ще се произведе, ще се раздава на социално слаби семейства, детски градини и домове за хора в общината. Произвеждаме картофи, лук, домати, пипер, подпомагаме и социално слаби от съседни села. Представихме идеята на социалния министър и той много хареса идеята, тази година ще бъде нещо като пилотен проект в Долни Цибър, да бъде по-голямо с повече декари. Имаме 50 декара площ за целта. Предишни години общинският кмет, аз, депутати, давахме лични пари за закупуване на семена", обясни Камен Димитров.

СнимкаВ Долни Цибър преобладаващото население е ромското. Кметът не спира да ги хвали- освен че са ученолюбиви, са и много работни, както стана ясно. По думите му, и кражби нямат.

Проверихме и как тече учебният процес в местното училище "Христо Ботев", което има стогодишна история. В новата сграда на четмо и писмо днес се учат децата от селото, а трудности с попълването на бройките в клас нямат.

"Не се оплакваме от липса на деца. От година училището се води обединено, но сега сме основно. Учениците ни идват с голямо желание, не отсъстват, любознателни са, активни са в извънкласните дейности. В Цибър децата и хората са ученолюбиви, повече от десет процента от населението са с висше образование"
, потвърди Юлиан Бобев, учител по история и география в училището.

СнимкаЧиталище "Н. Й. Вапцаров" в Долни Цибър е действащо днес, имат богата дейност и множество изяви на танцовите състави.
 

"Имаме три състава за народни танци. Имаме групи от различни възрасти и дори модерни танци и група за хумористични сценки. Ентусиасти сме, но имаме нужда от нови носии, понякога назаем взимаме от колеги за някое участие. Редовно подготвяме програми за празниците", разказа Генчо Димитров, председател на читалището.

Още за живота в Долни Цибър може да чуете в звуковия файл.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Вижте още

Село Гомотарци - с бъдеще във винения туризъм и с грижа за опазване на миналото

Гостуваме на Гомотарци, едно село разположило се на брега на река Дунав.  Голямо  и красиво населено място, с няколко площада, с просторни и красиви къщи с големи дворове и трудолюбиви хора. Видинското село се гордее със запазената си църква, големия църковен двор, с ценните стенописи, които са реставриран и с новата трапезария към храма...

публикувано на 12.07.24 в 12:00

Калин Виденов: Геноцидът над Северозапада от страна на ГЕРБ продължава

Все по-илюзорни изглеждат шансовете за съставяне на редовен кабинет в рамките на настоящото Народно събрание.  Политическата криза в страната продължава да се задълбочава.  Предсрочните избори наближават с все по-голяма скорост, а единственият шанс да не се стигне до тях е експертен и технически кабинет с третия мандат.  Как се отразява дългогодишният..

публикувано на 11.07.24 в 10:00

Нуждае ли се от рестарт икономиката ни?

България трябва да извърши смели реформи на пазара на труда и в образованието, защото рискува икономиката ѝ да стане много неконкурентоспособна. Разходите за труд растат ударно и въпреки това не успяват да наваксат изоставането спрямо ЕС, а производителността остава ниска. Трябва да се подобри рязко и средата за инвестиции, които изостават..

публикувано на 10.07.24 в 10:45
Боян Минков, кмет на община Белоградчик

Боян Минков: Липсата на редовно правителство затруднява работата на общините

Общините са сред потърпевшите от политическата криза в страната ни, коментира кметът на Белоградчик Боян Минков . По думите му политиците трябва разберат, че хората все повече ще ги наказват по време на избори, като все по-малко гласуват. "Има огромни затруднения в работата на общините и ние, кметовете, го усещаме най-силно, защото сме..

публикувано на 09.07.24 в 14:26
Румен Гълъбинов

Румен Гълъбинов: Политическата нестабилност усложнява постигането на стратегическите ни цели- Еврозоната и Шенген

Ако политиците в България не успеят да се разберат и се стигне до нови избори, се усложняват задачите, свързани със стратегическите цели на страната ни- Еврозоната и Шенген, коментира икономистът и финансист Румен Гълъбинов. По думите му, има риск и да не получим в пълен размер средствата по Плана за възстановяване и устойчивост. "Планът за..

публикувано на 09.07.24 в 13:31

Засилен контрол на Инспекциите по труда за недеклариран труд в рискови сектори

Работата без трудов договор е нарушение, за което в Кодекса на труда изрично е регламентирано, че не може да е маловажно . Затова винаги, при установяване на такова нарушение, се налага санкция, която не може да бъде по-малка от 1500 лева и може да достигне до 15 000 лв.   Много е важно всеки работник да разбере, че когато се съгласява да работи без..

публикувано на 08.07.24 в 15:03

Изсветлява ли сивата икономика

Публичните финанси на България губят близо 3 млрд. лева на година, заради невнесени данъци и осигуровки, вследствие на недекларирана заетост. Изводът е на Асоциация на индустриалния капитал в България. Типичните проявления на недекларирана заетост са няколко и те се променят през годините в зависимост от степента на контрол и в зависимост от..

публикувано на 08.07.24 в 14:59