Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

"За" и "против" еврото в България

Снимка: ЕПА/БГНЕС

Кога България ще смени лева с еврото? Как ще се отрази на джоба ни влизането в еврозоната? Отговорите потърсихме в  "Посоките на делника".

"В рамките на година България може да постигне успех за членство в ERM II". Това заяви премиерът Бойко Борисов по време на дискусия, посветена на членството на България в еврозоната и приемането на еврото като валута.

Страната ни е задължена да въведе еврото, но точен срок за това няма. Съществуват много твърдения, че влизането ни в еврозоната ще се отрази отрицателно на страната ни, на българската икономика и доходите на средностатистическия българин. На противното мнение е бившият заместник министър на финансите, роденият във Враца Любомир Дацов. Дори утре да бъде въведено еврото, аз лично не виждам сериозни недостатъци, които това би могло да предизвика, обяснява той. Предимствата са многостранни. В момента българските граждани и фирми за обмяна на валута плащат между 500 млн. и 1 млрд. лева трансакционни разходи. Всичко това ще бъде спестено и ще остане в страната. Най-големите ефекти ще са и за туризма, и за икономиката. Един от другите положителни аспекти е, че като цяло вследствие на въвеждането на еврото ще има по-добър регулаторен механизъм, ще спаднат лихвените проценти.

"Това е национален приоритет. Трябва да направим всичко възможно, за да бъдем в еврозоната. Трябва да говорим от практическата гледна точка, а не да повтаряме непрекъснато за митовете, които съществуват в българското общество, и за страховете на хората по отношение на инфлацията, на проблемите с влизането в еврозоната. Според мен е загуба на време да повтаряме, че това са митове и че никъде не са се случили. Много по-важно е да знаем ние какво искаме от собственото си правителство и какво самите ние трябва да направим в тази посока. Трябва ясен политически ангажимент за нещата, които трябва да направи България, за да се присъедини към еврозоната. Другото е въпросът за икономиката и т.нар. конвергенция- трябва да имаме конкретни мерки, които да ни позволят в следващите 15-20 години да се доближим до средното ниво в Европа", обяснява Любомир Дацов.

След влизането в т.нар. чакалня за еврозоната, което се очаква да стане през 2019 година, ще са необходими още няколко години преди страната ни реално да въведе еврото като официална валута. Според лидера на Партията на европейските социалисти Сергей Станишев, това би могло да се случи най-късно до 2025 година. Трябва да премахнем структурните несъответствия в бюджетната сфера. Трябва да падне и мониторингът върху правосъдната система. И не на последно място- да доближим икономиката и доходите си до параметрите на по-развитите страни.

Преди седмица обаче движение "Възраждане" започна подписка за свикване на национален референдум с въпроса "Против ли сте премахването на българския лев и въвеждането на еврото като официална валута в България?“.

"Когато се говори за такъв важен външно и вътрешнополитически избор на страната, е съвсем наложително и логично да се попитат гражданите, защото основните външно и вътрешнополитически избори на България през последните 80 години преминаха без абсолютно никакво допитване до хората. Никой не попита българските граждани дали искат да влизат във Варшавския договор или в Съвета за икономическа взаимопомощ преди 1989 година, а след това никой не попита българските граждани дали искат да влязат в ЕС и НАТО. Евентуалното приемане на еврото ще заличи на практика и последните остатъци от български суверенитет и независимост. Ние сме категорично против приемането на еврото. Загубим ли лева, загубваме и България. В момента отново ни се обяснява, че като влезем в еврозоната ще започнат да текат мед и масло по улиците, както се обясняваше, когато влязохме в ЕС, а по-рано и когато влязохме в НАТО. В съседна Гърция обедняването, след като въведоха еврото, беше между 30 и 50% в рамките на една година, инфлацията стана двуцифрена, цените на стоките и услугите поскъпнаха в рамките на няколко дни в пъти, докато заплатите останаха същите. Много се говори, че влезем ли в еврозоната лихвите на кредитите ще паднат- да, но и лихвите по влоговоте ще паднат, а България е държавата с най-голям брой спестявания на глава от населението. Нашите икономисти твърдят, че в момента в България 40% от населението живее в бедност, а след като влезем в еврозоната този процент ще скочи на 60", коментира председателят на движение "Възраждане" Костадин Костадинов.

Повече по темата- в прикачения звуков файл.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Хората в Челопек: Селото ни е хубаво и спокойно

Красива природа, чист въздух, богата история, спокойни и усмихнати хора. Така ни посреща Челопек - едно планинско село, сгушено в полите на Врачанския Балкан. Част е от община Враца и е разположено на по-малко от 10 км от големия град. Близостта до него е предимство, казват местните . В града намират работа, а децата им ходят там на училище...

публикувано на 19.07.24 в 14:50

Александър Михайлов: Антикорупционното говорене е просто мода

Продължава да се търси формулата за управление в българската политика.  От поредните предсрочни избори ни делят редица нестандартни и екзотични предложения, целящи да съставят кабинет.  Антикорупционните мерки ли са единствената възможност за преодоляване на превърналата се в перманентна криза?  Статуквото дискутираме с анализатора и автор в..

публикувано на 18.07.24 в 10:00

Задължително ли е висшето образование за успешна реализация на младите?

В разгара на лято 2024 поредният випуск средношколци вече пое по пътя на живота. Почти половината от младите хора не виждат възможности за реализация на трудовия пазар в страната. Някои се ориентират към висшите учебни заведения, а други предпочитат работа в чужбина, заради по-доброто заплащане. Голяма част от младите хора, завършили висшето..

публикувано на 17.07.24 в 10:45

Проф. Вили Лилков: Нужна е формула за съставяне на временно управление с конкретни задачи

Ситуацията в парламента, както и като цяло за българското общество е изключително тревожна, коментира професор Вили Лилков от "Синя България" . По думите му, последните парламентарни избори не са показали път пред българското общество, а много силно раздробяване на политическия пейзаж. На този фон  няма никаква възможност за съставяне на трайно..

публикувано на 16.07.24 в 16:06
Михаил Миков

Михаил Миков: Тежката политическа фрагментация е пречка за съставяне на редовно правителство

Тежката политическа фрагментация в страната е пречка за съставяне на редовно правителство, коментира председателят на 42-рото Народно събрание и бивш председател на БСП Михаил Миков . На последните избори той участва в политическото обединение "Левицата".      "Всичките опити да се състави правителство при такава фрагментация на Народното..

публикувано на 16.07.24 в 13:33

Обсъдиха състоянието на пътищата в област Видин

На проведено заседание на Областната комисия по безопасност на движението по пътищата (ОКБДП), ръководено от областния управител на област Видин Ани Арутюнян, бе представен анализ на пътнотранспортната обстановка на територията на област Видин за второто тримесечие на 2024 г. В заседанието участваха представители на регионални институции и общини ,..

публикувано на 15.07.24 в 14:53

Село Гомотарци - с бъдеще във винения туризъм и с грижа за опазване на миналото

Гостуваме на Гомотарци, едно село разположило се на брега на река Дунав.  Голямо  и красиво населено място, с няколко площада, с просторни и красиви къщи с големи дворове и трудолюбиви хора. Видинското село се гордее със запазената си църква, големия църковен двор, с ценните стенописи, които са реставриран и с новата трапезария към храма...

публикувано на 12.07.24 в 12:00