Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Недооценени ли са медицинските сестри в България?

Снимка: БГНЕС
Специалисти по здравни грижи от цялата страна се събраха в столицата и поискаха: стартова заплата равна на три минимални работни заплати за страната, диференцирано заплащане, възможности за продължаващо обучение, по- добри условия на труд. Защо медицинските сестри в България се чувстват недооценени?


Диана Богомилова е медицинска сестра с 30-годишен трудов стаж, работи на две места- в медицинския център "Света Петка" и в болницата. Говорим в почивката след края на работния й ден в Центъра и преди нощното й дежурство в болницата. Поне два пъти в седмицата има нощни смени:

"Няма начин. Това е положението. За да може да се оцелее със заплатата на медицинска сестра, трябва да се работи най- малко на две места. С една заплата не може да се оцелее. Доскоро ни бяха почти минимални, сега имаме леко повишение на заплатите. Но общо взето, ако няма прослужени години една медицинска сестра тя взема 450 лева. Приравнени сме почти със санитарките. Доскоро. От един месец, която заплата още не съм получила, но от един месец сме с увеличена заплата", каза Диана Богомилова.

След протеста на специалистите по здравни грижи- медицински сестри, лаборанти, рентгенови и клинични лаборанти, фелдшери- очакванията им са да има резултат. Въпреки, че никой от управляващите не излязъл да разговаря с тях, се надяват да поставят начало на преговори, които да доведат до подобрения- да не изтичат кадри навън, да бъде достойно оценен труда им.

Снимка"Здравеопазването е на много ниско ниво в момента, откъм заплащане и оценяване на труда ни, откъм преработване на всички в сферата. Средната възраст за медицинските сестри е 53 години. Броят на сестрите е намалял с повече от два пъти. Което означава, че работата е същата, застаряващо население, а броят на обслужващия персонал е намалял с два и повече пъти. Това са данни от цялата страна, които са и в нашия край. И ние намаляваме. Имам статистика от декември месец, 217 са работещите, ако не се лъжа и сега към днешна дата са с 10 по- малко", допълни Диана Богомилова.

Сред работещите сестри има много в предпенсионна и пенсионна възраст. За да останат младите кадри в България, трябва да получат подкрепата и на пациентите:

"За да се получи промяна, трябва целият български народ да излезе на протест, а не само медиците. Защото, за да останем ние и да обслужваме пациентите, те трябва да ни подкрепят. Не ни ли подкрепят, остават без нас."

СнимкаСериозен е недостигът на кадри в професията. Често пъти младите медицински сестри заминават да работят в чужбина веднага след дипломирането си.

Като медицинска сестра започва работа в София преди четири години Мими Теофилова. Преди това работи 34 години като медицинска сестра във видинската болница.

"Имахме надеждата, че нещата ще се пооправят. Но в крайна сметка наложи ми се най- вече по семейни причини да напусна този град и втората причина съответно е ниското заплащане, което е много ниско. Трудно се живее с такава заплата. Не беше никак лесно да се съберат сили и смелост на едни такива години като моите да напусна собствения си дом, но в крайна сметка стана, не е невъзможно. Доволна съм сега тук. По- спокойно живея. Отивам във Видин рядко, с една тъга и може би затова и не ми се ходи толкова често там", сподели  Мими Теофилова.

СнимкаЗаплащането, което получава сега, е в пъти по- голямо. Не мисли да се мести в чужбина, но казва, че много нейни колежки напускат България.

Боряна Линева е медицинска сестра в столицата на Финландия- Хелзинки с 22-години трудов стаж.  Работи като анестезиологична сестра в тяхната централна болница, която е аналог на "Пирогов". Пред Катя Борисова каза, че тяхната система много прилича на тази, която ние имахме преди:

"Здравеопазването е безплатно. Мисля, че са три платени такси за година при посещаване на джипи в поликлиника и след това е безплатно. В болниците има някакви такси, които са минимални и са спрямо доходите, но по- голям процент от таксата се поема от държавата, което е почти безплатно. Има социални работници към всяко отделение и когато болният е на лечение, се интервюират близките и ако имат нужда от помощ им се осигурява такава", заяви Боряна Линева.

Още по темата може да чуете в звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Хората в Челопек: Селото ни е хубаво и спокойно

Красива природа, чист въздух, богата история, спокойни и усмихнати хора. Така ни посреща Челопек - едно планинско село, сгушено в полите на Врачанския Балкан. Част е от община Враца и е разположено на по-малко от 10 км от големия град. Близостта до него е предимство, казват местните . В града намират работа, а децата им ходят там на училище...

публикувано на 19.07.24 в 14:50

Александър Михайлов: Антикорупционното говорене е просто мода

Продължава да се търси формулата за управление в българската политика.  От поредните предсрочни избори ни делят редица нестандартни и екзотични предложения, целящи да съставят кабинет.  Антикорупционните мерки ли са единствената възможност за преодоляване на превърналата се в перманентна криза?  Статуквото дискутираме с анализатора и автор в..

публикувано на 18.07.24 в 10:00

Задължително ли е висшето образование за успешна реализация на младите?

В разгара на лято 2024 поредният випуск средношколци вече пое по пътя на живота. Почти половината от младите хора не виждат възможности за реализация на трудовия пазар в страната. Някои се ориентират към висшите учебни заведения, а други предпочитат работа в чужбина, заради по-доброто заплащане. Голяма част от младите хора, завършили висшето..

публикувано на 17.07.24 в 10:45

Проф. Вили Лилков: Нужна е формула за съставяне на временно управление с конкретни задачи

Ситуацията в парламента, както и като цяло за българското общество е изключително тревожна, коментира професор Вили Лилков от "Синя България" . По думите му, последните парламентарни избори не са показали път пред българското общество, а много силно раздробяване на политическия пейзаж. На този фон  няма никаква възможност за съставяне на трайно..

публикувано на 16.07.24 в 16:06
Михаил Миков

Михаил Миков: Тежката политическа фрагментация е пречка за съставяне на редовно правителство

Тежката политическа фрагментация в страната е пречка за съставяне на редовно правителство, коментира председателят на 42-рото Народно събрание и бивш председател на БСП Михаил Миков . На последните избори той участва в политическото обединение "Левицата".      "Всичките опити да се състави правителство при такава фрагментация на Народното..

публикувано на 16.07.24 в 13:33

Обсъдиха състоянието на пътищата в област Видин

На проведено заседание на Областната комисия по безопасност на движението по пътищата (ОКБДП), ръководено от областния управител на област Видин Ани Арутюнян, бе представен анализ на пътнотранспортната обстановка на територията на област Видин за второто тримесечие на 2024 г. В заседанието участваха представители на регионални институции и общини ,..

публикувано на 15.07.24 в 14:53

Село Гомотарци - с бъдеще във винения туризъм и с грижа за опазване на миналото

Гостуваме на Гомотарци, едно село разположило се на брега на река Дунав.  Голямо  и красиво населено място, с няколко площада, с просторни и красиви къщи с големи дворове и трудолюбиви хора. Видинското село се гордее със запазената си църква, големия църковен двор, с ценните стенописи, които са реставриран и с новата трапезария към храма...

публикувано на 12.07.24 в 12:00