Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

На гости в село Стубел

Дървото, от което извира вода

7
Снимка: Радио Видин
Село Стубел се намира в центъра на Северозападна България и граничи със землищата на 13 села: Сумер, Трифоново, Крапчене, Николово, Долно Белотинци, Ерден, Бойчиновци, Охрид, Палилула, Липен, Уровене, Пудрия и Краводер. Селото е с много стара история, многолюдно някога, сега с намаляло население до около 500 души. Това, от което се оплакват е безработицата и немотията, принудила много от хората да изберат живота в градовете и чуждите държави пред родното село. Оплакват се от безхаберието за българските села и липсата на редовен автобусен транспорт.

"Голямо село, ама ето-няма хора. По-младите само могат да си намерят работа, и то в града, а за такива като нас изобщо няма. И децата ходят от сега на училище и детска в Монтана. Няма редовно автобус, сутрин в 6.30 има един, после на обяд се връща и това е"
, оплакаха се жителите на Стубел.

СнимкаЗа ремонт "плаче" и инфраструктурата в селото. Имат само две асфалтирани улици, а насипаният чакъл се изронва периодически от силните дъждове. Бордюрите и градинката в центъра също има нужда от обновление, отчитат хората.

Емилия Йорданова е кмет на Стубел трети мандат. От години със здрава женска ръка се е научила да се справя с хорските проблеми, за които намира решение експедитивно. Харесва селото, в което е дошла като снаха и се бори за неговото облагородяване. Отчита демографската криза и отрицателния прираст.

"Положителният ни прираст се изразява в едно бебе за годината, на което много се радваме. С намаляването на младите намаляха и децата, което пък доведе до затваряне на детската градина и училището. Градината я затворихме преди две години, училището през 2008-ма. Сградите запустяха, никой няма интерес да ги вземе и стопанисва, да се направи може би център за стари хора, има нужда", обясни Емилия Йорданова.  

СнимкаЗа някогашното многобройно население и кипящ живот в село Стубел говори големината на сградите. Строени големи и величествени, днес са много трудни за поддръжка, казва кметицата Емилия Йорданова. Разчитат предимно на спонсори за ремонт и поддръжка, но и те се намират трудно. Радват се на ремонта на читалищния салон, който е един от най-големите в региона. В момента ремонтират и сцената до кметството с нов покрив, където ще проведат ежегодния си летен празник "Пъстрина пее" на 14 юли.

Има търсене на имоти в Стубел, което е добре, отчита Емилия Йорданова. Надява се по този начин селото да се подмлади и населението да се увеличава.

Легендата разказва, че името му е произлязло от дървото "стубла". От гръмотевица дървото паднало и от дънера му потекло питейно изворче. Там се заселили хора и до ден днешен селото съществува.

Снимка"Ние сме единствени с това име Стубел и никога не сме го сменяли. Има книга, написана от един местен човек и от нея знам, че тук са се заселили през 7 век славяни. "Стубело" е дърво, от което блика вода", обясни тя.

С рядко срещано име е и тяхната църква, която единствена във Видинската епархия носи името "Св. Св. Кузма и Дамян".

"На 1 юли и 1 ноември в църквата правим курбан. Направихме един лек ремонт на покрива, но искаме отвън оградата да се оправи. Трудно смогваме с косенето на тревните площи обаче. И в двора й, и гробищния парк, постоянно имат нужда от поддръжка в този сезон, а хора за целта нямаме"
, оплака се кметицата.
 
СнимкаЧиталищната дейност в Стубел е много добре развита, не крие гордостта си Емилия, която също е самодеец. Имат група за танци и песни, която има много изяви на всякакви сцени. Гордеят се и с местния футболен отбор с името "Селияк", които временно са в пауза и не играят, но от есента с пресни сили ще подновят участията си в първенствата по футбол.

В звуковия файл може да чуете целия разказа за Стубел, както и песента "Дунаве, бели Дунаве" в изпълнение на женска фолклорна група от село Стубел и оркестър "Цветница".



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Вижте още
Румен Гълъбинов

Румен Гълъбинов: Очевидно е, че членството ни в ЕС, в Шенген, а и в еврозоната, ни дава възможности за по-добър живот

До края на тази седмица трябва да бъде внесен в парламента проектобюджетът за тази година. Това обявиха премиерът Росен Желязков и финансовият министър Теменужка Петкова. Според новите управляващи в държавният бюджет има недостиг от 18 млрд. лева. Съпредседателите на "Продължаваме промяната" Кирил Петков и Асен Василев пък заявиха, че по техни..

публикувано на 11.02.25 в 12:52

Какъв е ефектът от Шенген за бизнеса във Видин

Малко повече от месец, откакто България е част от Шенген, свободното пътуване вече оказва известно влияние в пограничен район, какъвто е Видин. В града и преди можеха да бъдат забелязани не малко граждани на Румъния. Но с падането на задължителните гранични проверки, съвсем естествено е това да се засили. А потенциалът за посещения е огромен,..

публикувано на 10.02.25 в 11:05

Село Септемврийци очаква своя църковен храм

 Екипът на радио Видин гостува в село Септемврийци, община Димово. В България има още едно село с това име и то се намира в община Вълчедръм. В миналото селото е носило името Толовица и е било част от община Лом, но по време на социализма се преименува в Септемврийци, поради факта, че от селото има участници в Септемврийското въстание през 1923 и..

публикувано на 07.02.25 в 12:05

Граждански организации с призив към политиците за подкрепа на равенството между половете

Българска платформа към Европейско женско лоби отправи призив към политиците за подкрепа на равенството между половете. В отворено писмо до настоящото редовно правителство обръщат внимание на факта, че в състава на 105-ия кабинет има само една жена. Правят аналогия с периода 1947-1949 година, когато в управлението на страната има 23-ма..

публикувано на 06.02.25 в 12:57

Превръщат ли се в лукс "белите пари за черни дни"?

Според изследване на "Тренд" 73% от българите не спестяват, 90% не инвестират, а 84% разчитат единствено на доходите си от заплата и пенсия. Сънародниците ни не са големи оптимисти за тази година, като повечето от тях очакват стандартът им на живот да остане същия като миналата година. Това означава, че българите до голяма степен не..

публикувано на 05.02.25 в 10:45

Подходящ модел за България ли е президентската република?

Промяна на управленския модел в България - трайно решение на политическата криза или популизъм с користни цели ? На фона на поредицата от предсрочни избори и крехко управленско мнозинство, отново официално е лансирана идеята за смяна на парламентарната република с президентска.  На страната е нужен нов модел на управление и обществото ни трябва..

публикувано на 04.02.25 в 13:32

Кои са основните причини за катастрофите у нас

Алкохолът и наркотиците са главната причина за възникване на катастрофите в страната, показва анкета на Съюза на българските автомобилисти, проведена с шофьори през 2024 г. Анализът на данните от проучването е направен от доц. д-р Зорница Тоткова от Института за изследване на населението и човека към Българска академия на науките.  След..

публикувано на 03.02.25 в 11:05