Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Ще изчезнат ли стари професии за сметка на нови?

Професии на бъдещето

| обновено на 16.08.18 в 14:33
Снимка: Колаж на Красимир Каменов

За 60% от професиите след 10-15 години ще се изисква висока квалификация, каза проф. Велизара Пенчев, председател на Общото събрание на Русенския университет, по време на кръглата маса във филиала на учебното заведение във Видин. Прогнозата е, че нови професии ще заменят някои от сегашните. Телехирурзи ще извършват операции от разстояние, а до 2030 година повечето от домашната работа ще се върши от роботи, затова ще има нужда и от консултант по роботите, обясни проф. Пенчева:

"...Има много примери за професии на бъдещето. Такава е професията телехирург. Телехирургът ще може да извършва манипулации от друг континент посредством робот...Роботите навлизат непрекъснато в домовете ни и се получава нуждата от професия консултант по роботите...Според проучване, някои от сегашните професии като консултант- продавач например няма да са необходими. За в бъдеще акцента ще са върху образованието на младите хора и новите технологии..." 

Наистина има много професии, които са застрашени от изчезване и в даден момент трудовият пазар ще ги изтласка - така, както мобилните телефони изместиха стационарните, както компютърът зае мястото на пишещата машина и т.н.. Сред застрашените професии са тези, които са свързани с повтаряща се механична дейност, с излишна бюрокрация и с остарели технологии като например шивачи и работници на ишлеме, таксиметрови шофьори и професионални шофьори, туристически агенти, строители. 3D принтирането ще замени голяма част от тези дейности. Списъкът допълват пощальони, застрахователни агенти и др.

Кирил Лазаров е шивач от 40 години. Работата намалява и професията е на път да изчезне, както много други. Навлизането на технологиите е фактор, но също и липсата на приемственост, смята той:

"...За разлика отпреди години, няма толкова работа...Няма и кой да обучиш да работи тоя занаят...Постепенно професията ни ще изчезне..."

Кирил Лазаров се сеща и за изчезващата професия специалист за настройка на акордеони. В България се оказва, че има само един, а другият е в съседна Сърбия.

Съвсем нормално е с отмирането на една епоха да изчезнат и много от професиите, упражнявани по това време.

"Очертават се доста нови професии в бъдещето, като това е нормално", коментира темата софтуерният специалист Виктор Андонов.

"...Нуждите на обществото правят професиите...Като пример мога да дам следното: Преди години хората са ходили в планината и са взимали лед за своите нужди. След това са направили фабрики за лед, а след това са изобретили хладилника...Сега има говорещи коли...Специални системи помагат за отоплението на домовете ни...Някои професии нямат все още имена, но ще си намерят с течение на времето...Очаквано ще изчезнат стари професии за сметка на нови..."

Както сега, така и в бъдещето ИТ специалистите ще си останат начело в класацията на професиите. А този факт идва от това, че вече няма истински сериозен бизнес без внедрен някакъв софтуер, някаква автоматизация или онлайн услуги.

Всичко по темата можете да чуете в звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Рупци: Китно, но обезлюдяващо село

Гостуваме на село Рупци, община Видин. Това е едно от най-близките села до областния град, само на около 5 км. Въпреки, че Рупци е много близо до Видин, местните жители са намалели значително през последните години. В селото постоянно живеят по-малко от 100 души, предимно възрастни хора. Илиян Ангелов е кмет на Рупци от 2015 година, като в..

публикувано на 14.02.25 в 11:30
Яница Петкова

Яница Петкова: Социалните мрежи са ни изнежили

Фалшивите новини и ограниченията в мрежите са новата нормалност.  Над 60% от българите твърдят, че на практика попадат всеки ден на информация, която може да се определи като лъжлива. Тенденцията от последните години сочи, че България трайно заема последно място сред държавите от Европейския съюз в Индекса за медийна грамотност.  Защо..

публикувано на 13.02.25 в 10:00
Тома Ушев

Тома Ушев: Интернет е отражение на човешката природа

Фалшивите новини и ограниченията в мрежите са новата нормалност.  Над 60% от българите твърдят, че на практика попадат всеки ден на информация, която може да се определи като като лъжлива.  Тенденцията от последните години сочи, че България трайно заема последно място място сред държавите от Европейския съюз в Индекса за медийна грамотност...

публикувано на 13.02.25 в 10:00

Ще се включи ли Северозападът в протеста срещу надценките на храните?

Бойкот на хранителните магазини е обявен за 13 февруари, четвъртък. Заради високите цени, идеята е на тази дата магазините да останат пусти и в тях да не влезе нито един купувач. Протестът е по примера на Хърватия и е организиран от Движение "Системата ни убива", Федерацията на потребителите в България и Обединени пенсионерски съюзи...

публикувано на 12.02.25 в 10:45
Румен Гълъбинов

Румен Гълъбинов: Очевидно е, че членството ни в ЕС, в Шенген, а и в еврозоната, ни дава възможности за по-добър живот

До края на тази седмица трябва да бъде внесен в парламента проектобюджетът за тази година. Това обявиха премиерът Росен Желязков и финансовият министър Теменужка Петкова. Според новите управляващи в държавният бюджет има недостиг от 18 млрд. лева. Съпредседателите на "Продължаваме промяната" Кирил Петков и Асен Василев пък заявиха, че по техни..

публикувано на 11.02.25 в 12:52

Какъв е ефектът от Шенген за бизнеса във Видин

Малко повече от месец, откакто България е част от Шенген, свободното пътуване вече оказва известно влияние в пограничен район, какъвто е Видин. В града и преди можеха да бъдат забелязани не малко граждани на Румъния. Но с падането на задължителните гранични проверки, съвсем естествено е това да се засили. А потенциалът за посещения е огромен,..

публикувано на 10.02.25 в 11:05

Село Септемврийци очаква своя църковен храм

 Екипът на радио Видин гостува в село Септемврийци, община Димово. В България има още едно село с това име и то се намира в община Вълчедръм. В миналото селото е носило името Толовица и е било част от община Лом, но по време на социализма се преименува в Септемврийци, поради факта, че от селото има участници в Септемврийското въстание през 1923 и..

публикувано на 07.02.25 в 12:05