Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Как е най-изгодно да се отопляваме

Снимка: Радио ВИДИН

Въпреки че все още се радваме на топло време през деня, вечерите са хладни. И все по-често поглеждаме към отоплителните уреди. Сезонът на "топлото" наближава, затова и решихме да попитаме кой е най-изгодния начин за отопление- хем да е по-евтино, хем да е топло?

Анкетата сред видинчани показва, че през студените месеци всеки се отоплява според възможностите си:

"На парно се отоплявам. Като ни дотежи, ще пуснем климатика. Той ще отиде толкова, колкото и въглищата, 90 лева на месец, 90 лева и за климатик, ама той ще отоплява една стая. То е хубаво сега с пелетите, но да преправим котела ще ни трябват 3000 лева... С климатик, по удобно е, по-чисто е. С два климатика, аз съм в гарсониера. Зимните месеци плащам до 140 лева... Аз съм на климатик. Лятото правя икономия и не харча много ток и тия икономии ги ползвам зимата, за да плащам тока. С тия пенсии едвам живеем... На ток, с климатици, защото според мен е приятна температурата... По-топло ни е с климатик. Когато отсъстваме го гасим... Нямаме възможност за пелети, тия уредби са скъпички... Аз съм на парно, направено. Излиза ми не по-малко от 1300 лева... На пелети, с камина, трета година. Много по-удобно е и по-практично. Малко се оскъпява в сравнение с въглищата. Ако е било с въглища 1000 лева, с пелети ще бъде 1100-1200, зависи. Камината може да работи само с дървени пелети. На сезон отиват към 3 тона. Миналата година бяха 350 лева за тон..."

СнимкаВсе още голяма част от хората използват твърдо гориво за отопление- печки, камини, парно. Проверихме в една от търговските бази във Видин има ли търсене, колко и какво зареждат видинчани.

"В момента интерес има, но най-сериозно и най-силно пазарът работи през юли и август. Пазарът е спокоен, но в отрицателния смисъл. Досега в предните години в летния период цените чувствително падаха. Докато последната година, както на пелетите, така и на въглищата, цените в летния период се задържаха. Дървата нямат промяна от миналата година. Сериозната промяна настъпи, когато се получи интерес от Румъния за дърва и започнаха да се изнасят за Румъния. Тогава цената подскочи нагоре и сега се задържа. Ето, при нас нарязаните и нацепените, кубикът е 85 лева", каза  Валери Василев, управител на търговска база "Хена".

Очаква се увеличение на цените на въглищата с 10-20 лева, защото има неяснота как ще стигат въглищата до дунавските градове. Има голяма вероятност да пристигат до морските пристанища, което ще доведе до допълнителен превоз до по-отдалечените градове.

СнимкаАнгел Димитров е управител на "Aнгел Клима" -фирма, която се занимава с доставка, монтаж и ремонт на всички видове климатична техника. Казва, че има тенденция все повече видинчани да минат на отопление с климатици:

"Хората просто са си направили сметката- не искат да палят, не искат да носят дърва и въглища."

На климатиците е необходимо да се прави ежегодно профилактика, защото така се пести енергия. Новите, които се пускат на пазара са най-икономични. Когато си купуваме климатик, трябва да гледаме да е под един киловат разходът, съветва специалистът.

"Съответно по-скъпите климатици са по- хубави."


През зимата е най- добре климатикът да не се гаси, а да се оставя постоянно да работи.

СнимкаОтоплението с камини и котли, които работят с пелети, навлиза все повече в домакинствата. Предпочитано е защото е по-чисто, целият цикъл по запалване, поддържане на определената температура и гасене е автоматичен, така щадим и околната среда. Йоан Христов е ръководител на отдел "Горелки" на видинска фирма "Команд", която произвежда котли, камини, горелки за отопление с пелети и биогориво.

"В началото на отоплителния сезон има голям интерес. Всеки гледа да спести някой лев и да не се занимава с хамалогията на въглищата и дървата. Далеч по-икономично е, ако системата е изградена правилно. Все едно си на централно парно- натискаш копчето и след 15 минути ти е топло."

Дървените пелети са по-хубави, правят по-малко пепел и са по-калорични. Слънчогледовите пелети са по-нискокалорични, от дървените, но пък за сметка на това цената е два пъти по-ниска.


В крайна сметка, няма еднозначно мнение, по въпроса има ли евтино отопление. Едни залагат на удобството, което осигурява климатикът, други- на уюта от топлината, която осигурява отоплението с дърва. Всеки сам избира как ще се отоплява, главно според портфейла си...



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Хората в Челопек: Селото ни е хубаво и спокойно

Красива природа, чист въздух, богата история, спокойни и усмихнати хора. Така ни посреща Челопек - едно планинско село, сгушено в полите на Врачанския Балкан. Част е от община Враца и е разположено на по-малко от 10 км от големия град. Близостта до него е предимство, казват местните . В града намират работа, а децата им ходят там на училище...

публикувано на 19.07.24 в 14:50

Александър Михайлов: Антикорупционното говорене е просто мода

Продължава да се търси формулата за управление в българската политика.  От поредните предсрочни избори ни делят редица нестандартни и екзотични предложения, целящи да съставят кабинет.  Антикорупционните мерки ли са единствената възможност за преодоляване на превърналата се в перманентна криза?  Статуквото дискутираме с анализатора и автор в..

публикувано на 18.07.24 в 10:00

Задължително ли е висшето образование за успешна реализация на младите?

В разгара на лято 2024 поредният випуск средношколци вече пое по пътя на живота. Почти половината от младите хора не виждат възможности за реализация на трудовия пазар в страната. Някои се ориентират към висшите учебни заведения, а други предпочитат работа в чужбина, заради по-доброто заплащане. Голяма част от младите хора, завършили висшето..

публикувано на 17.07.24 в 10:45

Проф. Вили Лилков: Нужна е формула за съставяне на временно управление с конкретни задачи

Ситуацията в парламента, както и като цяло за българското общество е изключително тревожна, коментира професор Вили Лилков от "Синя България" . По думите му, последните парламентарни избори не са показали път пред българското общество, а много силно раздробяване на политическия пейзаж. На този фон  няма никаква възможност за съставяне на трайно..

публикувано на 16.07.24 в 16:06
Михаил Миков

Михаил Миков: Тежката политическа фрагментация е пречка за съставяне на редовно правителство

Тежката политическа фрагментация в страната е пречка за съставяне на редовно правителство, коментира председателят на 42-рото Народно събрание и бивш председател на БСП Михаил Миков . На последните избори той участва в политическото обединение "Левицата".      "Всичките опити да се състави правителство при такава фрагментация на Народното..

публикувано на 16.07.24 в 13:33

Обсъдиха състоянието на пътищата в област Видин

На проведено заседание на Областната комисия по безопасност на движението по пътищата (ОКБДП), ръководено от областния управител на област Видин Ани Арутюнян, бе представен анализ на пътнотранспортната обстановка на територията на област Видин за второто тримесечие на 2024 г. В заседанието участваха представители на регионални институции и общини ,..

публикувано на 15.07.24 в 14:53

Село Гомотарци - с бъдеще във винения туризъм и с грижа за опазване на миналото

Гостуваме на Гомотарци, едно село разположило се на брега на река Дунав.  Голямо  и красиво населено място, с няколко площада, с просторни и красиви къщи с големи дворове и трудолюбиви хора. Видинското село се гордее със запазената си църква, големия църковен двор, с ценните стенописи, които са реставриран и с новата трапезария към храма...

публикувано на 12.07.24 в 12:00