Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Млади хора оцениха прехода и начертаха приоритети

Снимка: Нора Йоцова

На 10 ноември- дата, емблематична за новата история на страната ни, младежки организации от различни региони потърсиха отговор на въпроса "Ако днес е краят на прехода, какви са приоритетите на България за следващите 20 години ?". 13 организации се включиха във форума, в който участваха и Росен Плевнелиев, президент на Република България в периода 2012-2017 год., Мая Манолова, омбудсман и Николай Василев, бивш вицепремиер и министър. Младите хора изготвиха декларация с начертани приоритети за бъдещото развитие на страната ни, които да изпратят до държавните институции. След 29 години, обаче, като че ли все още спорим дали краят на прехода е настъпил. Повечето от нас смятат, че той бе несправедлив. Участниците в дискусията се обединиха около тезата, че в бъдещето трябва да се погледне с ясна представа за миналото.
На проведения форум присъстваха и Радослав Георгиев и Емил Иванов от Сдружение "Активно общество" Видин.
"Смятам, че вече е време ние да започнем да отстояваме позиции, цели и идеали за страната си, напред във времето. Само хора, които имат ясна визия напред в бъдещето могат да променят тази страна към нещо по-добро. Нашите приоритети, които представихме на форума, бяха борбата с бедността, ролята на България в бъдещето на Европейския съюз и включването на хората с увреждания като активни граждани на обществото ни" - заяви Радослав Георгиев
Емил Иванов коментира протестните действия, които се провеждат в много градове на страната: 
"За мен е изключително грозно да се политизира такъв граждански акт. Това, че някои личности се опитват да се възползват от подобни протести, не означава че масата народ не са излезли по свои собствени убеждения, за това, че искат най- накрая нещо да се случи. Много е грозно, когато някой се опитва да изкара цялата ситуация политическа. Радвам се, че българите най- сетне разбраха, че един неуспешен протест не означава, че каузата е непременно загубена." 
В разговора по темата включихме д-р Петко Петков, социолог и представител на Фондация "Северозападен институт за младежки политики" Монтана: "Представата на младите хора, че тяхната реализация е в чужбина, е основният им проблем. Основната идея е младите да се върнат от чужбина и да помагат на собствената си родина. На този етап това все още не се случва, но има индикации за преосмисляне на цялата тази вълна, която залива Европа и Америка ... Това рано или късно ще се случи и младите хора вече са начертали няколко основни моменти, свързани със социалната политика и пенсионната реформа ... Младите имат огромен опит, особено в неправителствения сектор и те са напълно готови да управляват и градят опита си чрез работа. Смея да твърдя, че в Северозападна България младежките организации са много по-активни, отколкото в другите региони на страната. Мисля, че Северозападът и в бъдеще ще бъде един добър пример за работа с младите хора" - коментира д-р Петко Петков.

Дойде ли часът на младите хора - това попитахме видинчани: "Къде ще срещнете в нашия град млади хора? Държавата трябва да помисли за това как да ги върне. За съжаление ние, пенсионерите, смятаме, че такава е равносметката от прехода ... Трудно ще се върнат отново младите хора- дано да има повече такива и да се надяваме, че животът ще се подобри ... Младите хора са бъдещето на тази държава и ако ние младите не се вземем в ръце, то няма кой да го направи. Не бих се занимавала с политика, но по- скоро бих направила нещо друго за този град ... България за съжаление от доста години страда от своята късопаметност. Нашите управници през последните 30 години използваха незнанието на българина, за да направят капитал на чужд гръб. Те нямат морала и качествата наистина да бъдат държавници. Когато се използват страховете и слабостите, естествено се ражда това, което можем да видим в момента" - коментираха видинчани. 
Повече по темата можете да чуете в звуковия файл към материала.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Задължително ли е висшето образование за успешна реализация на младите?

В разгара на лято 2024 поредният випуск средношколци вече пое по пътя на живота. Почти половината от младите хора не виждат възможности за реализация на трудовия пазар в страната. Някои се ориентират към висшите учебни заведения, а други предпочитат работа в чужбина, заради по-доброто заплащане. Голяма част от младите хора, завършили висшето..

публикувано на 17.07.24 в 10:45

Проф. Вили Лилков: Нужна е формула за съставяне на временно управление с конкретни задачи

Ситуацията в парламента, както и като цяло за българското общество е изключително тревожна, коментира професор Вили Лилков от "Синя България" . По думите му, последните парламентарни избори не са показали път пред българското общество, а много силно раздробяване на политическия пейзаж. На този фон  няма никаква възможност за съставяне на трайно..

публикувано на 16.07.24 в 16:06
Михаил Миков

Михаил Миков: Тежката политическа фрагментация е пречка за съставяне на редовно правителство

Тежката политическа фрагментация в страната е пречка за съставяне на редовно правителство, коментира председателят на 42-рото Народно събрание и бивш председател на БСП Михаил Миков . На последните избори той участва в политическото обединение "Левицата".      "Всичките опити да се състави правителство при такава фрагментация на Народното..

публикувано на 16.07.24 в 13:33

Обсъдиха състоянието на пътищата в област Видин

На проведено заседание на Областната комисия по безопасност на движението по пътищата (ОКБДП), ръководено от областния управител на област Видин Ани Арутюнян, бе представен анализ на пътнотранспортната обстановка на територията на област Видин за второто тримесечие на 2024 г. В заседанието участваха представители на регионални институции и общини ,..

публикувано на 15.07.24 в 14:53

Село Гомотарци - с бъдеще във винения туризъм и с грижа за опазване на миналото

Гостуваме на Гомотарци, едно село разположило се на брега на река Дунав.  Голямо  и красиво населено място, с няколко площада, с просторни и красиви къщи с големи дворове и трудолюбиви хора. Видинското село се гордее със запазената си църква, големия църковен двор, с ценните стенописи, които са реставриран и с новата трапезария към храма...

публикувано на 12.07.24 в 12:00

Калин Виденов: Геноцидът над Северозапада от страна на ГЕРБ продължава

Все по-илюзорни изглеждат шансовете за съставяне на редовен кабинет в рамките на настоящото Народно събрание.  Политическата криза в страната продължава да се задълбочава.  Предсрочните избори наближават с все по-голяма скорост, а единственият шанс да не се стигне до тях е експертен и технически кабинет с третия мандат.  Как се отразява дългогодишният..

публикувано на 11.07.24 в 10:00

Нуждае ли се от рестарт икономиката ни?

България трябва да извърши смели реформи на пазара на труда и в образованието, защото рискува икономиката ѝ да стане много неконкурентоспособна. Разходите за труд растат ударно и въпреки това не успяват да наваксат изоставането спрямо ЕС, а производителността остава ниска. Трябва да се подобри рязко и средата за инвестиции, които изостават..

публикувано на 10.07.24 в 10:45