Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Слатина - селото на изворите, чака ремонт на водопровод

11
Снимка: Радио ВИДИН


Днес кметската рубрика ни води в берковското село Слатина. То се намира на 10-ина километра от Берковица и на около 7 км от Клисурския манастир. Жителите на Слатина са малко над 200 души, повечето на пенсионна възраст. Младите, които са останали, работят в Берковица, защото в селото няма от какво да се препитават.

"Работим в Берковица. Пътуваме със собствен превоз, по-удобно е. Ние сме сестри, пътуваме с колата на майка ми. По принцип тук много няма работа и ходим по държавите, аз съм ходила в 4 държави...
Ако ми се удаде възможност, пак ще тръгна със семейството евентуално. Съпругът ми е в чужбина, така ни принуждава самата държава, не селото...

Ние си имаме всичко според мен, неасфалтираният път малко загрозява, но има жалене на проекта и затова се бавят нещата. В общи линии сред близки сме, приятно ни е...
Селата обезлюдяват, тук останахме само стари хора, старите хора умират, къщите остават празни. Младите заминават по големите градове, даже в Берковица вече само стари хора остават, младите заминават по София. В нашето село имаше две групи детска градина и училище, сега имаме едно дете и като мине тук всички баби летиме да му се радваме. Едно дете в цяло село и то ще избяга..."

В селото няма работа, казва и кметът Славейко Давидов. 3-4 семейства продължават традицията на малинопроизводството, толкова са и производителите на билки, и пчеларите взети заедно.

"В момента отглеждат малини 3-4 семейства, не е както бумът преди демокрацията. Тук действително имаше малини, ягоди много се оглеждаха. Сега всеки си търси пазара сам. Хората се отказаха най-вече заради цените при това прекупуване и препродаване. Не може ягодата да ти я изкупят за 60 стотинки, а той да я продава за 2 лева. Така е и с малината, затова хората, които огледат предпочитат да я занесат на место. Явно са доволни, щом продължават да отглежадат. Имаме една жена, които се занимава с билкарство, синът й е в София и той се занимава да търси пазар. Едно друго момче се занимава с лавандула. Лошото е, че всеки трябва да се търси пазара. Малко са обработваемите площи, повечето ги взимат под аренда за почистване, защото там е по-малко -минава почиства, взима си парите и до тук. Докато обработката трябва и гледане след това..."

Името на село Слатина означава извор и според местните първите заселници го наричат така заради големия брой извори в околността. Едни казват, че са 18-20, според други броят им достига 37. Изворите са основен източник на питейна вода в селото, не само заради честите аварии по стария водопровод, а и заради по-добрите качества на водата от тях. Близо до площада тече минерална вода, която хората използват за лечебни и домакински цели, разказва кметът Славейко Давидов:
Снимка: Радио ВИДИН
"Тази година се направи ремонт на 300 метра водопровод с тенденция догодина да се асфалтира, защото част от селото е асфалтирано, но другата да се асфалтира и тя цялостно, да се ремонтират тротоарите...Този ремонт решава част от проблема с осигуряването на вода. Самата инсталация е след 1968 година и авариите са много чести, да не кажа всеки ден, но всяка седмица имаме авария. Водата се доставя от "Среченска бара", понеже самият язовир е направен на наша земя, слатинска. Иначе редовно имаме вода, засега няма проблеми, като стане авария веднага се вика ВиК Берковица и веднага се отзовават. Трябва да се подмени и останалата част от водопровода, но не виждам как ще стане, защото водопроводната ни мрежа е голяма. Тук, ако са 300 метра, поне 5-6 км остават. Всичко е свързано със средства. Тук имаме минерален извор, но и с него нищо не става, хората само идват да си перат дрехите...Водата е лековита, дават я най-вече за рани. Направи се една баня, която след демокрацията се спря, нищо не стана с нея. Самото село се слави със своите извори, над 18-20 извора има, защото във всяко дере има поне по 2-3. Ползват си я хората, точат си я за пиене..."

Освен с изворите си, Слатина впечатлява с красивата си природа, а заради близостта си до Клисурския манастир, до Берковица и Вършец привлича туристи от цялата страна.

"Идват хора може би от цяла България, защото онзи ден имаше посещение на хора от Варна. В разговор с тях казаха, че искат да посетят Клисурския манастир, той е на 7 км от селото, близко е и има интерес...Много от хората идват заради природата. Имаше посещение на хора от Варна, които дойдоха лошо настроени. Казах им, че има много места, които да постят. Ходиха на Чипровския, на Лопушанския манастир, обиколиха навсякъде и догодина искат да дойдат за една седмица. Останаха възхитени от природата, тишината спокойствието..."

Снимка: Радио ВИДИН
Хора от цяла България и от чужбина се събират в Слатина три пъти в годината - за традиционния събор, който е на 6 май- Гергьовден, и след това в края на юли, когато местните провеждат земляческа среща и пленер по дървопластика и живопис.

"Земляческата среща се прави за 7-ма година, тази година промених малко тематиката, защото поканих повече танцови състави. Хората останаха много доволни от това, защото танцьорите вкарват повече веселие. Имаше танцов състав от Баня, Карловско, от Монтана, от Спанчевци и най-вече от близките села. Самите родове си канят гости, правят си маса, започва веселие и така...Идеята за пленера я дава Найден Кирилов и първо пленерът се прави в Бързия, след това той го мести тук. Събират около 10-тина участници, като сред тях са художници, скулптори. Пленерът е една седмица. Творците правят най-вече изгледи от самото село..."

В началото на своя мандат кметът на Слатина си поставя за задача да възстанови читалищната дейност в селото. През 2016 година е учредено народно читалище "Христо Ботев". Изградена е малка читалищна сграда с открита сцена към нея. Към читалището е сформирана певческа група, част от която е и Славейко Давидов.

"Групата се състои от 8 жени и 2 мъже -  аз и още един. Ръководител ни е Николинка Сергеева. Също так направихме една стая за фолклорната група и там сме си накачили всички грамоти. Представяме се с местен фолклор, имаме човек, който ни написа песни за селото, изпълняваме и тях. Разучаваме много песни, гледаме да не включваме една и съща и винаги са различни..."
.

Повече за живота в Слатина може да чуете в звуковия файл.






Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Хората в Челопек: Селото ни е хубаво и спокойно

Красива природа, чист въздух, богата история, спокойни и усмихнати хора. Така ни посреща Челопек - едно планинско село, сгушено в полите на Врачанския Балкан. Част е от община Враца и е разположено на по-малко от 10 км от големия град. Близостта до него е предимство, казват местните . В града намират работа, а децата им ходят там на училище...

публикувано на 19.07.24 в 14:50

Александър Михайлов: Антикорупционното говорене е просто мода

Продължава да се търси формулата за управление в българската политика.  От поредните предсрочни избори ни делят редица нестандартни и екзотични предложения, целящи да съставят кабинет.  Антикорупционните мерки ли са единствената възможност за преодоляване на превърналата се в перманентна криза?  Статуквото дискутираме с анализатора и автор в..

публикувано на 18.07.24 в 10:00

Задължително ли е висшето образование за успешна реализация на младите?

В разгара на лято 2024 поредният випуск средношколци вече пое по пътя на живота. Почти половината от младите хора не виждат възможности за реализация на трудовия пазар в страната. Някои се ориентират към висшите учебни заведения, а други предпочитат работа в чужбина, заради по-доброто заплащане. Голяма част от младите хора, завършили висшето..

публикувано на 17.07.24 в 10:45

Проф. Вили Лилков: Нужна е формула за съставяне на временно управление с конкретни задачи

Ситуацията в парламента, както и като цяло за българското общество е изключително тревожна, коментира професор Вили Лилков от "Синя България" . По думите му, последните парламентарни избори не са показали път пред българското общество, а много силно раздробяване на политическия пейзаж. На този фон  няма никаква възможност за съставяне на трайно..

публикувано на 16.07.24 в 16:06
Михаил Миков

Михаил Миков: Тежката политическа фрагментация е пречка за съставяне на редовно правителство

Тежката политическа фрагментация в страната е пречка за съставяне на редовно правителство, коментира председателят на 42-рото Народно събрание и бивш председател на БСП Михаил Миков . На последните избори той участва в политическото обединение "Левицата".      "Всичките опити да се състави правителство при такава фрагментация на Народното..

публикувано на 16.07.24 в 13:33

Обсъдиха състоянието на пътищата в област Видин

На проведено заседание на Областната комисия по безопасност на движението по пътищата (ОКБДП), ръководено от областния управител на област Видин Ани Арутюнян, бе представен анализ на пътнотранспортната обстановка на територията на област Видин за второто тримесечие на 2024 г. В заседанието участваха представители на регионални институции и общини ,..

публикувано на 15.07.24 в 14:53

Село Гомотарци - с бъдеще във винения туризъм и с грижа за опазване на миналото

Гостуваме на Гомотарци, едно село разположило се на брега на река Дунав.  Голямо  и красиво населено място, с няколко площада, с просторни и красиви къщи с големи дворове и трудолюбиви хора. Видинското село се гордее със запазената си църква, големия църковен двор, с ценните стенописи, които са реставриран и с новата трапезария към храма...

публикувано на 12.07.24 в 12:00