Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Как частна земя става общинска

Снимка: Радио ВИДИН

"Кражбата на наследената от дядо ми собственост е емоционално свързана с целия ни род. Доведе до настъпили недобри вече взаимоотношения между роднини. Очаквам възстановяване, справедливост, а загубените от рента хиляди левове бъдат нашата помощ за укрепване на демокрацията." Така завършва жалбата на 68-годишния Антон Филипов от видинското село Новоселци до Окръжна прокуратура- Видин. Това е една от инстанциите, които алармира за продадена наследствена земя от неговия дядо. 


Според Антон Филипов, през 1998 година поземлената комисия е признала правото му на собственост на създаденото от неговия дядо през 1933 година лозе от 10 декара и 300 квадратни метра в землището на село Градец. След възникнал пожар в землището през 2003 година лозето изгоряло. 


"Подавайки необходимите документи за издаване на нов нотариален акт, тъй като братовчедката ми 97-а година емигрира в Канада, а не беше оставила никому пълномощно, за да я представлява, а всички останали искаха да се направи делба, защото беше единственото насаждение и всеки искаше да му остане спомен от предците му, и затова не беше направен нотариален акт. След време тя дойде в България, беше направено такова пълномощно и ние с всички останали документи ги представихме в служба "Земеделие и гори", които от своя страна, подготвили документите, ги пращат в Общински съвет с цел формално разглеждане и подписване след сесия и издаване на нов нотариален акт. Месеци стоят документите, въпреки че съгласно закона за земеделските земи би трябвало в определен срок да бъдат разгледани и да бъдат удовлетворени исканията на собствениците на тези земи, те се подхвърлят от бюро на бюро, може би ги крият, до момента, когато частният съдебен изпълнител Виолета Томова, търсейки начин да удовлетвори исканията на частни фирми, на които Община Видин дължи средства след като беше изпаднала в несъстоятелност, заедно с началник отдел "Общински имоти", решават да предложат и земи, на които с постановление са били възстановени в реални, съществуващи граници на собствениците. Нашата нива разбирам, че е продадена, след като от отдел "Земеделие и гори" ми казват, че вече има представени искане и документи, че след проведен търг, за да бъдат скицирани и записани новите собственици в отдела", обясни казусът Антон Филипов.


След като подал документи за обезщетяване с други земи от общинския земеделски фонд повече от три години няма решение:


"Земеделие и гори" предлагат нова земя, тия документи да бъдат разгледани на сесия и да ми бъде възстановено правото на количеството земя, която е била продадена."


Отговорът на страните по случая, както и на адвокат Пламен Стефанов може да чуете в звуковия файл.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Хората в Челопек: Селото ни е хубаво и спокойно

Красива природа, чист въздух, богата история, спокойни и усмихнати хора. Така ни посреща Челопек - едно планинско село, сгушено в полите на Врачанския Балкан. Част е от община Враца и е разположено на по-малко от 10 км от големия град. Близостта до него е предимство, казват местните . В града намират работа, а децата им ходят там на училище...

публикувано на 19.07.24 в 14:50

Александър Михайлов: Антикорупционното говорене е просто мода

Продължава да се търси формулата за управление в българската политика.  От поредните предсрочни избори ни делят редица нестандартни и екзотични предложения, целящи да съставят кабинет.  Антикорупционните мерки ли са единствената възможност за преодоляване на превърналата се в перманентна криза?  Статуквото дискутираме с анализатора и автор в..

публикувано на 18.07.24 в 10:00

Задължително ли е висшето образование за успешна реализация на младите?

В разгара на лято 2024 поредният випуск средношколци вече пое по пътя на живота. Почти половината от младите хора не виждат възможности за реализация на трудовия пазар в страната. Някои се ориентират към висшите учебни заведения, а други предпочитат работа в чужбина, заради по-доброто заплащане. Голяма част от младите хора, завършили висшето..

публикувано на 17.07.24 в 10:45

Проф. Вили Лилков: Нужна е формула за съставяне на временно управление с конкретни задачи

Ситуацията в парламента, както и като цяло за българското общество е изключително тревожна, коментира професор Вили Лилков от "Синя България" . По думите му, последните парламентарни избори не са показали път пред българското общество, а много силно раздробяване на политическия пейзаж. На този фон  няма никаква възможност за съставяне на трайно..

публикувано на 16.07.24 в 16:06
Михаил Миков

Михаил Миков: Тежката политическа фрагментация е пречка за съставяне на редовно правителство

Тежката политическа фрагментация в страната е пречка за съставяне на редовно правителство, коментира председателят на 42-рото Народно събрание и бивш председател на БСП Михаил Миков . На последните избори той участва в политическото обединение "Левицата".      "Всичките опити да се състави правителство при такава фрагментация на Народното..

публикувано на 16.07.24 в 13:33

Обсъдиха състоянието на пътищата в област Видин

На проведено заседание на Областната комисия по безопасност на движението по пътищата (ОКБДП), ръководено от областния управител на област Видин Ани Арутюнян, бе представен анализ на пътнотранспортната обстановка на територията на област Видин за второто тримесечие на 2024 г. В заседанието участваха представители на регионални институции и общини ,..

публикувано на 15.07.24 в 14:53

Село Гомотарци - с бъдеще във винения туризъм и с грижа за опазване на миналото

Гостуваме на Гомотарци, едно село разположило се на брега на река Дунав.  Голямо  и красиво населено място, с няколко площада, с просторни и красиви къщи с големи дворове и трудолюбиви хора. Видинското село се гордее със запазената си църква, големия църковен двор, с ценните стенописи, които са реставриран и с новата трапезария към храма...

публикувано на 12.07.24 в 12:00