Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Сланотрън очаква регистрацията на минералния извор

5
Снимка: Радио ВИДИН
Днес рубриката "Добро утро, кмете!" ни води във видинското село Сланотрън. В него живеят около 550 души, а проблемите им са като на хората в повечето малки населени места на Северозапада - безработица, застаряващо население, обезлюдяване. Това разказаха пред Генади Вельов жители на Сланотрън:

"За да живееш, трябва да работиш, иначе какво...Ама няма вече народ. Селото беше пълно с комсомолци, сега деца не се раждат, на 5 години едно. Младите избягаха по чужбина, който отиде, после не се връща. Това живот ли е...Мъка, младите, които са тук се мъчат. Няма, няма...Селата умират...
Труден е животът...Нищо не работи тук, само една кръчма, пощата и кметството. Три фирми има тук в Сланотрън, които взимат по 2-3-ма...Безработицата е най-големият проблем. Има момчета на борсата, дават им по 35 лева...Проблемът е, че само стари хора са останали. Над 70 души са в чужбина..."


Село Сланотрън е известно с лековитата си вода. В миналото с нея идвали да се лекуват хора от цялата страна. След това изворът бил затворен, а местните започнали да търсят начини да възстановят неговата дейност и така да възродят живота в селото си. В последните години за извора се говори само по избори, споделиха пред Катя Борисова хора от селото:

"Минералната вода в Сланотрън ще я пуснат, ама кой знае коя година...Но навремето селото е било много развито...Кой е казал, че не е добра водата. Затвориха я тогава и не искат да отворят. Сега на всички избори пак я отварят, само по избори...Водата е за много заболявания. По свойства се равнява на извора в Карлови Вари, така съм чул и от местната управа, и от други хора, които са по-запознати. Може би, ако е на друго място, по централно, може би нямаше да е така, но Северозападът си е Северозапад... Това ни е съдбата..."

Минералният извор е един от елементите, изобразени върху герба на Сланотрън. Снимка: Радио Видин
Минералният извор е важен елемент от герба на Сланотрън. Разработването на извора може да възроди населеното място, смята кметът Венелин Павлов:

"Нашият извор първо трябва да се регистрира, защото това е затапен водоизточник и де факто не е извор, а е бивш извор. Уверенията на Община Видин и лично на кмета на последната оперативка бяха, че документите са предоставени в Министерския съвет, за да се извърши регистрацията...Изворът е общинска собственост. Той е най-силно изразеният символ в герба на селото. Ако бъде пуснат и се създаде инфраструктура, този извор може да възроди селото. Срещал съм се със специалисти, които обясняват, че 10% са достатъчни от тази вода за балнеолечение, другите 90% от водата могат да се ползват за други цели..."

Сланотрън е добре благоустроено село. Улиците са запазени, а за да ги поддържат хората не разчитат само на общината, а се справят и сами.

"Когато фирми от града или общината нямат възможност да дойдат да асфалтират някакви повреди по асфалта, ние събираме пари и запълваме дупките. Така ни е по-изгодно, отколкото да си потрошим автомобилите. Просто времената се промениха и всеки разбира, че ако си го направим, ще го имаме, ако чакаме отгоре да падне, няма да стане. Затова се мобилизираме, събираме  някой лев за ремонти, за благотворителност. Много е развита благотворителността, за църквата сме събрали 5000-6000 лева", разказа кметът.

Още за живота в Сланотрън може да чуете в звуковия файл.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Вижте още

Златко Живков: За мен Монтана е мисия, аз вярвам в това, което правя!

Отправяме се към Монтана- дни след празника на града Свети дух и за да видим новия център на града край Огоста.  От пръв поглед прави впечатление  елегантността на фонтаните, чистотата край тях и свежите ландшафтни решения около водните пространства. Край алеите висящи петунии в различни окраски радват очите на минаващите, а..

публикувано на 26.07.24 в 12:55
Теодор Димокенчев

Теодор Димокенчев: Няма как да има стабилност, докато не премине борбата за надмощие между олигархичните кръгове

Готовност за разговори по приоритети и конкретни политики обявяват парламентарните формации.  Въпреки това, шансовете третият мандат да доведе до съставяне на редовен кабинет изглеждат все по-илюзорни с всеки изминал ден.  Защо се провали 50-тото Народно събрание?  Започна ли процес на разпад в партиите, който е предпоставка за пренареждане на..

публикувано на 25.07.24 в 10:00

КНСБ: 1/3 от българите работят за под 1000 лева месечно - достатъчни ли са?

1453 лв. е необходимият нетен месечен доход за издръжка на живота за работещ, сам живеещ към месец юни тази година. Това е почти колкото за предходното тримесечие - с един лев по-малко. Намаление не е имало от десет години, макар и минимално, което отразява овладяването на инфлацията и по-ниския ѝ темп. Това каза президентът на КНСБ Пламен..

публикувано на 24.07.24 в 10:45

Ще спре ли вносът и продажбата на по-стари автомобили в България

Забрана на вноса на стари автомобили в България е една от мерките, предложени в актуализирания Интегриран план за енергетика и климат.  Документът определя националните цели по петте измерения на плана до 2030 г. - декарбонизация, енергийна ефективност и сигурност, вътрешен енергиен пазар, както и научни изследвания, иновации и..

публикувано на 23.07.24 в 11:00

Успешно ли е лято 2024 за туристическия бранш?

Посланието, което туристическият сектор в България излъчи за лято 2024 е "В България си желан". Около това се обединиха представители на туристическия бранш, държавни институции, експерти в областта на туризма, учени и общественици по време на форума "БГ туризъм - лято 2024", организиран в курортния комплекс Албена през юни. Служебният..

публикувано на 22.07.24 в 10:45

Хората в Челопек: Селото ни е хубаво и спокойно

Красива природа, чист въздух, богата история, спокойни и усмихнати хора. Така ни посреща Челопек - едно планинско село, сгушено в полите на Врачанския Балкан. Част е от община Враца и е разположено на по-малко от 10 км от големия град. Близостта до него е предимство, казват местните . В града намират работа, а децата им ходят там на училище...

публикувано на 19.07.24 в 14:50

Александър Михайлов: Антикорупционното говорене е просто мода

Продължава да се търси формулата за управление в българската политика.  От поредните предсрочни избори ни делят редица нестандартни и екзотични предложения, целящи да съставят кабинет.  Антикорупционните мерки ли са единствената възможност за преодоляване на превърналата се в перманентна криза?  Статуквото дискутираме с анализатора и автор в..

публикувано на 18.07.24 в 10:00