Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Справедлива ли е новата индивидуална оценка на хората с увреждания

Снимка: Радио ВИДИН

Министерството на труда и социалната политика публикува за обществено обсъждане проект на Правилник за прилагане на Закона за хората с увреждания и проект на Методика за извършване на индивидуална оценка на техните потребности.

Определен е редът за разработване и финансиране на програми и проекти за насърчаване на стопанската инициатива в интерес на хората с увреждания. Дефиниран е и начинът за финансиране на работодатели за осигуряване на достъп до работното място за хората с трайни увреждания. Правилникът урежда също и реда за кандидатстване за финансиране по проекти за осигуряване на заетост на хората с увреждания в специализирана работна среда и финансова подкрепа за стартиране на самостоятелен бизнес.
Проектът на Методиката за извършване на индивидуална оценка на потребностите от подкрепа за хората с увреждания регламентира три компонента на оценката, регламентиран е начинът за изчисляване на броя часове за предоставяне на механизма лична помощ за всеки човек с увреждане до и над 18-годишна възраст.

"Методиката трябва да отразява индивидуалните потребности на човека. Методиката не отразява индивидуалните потребности на човека и нищо няма да се промени спрямо ситуацията преди 1 януари 2019 година. Това е големият проблем. В правилника, който също е публикуван за обществено обсъждане има нови думички, но нищо съществено не се променя. Защото нито методиката, нито правилникът по някакъв начин разчитат на индивидуалните потребности. Когато се направи методиката, направи се оценката на индивидуалните потребности човекът ще получи същите неща, които е получавал досега и ще ги получи на база ТЕЛК, което не би трябвало да е така. Ако се разчита на индивидуалните потребности и методиката е разработена на базата на международната класификация на уврежданията не би трябвало да се разчита на ТЕЛК", коментира Митко Николов- председател на видинското сдружение "Достоен живот" и част от Центъра за независим живот.

Майка на дете с увреждане е Людмила Йорданова от Враца. Според нея едни ще бъдат доволни от новите промени, други- не:

"Честно казано има да се работи много по самите закони. Не е това, което очаквахме. Има много неща, които трябва да се оправят. Ето, те започват това с ТЕЛК-овете, което също е много важно, защото действително има толкова много фалшиви ТЕЛК. Майките направиха първата стъпка към самите реформи, но това, което искаме не е това, което се случва. Всеки един родител иска за детето си това, от което има нужда неговото дете. И винаги ще има недоволни."


По повод индивидуална оценка Людмила Йорданова заяви, че е нож с две остриета:

"От една страна е добър вариант за някои видове заболявания, от друга страна не е много добър вариант. Не може на база това дали тя говори, дали е контактна и т.н. да оценяват каква ще й бъде потребността Има деца, които, въпреки че говорят, имат такава огромна нужда от подкрепа."

Всичко, което се случва в системата е проекция на назрялото в обществото желание за промени, заяви Петър Кичашки от Института за модерна политика:

"Като цяло в сферата на хората с увреждания промени не се случват без хората с увреждания да ги инициират. Оттук насетне е въпрос на въвеждане в закона, както и на политически консенсус до каква степен тези реформи и промени ще бъдат за добро. Тази индивидуална оценка, която се превърна в повод за коментари и анализи последните дни е нещо, което е качествено ново. Тази индивидуална социална оценка, по същество, която оценява хората с уврежданията не само на базата тяхното ТЕЛК решение, както беше досега, но се създава един опит поне, макар и не съвсем прецизен, но поне един опит се прави за ново конструиране на увреждането."

Мнения по двата документа могат да се дават до 23 март.

Още по темата може да чуете в звуковия файл.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Хората в Челопек: Селото ни е хубаво и спокойно

Красива природа, чист въздух, богата история, спокойни и усмихнати хора. Така ни посреща Челопек - едно планинско село, сгушено в полите на Врачанския Балкан. Част е от община Враца и е разположено на по-малко от 10 км от големия град. Близостта до него е предимство, казват местните . В града намират работа, а децата им ходят там на училище...

публикувано на 19.07.24 в 14:50

Александър Михайлов: Антикорупционното говорене е просто мода

Продължава да се търси формулата за управление в българската политика.  От поредните предсрочни избори ни делят редица нестандартни и екзотични предложения, целящи да съставят кабинет.  Антикорупционните мерки ли са единствената възможност за преодоляване на превърналата се в перманентна криза?  Статуквото дискутираме с анализатора и автор в..

публикувано на 18.07.24 в 10:00

Задължително ли е висшето образование за успешна реализация на младите?

В разгара на лято 2024 поредният випуск средношколци вече пое по пътя на живота. Почти половината от младите хора не виждат възможности за реализация на трудовия пазар в страната. Някои се ориентират към висшите учебни заведения, а други предпочитат работа в чужбина, заради по-доброто заплащане. Голяма част от младите хора, завършили висшето..

публикувано на 17.07.24 в 10:45

Проф. Вили Лилков: Нужна е формула за съставяне на временно управление с конкретни задачи

Ситуацията в парламента, както и като цяло за българското общество е изключително тревожна, коментира професор Вили Лилков от "Синя България" . По думите му, последните парламентарни избори не са показали път пред българското общество, а много силно раздробяване на политическия пейзаж. На този фон  няма никаква възможност за съставяне на трайно..

публикувано на 16.07.24 в 16:06
Михаил Миков

Михаил Миков: Тежката политическа фрагментация е пречка за съставяне на редовно правителство

Тежката политическа фрагментация в страната е пречка за съставяне на редовно правителство, коментира председателят на 42-рото Народно събрание и бивш председател на БСП Михаил Миков . На последните избори той участва в политическото обединение "Левицата".      "Всичките опити да се състави правителство при такава фрагментация на Народното..

публикувано на 16.07.24 в 13:33

Обсъдиха състоянието на пътищата в област Видин

На проведено заседание на Областната комисия по безопасност на движението по пътищата (ОКБДП), ръководено от областния управител на област Видин Ани Арутюнян, бе представен анализ на пътнотранспортната обстановка на територията на област Видин за второто тримесечие на 2024 г. В заседанието участваха представители на регионални институции и общини ,..

публикувано на 15.07.24 в 14:53

Село Гомотарци - с бъдеще във винения туризъм и с грижа за опазване на миналото

Гостуваме на Гомотарци, едно село разположило се на брега на река Дунав.  Голямо  и красиво населено място, с няколко площада, с просторни и красиви къщи с големи дворове и трудолюбиви хора. Видинското село се гордее със запазената си църква, големия църковен двор, с ценните стенописи, които са реставриран и с новата трапезария към храма...

публикувано на 12.07.24 в 12:00