Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Избираме ли работата си според местоживеенето

Снимка: архив

Преди години сред българите неусетно бе създадена традиция, според която, когато човек започне работа някъде, той трябва да се устрои на това място, да създаде семейство и обзаведе дом, и да работи там до пенсионирането си. Така ли е това, обаче днес? В началото на годината представители на социологическата агенция "Галъп интернешинъл" проведоха телефонно проучване сред 800 души, което показва, че мненията в страната са разделени по въпроса дали ремонтите на градските пространства са добри и удобни за предвижването до работното място на хората. Над 80% от анкетираните се съгласяват, че като цяло придвижването в големите градове става все по-голям проблем за работещите. Отчетливо мнозинство от 64% са склонни да съобразят и работното си място с мястото, където живеят. Как стоят нещата в българския Северозапад и готови ли сме да направим компромис с работното си място, ако намерим по- удобно за предвижване такова?

Качеството на ремонтите в населените места, настилките по тротоарите и качеството на въздуха, продължават да разделят обществото ни по темата. 80% от анкетираните намират, че в големите градове придвижването е все по-трудно, 72% споделят хипотезата, че ако им се наложи да сменят работа, от съществено значение ще е тя да е близо до училища и детски градини, 71% в страната казват, че няма достатъчно места за паркиране. 64% реагират положително на това, че когато човек си търси работа, все по-важно е тя да е близо до дома му. На въпрос дали биха избрали ново жилище, в близост до местоработата им, 62% са отговорили положително, а 33% са отговорили с "не". Потърсихме за коментар Първан Симеонов, социолог и представител на агенцията, извършила проучването. 

"Когато става въпрос за работно място, което липсва до дома им, е съвсем логично да се потърси работно място, което е по- далече. В големия град, обаче мнозина са онези, които биха съобразили фактора "месторабота" с тяхното местоживеене. И не само местоживеене, а още и детски градини, места за паркиране, удобен транспорт и много други. За съжаление, в района на Българския Северозапад нещата стоят малко по- различно, защото там хората нямат голям избор" - коментира Първан Симеонов.

Пешеходните зони, безспорно са местата с решаващо значение за предвижването до работните места на голяма част от българите. 44% от анкетираните са заявили, че тротоарите в тяхното населено място са по-скоро добри, но 52% са на обратното мнение. В София хората са по- критични и близо две трети са недоволни, докато близо една трета са доволни. Развитието на градовете у нас в последните години явно води и до по-голяма критичност на хората към качеството и прозрачността при ремонти и подобрения в градската среда. В по-големите населени места и столицата живеят и хората, които в по-голяма степен могат да си позволят да пътуват извън България и да сравняват. Какво показват, обаче данните за емиграцията на младите хора?

"Истината е, че натискът за миграция навън намалява. Ние направихме мащабно младежко изследване, което показва, че вече голяма част от младите хора са съсредоточени в по- големите градове на страната, където можем да кажем, че нещата изглеждат "малко по- розово", отколкото са те всъщност. Това са хора, които вече се чувствата някак си по- спокойно, в сравнение със своите връстници преди 20 години, например" - допълни още социологът Първан Симеонов.

Георги Данаилов е млад човек, на 21 години от Видин, който е решил да потърси препитание в друга европейска държава. От три години има опит от работата, в сферата на услугите и туризма на българското Черноморие.

"Според мен е важно и зависи от заплащането първо, защото транспортът също струва пари. Зависи, ако живееш прекалено далече и се налага да пътуваш постоянно, това отнема също и време. Имам приятели, които си смениха дори и училището, поради тази причина. Заплащането тук е мизерно, а без пари не можеш да имаш пълноценен живот" - казва Георги Данаилов.

В София настроенията по темата са малко по-критични. В столичния град взискателността на обществеността е увеличена. Как един жител на Северозапада приема предизвикателството на големия град? Нелиан Николова е млад човек, родом от Монтана, който от години учи и работи в София. Тя е представител на голяма софтуерна компания и сподели, че обича работата и колегите си.

"Аз съм израснала в Монтана и като човек, който идва от малкия град определено София никак не ми харесва. Преди време с мои колеги, докато чакахме метрото изчислихме, че всяка една година на нас ни се събират между 2 и 3 седмици, през които ние висим по спирките и чакаме, било то автобус или метрото. Това са 21 денонощия, а ти седиш и губиш от живота си и чакаш. Честно казано тази мисъл тотално ме ужасява, само като си представя, че и аз съм част от цялата тази схема" - каза Нелиан Николова. Не са малко случаите, при които работата е свързана с ежедневно пътуване до работното място. Може ли това да се окаже сериозен проблем за работниците и служителите- това попитахме директора на фирма за електроника във Видин Мартин Петров.

"У нас местоживеенето все още е приоритет и спрямо това твърдо условие си търсим работа. По този начин, обаче се пропускат редица шансове и добри възможности. Нашата компания осигурява безплатен служебен транспорт на служителите и това се приема добре от тях. За момента това е осигурено само за тези, които живеят в град Видин" - коментира Мартин Петров.

Повече по темата можете да чуете в звуковия файл към материала.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Задължително ли е висшето образование за успешна реализация на младите?

В разгара на лято 2024 поредният випуск средношколци вече пое по пътя на живота. Почти половината от младите хора не виждат възможности за реализация на трудовия пазар в страната. Някои се ориентират към висшите учебни заведения, а други предпочитат работа в чужбина, заради по-доброто заплащане. Голяма част от младите хора, завършили висшето..

публикувано на 17.07.24 в 10:45

Проф. Вили Лилков: Нужна е формула за съставяне на временно управление с конкретни задачи

Ситуацията в парламента, както и като цяло за българското общество е изключително тревожна, коментира професор Вили Лилков от "Синя България" . По думите му, последните парламентарни избори не са показали път пред българското общество, а много силно раздробяване на политическия пейзаж. На този фон  няма никаква възможност за съставяне на трайно..

публикувано на 16.07.24 в 16:06
Михаил Миков

Михаил Миков: Тежката политическа фрагментация е пречка за съставяне на редовно правителство

Тежката политическа фрагментация в страната е пречка за съставяне на редовно правителство, коментира председателят на 42-рото Народно събрание и бивш председател на БСП Михаил Миков . На последните избори той участва в политическото обединение "Левицата".      "Всичките опити да се състави правителство при такава фрагментация на Народното..

публикувано на 16.07.24 в 13:33

Обсъдиха състоянието на пътищата в област Видин

На проведено заседание на Областната комисия по безопасност на движението по пътищата (ОКБДП), ръководено от областния управител на област Видин Ани Арутюнян, бе представен анализ на пътнотранспортната обстановка на територията на област Видин за второто тримесечие на 2024 г. В заседанието участваха представители на регионални институции и общини ,..

публикувано на 15.07.24 в 14:53

Село Гомотарци - с бъдеще във винения туризъм и с грижа за опазване на миналото

Гостуваме на Гомотарци, едно село разположило се на брега на река Дунав.  Голямо  и красиво населено място, с няколко площада, с просторни и красиви къщи с големи дворове и трудолюбиви хора. Видинското село се гордее със запазената си църква, големия църковен двор, с ценните стенописи, които са реставриран и с новата трапезария към храма...

публикувано на 12.07.24 в 12:00

Калин Виденов: Геноцидът над Северозапада от страна на ГЕРБ продължава

Все по-илюзорни изглеждат шансовете за съставяне на редовен кабинет в рамките на настоящото Народно събрание.  Политическата криза в страната продължава да се задълбочава.  Предсрочните избори наближават с все по-голяма скорост, а единственият шанс да не се стигне до тях е експертен и технически кабинет с третия мандат.  Как се отразява дългогодишният..

публикувано на 11.07.24 в 10:00

Нуждае ли се от рестарт икономиката ни?

България трябва да извърши смели реформи на пазара на труда и в образованието, защото рискува икономиката ѝ да стане много неконкурентоспособна. Разходите за труд растат ударно и въпреки това не успяват да наваксат изоставането спрямо ЕС, а производителността остава ниска. Трябва да се подобри рязко и средата за инвестиции, които изостават..

публикувано на 10.07.24 в 10:45