Тя е управник на селото от 2015 година, като преди това е била секретар в кметството. Новоселци не ѝ е родно място, през 2003 година купува къща тук и остава да живее.
Историята на селото се корени в далечното минало, когато е било само с 30-40 къщи. Разраства се по-късно, когато започват да раздават за ползване парцели за лично ползване. В момента жителите на Новоселци са 870. Лятото техният брой се увеличава до 2 000 души. Хората от града идват през лятото и обработват земята си.
Селото е много голямо, едната граница му се простира до Слана бара, другата е до Рупското шосе. Преимуществото на Новоселци е това, че е много близо до града и може и пеша да се стигне до Видин. Затова тук се купуват къщи и парцели. Въпреки че един от проблемите е, че повечето къщи са незаконни, тоест нямат документи за собственост върху земята, на която са построени.
Друг основен проблем е уличното осветление в един от кварталите на селото. Местните хора се занимават с животновъдство и земеделие, но все по-малко остават тези, които гледат животни. Кметът на селото Цеца Велкова казва, че най-големият проблем са неасфалтираните улици.
"В Новоселци нямаме нито една асфалтирана улица. Всички са ни само на чакъл. И те са страшни, с големи дупки. Вече две години се насипват с камъни, минава валяк, но зимата, след лошото време, всичко отново става същото. Тази година са ни отпуснати 45 600 лв. само за асфалт. Надявам се да имаме една или две улици асфалтирани. На нас пътищата са ни най-големият проблем, много бих искала пътищата да ни се оправят. Със сметопочистването сега сме добре, но самите жители трябва да свикнат да поддържат чисто, проблемът ни е, че те го мислят така. Много голям брой са от малцинството и тях няма как да ги убедя, че трябва да използват контейнерите и да не ровят вътре в тях. Ако имаше средства, може би по-лесно щяха да се решават нещата.“
Почти 30% от жителите са от малцинството. Някои от тях работят в чужбина, други разчитат само на социални помощи, има и хора, които работят на лозята.
Отдавна Тодоровден е бил празникът на село Новоселци, сега е изместен, на Свети Дух. Кметът Цеца Велкова се опитва да преведе в приветлив вид центъра на селото, засадени са цветя преди време, направена е оградка, но децата потъпкват и счупват всичко. Оказва се, че кметът трябва да работи и за възпитанието на подрастващите.
Хората от Новоселци си харесват селото. Тук има добри условия за живот, климатът е мек, има вода за поливане, но кражбите, които са денонощни, ги карат да се чувстват безпомощни и да недоволстват от съжителството си с хората от малцинството, които преди време се заселват тук.
"Циганско село, селото си е хубаво, обаче се навлякоха всички цигани. Нещо страшно е с кражбите. Проблемът с тия цигани е ужас и никой не обръща внимание. Ромите не са ни проблем, ама да не крадат. Това е, че влизат по дворовете на къщите и крадат. И се крадат едни други. Е там има игрище, те изпокъртиха мрежи, изпокъртиха всичко. Пейките също изпочупиха. А децата ги разкарват с рейсове по Бойница, а защо, абе, ето ти училище, нова сграда. Защо го не довършат и да учат тук?! Нямаме вода за пиене, ходим чак до Буковец за вода. Да направят още една пешеходна пътека, дечурлига минават, а карат силно. Опасно е. В Новоселци не е хубаво. Тук съм, защото трябва да храня семейството си. С тия нови цени почти не се пазарува, повече пишем в едни големи тефтери. Хората нямат пари. Излишно е да говорим за истината. Завиждат си хората."
Повече може да чуете в звуковия файл.
България остава сред държавите с високи нива на корупция в публичния сектор, сочат данните за 2024 г. , публикувани от Transparency International . С 43 точки индекс България е на 76-о място сред 180 страни и територии за възприятие на корупцията за 2024 г. Спрямо предишната класация това е влошаване с две позиции. От държавите в ЕС усещането за..
Във Видин се проведе работна среща за обсъждане на съвместни действия за противодействие на незаконната сеч, с приоритет в местата, създаващи опасност от свлачищни процеси и наводнения. Срещата, председателствана от областния управител Ани Арутюнян беше във връзка с проведено заседание на Министерския съвет, на което е обърнато внимание от..
Гостуваме на село Рупци, община Видин. Това е едно от най-близките села до областния град, само на около 5 км. Въпреки, че Рупци е много близо до Видин, местните жители са намалели значително през последните години. В селото постоянно живеят по-малко от 100 души, предимно възрастни хора. Илиян Ангелов е кмет на Рупци от 2015 година, като в..
Фалшивите новини и ограниченията в мрежите са новата нормалност. Над 60% от българите твърдят, че на практика попадат всеки ден на информация, която може да се определи като лъжлива. Тенденцията от последните години сочи, че България трайно заема последно място сред държавите от Европейския съюз в Индекса за медийна грамотност. Защо..
Фалшивите новини и ограниченията в мрежите са новата нормалност. Над 60% от българите твърдят, че на практика попадат всеки ден на информация, която може да се определи като като лъжлива. Тенденцията от последните години сочи, че България трайно заема последно място място сред държавите от Европейския съюз в Индекса за медийна грамотност...
Бойкот на хранителните магазини е обявен за 13 февруари, четвъртък. Заради високите цени, идеята е на тази дата магазините да останат пусти и в тях да не влезе нито един купувач. Протестът е по примера на Хърватия и е организиран от Движение "Системата ни убива", Федерацията на потребителите в България и Обединени пенсионерски съюзи...
До края на тази седмица трябва да бъде внесен в парламента проектобюджетът за тази година. Това обявиха премиерът Росен Желязков и финансовият министър Теменужка Петкова. Според новите управляващи в държавният бюджет има недостиг от 18 млрд. лева. Съпредседателите на "Продължаваме промяната" Кирил Петков и Асен Василев пък заявиха, че по техни..