Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

За вярата и нашето съвремие

4
Снимка: Радио ВИДИН

В първия ден след Възкресение Христово говорим за вярата и мястото на църквата днес с Видинския митрополит Даниил. Следвайки примера на Христос, как да бъдем достойни за неговата саможертва?

"Като слушаме, като чуем какво ни казва Той. Господ е казал така: "Ако ме обичате, ще спазите моите заповеди- любовта към Него и към ближния". И проявявайки тази любов на дело", каза Видинският митрополит Даниил.

На какво ни учи Възкресение Христово?

"Нашият живот не свършва тук, с гроба. Смъртта е път към вечността. Тя не е един край, не е една безнадежност."

НВП Видински митрополит ДаниилДържавна политика за религиозното образование е необходима днес. Защото липсва нужната информираност подрастващото поколение да направи информиран избор. Днес православната църква се ползва с най- голямо доверие в обществото:

"Защо българските граждани, които са православни християни, защо техните деца да ги държим далече от вярата, от възгледите на техните родители. Децата да имат достъп до автентична информация за православната църква."

Преди една година на 21 май, когато православната църква почита светите равноапостоли Константин и Елена, бе осветен новопостроеният параклис във видинското село Жеглица. В селото православен храм не е имало и това е сбъдната мечта за местните хора. Проектът е минал през Видинската митрополия за одобрение преди строителството, обясни кметът на Жеглица Георги Георгиев:

"2010 година започнахме с документите, 2012 година първата копка направихме. На селско събрание се взе решение да носи това име - "Св. равноапостоли Константин и Елена". Надявам се, че хората ще имат нужда от такова нещо."

Около параклиса има ограда. Направена е по общинската програма "Местни инициативи". За градинката се грижи жена от селото. Всяка неделя в храма служи отец Емил, идват и жители от околните села.

СнимкаЕдин от дарителите на новия храм в село Жеглица е Матей Матеев. Той не е родом от Жеглица, но след като се пенсионирал, се преместил да живее на село. Иконите на 12-е апостоли, които са поставени на иконостаса, са дарени от него.

"Ние сме християни и всеки християнин има право да дойде да запали, в който и ще да е храм, една свещичка за здравето на своите близки и роднини. Това е моето верую. Аз лично вярвам в доброто. Да направиш добро, то ти се отвръща също с добро", каза Матей Матеев.

Георги Чолаков
е дарил камбанарията. Той е председател на местното читалище "Никола Й. Вапцаров".


"Колко труд сме положили. С господин Матеев камбаната сме я връзвали на един квадратен метър. На празниците тука е било чудо", разказа Георги Чолаков.

Инициативата за изграждането на параклиса идва от жеглишката поетеса Виолета Събева и митрополит Дометиан. Проектант е Венка Николова, архитект- Росица Гъдева.

Още по темата може да чуете в звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Вижте още

Превръщат ли се в лукс "белите пари за черни дни"?

Според изследване на "Тренд" 73% от българите не спестяват, 90% не инвестират, а 84% разчитат единствено на доходите си от заплата и пенсия. Сънародниците ни не са големи оптимисти за тази година, като повечето от тях очакват стандартът им на живот да остане същия като миналата година. Това означава, че българите до голяма степен не..

публикувано на 05.02.25 в 10:45

Подходящ модел за България ли е президентската република?

Промяна на управленския модел в България - трайно решение на политическата криза или популизъм с користни цели ? На фона на поредицата от предсрочни избори и крехко управленско мнозинство, отново официално е лансирана идеята за смяна на парламентарната република с президентска.  На страната е нужен нов модел на управление и обществото ни трябва..

публикувано на 04.02.25 в 13:32

Кои са основните причини за катастрофите у нас

Алкохолът и наркотиците са главната причина за възникване на катастрофите в страната, показва анкета на Съюза на българските автомобилисти, проведена с шофьори през 2024 г. Анализът на данните от проучването е направен от доц. д-р Зорница Тоткова от Института за изследване на населението и човека към Българска академия на науките.  След..

публикувано на 03.02.25 в 11:05

Кметът на Флорентин: Искам да променя облика на селото към по-добро

  Село Флорентин е едно от петте населени места в община Ново село. Разположено е на брега на река Дунав. Хората тук се занимават с риболов, селско стопанство, лозарство и винопроизводство. Местните говорят на влашки език. Съхраняват влашки обичаи и традиции в песенния и танцов фолклор. Материалното културно наследство е най-вече в красивите и..

публикувано на 31.01.25 в 11:20

Ще се присъединим ли (и кога) към Еврозоната?

Присъединяването на България към Еврозоната е ключов приоритет на новото редовно правителство, по който се работи усилено и в тясна координация с партньорите от Европейската комисия. Това е потвърдил министър-председателят Росен Желязков на среща с българския еврокомисар Екатерина Захариева.  От думите на премиера, става ясно, че България ще..

публикувано на 30.01.25 в 10:00

Крие ли рискове икономическото райониране на страната?

Промяна в икономическото райониране на страната поиска бизнесът преди дни и очерта приоритетите си, за които очаква съдействие от редовното правителство. Работодателите настояват и за реформа в образованието, и въвеждане на матура по математика, като част от политиките за решаването на проблема с недостига на работна сила. Според тях е..

публикувано на 29.01.25 в 10:45

Пътят Видин-Ботевград: Обещания и (без)действия

Седем години изминаха от протестите, които принудиха властта да започне да строи съвременна и сигурна инфраструктура до Северозапада. Завършването на скоростния път Видин-Ботевград обаче все още е някъде в неопределеното бъдеще, а според първоначалните ангажименти трябваше да е готов до края на 2021 година. Общо три редовни и шест служебни..

публикувано на 28.01.25 в 12:56