Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Как възстановяването на един парк стана обща кауза

Снимка: Радио ВИДИН

Доброволци от Кула от пролетта почистват в свободното си време градския парк, който е занемарен в годините след демокрацията. Инициативата нарекоха "Северозапазване". Надежда Иванова и Наско Цанов са част от екипа доброволци.

"Идеята тръгна от младите майки, които искат да има място, където да заведат децата си", каза Надежда Иванова.

"Нашият градски парк е един от най- големите в Северозападна България. Имало е зоологическа градина, голям басейн с олимпийски размери, имало е къмпинг, заведения, уникално място за разходка", разказа Наско Цанов.

Басейнът не може да се възстанови, но паркът може. Доброволците казват, че в почистването на зелената зона помагат жители на Кула, хора от други населени места, дори от чужбина. На 30 март, в първия ден от кампанията "Северозапазване", събрали тонове битов боклук. Изрязали изсъхнали дървета и храсти. В първия ден се включили и децата от СУ "Васил Левски".

Снимка"Отпадъкът беше извозен от БКС и Община Кула. На самото кръгово нито се виждаха линии, нито се виждаше пътят къде е. Всичко беше с храсторезите окосено, подредено, изметено. Тук, на това колело, преди демокрацията, са били цветните градини, имало е чешма по средата, всичко е било в липи, боровите линии, след това са кестени. Различни растителни видове са садени, даже екзотични, които в момента не се виждат."

Паркът е бил осветен и през нощта. Сега се мисли да се възстанови осветлението. Идеята на кмета и на доброволците е да бъдат поставени 10 осветителни тела от началото на парка до кръговото.

"Инициативата не е само едно писане в социалните мрежи, а призоваване на хората за промяна. Личният пример също е важен. Имаме поставени нови 6 пейки и кошчета от БКС. Това се случи тази година, след първото почистване. Та вече има място и за отдих. Цветя имаме засадени в началото на парка около дърветата."

СнимкаНовите съоръжения за игра в градския парк на Кула са съобразени със съвременните изисквания за безопасност. Мария Димитрова разговаря с деца от обединена детска градина "Звънче" и с учителката Велина Дафинкичова:

"Много добре се чувстваме, защото е направено нещо интересно и хубаво за децата. Дори преди години беше пак направена такава инициатива. Ние от детската градина участвахме всички колежки."

"Идвам с баба Мими, играя си... Боклуците се изхвърлят в онази кофа, не долу... Най- много ми харесва пързалката...", споделиха децата.

Велислав Ненков е от работниците, които се грижат за стадиона. Казва, че паркът е бил в разцвета си от 1970 до 1985 година, а към 2000-а година западнал:

"Имало е зоокът долу, също не съществува. Пълно е било с хора. Отдолу има басейн, по комсомолско време го направиха, имаше отстрани плажна ивица, пейки. Сега в него дървета растат. Благодарение на кмета се направи миналата година до панаира нов басейн, та да има младите хора къде да отидат да се къпят, да не ходят по язовирите, защото там е рисковано много."

СнимкаПаркът в Кула се простира на 230 декара. Създаден е 1957 година от кулчанина Боро Манкин с подкрепата на тогавашния заместник кмет Цано Здравков и с помощта на техничката Цеца Велкова. Валентина Асенова започва работа като озеленител през 1967 година:

"Имаше трима работника, постоянно назначени и те се грижеха за озеленяването. Назначаваха по 15-16 жени, от март до декември работеха. Те сееха цветята. Ние си произвеждахме цветята, ние се грижехме за всичко. Долу на разсадника, той беше общински. Каквото им възлагах, всичко изпълняваха работниците."

Озеленителите садили петунии, гергини, далии, кученца. Купували от Монтана и Видин растения, които могат да се подрязват. Пролетта се засаждали летните, юли- есенните цветя. В колелото имало червени и оранжеви кани, садили и от издръжливите калии, които понасяли горещините, защото имало проблем с водата за поливане. От двете страни на централната алея били розите.


"Навремето големи грижи са били полагани за парка. Даже беше изградена водопроводна мрежа, което да се захранва от язовира. Да се полива паркът. Всичко е разрушено", допълни Валентина Асенова.

Снимка
От редките видове дървета в парка са садени сребрист смърч, американски дъб, червена калина, черен и бял бор.

Като озеленител в Кула, Валентина Асенова се е грижила и другите зелените площи- за парка до крепостта "Кастра Мартис" и пред читалището. Навремето са правили и фигури от цветя- по чертежи на художници. Нейна е идеята да се посади смърч в центъра на града още 1967 година. Дървото е до статуята на овчарчето и до днес се украсява за Коледно- новогодишните празници.

Преди години също е почистван паркът, но:


"Идеята е това да не е за един ден, да не е за един месец, а да продължи във времето и лека-полека ние да направим един хубав и усмихнат град. Това не е краят на кампанията", допълни Наско Цанов.


Доброволците на "Северозапазване" заедно с местна шивашка фирма са започнали още една кампания- раздават платнени торбички. Целта е да намалят употребата на найлоновите пликчета, които трудно се разграждат и са едни от най- големите замърсители на природата. Имат подкрепата и на природозащитна организация "Грийнпийс".

Цялата тема може да чуете в звуковия файл.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Хората в Челопек: Селото ни е хубаво и спокойно

Красива природа, чист въздух, богата история, спокойни и усмихнати хора. Така ни посреща Челопек - едно планинско село, сгушено в полите на Врачанския Балкан. Част е от община Враца и е разположено на по-малко от 10 км от големия град. Близостта до него е предимство, казват местните . В града намират работа, а децата им ходят там на училище...

публикувано на 19.07.24 в 14:50

Александър Михайлов: Антикорупционното говорене е просто мода

Продължава да се търси формулата за управление в българската политика.  От поредните предсрочни избори ни делят редица нестандартни и екзотични предложения, целящи да съставят кабинет.  Антикорупционните мерки ли са единствената възможност за преодоляване на превърналата се в перманентна криза?  Статуквото дискутираме с анализатора и автор в..

публикувано на 18.07.24 в 10:00

Задължително ли е висшето образование за успешна реализация на младите?

В разгара на лято 2024 поредният випуск средношколци вече пое по пътя на живота. Почти половината от младите хора не виждат възможности за реализация на трудовия пазар в страната. Някои се ориентират към висшите учебни заведения, а други предпочитат работа в чужбина, заради по-доброто заплащане. Голяма част от младите хора, завършили висшето..

публикувано на 17.07.24 в 10:45

Проф. Вили Лилков: Нужна е формула за съставяне на временно управление с конкретни задачи

Ситуацията в парламента, както и като цяло за българското общество е изключително тревожна, коментира професор Вили Лилков от "Синя България" . По думите му, последните парламентарни избори не са показали път пред българското общество, а много силно раздробяване на политическия пейзаж. На този фон  няма никаква възможност за съставяне на трайно..

публикувано на 16.07.24 в 16:06
Михаил Миков

Михаил Миков: Тежката политическа фрагментация е пречка за съставяне на редовно правителство

Тежката политическа фрагментация в страната е пречка за съставяне на редовно правителство, коментира председателят на 42-рото Народно събрание и бивш председател на БСП Михаил Миков . На последните избори той участва в политическото обединение "Левицата".      "Всичките опити да се състави правителство при такава фрагментация на Народното..

публикувано на 16.07.24 в 13:33

Обсъдиха състоянието на пътищата в област Видин

На проведено заседание на Областната комисия по безопасност на движението по пътищата (ОКБДП), ръководено от областния управител на област Видин Ани Арутюнян, бе представен анализ на пътнотранспортната обстановка на територията на област Видин за второто тримесечие на 2024 г. В заседанието участваха представители на регионални институции и общини ,..

публикувано на 15.07.24 в 14:53

Село Гомотарци - с бъдеще във винения туризъм и с грижа за опазване на миналото

Гостуваме на Гомотарци, едно село разположило се на брега на река Дунав.  Голямо  и красиво населено място, с няколко площада, с просторни и красиви къщи с големи дворове и трудолюбиви хора. Видинското село се гордее със запазената си църква, големия църковен двор, с ценните стенописи, които са реставриран и с новата трапезария към храма...

публикувано на 12.07.24 в 12:00