Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Как възстановяването на един парк стана обща кауза

Снимка: Радио ВИДИН

Доброволци от Кула от пролетта почистват в свободното си време градския парк, който е занемарен в годините след демокрацията. Инициативата нарекоха "Северозапазване". Надежда Иванова и Наско Цанов са част от екипа доброволци.

"Идеята тръгна от младите майки, които искат да има място, където да заведат децата си", каза Надежда Иванова.

"Нашият градски парк е един от най- големите в Северозападна България. Имало е зоологическа градина, голям басейн с олимпийски размери, имало е къмпинг, заведения, уникално място за разходка", разказа Наско Цанов.

Басейнът не може да се възстанови, но паркът може. Доброволците казват, че в почистването на зелената зона помагат жители на Кула, хора от други населени места, дори от чужбина. На 30 март, в първия ден от кампанията "Северозапазване", събрали тонове битов боклук. Изрязали изсъхнали дървета и храсти. В първия ден се включили и децата от СУ "Васил Левски".

Снимка"Отпадъкът беше извозен от БКС и Община Кула. На самото кръгово нито се виждаха линии, нито се виждаше пътят къде е. Всичко беше с храсторезите окосено, подредено, изметено. Тук, на това колело, преди демокрацията, са били цветните градини, имало е чешма по средата, всичко е било в липи, боровите линии, след това са кестени. Различни растителни видове са садени, даже екзотични, които в момента не се виждат."

Паркът е бил осветен и през нощта. Сега се мисли да се възстанови осветлението. Идеята на кмета и на доброволците е да бъдат поставени 10 осветителни тела от началото на парка до кръговото.

"Инициативата не е само едно писане в социалните мрежи, а призоваване на хората за промяна. Личният пример също е важен. Имаме поставени нови 6 пейки и кошчета от БКС. Това се случи тази година, след първото почистване. Та вече има място и за отдих. Цветя имаме засадени в началото на парка около дърветата."

СнимкаНовите съоръжения за игра в градския парк на Кула са съобразени със съвременните изисквания за безопасност. Мария Димитрова разговаря с деца от обединена детска градина "Звънче" и с учителката Велина Дафинкичова:

"Много добре се чувстваме, защото е направено нещо интересно и хубаво за децата. Дори преди години беше пак направена такава инициатива. Ние от детската градина участвахме всички колежки."

"Идвам с баба Мими, играя си... Боклуците се изхвърлят в онази кофа, не долу... Най- много ми харесва пързалката...", споделиха децата.

Велислав Ненков е от работниците, които се грижат за стадиона. Казва, че паркът е бил в разцвета си от 1970 до 1985 година, а към 2000-а година западнал:

"Имало е зоокът долу, също не съществува. Пълно е било с хора. Отдолу има басейн, по комсомолско време го направиха, имаше отстрани плажна ивица, пейки. Сега в него дървета растат. Благодарение на кмета се направи миналата година до панаира нов басейн, та да има младите хора къде да отидат да се къпят, да не ходят по язовирите, защото там е рисковано много."

СнимкаПаркът в Кула се простира на 230 декара. Създаден е 1957 година от кулчанина Боро Манкин с подкрепата на тогавашния заместник кмет Цано Здравков и с помощта на техничката Цеца Велкова. Валентина Асенова започва работа като озеленител през 1967 година:

"Имаше трима работника, постоянно назначени и те се грижеха за озеленяването. Назначаваха по 15-16 жени, от март до декември работеха. Те сееха цветята. Ние си произвеждахме цветята, ние се грижехме за всичко. Долу на разсадника, той беше общински. Каквото им възлагах, всичко изпълняваха работниците."

Озеленителите садили петунии, гергини, далии, кученца. Купували от Монтана и Видин растения, които могат да се подрязват. Пролетта се засаждали летните, юли- есенните цветя. В колелото имало червени и оранжеви кани, садили и от издръжливите калии, които понасяли горещините, защото имало проблем с водата за поливане. От двете страни на централната алея били розите.


"Навремето големи грижи са били полагани за парка. Даже беше изградена водопроводна мрежа, което да се захранва от язовира. Да се полива паркът. Всичко е разрушено", допълни Валентина Асенова.

Снимка
От редките видове дървета в парка са садени сребрист смърч, американски дъб, червена калина, черен и бял бор.

Като озеленител в Кула, Валентина Асенова се е грижила и другите зелените площи- за парка до крепостта "Кастра Мартис" и пред читалището. Навремето са правили и фигури от цветя- по чертежи на художници. Нейна е идеята да се посади смърч в центъра на града още 1967 година. Дървото е до статуята на овчарчето и до днес се украсява за Коледно- новогодишните празници.

Преди години също е почистван паркът, но:


"Идеята е това да не е за един ден, да не е за един месец, а да продължи във времето и лека-полека ние да направим един хубав и усмихнат град. Това не е краят на кампанията", допълни Наско Цанов.


Доброволците на "Северозапазване" заедно с местна шивашка фирма са започнали още една кампания- раздават платнени торбички. Целта е да намалят употребата на найлоновите пликчета, които трудно се разграждат и са едни от най- големите замърсители на природата. Имат подкрепата и на природозащитна организация "Грийнпийс".

Цялата тема може да чуете в звуковия файл.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още
Яница Петкова

Яница Петкова: Социалните мрежи са ни изнежили

Фалшивите новини и ограниченията в мрежите са новата нормалност.  Над 60% от българите твърдят, че на практика попадат всеки ден на информация, която може да се определи като лъжлива. Тенденцията от последните години сочи, че България трайно заема последно място сред държавите от Европейския съюз в Индекса за медийна грамотност.  Защо..

публикувано на 13.02.25 в 10:00
Тома Ушев

Тома Ушев: Интернет е отражение на човешката природа

Фалшивите новини и ограниченията в мрежите са новата нормалност.  Над 60% от българите твърдят, че на практика попадат всеки ден на информация, която може да се определи като като лъжлива.  Тенденцията от последните години сочи, че България трайно заема последно място място сред държавите от Европейския съюз в Индекса за медийна грамотност...

публикувано на 13.02.25 в 10:00

Ще се включи ли Северозападът в протеста срещу надценките на храните?

Бойкот на хранителните магазини е обявен за 13 февруари, четвъртък. Заради високите цени, идеята е на тази дата магазините да останат пусти и в тях да не влезе нито един купувач. Протестът е по примера на Хърватия и е организиран от Движение "Системата ни убива", Федерацията на потребителите в България и Обединени пенсионерски съюзи...

публикувано на 12.02.25 в 10:45
Румен Гълъбинов

Румен Гълъбинов: Очевидно е, че членството ни в ЕС, в Шенген, а и в еврозоната, ни дава възможности за по-добър живот

До края на тази седмица трябва да бъде внесен в парламента проектобюджетът за тази година. Това обявиха премиерът Росен Желязков и финансовият министър Теменужка Петкова. Според новите управляващи в държавният бюджет има недостиг от 18 млрд. лева. Съпредседателите на "Продължаваме промяната" Кирил Петков и Асен Василев пък заявиха, че по техни..

публикувано на 11.02.25 в 12:52

Какъв е ефектът от Шенген за бизнеса във Видин

Малко повече от месец, откакто България е част от Шенген, свободното пътуване вече оказва известно влияние в пограничен район, какъвто е Видин. В града и преди можеха да бъдат забелязани не малко граждани на Румъния. Но с падането на задължителните гранични проверки, съвсем естествено е това да се засили. А потенциалът за посещения е огромен,..

публикувано на 10.02.25 в 11:05

Село Септемврийци очаква своя църковен храм

 Екипът на радио Видин гостува в село Септемврийци, община Димово. В България има още едно село с това име и то се намира в община Вълчедръм. В миналото селото е носило името Толовица и е било част от община Лом, но по време на социализма се преименува в Септемврийци, поради факта, че от селото има участници в Септемврийското въстание през 1923 и..

публикувано на 07.02.25 в 12:05

Граждански организации с призив към политиците за подкрепа на равенството между половете

Българска платформа към Европейско женско лоби отправи призив към политиците за подкрепа на равенството между половете. В отворено писмо до настоящото редовно правителство обръщат внимание на факта, че в състава на 105-ия кабинет има само една жена. Правят аналогия с периода 1947-1949 година, когато в управлението на страната има 23-ма..

публикувано на 06.02.25 в 12:57