Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Можем ли да намалим депонираните битови отпадъци

Снимка: Радио ВИДИН

Средно в Европейския съюз /ЕС/ всеки човек годишно изхвърля 6 тона отпадъци. 40% от тези отпадъци се използват повторно или се рециклират. В някои страни, като България, се депонират над 80% от отпадъците. Източник на тези данни е Центърът за данни за околната среда и отпадъците на Евростат. Тази политика се наблюдава от 2010 година. Оттогава насам отпадъците в ЕС са 2.5 милиарда тона годишно. От този обем само 36% са били рециклирани, а останалите са били депонирани или изгорени. От тях обаче 600 милиона тона са могли да бъдат рециклирани или повторно използвани.

Можем ли да намалим битовите отпадъци, които изхвърляме?

"В момента начинът ни на живот не го позволява. Където и да отидеш ти дават торбички, повечето неща по магазините са в пластмасови опаковки... Ако бъдем по- отговорни и ако мислим малко повече за природата. Българинът не е свикнал така, не желае да бъде европеец... Може, защо да не може? Трябва да няма тези найлонови пликове. Едно време имаше стъклени бутилки... В България не. Трябва първо да се възпитат българите... Едно време се гледаха животинки и отпадъците отиваха за животинките...", казаха видинчани пред Антония Каменова.

СнимкаАко отпадъците бъдат разгледани като ресурс, а не като проблем, то ще се намери и тяхното приложение. Целите, които ЕС си поставя, са до 2035 година 65% от отпадъците да бъдат разделно събирани и оползотворени, а 55%- до 2025 година. България все още е много назад в тази политика. Това означава, че има доста възможности, от които могат да се възползват Общините, коментира управителят на Областния информационен център /ОИЦ/ във Видин Мариела Савкова:

"Европейското законодателство си е поставило три цели- подобряване управлението на отпадъците, стимулиране на иновациите в рециклирането, ограничаване използването на депониране на отпадъците и създаването на стимули за промяна на поведението на потребителите."

Как може да се подобри политиката на управление на отпадъците? ЕС предлага нова процедура-  "Изпълнение на демонстрационни проекти в областта на управлението на отпадъците", от която могат да се възползват Общините, неправителствени организации и бизнеса. Представи я експертът в ОИЦ  Цветомир Ценков:

Снимка"391 хиляди лева е максималният праг, няма минимален, за осъществяването на един проект. Това са демонстрационни проекти, т.е. в рамките на тях, всичко, което е свързано с битовите отпадъци, трябва да бъдат приложени други проекти, които са успешно вече реализирани. Това не засяга само територията на България, но и територията на Европа и всички държави извън Европа. Целта е да се върви към една кръгова икономика и увеличаване на рециклирането на отпадъците."

Процедурата се финансира по оперативна програма "Околна среда". Крайният срок за подаване на проектни предложения е 26 август 2019 година.

В община Ново село работят в посока намаляване на битовите отпадъци. Това заяви Райко Йонов- директор на общинското предприятие "БКС", ангажирано с тези дейности:

"Имаме компостери само в Ново село- 5 компостера. Ползват ги хората."

СнимкаНа село зелените отпадъци са значително повече, отколкото в града, защото дворовете са заети от зеленчукови гради, овошки, лози. Все повече са домакинствата, които са поставили в двора си компостер, за да събират трева и листа. А клоните се ползват за домашно консервиране на плодове и зеленчуци. Как се справят със зеления отпадък местните жители?

"Една част ги изгаряме, а другата- хвърляме в ямите на края на селото... Имам си компостер. След една година си е тор за градината... Зелените отпадъци вкъщи отиват при кокошките. След това остават в торището и се ползват пак за наторяване на градината", заявиха пред Светла Бондова новоселяни.

Иван Базов е директор на дирекция "Специализирана администрация" в Община Ново село:

"Преди около 3 години една гражданска организация изпълняваше свой проект, като една от целите им бе популяризиране на идеята за "зеленото" компостиране. Това, което успяха да направят в нашата община, е да разпространят информация за "зелената" политика и да раздадат 5 компостера на местното население. Компостът е хубаво да се използва за подготвяне на разсадна смеска."

СнимкаПоне в още двайсетина домакинства от Ново село има компостери, а други използват част от двора си като торище за разлагане на зелените отпадъци.

В Кула местната Община извършва сметосъбирането и сметоизвозването, за целта е създадено общинско предприятие "БКС". От март тази година Общината има сключен договор с фирма за изграждане и обслужване на система за разделно събиране на отпадъци от опаковки. В града са поставени цветни контейнери на 7 места, по три контейнера, предназначени за разделно събиране на хартия и картон, стъкло, метал и пластмаса от домакинствата, търговските и административните обекти, обясни Габриела Лалова- старши експерт "Регионално развитие, планиране и екология" в дирекция "Специализирана администрация" в Община Кула:

"Целта е да се намали количеството на смесените битови отпадъци, които се депонират на регионалното депо във Видин. По този начин голяма част от отпадъците, които се събират разделно се обслужват от фирма, за което Общината не заплаща. Докато за останалите отпадъци, които се събират в контейнерите и в малките кофи, които са предоставени на всяко домакинство, Общината ги извозва на регионалното депо и съответно заплаща такса за всеки тон депониран отпадък."

СнимкаЗа количества, които се извозват на депото, се дължат и отчисления съгласно Закона за управление на отпадъците, което също оскъпява разходите на Общината за събиране на отпадъците. Общинската администрация събира пластмасови капачки. В града има и пункт за предаването им.

"Вече над 10 кувьоза са закупени и са подменени в по- малките болници и може би ще се пренасочи към друга кауза", заяви Габриела Нинкова- секретар на местната комисия за борба с противообществените прояви на малолетни и непълнолетни в град Кула.

За разлика от Ново село и Кула, в община Белоградчик със сметосъбиране и сметоизвозване е ангажирана фирма. Бивши ръководства са продали старата база на "БКС". Сега Общината не разполага с база и съдове са събиране на отпадъците, няма и средства да ги закупи. Около 1200 тона на година или стотина тона на месец генерира битови отпадъци Общината. Как може да се намали това количество?

Снимка"От началото на 2017 година имаме сключен договор за разделно събиране. Имаме 15 определени места с трите съда, но за съжаление още нямаме култура в населението, нямаме навици, за да може разделно да се събират тези отпадъци и успяваме да съберем в тези контейнери около 1% от цялото количество. Рециклира се 50% от цялото количество. За 2018 година имаме около 6 тона и половина рециклирано и около 13 тона събрани разделно отпадъци", каза кметът на Белоградчик Борис Николов пред сътрудника ни Иванка Петрова.

Общината ще се възползва от новата процедура. В началото на месеца Общинският съвет е взел решение да кандидатства с проект за нулеви отпадъци чрез разделно събиране и компостиране в домакинствата. Идеята е да се закупят малки съдове за разделно събиране, но:

"Има един проблем- регионалното сметище не може разделно да събира тези отпадъци. Най- интересни са възможностите за компостиране на домакинствата. По предварителни разчети, може би на около 200-300 домакинства ще осигурим малки компостиращи инсталации."


Още по темата може да чуете в звуковия файл.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още
Теодора Макавеева

Теодора Макавеева: Всеки регионален журналист ще излъже, ако каже, че не му е оказван натиск

Българските журналисти работят под непрекъснат стрес, който отключва тревожност, безсъние, стига се дори до прегаряне в професията, показва седмото поредно проучване на Асоциацията на европейските журналисти в България за медийната свобода в страната.  Кои са факторите за този съпътстващ делника стрес на хората в медиите?  Ще намерят ли отговор..

публикувано на 28.11.24 в 10:05
Илия Вълков

Илия Вълков: Журналистите направиха всичко възможно през годините да намалят до минимум доверието

Българските журналисти работят под непрекъснат стрес, който отключва тревожност, безсъние, стига се дори до прегряване в професията, показва седмото поредно проучване на Асоциацията на европейските журналисти в България за медийната свобода в страната.  Кои са факторите за този съпътстващ делника стрес на хората в медиите?  Ще намерят ли отговор..

публикувано на 28.11.24 в 10:00

Заложници ли са общините на политическата безтегловност?

Политическата обстановка в края на годината у нас остава напрегната и нестабилна. Българите се питат дали този път ще се сформира правителство и дали страната най-накрая ще преодолее дългогодишната политическа криза. За съжаление, потърпевши от нестабилната политическа ситуация се оказват и общините, които продължават да разчитат на сигурно..

публикувано на 27.11.24 в 10:45

Светослав Славчев: Без държавата да се намеси, няма как Видин да излезе от дъното

"Статистически вече не сме най-бедните, съревноваваме се с няколко области, като това, разбира се, не ме успокоява. Тук обаче Общината не може да направи кой знае какво. Общината и Общинският съвет могат да съдействат всячески на инвеститори и да има прозрачност в тази връзка, но липсата на инфраструктура е главният фактор, липсата на газова връзка,..

публикувано на 26.11.24 в 14:14

Ще работят ли младежите по специалността си след гимназията

Около половината от гимназистите, които завършват средно образование, няма да работят това, за което са учили. Това показва изследване на Института за пазарна икономика за 2024 година. В проучването се съпоставят различните специалности, които се завършват, приемът в професионалното образование и профилът на икономиката, обясни за Радио ВИДИН..

публикувано на 25.11.24 в 11:00

Село Куделин- най-северната точка на България

Днес гостуваме в село Куделин- най-северната точка на България при устието на река Тимок. Намира се в община Брегово, област Видин. Старото име на селото е Влашка Раковица. През 1934 г. е преименувано на името на владетеля на "Браничевската земя" Куделин. Историята на братята Дърман и Куделин е малко позната, но важна страница от средновековното..

публикувано на 22.11.24 в 16:56

В Деня на християнското семейство: Колко е важен бракът?

На 21 ноември отбелязваме Деня на християнското семейство - повод да се замислим върху значението на семейството и брака като основи на духовния и социален живот. В съвременното общество, обаче, много млади хора избират да живеят заедно и без да сключват брак. Какви са причините за възникването на тези тенденции? Според социалния..

публикувано на 21.11.24 в 13:42