Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

"Стандартно" ли е храненето в детските градини

В детските менюта да се включат най-малко три вида пресни зеленчуци и най-малко три вида пресни плодове седмично; консервираните зеленчуци и плодове да не съдържат консерванти, подсладители и оцветители. Тези и други промени са предвидени в Наредба №6 за здравословното хранене на децата на възраст от 3 до 7 години в детски заведения. Причината, която налага приемането на нормативния акт, е осигуряването на здравословно хранене на децата. 

В проекта на наредбата е записано, че през 2018 година след преглед на съществуващите научни доказателства, документи на Европейския орган по безопасност на храните, становища на водещи международни организации и др., бяха актуализирани физиологичните норми за хранене на населението в България, в това число и за рисковата група деца от 3 до 7-годишна възраст. 

Сред другите промени е и предложението ежедневно в менюто на децата да се включва най-малко 350 грама кисело или прясно мляко и на най-малко 35 грама сирене и/или кашкавал при целодневно хранене; месото да не е претърпяло друга обработка освен охлаждане. Телешкото и свинското месо трябва да са без видими тлъстини, сухожилия и кости, недопустимо е и предлагането на промишлено произведени месни заготовки като кайма, кебапчета, кюфтета, кърначета, наденици и др.

Знаят ли родители с какви продукти се приготвя храната в детските градини?

"Много хубаво готвят, доволно е детето. Няма нещо, което да не е го изяла. Дали продуктите са по българския държавен стандарт, е работа на органите, които правят проверки. Аз и да влезна, какво мога да разбера...  Менюто е сготвеното, а то откъде знаете с какво е сготвено... В предучилищната получават безплатни закуски три пъти седмично. Не мога да кажа, че са здравословни- вити банички, тестени закуски, няма плодове, няма мляко. Най- нискокачествени храни се дават в предучилищна група... Ние ходихме един- два дни на градина. Тя е от злоядите. В къщи опитваме здравословна храна, но не ни се получава... По- рано как сме се хранили? Български държавен стандарт ли е имало, когато съм гледала аз моето дете...",
заявиха видинчани.

Българският държавен стандарт (БДС) няма да бъде задължителен за продуктите за здравословно хранене на децата между 3 и 7 години. Това предвиждат промени в Наредба 6 за здравословното хранене на децата. Браншовите организации настояваха храните за децата да бъдат по БДС, за което през юни беше постигнато съгласие на Консултативния съвет към здравното министерство. Измененията и допълненията на Наредба №6 бяха провокирани от браншовите организации.


"Преди около месец разбрахме, че независимо от мотивите, водещи към тези промени, изрично не е изписано в наредбата всички храни- тестени, млечни продукти, месни продукти, които отговарят на възрастта на децата, не са изписани изрично да бъдат по БДС и утвърдени стандарти. Това събуди нашата тревога, защото дава възможност в детски градини и училища децата да се хранят с храни, чиито основни суровини са заместени от химически субстанции", сигнализира Марияна Кукушева от Националния браншови съюз на хлебопроизводителите и сладкарите.


Храните, произведени по утвърдени стандарти, са единствените, които имат сертификат за качество и пълна проследимост на суровината от нивата до трапезата. С промените ще се гарантира влизането на сивия бизнес в училища и детски градини от една страна и второ-  доставянето на храни с неизяснен произход и състав, обобщи Марияна Кукушева.

Какви продукти се използват при приготвянето на храната в детските градини?

"Всички продукти, които са по Български държавен стандарт, утвърдени в страната, ние ги получаваме по БДС, включително и хляба, така че, тези фирми, които кандидатства при нас за доставчици на продукти, представят документи, и на всяко зареждане се представят документи, за произхода на абсолютно всеки продукт, на всяка стока, която влиза в детската градина", обясни Светлана Петкова- директор на ЦДГ "Зорница" - Видин.

Менюто се изработва от медицинско лице, домакин и готвач. След това се утвърждава от директор и едва тогава предстои неговото изпълнение:

"Работим по специални рецептурници, които са утвърдени от Министерството на здравеопазването. Рецептите са много, доста разнообразни. Имаме изисквания, които спазваме- колко грама на ден се полага на дете плод и зеленчук, колко грама се полага млечен продукт. Това се следи ежедневно. В края на всеки месец изготвяме справки, в които отчитаме в проценти дали сме постигнали тези грамажи дневни. Тези справки ежемесечно се представят в РЗИ"- допълни Светлана Петкова. 

Още по темата може да чуете в звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Хората в Челопек: Селото ни е хубаво и спокойно

Красива природа, чист въздух, богата история, спокойни и усмихнати хора. Така ни посреща Челопек - едно планинско село, сгушено в полите на Врачанския Балкан. Част е от община Враца и е разположено на по-малко от 10 км от големия град. Близостта до него е предимство, казват местните . В града намират работа, а децата им ходят там на училище...

публикувано на 19.07.24 в 14:50

Александър Михайлов: Антикорупционното говорене е просто мода

Продължава да се търси формулата за управление в българската политика.  От поредните предсрочни избори ни делят редица нестандартни и екзотични предложения, целящи да съставят кабинет.  Антикорупционните мерки ли са единствената възможност за преодоляване на превърналата се в перманентна криза?  Статуквото дискутираме с анализатора и автор в..

публикувано на 18.07.24 в 10:00

Задължително ли е висшето образование за успешна реализация на младите?

В разгара на лято 2024 поредният випуск средношколци вече пое по пътя на живота. Почти половината от младите хора не виждат възможности за реализация на трудовия пазар в страната. Някои се ориентират към висшите учебни заведения, а други предпочитат работа в чужбина, заради по-доброто заплащане. Голяма част от младите хора, завършили висшето..

публикувано на 17.07.24 в 10:45

Проф. Вили Лилков: Нужна е формула за съставяне на временно управление с конкретни задачи

Ситуацията в парламента, както и като цяло за българското общество е изключително тревожна, коментира професор Вили Лилков от "Синя България" . По думите му, последните парламентарни избори не са показали път пред българското общество, а много силно раздробяване на политическия пейзаж. На този фон  няма никаква възможност за съставяне на трайно..

публикувано на 16.07.24 в 16:06
Михаил Миков

Михаил Миков: Тежката политическа фрагментация е пречка за съставяне на редовно правителство

Тежката политическа фрагментация в страната е пречка за съставяне на редовно правителство, коментира председателят на 42-рото Народно събрание и бивш председател на БСП Михаил Миков . На последните избори той участва в политическото обединение "Левицата".      "Всичките опити да се състави правителство при такава фрагментация на Народното..

публикувано на 16.07.24 в 13:33

Обсъдиха състоянието на пътищата в област Видин

На проведено заседание на Областната комисия по безопасност на движението по пътищата (ОКБДП), ръководено от областния управител на област Видин Ани Арутюнян, бе представен анализ на пътнотранспортната обстановка на територията на област Видин за второто тримесечие на 2024 г. В заседанието участваха представители на регионални институции и общини ,..

публикувано на 15.07.24 в 14:53

Село Гомотарци - с бъдеще във винения туризъм и с грижа за опазване на миналото

Гостуваме на Гомотарци, едно село разположило се на брега на река Дунав.  Голямо  и красиво населено място, с няколко площада, с просторни и красиви къщи с големи дворове и трудолюбиви хора. Видинското село се гордее със запазената си църква, големия църковен двор, с ценните стенописи, които са реставриран и с новата трапезария към храма...

публикувано на 12.07.24 в 12:00