Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Ярловица - слънчевото село на Северозапада

Малкото селце Ярловица се намира  на 20 км от  Димово и е на 9 км от главния път Видин-Лом. Невисоки пранински възвишения пазят селото от северни ветрове, през селото преминава малката река  Мечкобора, която  носи прохлада през лятото. Покрай селото преминава и река Скомля. 

Името на селото е свързано с почитта към слънцето. Ярло се е наричал древнославянския бог на слънцето, плодородието и любовта. Мястото на селото е избрано не случайно от хората, заселилил се преди векове. Селото е благословено с плодородна земя, с изобилие от вода, гори, природни блага, и с трудолюбиви хора.

По време на турското робство  през 1861 г. 40 семейства напускат селото в Русия, но само след година се връщат отново в Ярловица. Местните хора се  прехранвали със земеделие и животновъдство - отглеждали крави, стада овце, кози. Преди 50 г. в селото живеели 700 души, децата ходели в селското училище. Днес са останали само 45 човека, на възраст над 80 години.

Кметски наместник на село Ярловица е Соня Велкова. Тя е родена тук, в селото през 1960 година. Когато е на 6 години, родителите ѝ заминават за Шумен. Тя отново се връща в родния край, когато създава собствено семейство през 1979 година. По образование е счетоводител, има висше икономическо образование специалност "Финанси". Работила е в различни банки. От седем години живее в Ярловица:


"Родителите ми са от Ярловица. Селото ни е много хубаво, китно, една тишина. Няма трафик на автомобили. Живеят реално 40 човека... През лятото идват и други, които седят 4-5 месеца. Помагам на хората по всякакъв начин... Сега съм сама, от февруари ще бъде назначен един човек по програмата за 14 дневна заетост... Хората получиха пари за отопление, сега продукти от червения кръст на хората с ниски пенсии... В момента нямаме автобуси, вече над една година, хората с частни коли стигат до града, причината е че отпадна договора с транспортната фирма, която ни обслужваше. Но има начин да се дофинансира тази дейност."


Основен проблем за хората, които живеят в село Ярловица е липсата на обществен транспорт. Преди година и половина е идвал автобус, сега обаче хората трябва сами да се справят с липсата на транспорт като търсят частен превоз. Това е тяхната болка, но им е мъчно и затова, че селото умира и младите хора не се връщат, установи наша анкета:


"През зимата гледам телевизия, лятото нямаме време за нищо, чоплим си по дворовете. Аз имам 15 кокошки, четири котки и едно голямо куче, има много чакали... Проблем е, че нямаме хора, проблем е, че нямаме автобус… Трябва да минат по всичките улици… Живеем спокойно, откъснати сме от света, децата ни носят всичко от града, аз съм на 84 години. Добре живеем, но нямаме рейс. Има хора искат да идат до Видин и си откупуват коли. Плащам 30 лв. да ида до Видин..."


Има и още проблеми за разрешаване в село Ярловица, обяснява кметският наместник Соня Велкова:


"Уличното осветление, да светне навсякъде, защото хората се страхуват, ще бъдат доставени още контейнери за смет, такса смет е същата засега... Имаме четирима земеделски производители, това са младите хора на селото, но не могат да осигурят целогодишна работна ръка."


В добрите години в Ярловица е имало заетост за всички хора в земеделието, селското стопанство, в леката промишленост, в селото е имало шивашки цех, хлебопекарна, магазини, училище. Всички са се трудили и са живели задружно и спокойно. Болните възрастни хора очакват с нетърпение отново да стартира програмата за лични асистенти, за да могат да бъдат подпомогнати в нелекия си живот. 


В село Ярловица има голям киносалон, построен по времето на социализма, който очаква бъдещ ремонт. В селото отдавна няма училище и детска градина, но пък има възродена църква, която събира всички обичащи и милеещи селото си  на храмовия ѝ празник "Света Троица " на 6 септември.


През 1881 година е била създадена старата църква, към нея е имало и килийно училище, където са се учили децата. С времето тя се разрушава. Но пък на нейно място е издигната нова. За историята на новопостроената църква през  2009 г.  ни разказва 86- годишният Момчил Стоянов, който е сред хората дарили средства и доброволен труд, за да бъде издигнат новия храм и е положил първия камък. 8 години продължава строежа на църквата:


"Първата копка беше с НВП дядо владика Дометиан. Иван Трифонов дари проекта за черквата, той е от Ярловица… Образувахме черковното настоятелство и на мястото на старата черква, започнахме да я строим. Това съвпадна с рушенето на ТКЗС-та. Почти цяло село е помагало... Всичко на ръка е извършено, всеки лев до стотинка и на никой не е плащано, всичко с доброволен труд, черквата ни обедини. Селото чувстваше, че трябва нещо да остане...“


Благодарствени писма са изпратени от името на църковното настоятелство и кметството до всички дарители и участници в построяването на църковния храм "Света Троица" в село Ярловица.


Повече може да чуете в прикачения файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Вижте още

Обсъдиха състоянието на пътищата в област Видин

На проведено заседание на Областната комисия по безопасност на движението по пътищата (ОКБДП), ръководено от областния управител на област Видин Ани Арутюнян, бе представен анализ на пътнотранспортната обстановка на територията на област Видин за второто тримесечие на 2024 г. В заседанието участваха представители на регионални институции и общини ,..

публикувано на 15.07.24 в 14:53

Село Гомотарци - с бъдеще във винения туризъм и с грижа за опазване на миналото

Гостуваме на Гомотарци, едно село разположило се на брега на река Дунав.  Голямо  и красиво населено място, с няколко площада, с просторни и красиви къщи с големи дворове и трудолюбиви хора. Видинското село се гордее със запазената си църква, големия църковен двор, с ценните стенописи, които са реставриран и с новата трапезария към храма...

публикувано на 12.07.24 в 12:00

Калин Виденов: Геноцидът над Северозапада от страна на ГЕРБ продължава

Все по-илюзорни изглеждат шансовете за съставяне на редовен кабинет в рамките на настоящото Народно събрание.  Политическата криза в страната продължава да се задълбочава.  Предсрочните избори наближават с все по-голяма скорост, а единственият шанс да не се стигне до тях е експертен и технически кабинет с третия мандат.  Как се отразява дългогодишният..

публикувано на 11.07.24 в 10:00

Нуждае ли се от рестарт икономиката ни?

България трябва да извърши смели реформи на пазара на труда и в образованието, защото рискува икономиката ѝ да стане много неконкурентоспособна. Разходите за труд растат ударно и въпреки това не успяват да наваксат изоставането спрямо ЕС, а производителността остава ниска. Трябва да се подобри рязко и средата за инвестиции, които изостават..

публикувано на 10.07.24 в 10:45
Боян Минков, кмет на община Белоградчик

Боян Минков: Липсата на редовно правителство затруднява работата на общините

Общините са сред потърпевшите от политическата криза в страната ни, коментира кметът на Белоградчик Боян Минков . По думите му политиците трябва разберат, че хората все повече ще ги наказват по време на избори, като все по-малко гласуват. "Има огромни затруднения в работата на общините и ние, кметовете, го усещаме най-силно, защото сме..

публикувано на 09.07.24 в 14:26
Румен Гълъбинов

Румен Гълъбинов: Политическата нестабилност усложнява постигането на стратегическите ни цели- Еврозоната и Шенген

Ако политиците в България не успеят да се разберат и се стигне до нови избори, се усложняват задачите, свързани със стратегическите цели на страната ни- Еврозоната и Шенген, коментира икономистът и финансист Румен Гълъбинов. По думите му, има риск и да не получим в пълен размер средствата по Плана за възстановяване и устойчивост. "Планът за..

публикувано на 09.07.24 в 13:31

Засилен контрол на Инспекциите по труда за недеклариран труд в рискови сектори

Работата без трудов договор е нарушение, за което в Кодекса на труда изрично е регламентирано, че не може да е маловажно . Затова винаги, при установяване на такова нарушение, се налага санкция, която не може да бъде по-малка от 1500 лева и може да достигне до 15 000 лв.   Много е важно всеки работник да разбере, че когато се съгласява да работи без..

публикувано на 08.07.24 в 15:03