"Аз лично смятам, че трудът на жената вкъщи е оценен, защото това, което се прави, се прави в името на семейството... Според мен не е оценен, само в България не е оценен. Българският мъж не оценява жената. Колкото и да работи вкъщи, тя не получава заплата... Не, не знам защо. Така се учат, че е лесно жената да поеме нещата... Да, моят мъж го оценява, помага винаги- за готвене, за чистете, за пазаруването помага много. Моят мъж е страхотен... Жената ходи наравно с мъжа на работа... Мисля, че никой не го признава, но нямаме избор..."Оля Генова живее във Враца. В момента е по майчинство. Казва, че след като се родило бебето, се чувства все едно е започнала да учи нова професия:
"На човек не му стига денонощието. Повечето хора си представят майката с количката в центъра в кафето и просто бебето спи блажено и тя само леко побутва количката. Този един час в рамките на деня, в който можеш да излезеш спокойно, когато е слънчево, когато си успял всичко да свършиш си успял въобще да излезеш. Засичам жени, с които си говорим, които не са излизали от вкъщи в рамките на 10 дни, защото има някакъв проблем с детето. Тази картинка, която изглежда отстрани, определено не е така."
Професията на майката се оказва не само готвене и чистене. Тя става и психолог, започва да чете книги как да се развива детето. Оля е от късметлийките, защото през деня има кой да й помага, и това е мъжът до нея, защото работи от вкъщи. Смята, че разлика има и в заплащането на труда на жените и мъжете, в позициите, които заемат, особено ръководните, също. Когато жена трябва да заеме ръководна длъжност, трябва да направи компромис между семейството и кариерата.
Росица Кръстева е от град Лом. Работи на три места- от сутрин до вечер, но не се оплаква. Прави го, защото й харесва.
"Глобално като се замисли човек, на нито една жена трудът не е дооценен. Но, има и друга причина, защото живеем в много объркано време и ние- жените, сме принудени по някой път да изземаме дори функциите на мъжете си вкъщи, за да можем да спасим по някакъв начин семейството. Страшно много жени познавам, които го правят, тъй като мъжете им не успяват да се справят или не успяват да намерят работа. Вкъщи, в семейството, никога нищо не се вижда", споделя Росица Кръстева
За да вървят двамата в една посока е необходимо да се разпределят задълженията вкъщи. Доходите на жените също са ниски, но пак зависи къде работи жената.
Николина Керемедчиева е от Видин, майка на две момчета, работеща жена:"В нашето съвремие жената все повече се налага като работеща майка, която отдавна е излязла от образа само на домакиня. Повечето жени работят дори повече от мъжете. Приема се за даденост, че жената освен работеща жена, освен майка, трябва да бъде домакиня на разположение вкъщи 24 часа в денонощието. Говоря за себе си лично, на моменти се чувствам като камериерка."
Наско Цанов е от Кула. Съпругата му е от Северна Македония:
"Тя обожава да готви, дори да не го искам аз. Аз помагам във всяко едно нещо. Всеки си има различни задачки, като синхрон. Нямаме проблем с тези неща. Според мен нещата трябва да се усещат, не може да задължаваш някой да прави нещо, което не обича. Това е до усет, в една връзка трябва да има синхрон, ако няма- просто няма смисъл."
По отношение заплащането на труда на жените и мъжете Наско Цанов смята, че последните години има промяна и заплатите са изравнени.
Още по темата - в звуковия файл.
Фалшивите новини и ограниченията в мрежите са новата нормалност. Над 60% от българите твърдят, че на практика попадат всеки ден на информация, която може да се определи като лъжлива. Тенденцията от последните години сочи, че България трайно заема последно място сред държавите от Европейския съюз в Индекса за медийна грамотност. Защо..
Фалшивите новини и ограниченията в мрежите са новата нормалност. Над 60% от българите твърдят, че на практика попадат всеки ден на информация, която може да се определи като като лъжлива. Тенденцията от последните години сочи, че България трайно заема последно място място сред държавите от Европейския съюз в Индекса за медийна грамотност...
Бойкот на хранителните магазини е обявен за 13 февруари, четвъртък. Заради високите цени, идеята е на тази дата магазините да останат пусти и в тях да не влезе нито един купувач. Протестът е по примера на Хърватия и е организиран от Движение "Системата ни убива", Федерацията на потребителите в България и Обединени пенсионерски съюзи...
До края на тази седмица трябва да бъде внесен в парламента проектобюджетът за тази година. Това обявиха премиерът Росен Желязков и финансовият министър Теменужка Петкова. Според новите управляващи в държавният бюджет има недостиг от 18 млрд. лева. Съпредседателите на "Продължаваме промяната" Кирил Петков и Асен Василев пък заявиха, че по техни..
Малко повече от месец, откакто България е част от Шенген, свободното пътуване вече оказва известно влияние в пограничен район, какъвто е Видин. В града и преди можеха да бъдат забелязани не малко граждани на Румъния. Но с падането на задължителните гранични проверки, съвсем естествено е това да се засили. А потенциалът за посещения е огромен,..
Екипът на радио Видин гостува в село Септемврийци, община Димово. В България има още едно село с това име и то се намира в община Вълчедръм. В миналото селото е носило името Толовица и е било част от община Лом, но по време на социализма се преименува в Септемврийци, поради факта, че от селото има участници в Септемврийското въстание през 1923 и..
Българска платформа към Европейско женско лоби отправи призив към политиците за подкрепа на равенството между половете. В отворено писмо до настоящото редовно правителство обръщат внимание на факта, че в състава на 105-ия кабинет има само една жена. Правят аналогия с периода 1947-1949 година, когато в управлението на страната има 23-ма..