Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Подценен ли е трудът на жените в семейството

Снимка: Радио ВИДИН
Жените и момичетата по света посвещават ежедневно 12 милиона часа на грижи за роднини, деца и домакинство. Ако тази работа бъде измерена с минималната заплата в съответната държава, общата сума би възлязла на 11 трилиона долара годишно. Изчисленията са направени от хуманитарната организация "Оксфам" и показват колко подценена е този вид работа. Нужно е обществото да признае този факт и да компенсира въпросния недостиг в пенсиите на тези жени, за да бъдат те достатъчно материално подсигурени на старини, смятат от организацията.

Не е тайна, че жените днес ходят на работа, а след това продължават да работят вкъщи- да сготвят вечеря, да видят децата какво имат за учене, често пъти се грижат и за болни роднини. Това е труд, който се приема за даденост. Какво смятат видинчани за труда на жените в семейството?


"Аз лично смятам, че трудът на жената вкъщи е оценен, защото това, което се прави, се прави в името на семейството... Според мен не е оценен, само в България не е оценен. Българският мъж не оценява жената. Колкото и да работи вкъщи, тя не получава заплата... Не, не знам защо. Така се учат, че е лесно жената да поеме нещата... Да, моят мъж го оценява, помага винаги- за готвене, за чистете, за пазаруването помага много. Моят мъж е страхотен... Жената ходи наравно с мъжа на работа... Мисля, че никой не го признава, но нямаме избор..."

Снимка: Личен архивОля Генова живее във Враца. В момента е по майчинство. Казва, че след като се родило бебето, се чувства все едно е започнала да учи нова професия:

"На човек не му стига денонощието. Повечето хора си представят майката с количката в центъра в кафето и просто бебето спи блажено и тя само леко побутва количката. Този един час в рамките на деня, в който можеш да излезеш спокойно, когато е слънчево, когато си успял всичко да свършиш си успял въобще да излезеш. Засичам жени, с които си говорим, които не са излизали от вкъщи в рамките на 10 дни, защото има някакъв проблем с детето. Тази картинка, която изглежда отстрани, определено не е така."

Професията на майката се оказва не само готвене и чистене. Тя става и психолог, започва да чете книги как да се развива детето. Оля е от късметлийките, защото през деня има кой да й помага, и това е мъжът до нея, защото работи от вкъщи. Смята, че разлика има и в заплащането на труда на жените и мъжете, в позициите, които заемат, особено ръководните, също. Когато жена трябва да заеме ръководна длъжност, трябва да направи компромис между семейството и кариерата.

Росица Кръстева е от град Лом. Работи на три места- от сутрин до вечер, но не се оплаква. Прави го, защото й харесва.



"Глобално като се замисли човек, на нито една жена трудът не е дооценен. Но, има и друга причина, защото живеем в много объркано време и ние- жените, сме принудени по някой път да изземаме дори функциите на мъжете си вкъщи, за да можем да спасим по някакъв начин семейството. Страшно много жени познавам, които го правят, тъй като мъжете им не успяват да се справят или не успяват да намерят работа. Вкъщи, в семейството, никога нищо не се вижда", споделя Росица Кръстева

За да вървят двамата в една посока е необходимо да се разпределят задълженията вкъщи. Доходите на жените също са ниски, но пак зависи къде работи жената.

Николина Керемедчиева е от Видин, майка на две момчета, работеща жена:

"В нашето съвремие жената все повече се налага като работеща майка, която отдавна е излязла от образа само на домакиня. Повечето жени работят дори повече от мъжете. Приема се за даденост, че жената освен работеща жена, освен майка, трябва да бъде домакиня на разположение вкъщи 24 часа в денонощието. Говоря за себе си лично, на моменти се чувствам като камериерка."

Наско Цанов е от Кула. Съпругата му е от Северна Македония:

"Тя обожава да готви, дори да не го искам аз. Аз помагам във всяко едно нещо. Всеки си има различни задачки, като синхрон. Нямаме проблем с тези неща. Според мен нещата трябва да се усещат, не може да задължаваш някой да прави нещо, което не обича. Това е до усет, в една връзка трябва да има синхрон, ако няма- просто няма смисъл."

По отношение заплащането на труда на жените и мъжете Наско Цанов смята, че последните години има промяна и заплатите са изравнени.

Още по темата - в звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още
Светлин Тачев

Светлин Тачев: Политическите кризи оставят усещането, че Преходът продължава

В навечерието сме на официалния старт на предизборната кампания, с която ще започне и обратното броене към 9 юни, когато ще гласуваме на националните и европейските избори.  Как ще се отрази натрупаното недоверие в изборния процес, засилило се от честите избори, от още по-честите промени в Изборния кодекс и информационната война по машинно-хартиенния..

публикувано на 25.04.24 в 10:00

На какво се дължи бърнаутът сред българските учители?

За никого не е тайна, че учителската професия има висока обществена стойност. Работещите в сферата прекарват много часове в преподаване, носят отговорност за ученици и често са натоварени с административна дейност. Бързата промяна в начина на работа заради пандемията допълнително доведе до натоварване при тях. Ако учителите не получават подходяща..

публикувано на 24.04.24 в 13:45

С какви послания и амбиции тръгват към предизборната кампания политическите сили?

На 9 юни ще отидем до урните за поредните предсрочни парламентарни избори и за народни представители в Европейския парламент. Официално предизборната кампания ще започне на 10 юни, но неформално тя стартира веднага след като падна кабинетът Денков. В последните дни сблъсъците между основните парламентарни сили са фокусирани върху служебния кабинет на..

публикувано на 23.04.24 в 12:08

Енергиен преход към чиста енергия при конкурентни цени

Сигурността и достъпността на енергията са важна предпоставка, за да имаме конкурентна европейска индустрия. Това заяви председателят на УС на Асоциация на индустриалния капитал в България Васил Велев на конференция на тема "Устойчива и ефективна енергийна система за стабилна и сигурна икономика", която се проведе в София. Проявата беше..

публикувано на 22.04.24 в 16:05

Информационен портал подкрепя развитието на енергийните общности

Българските граждани вече могат да използват информационната платформа "Енергия за гражданите в България" , насочена към подпомагане на развитието на енергийните общности . Платформата е резултат от близо 3-годишна работа на европейския проект SHAREs. За България тя се изпълнява от Черноморския енергиен изследователски център, а координатор е..

публикувано на 22.04.24 в 16:03

Жителите на село Вещица искат параклис

Село Вещица ни посреща със свежест, чистота, зеленина и песен на пойни птички .  Това е населено място, което не може да бъде забравено. Първо поради името си, което е наистина необичайно и второ, когато дойдеш в него, оставаш завинаги запленен от прекрасната природа. Чистота, спретнатост, свежест струи от накацалите къщички. Макар и семпли, те..

публикувано на 19.04.24 в 12:00
Красимир Георгиев

Красимир Георгиев: Трябва да се промени философията на законодателството ни

България вече няма да бъде една от двете страни в Европа с максимално допустима скорост на движение от 140 км/ч по магистралната мрежа.  Скоростта по аутобаните ще бъде свалена до 130 километра със закон.  В правителствения законопроект се предвижда въвеждане на наказания за нарушаване на средната скорост.  Възможно ли е да се намали пътнотранспортният..

публикувано на 18.04.24 в 11:00