Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Подценен ли е трудът на жените в семейството

Снимка: Радио ВИДИН
Жените и момичетата по света посвещават ежедневно 12 милиона часа на грижи за роднини, деца и домакинство. Ако тази работа бъде измерена с минималната заплата в съответната държава, общата сума би възлязла на 11 трилиона долара годишно. Изчисленията са направени от хуманитарната организация "Оксфам" и показват колко подценена е този вид работа. Нужно е обществото да признае този факт и да компенсира въпросния недостиг в пенсиите на тези жени, за да бъдат те достатъчно материално подсигурени на старини, смятат от организацията.

Не е тайна, че жените днес ходят на работа, а след това продължават да работят вкъщи- да сготвят вечеря, да видят децата какво имат за учене, често пъти се грижат и за болни роднини. Това е труд, който се приема за даденост. Какво смятат видинчани за труда на жените в семейството?


"Аз лично смятам, че трудът на жената вкъщи е оценен, защото това, което се прави, се прави в името на семейството... Според мен не е оценен, само в България не е оценен. Българският мъж не оценява жената. Колкото и да работи вкъщи, тя не получава заплата... Не, не знам защо. Така се учат, че е лесно жената да поеме нещата... Да, моят мъж го оценява, помага винаги- за готвене, за чистете, за пазаруването помага много. Моят мъж е страхотен... Жената ходи наравно с мъжа на работа... Мисля, че никой не го признава, но нямаме избор..."

Снимка: Личен архивОля Генова живее във Враца. В момента е по майчинство. Казва, че след като се родило бебето, се чувства все едно е започнала да учи нова професия:

"На човек не му стига денонощието. Повечето хора си представят майката с количката в центъра в кафето и просто бебето спи блажено и тя само леко побутва количката. Този един час в рамките на деня, в който можеш да излезеш спокойно, когато е слънчево, когато си успял всичко да свършиш си успял въобще да излезеш. Засичам жени, с които си говорим, които не са излизали от вкъщи в рамките на 10 дни, защото има някакъв проблем с детето. Тази картинка, която изглежда отстрани, определено не е така."

Професията на майката се оказва не само готвене и чистене. Тя става и психолог, започва да чете книги как да се развива детето. Оля е от късметлийките, защото през деня има кой да й помага, и това е мъжът до нея, защото работи от вкъщи. Смята, че разлика има и в заплащането на труда на жените и мъжете, в позициите, които заемат, особено ръководните, също. Когато жена трябва да заеме ръководна длъжност, трябва да направи компромис между семейството и кариерата.

Росица Кръстева е от град Лом. Работи на три места- от сутрин до вечер, но не се оплаква. Прави го, защото й харесва.



"Глобално като се замисли човек, на нито една жена трудът не е дооценен. Но, има и друга причина, защото живеем в много объркано време и ние- жените, сме принудени по някой път да изземаме дори функциите на мъжете си вкъщи, за да можем да спасим по някакъв начин семейството. Страшно много жени познавам, които го правят, тъй като мъжете им не успяват да се справят или не успяват да намерят работа. Вкъщи, в семейството, никога нищо не се вижда", споделя Росица Кръстева

За да вървят двамата в една посока е необходимо да се разпределят задълженията вкъщи. Доходите на жените също са ниски, но пак зависи къде работи жената.

Николина Керемедчиева е от Видин, майка на две момчета, работеща жена:

"В нашето съвремие жената все повече се налага като работеща майка, която отдавна е излязла от образа само на домакиня. Повечето жени работят дори повече от мъжете. Приема се за даденост, че жената освен работеща жена, освен майка, трябва да бъде домакиня на разположение вкъщи 24 часа в денонощието. Говоря за себе си лично, на моменти се чувствам като камериерка."

Наско Цанов е от Кула. Съпругата му е от Северна Македония:

"Тя обожава да готви, дори да не го искам аз. Аз помагам във всяко едно нещо. Всеки си има различни задачки, като синхрон. Нямаме проблем с тези неща. Според мен нещата трябва да се усещат, не може да задължаваш някой да прави нещо, което не обича. Това е до усет, в една връзка трябва да има синхрон, ако няма- просто няма смисъл."

По отношение заплащането на труда на жените и мъжете Наско Цанов смята, че последните години има промяна и заплатите са изравнени.

Още по темата - в звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Хората в Челопек: Селото ни е хубаво и спокойно

Красива природа, чист въздух, богата история, спокойни и усмихнати хора. Така ни посреща Челопек - едно планинско село, сгушено в полите на Врачанския Балкан. Част е от община Враца и е разположено на по-малко от 10 км от големия град. Близостта до него е предимство, казват местните . В града намират работа, а децата им ходят там на училище...

публикувано на 19.07.24 в 14:50

Александър Михайлов: Антикорупционното говорене е просто мода

Продължава да се търси формулата за управление в българската политика.  От поредните предсрочни избори ни делят редица нестандартни и екзотични предложения, целящи да съставят кабинет.  Антикорупционните мерки ли са единствената възможност за преодоляване на превърналата се в перманентна криза?  Статуквото дискутираме с анализатора и автор в..

публикувано на 18.07.24 в 10:00

Задължително ли е висшето образование за успешна реализация на младите?

В разгара на лято 2024 поредният випуск средношколци вече пое по пътя на живота. Почти половината от младите хора не виждат възможности за реализация на трудовия пазар в страната. Някои се ориентират към висшите учебни заведения, а други предпочитат работа в чужбина, заради по-доброто заплащане. Голяма част от младите хора, завършили висшето..

публикувано на 17.07.24 в 10:45

Проф. Вили Лилков: Нужна е формула за съставяне на временно управление с конкретни задачи

Ситуацията в парламента, както и като цяло за българското общество е изключително тревожна, коментира професор Вили Лилков от "Синя България" . По думите му, последните парламентарни избори не са показали път пред българското общество, а много силно раздробяване на политическия пейзаж. На този фон  няма никаква възможност за съставяне на трайно..

публикувано на 16.07.24 в 16:06
Михаил Миков

Михаил Миков: Тежката политическа фрагментация е пречка за съставяне на редовно правителство

Тежката политическа фрагментация в страната е пречка за съставяне на редовно правителство, коментира председателят на 42-рото Народно събрание и бивш председател на БСП Михаил Миков . На последните избори той участва в политическото обединение "Левицата".      "Всичките опити да се състави правителство при такава фрагментация на Народното..

публикувано на 16.07.24 в 13:33

Обсъдиха състоянието на пътищата в област Видин

На проведено заседание на Областната комисия по безопасност на движението по пътищата (ОКБДП), ръководено от областния управител на област Видин Ани Арутюнян, бе представен анализ на пътнотранспортната обстановка на територията на област Видин за второто тримесечие на 2024 г. В заседанието участваха представители на регионални институции и общини ,..

публикувано на 15.07.24 в 14:53

Село Гомотарци - с бъдеще във винения туризъм и с грижа за опазване на миналото

Гостуваме на Гомотарци, едно село разположило се на брега на река Дунав.  Голямо  и красиво населено място, с няколко площада, с просторни и красиви къщи с големи дворове и трудолюбиви хора. Видинското село се гордее със запазената си църква, големия църковен двор, с ценните стенописи, които са реставриран и с новата трапезария към храма...

публикувано на 12.07.24 в 12:00