Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Пълно е Детското отделение на видинската болница

2
Снимка: Радио Видин

33 деца се лекуват в Детското отделение на МБАЛ "Света Петка", което разполага с 35 легла. По-голяма част от заболяванията са респираторни и такива на дихателните пътища.

"Това са предимно заболявания, които са наложили болнично лечение, тъй като не са могли да се справят колегите. Това са първично бактериални, част от тях има, някои, които са започнали като вирусни заболявания и след това са усложнени с вторична бактериална инфекция и вече тя налага болнично лечение", каза д-р Пламен Филипов, завеждащ детското отделение.

През последните две седмици заболеваемостта се е повишила, но е в рамките на типичната за сезона.

"Имали сме по 70 деца по това време друг път в отделението, сега са 33. Зимата винаги има повишаване на респираторните инфекции."

В отделението имат готовност да изследват всяко дете, което дойде със съмнение за грип:

"Специални реактиви болницата е закупила, които могат да диагностицират експресно грипното заболяване, съответно щамовете в страната. Те са в наличност и може за няколко часа да се установи причинителят на грип, ако има дете със съмнение за грипно заболяване", допълни д-р Пламен Филипов.

Симптомите са: болка в главата, очите, по мускулите и много бързата динамика. Когато дойде дете, което не е лекувано със симптоми на грип, тогава ще бъде изследвано, за да се види дали има този щам, който  дава грипът. Досега в отделението не са имали причина да правят такова изследване.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Вижте още
Светлин Тачев

Светлин Тачев: Политическите кризи оставят усещането, че Преходът продължава

В навечерието сме на официалния старт на предизборната кампания, с която ще започне и обратното броене към 9 юни, когато ще гласуваме на националните и европейските избори.  Как ще се отрази натрупаното недоверие в изборния процес, засилило се от честите избори, от още по-честите промени в Изборния кодекс и информационната война по машинно-хартиенния..

публикувано на 25.04.24 в 10:00

На какво се дължи бърнаутът сред българските учители?

За никого не е тайна, че учителската професия има висока обществена стойност. Работещите в сферата прекарват много часове в преподаване, носят отговорност за ученици и често са натоварени с административна дейност. Бързата промяна в начина на работа заради пандемията допълнително доведе до натоварване при тях. Ако учителите не получават подходяща..

публикувано на 24.04.24 в 13:45

С какви послания и амбиции тръгват към предизборната кампания политическите сили?

На 9 юни ще отидем до урните за поредните предсрочни парламентарни избори и за народни представители в Европейския парламент. Официално предизборната кампания ще започне на 10 юни, но неформално тя стартира веднага след като падна кабинетът Денков. В последните дни сблъсъците между основните парламентарни сили са фокусирани върху служебния кабинет на..

публикувано на 23.04.24 в 12:08

Енергиен преход към чиста енергия при конкурентни цени

Сигурността и достъпността на енергията са важна предпоставка, за да имаме конкурентна европейска индустрия. Това заяви председателят на УС на Асоциация на индустриалния капитал в България Васил Велев на конференция на тема "Устойчива и ефективна енергийна система за стабилна и сигурна икономика", която се проведе в София. Проявата беше..

публикувано на 22.04.24 в 16:05

Информационен портал подкрепя развитието на енергийните общности

Българските граждани вече могат да използват информационната платформа "Енергия за гражданите в България" , насочена към подпомагане на развитието на енергийните общности . Платформата е резултат от близо 3-годишна работа на европейския проект SHAREs. За България тя се изпълнява от Черноморския енергиен изследователски център, а координатор е..

публикувано на 22.04.24 в 16:03

Жителите на село Вещица искат параклис

Село Вещица ни посреща със свежест, чистота, зеленина и песен на пойни птички .  Това е населено място, което не може да бъде забравено. Първо поради името си, което е наистина необичайно и второ, когато дойдеш в него, оставаш завинаги запленен от прекрасната природа. Чистота, спретнатост, свежест струи от накацалите къщички. Макар и семпли, те..

публикувано на 19.04.24 в 12:00
Красимир Георгиев

Красимир Георгиев: Трябва да се промени философията на законодателството ни

България вече няма да бъде една от двете страни в Европа с максимално допустима скорост на движение от 140 км/ч по магистралната мрежа.  Скоростта по аутобаните ще бъде свалена до 130 километра със закон.  В правителствения законопроект се предвижда въвеждане на наказания за нарушаване на средната скорост.  Възможно ли е да се намали пътнотранспортният..

публикувано на 18.04.24 в 11:00